Sa58 a jeho klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Tak nyní dolaďuji prototyp pažby. Vypadá nad očekávání dobře, funkce uspokojivá, vůle žádné. Provedu dílčí úpravy návrhu: o 1cm zkrátím celkovou délku (nyní je 265mm, origo sklopka je 235 mm), prodloužím uložení tyčí v opěrce a odlehčím montážní kostku a ještě pár drobností.
obrázek 1.JPG
obrázek 5.JPG
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od cipis »

Já bych to nezkracoval, co jsem tak slyšel lidi na střelnici, tak naopak chtějí delší a někdy i dost cm od původní pažby.
Já mám Galil2 a i tak by si někteří přidali ještě cenťák. Teď ti teda z hlavy neřeknu, kolik měří, ale je určitě o pár cm delší než origoš.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od goral »

Ono je to o zvyku, me klasicka sklopka vyhovuje.
Kazdopadne jak konstrukcne slozity by bylo udelat jakousi polohovatelnost ala mp5?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Steril »

Fotka č.2 je při plném ...zásunu?
Mě je jinak délka vcelku jedno, mám pár čísel pod dva metry a taky se složim k origo sklopce. Problém je že s kosou střílí hlavně žena, u tý se trochu bojim aby při plném vysunutí pažby dosáhla na ovládací prvky :)
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od cipis »

No předpokládám zářezy v těch tyčkách, takže asi by si to mohl každý upravit dle svého. A více poloh asi také, ovšem zářezy mohou zmenšit pevnost těch tyček. F by mohl dát nějaké detaily ;-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Goral: Polohovatelnost lze, ale po zralé úvaze jsem usoudil, že je to zbytečné. Sklopka není tak dlouhá, aby to nemohla chytnout i celkem malá osoba. Navíc by to skutečně mohlo snížit pevnost tyčí, což bych nerad.

Steril: Ano, fotka je při plném zásunu. Více to nejde, protože tyčím vadí zesílení rámu Sa58 v přední části. Ale je to vlastně dobře, protože se dá zbraň výborně ovládat i při zasunuté opěrce. Každopádně bude sklopka o 1 cm blíže k rámu. I po zkrácení bude o 2 cm delší, než originál. Komu by to nevyhovovalo, tak si může na opěrku nalepit třeba gumovou botku.
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od kusna »

Jak funguje zajištění při zasunutí i vysunutí?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Mno, jak... Zapadka s pruzinou.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od DeadMan »

Zkoušel jsi s tím už i střelbu?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Jen par ran. Zatim to huntuji spis kladivem, kroucenim a ohybem :)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od DeadMan »

Právě to kroucení by mě zajímalo protože dle konstrukce to vypadá že by to na to mohlo lehce trpět (podobnost s kostmi v předloktí = vřetenní + loketní kost).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Tyce jsou z jakostni oceli, prirozene pruzne, ale pevne. Jsou ulozene s dostatecnou tuhosti. Je to OK.
RiP
Příspěvky: 19
Registrován: 30.01.2013 14:52
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od RiP »

Pekny den vsem.
Nejaky cas sleduji rozpad, ale az teprve ted jsem si vsiml casti o uprave sklopky/zasuvky :-). Nevidel jsem nikde presne vykresovou dokumentaci, tak nevim zda by to technicky slo - ale nebylo by vhodnejsi uvazovat o zavesnem ocku misto nahore vlevo a vpravo - zvlast pro levaka a pravaka - pouze jenom ocku (nebo jej jeste pridat a leve i prave nechat :-)) smerem dolu nebo dolu a dozadu (nekde pod prostorem kde je sroub na pripevneni pazbicky = do prostoru kam se jakoby dorazi (ale nedorazi) botka pri zasunu? vlastne by to byl ekvivalent ocka (magpul ASAP) - univerzalni pro L i P strelce a zaroven idealni pro prehazovani ramene pri strelbe? Idealni pro jednobodovy remen a idealni pro libovolne drzeni zbrane. Zvlast kdyz se botka nedorazi az dopredu... Sam jsem si ekvivalent magpul ocka nechal na kosu delat a pouziva se to v pohode, mozna i tady by to nektere lidi oslovilo...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Uz jsem tento dotaz zodpovidal i na SZ. Ano, slo by to. Ale vyznamne by to zvedlo cenu vyroby. Umim navrhnout naprosto dokonaly vyrobek, ale asi by se nenasel nikdo, kdo by ho zaplatil :) Pripadny zajemce si spodni oko CO-ckem snadno navari.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Dnes jsem prováděl pevnostní zkoušky pažby tlakem v lisu. Strukturální změny nastaly při tlaku 5,2 tuny. Na základě měření jsme přepracovali model všech komponent a kritická místa dále zesílili. Podle výpočtů to bude mít ještě o 35% větší pevnost ve všech směrech. Dále jsme na montážní kostce ubrali materiál v místech, kde není namáhána, takže výsledná pažba bude i přes funkční zesílení stejně těžká, jako původní model.

Příští týden budu mít výrobní vzorek, tak dám zase info a fotky.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od štaflík »

Fabíku, když jsi dal do kupy návrh i výrobu technologicky natolik složité věci, jako je teleskop pažba (pohyblivé a zatěžované díly, aretace, různé materiály...), neuvažoval jsi o výrobě dural/ocel nadpažbí (nebo krytu závěru) s railem? Aby to bylo kompatibilní s předpažbím od FABu, jen by se shodil horní FABácký díl a dala by se pevná kovová kontrukce. To nadpažbí od GE je nechutně drahé a od KingGunu jsem četl nějaké lehké kontroverze, navíc si myslím, že cena by také mohla být nižší. Řekl bych, že (relativně) levné, pevné a přesné kovové nadpažbí by mohl být celkem hit. Když zvládáš ocelovou teleskop. pažbu mezi 2-3 tisíci, tak kousek ofrézovaného duralu...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

On ten kousek duralu take bude docela drahy :o Uz jsem o tom uvazoval a asi to bude dalsi v planu. Bude to mit i nejakou tu vychytavku, aby to nebyla jen kopie neceho, co je uz na trhu. ;)
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Steril »

Fabulousi, jaké tedy ještě plánuješ kosí příslušenství, ať vím co zatím nekupovat? :)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Nejaky jednoduchy railovy system, unikatni nerezove kompenzatory, uchyt na bajonet Bren a to je snad vsechno. Pokud nekoho neco jeste napadne...
Uživatelský avatar
me2dik
Příspěvky: 89
Registrován: 17.10.2012 19:43
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od me2dik »

Taka rakvicka do zadu by nebola? Alebo nadpazbie predne, podpazbie by ani netrebalo :mrgreen:
Odpovědět