Sa58 a jeho klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Dnes jsem skládal do posledního kousku rozebraný Sa58 a opět mě nadchlo, jak extrémně jednoduchá a intuitivní zbraň to je. Takhle jednoduchá a spolehlivá puška je jednou z ideálních variant do rozpadlého světa!

P.S. Ta co je na fotce bude možná říkat pane někomu z tohoto rozpadlického fóra :-)
obrázek 1-11.JPG
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Alibabča má v zásadě pravdu.
Sklopka opravdu není tak stabilní, změní se vyvážení zbraně a zbraň je tedy méně přesná než s pevnou pažbou.
Prý je to vidět na delší vzdálenosti a (to jsem nezkoušel) při střelbě dávkou.

NICMÉNĚ jsem pro toto svoje (a Alibabčovo) tvrzení nenašel na netu žádné argumenty, možná to je jen rozšířená pověra.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od goral »

Nejak jsem rozdil nikdy nepocitil (ani u davky), ale jsem odkojen na sklopkach, bigo verze se mi do ruky dostane jen vyjimecne.
Ale sroub se opravdu rad vygenglava... zavisi na opotrebovani sroubu a dalsi tune veci. Celkem se nam tam osvedcil misto klasiky dat imbus - da se utahnout s vetsi pakou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Fabulous »

Imbus je opravdu lepší a dobře utažen se nepovoluje. Ale dobře utáhnout a případně zalepit jde i originální šroub. Jen je třeba kvalitní široký šroubovák s pákou.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Zbraň na taktickém řemenu

Příspěvek od uaz469 »

http://www.youtube.com/watch?v=Vq_ryCth ... re=related
-tohle video si nezaslouží zapadnout. :clap
-CZ-
Příspěvky: 9
Registrován: 17.01.2011 12:34

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od -CZ- »

Mám pro Vás tip jak na se zbavit té viklající se pažby. Na mé kose se mi začala také viklat asi tak po 300 ranách. Jeden střelec veterán ( už je mu pres 60 :lol: ) mi poradil tento trik. Pořídíte si kalafunu ( dá se sehnat v obchodě s hudebními nástroji v ceně do 100 kč,-) a líh ( k sehnání v lékárně cena cca 100 kč,-). Kalafunu rozdrtíte na prášek a smícháte s lihem. Asi tak za dva dny je kalafuna rozpuštěná ( musíte tu nadobku ve který to budete rozpouštět něčím prikrýt jinak se Vám líh odpaří dřív než se rozpustí kalafuna). Během rozpouštění tu směs musíte občas promíchat. Pokud tam nalejete toho lihu moc stačí odklopit víko a on se začne odpařovat a tím se Vám směs krásně zahustí. Směs by měla vypadat jako taková hustá kaše ve chvíli kdy jí chcete použít. Pak už akorát očistěte závity a naneste tu směs přímo na závit šroubu, šroub pak pořádně utáhněte a nechte to vyschnout ( já jsem to nechal vyschnout 1 den). Pak už by se neměl ten šroub povolovat. Já jsem s takhle upevněným sroubem na sklopce už nabouchal okolo 2000 ran a pořád drží. Pokud budete potřebovat ten šroub povolit stačí ho jenom zahřát ( měla by stačit horká voda), kalafuna změkne a pujde to povolit snadno. Tenhle postup se dá použít jen na ty části zbraně, které nejsou zahřívány při výstřelu. Toto řešení mi přijde lepší než to lepit lepidlem.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Jednoduché a přitom účinné 8-)
Tenhle trik znám z jiné oblasti a funguje!
A nenapadlo by mě, že to bude držet i na tak namáhané části.
Jen místo lihu je lepší nitro, schne rychleji.
-CZ-
Příspěvky: 9
Registrován: 17.01.2011 12:34

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od -CZ- »

To je pravda schne rychleji, ale v období rozpadu půjde asi lépe sehnat lih a smola se dá sehnat taky všude. :)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od JimmyJazz »

a neni lepsi si za par korun koupit loctite a ten sroub zalepit?
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Slick7 »

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Fabulous »

Jasně, koupit imbus a dát modrý Loctite a je vybojováno navěky. Tak to mám také :-) Někdy se mi zdá, že zdejší rady jdou do naprostých extrémů. Přeci jen nejsme a snad ani nebudeme v naprostém pravěku, abychom museli vyvařovat klíh z kostí sudokopytníků...
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od golem »

Že by se uvolňoval šroub, kterým je kloub sklopky upevněný k rámu zbraně, jsem nikdy neslyšel, naopak bývá problém ho vůbec povolit. Sklopka se, nepříjemně rychle (u mojí je po pár stech ranách cítit, že už není nová), vyviklává přímo v kloubu a to nevyřeší ani kalafuna, ani Loctite, protože tam sice nechceme vůli, ale chceme, aby kloub zůstal pohyblivý. Takže imho nahradit ne šroub, ale celou sklopku. Teď připravuje Gunexpert vlastní sklopnou verzi pažby alá M4, slibují že to bude kvalitní a překvapivě levné, tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Karlos »

...tak zvlaste na to prekvapive levne jsem zvedav.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od golem »

To já také. ;) Ještě jsem někde na některém ze střeleckých fór viděl nějaké modulární řešení kloubu a přechodu na pažbu M4 zpoza veliké louže, ale bohužel si nepamatuji nic konkrétního, budu muset o víkendu pohledat.
Uživatelský avatar
Strelok
Příspěvky: 24
Registrován: 31.12.2011 19:36
Bydliště: Východní Evropa

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Strelok »

Tahle kočka říká "Pane" mě.Do našich podmínek snad neexistuje lepší zbraň než Sa58.Kdo má zkušenost jistě potvrdí.
Přílohy
CZ 858 Tactical (17).jpg
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Maximus »

To alibaba:
Dobrý kolimátor či zaměřovací dalekohled lze vpohodě nainstalovat i na kosu a společně s výměnou pažby, předpažbí, instalací taktické svítilny,...) se tak dá z této zbraně vytáhnout maximum.

V době, kdy jsi byl na vojně, žádná standartní útočná puška kromě Steyr-AUGu zaměřovací dalekohled neměla.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od MRAK »

Řekl bych, že alibaba spíš myslel "možnost osazení" optikou, což v té době mělo více zbraní a náš sa58 nikoliv.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=2O-fL9JL ... re=related


Ve skutecnosti jsem mel na mysli tuto variantu !!!!
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od TREW »

Šroub na sklopce jsem dotáhnul širokým šroubovákem v sikovkách a zatím drží. Používám sklopnou pažbu od ARSENAL (2500,-) a jsem maximálně spokojen. Doporučuji pro případ kolapsu dokoupit součástky, které jsou zatím k dostání, stojí "pár" korun a chleba to v trezoru neže..., např. závorník včetně zápalníku a vytahovače, závoru a píst a další. Napadlo mě to, když kamarádovi přestala přebíjete SKS. Byl to zlomený vytahovač a flinta je KO :cry: Sehnat jej dalo práci, ale při googlení jsem zjistil, že na SA58 je zatím všechno, ZATÍM...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Sa58 - ideální "pracovní" zbraň

Příspěvek od Terminated Account »

Došel jsem k závěru, že si jako náhradní díly pořídím ještě jednu nebo dvě stejné zbraně + nějaké drobnosti.

Řešilo se to i tady http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=14&t=699
Odpovědět