7.62x39 subsonic nejen pro PA

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od skagerak »

Tak co treba RPK ( no asi si ho kvuli tomu porizovat.....
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od viktor »

ja tedy nevim ale udelat naboj pro kosu tj, v uvedene razi 7,62 x 39 se strelou ( i kdyby byla k mani ) s vyssi hmotnosti nez cca 200 grs je naprosty nesmysl neschopny funkce, myslel jsem ze to vite, když se tak oháníte balistikou :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Co se konkrétně láduje do surplus tokareva? ;)
Přílohy
GydAhB5.jpg
13XzuBn.jpg
YHMT8qL.jpg
Hans Z.
Příspěvky: 6
Registrován: 07.05.2021 9:17

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Hans Z. »

Zdravím zdejší komunitu,
jelikož jsem tady od včerejšku úplný zelenáčský ucho, tak vás poprosím o schovívavost, když budu psát něco, co už tady někdy někde zaznělo.

Procházel jsem řadu různých webů a diskusí, včetně anglických, ale tahle vaše skupina mi přišla nejpřínosnější s ohledem na to, co dělám. Snažím se též vylaborovat funkční 7,62x39 subsonic.

Pro začátek jsem zkoušel kule .308 diametr FMJ 180 grn, ale jak už tady bylo zmíněno, lítalo si to jak chtělo, na pěti metrech od ústí hlavně už to šlo na štorc, i když někdo jinde ve facebookových střeleckých skupinách tvrdil že mu v kose lítají .308 v pohodě.

Mám k dispozici originál subsonic, který používá střelu (viz obrázek) o váze 194 grn. Je asi zbytečný se ptát, jestli víte, kde by se daly tyhle střely sehnat.

Dále navážka – v tom originálním náboji bylo pouze 8.28 grn prachu. Je mi jasný že může mít dost jiné vlastnosti než ten, co používám já - D062, ale může mít na druhou stranu i hodně podobné, bohužel nemám hradla abych ověřil rychlost a další nástroje na měření rychlosti hoření atp. A výrobce náboje to pochopitelně neuvádí.

Řešili jste najít optimální střelu – což je prý problém. Pochopil jsem z vaší diskuse, že jedině diametr .311 nebo .312 a kolem 200 grn. Ale co si myslíte o diametru .310? dal by se použít? Pokud ano, jednu nadějně vyhlížející střelu bych měl...

https://www.reloader.cz/strela-lapua-7- ... ameter-201

v .311 jsem našel tohle:

https://www.reloader.cz/strela-sellier- ... 180-gr-fmj

https://www.wildgame.cz/sb-strela-2909- ... _z1212947/

v .312 jsem alespoň 180 grn střelu nenašel.

Takže tohle asi pro začátek , budu rád za reakce.
Přílohy
subs2.jpg
subs3.jpg
subs1.jpg
subs1.jpg (121.92 KiB) Zobrazeno 4228 x
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od viktor »

no nez se do neceho pustite tak je si treba uvedomit jeden fakt co se tyka strely. Strela neleti rovne respektive jeji osa neni totozna s drahou letu. je v mirnem sklonu. Proste se strela za letu vrti, draha letu spicky strely je sroubovici opisujici osu letu drahy strely. Strela nei proto vystavena rovnomerne odporu vzduchu a tak se ji odpor vzduchu snazi prevratit. Aby se strela na latu nerevratila je stabilizovana rotaci. Z vyse uvedneho textu vyplyva ze cin delsi ( tedy tezssi ) strela v dane razi MUSI se vic tocit aby byla stabilizovana. Respektive sroubovice vyvrtru musi mit vice zavitu na stejou delku. Odborne se to nazyva TWIST ci stoupani vyvrtu a je definovano jako pocet palcu delky hlavne na jednu otocku strely. takze cim delsi a hmotnejsi strela musi mit TWIS nizssi ciselnou hodnotu. Cim je take sroubovice utazenejsi a ma prudci TWIST tim lze strilet tezssi strely. Tak a a taky podleha vetsimu opotrebeni a je drazssi ji vyrobit. Takze zvlastne u voj zbrani napr SA 58 BREN atd je TWIS otimalizovan na prislusne voj strelivo a moc rezervy tam neni. Pres to vyse uvedene nejede vlak, proste neda se s tim nic delat. Pokud zvolite delsi strelu nez vam dovoli twist vasi zbrane tak se roztoci naplocho a nic s tim nenadelate.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od JOBU »

Viktor a dĺžka strely, resp. jej vodiaca časť má aký súvis so stúpaním vývrtu hlavne? Jediná zbraň, čo mala ČSĽA a mala "optimalizovaný" vývrt, bola vz.61 škorpion- stúpanie 320mm, a aj to len kvôli lepšej presnosti pri streľbe na väčšiu vzdialenosť, nie kvôli strele.
Ani u kalachov to podzvukové strelivo nepadá naplocho, a to majú všetky vývrt rovnaký.
A čo taký VSS VINTOREZ so stúpaním 210mm a ťažkou okolo 16g, 210mm je dosť malé stúpanie...
K tomu "twistu"- u vás v čr je definované stúpanie v palcoch? Odkedy? :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Maximus »

