Sa58 a jeho klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od hrd »

Fakt je, že na Moravě se chlástá dost, ale asi bych borce z Brodu neoznačoval za negramotné mužiky :-)
Zas tak hrozná ta 58 není.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od colek »

To Hrd-koukám, že došlo k omylu, to byla reakce na Mukla, kterýžto je vyhlášen jako nezřízený obdivovatel kalachů a všech dalších ruských pokladů. To naše kosa je proti ruské produkci top strojařina. :hand
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od skagerak »

Zas neprehanej ..

No mozna je to jen nahoda, ale potkal jsem kosu co se ji rozpadlo kladivo a prestala strilet .... u AK zaklepavam jsem takovou zavadu zatim nepotkal....
("Hermex efekty" a spol neresim, to je otazka "kastrace")
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od hrd »

Já věděl, jak to bylo myšleno :-) Ale vážně, vz. 58 zase takový zázrak strojírenství není. Některé AK jsou hrubá práce, ale některé radost pohledět. Třeba Polské, zvlášť Beryly. Ten od soudruhů z NDR na mě udělal dojem podobný jako SIG (že já ho tenkrát nekoupil, ach jo). Navíc, jak to vypadá od pohledu není vždy znakem toho, jaká je reálně kvalita. Např. Zastava je vzhledově nic moc a přitom supr AK. Mimochodem, když jsem poprvé držel G3 (ne POF), tak jsem si říkal, co to je za hnus? A třeba od známého vím, že pila, kterou se řezaly rámy znehodnocovaných zbraní, se u 58 ztupila několikanásobně později než když dělali plechové AKM. Ale to už je asi spíš do jiného vlákna (Která je lepší?).
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od colek »

No jo porád, když jsem četl Muklovu oslavnou poému-tak jsem si nemohl pomoct. Jo taky mám kalacha(žida), visí mi hned nad kosou. :oops:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Promazáno. Nikdo nemá chuť číst stránku slintů o jediném správném názvu úderníku.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od vrbodol »

Potřebuju poradit. Na netu jsou k sehnání klasický pohraničářský sumky na 2 zásobníky s kapsičkou na čištění tvar obdelník. U nás měli strážáci taky na 2 ale bez kapsy a tvar zahnutej jako zásobník a nikde na netu jediná fotka ,tak co to bylo? Jak je fixovaná na laufu ta dvojnožka verze PI? Tlačítkem jako na bajonetu? Dík.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Matěj »

Zahnuté sumky patřily k paratorně, ale strážní znám jen jako ty popsané z vepřovice, minimálně do konce ZVS se u nás na utvaru objevovaly. Byl to vševojsk, aspoň v 90.letech, ne PS.
Nožky fungují tak, že se nasunou vertikálně na držák bodáku a otočí se o 90° (trčí dolů), pak případně o dalších 90° pod předpažbí, po překlopení nožek do vertikální polohy vyjede kolík, který nožky zajistí, po sklopení nožek pod zbraň-předpažbí zůstane kolík vysunutý, zasune se opět, až nožky otočíš o 180° zpět dopředu. Snad bude zřejmé, co jsem chtěl napsat. Praktické využití nula, zhoršují přesnost a to podstatně.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od vrbodol »

Dík. Jo vím že to je k ničemu jen mi šlo o konstrukční řešení jak to je dělaný. Já byl v Kostelci n. Labem pontony ,ale v tý době už to stejně neuměl nikdo postavit a tak to kluci jen hlídali a měli jen ty zahnutý bez čištění. Chtěl jsem si je zkusit jen tak z nostalgie sehnat, ale na netu jediná fotka a tak mě zajímalo co to u nás bylo za zázrak. A ty para jak píšeš jsou na netu jen plátěný a u nás to byla klasická kůže, hrozně jetý ,protože pamatuju že se to i párkrát sešívalo, že to nebylo běžně ve výstrojáku.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od JOBU »

Sumky existovali takéto:
1.typ-plátnená (celtová)- 4 zásobníky vedľa seba, rohy a veko kožené, zboku kapsička na čistenie (dnes vyhľadávaná a dobre platená zberateľská rarita, ťažko zohnateľná)
2.typ-plátnená (celtová) s koženým vekom- na 2x2 zásobníky- predchodca tej koženej (ďalšia raritka, sem tam sa objaví ešte aj v NZ skladoch)
3.typ-kožená na 2x2 zásobníky- klasika ako si každý pamätá
para 1.typ- celtová na dva zásobníky na sebe
para 2.typ- plátnená na 2 zásobníky vedľa seba zo sady para torby vz.85
gumená- pre chemikov- na jeden zásobník zo sady OPCH 70
pre strážne jednotky , kožená - pre 2 zásobníky a čistenie
fotky: https://www.gunexpert.sk/sumky/
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Tak konečně se mi podařil jeden z delší dobu odkládaných projektů. Jelikož jsem zjistil, že pro mou ruku není lepší pažbičky jak Magpul MOE SL (SlimLine) přemýšlel jsem, jak ji dostat i na kosu (na kalachovi ji totiž mám už nějaký čas, místo FABu). Magpul bohužel vyrábí verzi pouze pro AK a pro SA58 ne. No, ale to mě nezastavilo. ;) Nakonec jsem zvolil vylití horní části pažbičky epoxidem a následné ofrézování na CNC frézce do tvaru aby vršek pažbičky zapadl přesně do plechu pro pažbičku. Zbytek zvládla dremelka. Do epoxidu, který zaplnil pochopitelně celou horní stranu pažbičky, se pak musely ještě vyfrézovat otvory pro úchyt šroubu pažbičky (i samotný šroub), nýtek plechu, plech lučíku atp.

Bohužel díky dost odlišnému lučíku SA58 vs AK47 vypadá pažbička v té části, kde se setkává s lučíkem "divně a křivě", ale ubezpečuji, že je horní stranou usazena krásně rovně a je tím pádem celá pod správným sklonem. ;) A hlavně - drží se to naprosto luxusně!
20211210_175333.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od JOBU »

Nemala taký tvar pažbičky aj LADA?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

V jedné z verzí ano, ale jen obdobný. V základu měla Lada spíš pažbičku podobnou jako Škorpík 61:
100-samopal-LADA-5.jpg
viz http://www.vhu.cz/utocna-puska-lada/
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od JOBU »

Aha, už som to našiel, bola to verzia CZK2000
sonor
Příspěvky: 40
Registrován: 20.07.2021 13:20

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od sonor »

skagerak píše: 20.05.2021 14:27 Zas neprehanej ..

No mozna je to jen nahoda, ale potkal jsem kosu co se ji rozpadlo kladivo a prestala strilet .... u AK zaklepavam jsem takovou zavadu zatim nepotkal....
("Hermex efekty" a spol neresim, to je otazka "kastrace")
Kladivo?
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od skagerak »

Ano terminologicky je to taky pripustne. Uz se to tu resilo a pak to moderator smazal tak doporucuji dale nerozvijet
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Ray »

Jistá přírodně zabarvená sportovní firma chystá várku 300 poskládaných Sa58 jako kat. B, nové hlavně a rámy. Víc na jejich FB. Začínají mě zas svrbět prsty. Na polici se mi ještě válí nákupko na pušku a kosu jsem chtěl z rozpadlických pohnutek. Ovšem ne ty předražené ověšené ludry naivních prodejců na bazaru. Přemýšlím, jestli to stojí za další láskyplné UBDP ("užběždoprdele") od mé milované polovičky :) Možná prodám CSV a rozmnožím to na dva kvéry. Kosu + třeba mini UZI, abych se úplně nevzdal PCC. Jsem zvědavej, kolik za to budou chtít.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Když si vzpomínám, že se mě svého času zdálo 5400,- Kč za kosu hodně, protože to byla "výběrovka" a poskládaná z fungl nových dílů (normální skládačky stávaly kolem 4000,-)... Ale plácl jsem se tehdy přes kapsu :D a nelituji. Rozptyl na 100 m má cca 2,5 cm, takže je to skoro sub-MOA puška. ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Ray »

Jj, dobrá investice.

Představuju si jen něco takového (akorát sklopku). Tu nízkou montáž + třeba Holosun HE407C se solárem a čus. Max ještě komp na závit. K tomu nějaký lehký surplus látkový AK bandalír jen na banány přes bundu. Žádný tacticool balistický masakr, prostě light partyzánský setup, jak se na PA sluší a patří. Raději v té váze pár balíků NRG navíc na záda, plátů se nenažeru :)
IMG_20220126_104034.jpg
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

58 mám dvě. Jednu pěknou sbírkovou ve dřevě - tuning nepřipadá v úvahu a střílí z toho jen manželka. No a druhá má v. č. a zkušebnu v místě kam patří boční lišta - takže zase nic. Modifikovaná je jen o sklopnou trubku, kompík a zendl přerušovač. Defaultně tedy jen o tu trubku a i pažbu přendavám z akáčka když je třeba. Jediná její výhoda je že jich jsou v širší rodině kvanta, téměř každej s ní umí aspoň nějak zacházet a bedna munice se taky najde. Prostě když teď vleze do baráku zfetovanej drban tak pokuď to koupí tak to bude na 60% padesátosmičkou.
Odpovědět