To Hans Z: Z čeho chceš ty subsoniky střílet? Jak psal Viktor, twist hlavně je zásadní pro to, jakou hmotnost muže střela mít, aby jí vývrt ustabilizoval. Samozřejmě má vliv i tvar střely či délka hlavně, ale od toho twistu to vše vychází.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Hans Z.
Příspěvky: 6
Registrován: 07.05.2021 9:17

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Hans Z. »

Pánové, střílet chci z klasické SA58, která má stoupání vyrtu 1:240. Jak vyplývá z připojené tabulky, tak je toto stoupání vhodné pro střely až do hmotnosti 220 gr včetně, tudíž tady by problém být neměl.
Přílohy
stoupani-1.jpg
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Wdog »

Na výpočet, zda konkrétní stoupání stabilizuje konkrétní střelu, existuje i online kalkulačka:

http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmstab-5.1.cgi
Hans Z.
Příspěvky: 6
Registrován: 07.05.2021 9:17

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Hans Z. »

díky
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Ještě jednou a naposledy......neřešte stoupání, kosí a kalaší 9,5:1 zvládá většinou i střely 210grn+ stačí si pročíst americká fora s touto problematikou, naprosto najistotu zmákne 195-200grn při vhodném diametru pro daný konkrétní stav každého jediného vývrtu, tuto otázku není třeba řešit u této konfigurace. Pokud střely létají naplocho je problém jinde....kolega výše psal, že použil střely dia .308, tam bude zakopaný pes. Ty vývrty tam bývají mnohdy volnější a dia .311 je skoro hraniční-už tak to matlá měď po drážkách a podfukuje jako prase, ideálka by bylo tak dia .313 a u měkkých střel téměř naprostá jistota a v tom tkví to jádro pudla......takové střely běžně dostupné nejsou, musela by se nechat upravit vhodná kokila, lít to sám a hnát to kalibrem .313, ideálně ještě použít gascheck....to není pro každého experimentátora. U kosy zapomeňte na samonabíjecí funkci, leckdo bude tvrdit, že stačí upravit pružiny-opravdu to nestačí a budu vděčný za jediný funkční případ, já takový neznám. Zbraň by se musela komplexněji upravit a pro opětovnou střelbu plnotučným zase buďto znova pracně přelazovat nebo využívat JEN a výhradně ke střelbě subsonikem......kdo to chce? Mnohem nadějnější platformou je AK viz. moje postřehy výše, ale zatím stojím na vratné pružině ke zprznění-nesehnal jsem za vhodný peníz náhradu a svoji si ničit nebudu....pokud někdo pošle pružinu ke zprasení, vyvinu to, protože tam potenciál je. Docela mě udivil ten origo prach ze subsonika a jeho nízká dávka oproti 0,75gr P-45( dle tabulky výše ten samý,co je v tokarevu) asi to bude ještě cosi rychlejšího a tlakově vydatnějšího. Ale nenechte se zmást množstvím.....je to všechno koncipováno pro použití s tlumičem PBS-1 a ten má v zadní části oddíl pro přepuštění protitlaku potřebného k obtažení i z toho důvodu je tam ten prostřelitelný puk....to není kvůli utišení, ale víc kvůli obtažení. Proto vylaborovat něco k použití s běžným, moderním a tišším tlumičem bude mnohem náročnější........na druhou stranu paleta výběru prachů je dnes taky mnohem širší ;)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od bivoj »

Zarozak píše: 17.05.2021 11:29 ...Zbraň by se musela komplexněji upravit a pro opětovnou střelbu plnotučným zase buďto znova pracně přelazovat nebo využívat JEN a výhradně ke střelbě subsonikem......kdo to chce?
Rozumným komplexním řešením by byl stavitelný plynový násadec + větší díra odvodu plynů z hlavně (o cca 1 mm větší na průměru, tj. místo 3 mm zvětšit na 4 mm, to je zvýšení průtoku plynů o 70 % (!!!).

Stavitelné plynové násadce nejsou u pušek nic exotického, tuším že i Bren 2 ho má. Ale vyvinout (a odladit - tzn. aby to mělo polohu kde bude kosa fungovat standardně s plnotučnými, pak polohu pro subsonik /a jako bonus polohu pro přímotažku/) něco takového pro kosu, i když je to konstrukčně bezpochyby proveditelné, by byl běh na velmi dlouhou trať...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Do toho se tady vyrobne moc lidem chtit nebude, protoze to nevesti skvely kseft.....stejne jako tlumice. Ja zatim potkal od novely na strelnici pouhy jeden kus....asi se pak nechce nikomu cistit ten jetel nebo si lidi uvedomili i to ostatni, co to obnasi pro skvely radostny a tichy provoz :-) Napadlo me treba hezky po cesku na stavajici gb vrtnout do krize 2 otvory se zavitem a kde by nebylo maso na zavit navarit TIGem jeste matku nebo neco hezciho....pro skrtici a jistici cervik. Ale odpada tam klikani a naopak pribyva srani se s preladovanim a je to takove przneni. Moje vize je mit u kalacha jeste jedno nahradni subsonicke voditko s pruzinou a to jen prehazovat.....pokud by stacil jen maly zastrih k funkci,tak mozna ani nic neprehazovat
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od bivoj »

Je zde ještě jedno řešení, které jsem měl kdysi dávno i spočítané, ale pak se někam ztratilo... :(

Zvětšit plynový kanálek na průměr 4 - 4,5 mm. Tím se zajistí, společně s tlumičem který podpoří protitlak, samonabíjecí funkce pro subsoniky.

Pro plnotučné pak pro eliminaci "přeplynování" použít pružinu pístu s cca dvoj-trojnásobnou silou. Tam by bylo potřeba líznout píst v místě usazení pružiny o +- 0,5 - 1 mm na průměru, aby se vešla pružina s o cca 1 - 2 mm silnějším drátem.

Ale jak jsem podotknul na začátku, toto řešení jsem měl jen kdysi nahrubo spočítané, na praktický pokus bohužel nikdy nedošlo. Taky si myslím, že vyndávat a nasazovat píst s extra silnou pružinou by byl dost opruz...

Ale řešení by to mohlo být - k přechodu mezi sub/plnotuk by mělo stačit přehazovat pružinu pístu + píst, jen se mě nechce kvůli zkoušení tohoto řešení převrtávat kanálek u mojí soukromé kosy a přístup k eráru už dávno nemám... ;)

EDIT - existuje ještě jedno řešení při převrtání kanálu na větší průměr, jak řešit přeplynování a to jsou podélné odlehčovací kanálky v pístu. Pro subsoniky píst normální, pro plnotučné pak píst s kanálky, kterými přebytečný tlak "uteče" za píst do prostoru nadpažbí. Ale toto řešení má také spoustu nevýhod... Ideální, lec nejpracnější by byl ten úplně nově zkonstruovaný plynový násadec, s regulátorem propustnosti plynů...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Ten otvor 4,5mm by byl uz skutecne obrovsky, ne ze by to neslo nebo nefungovalo....tusim, ze i AK47 nekde z pocatku vyroby mely podobnou diru do pekel. Ale pri pouziti olovenych strel nebo povlakovanych strel s holou prdeli u subsoniku by tam bylo obrovske zanaseni pistu olovenym odparem az k velmi rychlemu zabetonovani pistu v GB i presto, ze kanal je sikmy a strely nestrouha. Uz klasickou netunenou kosu tyto strely v lete pri rychlejsi strelbe zneschopni az moc rychle, krataska se zvetsenym GP jeste rychleji. Zajimave, ze kalach, kde neni pist tak natesno v GB a ma delsi drahu, kde si cestu vzdycky silou vymete, na to tolik netrpi. Myslenka dobra a kvalitni-kdyby byly k mani levne, klasicke FMJ strely, ale to je bohuzel jen vlhky sen v celosvetovem meritku
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od jerry.mysak »

bivoj
a nešl by jsi proti smyslu celýho projektu? myslím tím bezhlučnost. Odfuk kolem pístku je zdrojem hluku a ne malýho.

Spíš mě napadlo udělat takovou konstrukci tlumiče, kdy bude hned za hlavní komůrka, která udrží větší tlak plynů v hlavni. A až za ní expanzní dutina pro plyny.

Ale je to jen nápad bez praktický zkoušky.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od bivoj »

Jsou to jen nerealizované návrhy. Imho jediný smysluplný je ten nový plynový nástavec s regulátorem. I s tou polohou pro úplné zavření kanálu - tzn. maximální zatlumení s tím, že ze zbraně se stane opakovačka s přímotažným závěrem...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hans Z.
Příspěvky: 6
Registrován: 07.05.2021 9:17

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Hans Z. »

pánové,
každopádně jsem vděčný za vaše veškeré komentáře, rady a zkušenosti... mezitím jsem narazil na zajímavou střelu a zajímá mě váš názor:

https://www.strobl.cz/strely-ares-30-di ... vane_p7906
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Germanik1 »

To je jen olovo v laku? 😳😳😳😳
Udělám co musím
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od viktor »

primo tahle pro 7.62 x 39 nevim, ale hral jsem si s olovem v razi ,308 win jak poplastovanym od aresu tak litym a maznym do drazek a samozrejme s gaschecky ci bez. Vysledek celeho badani je asi takovy ze to sice je schopne fungovat ale je to dost citlive na laborace a to od uplna katastrofa po nekam kolem 1.5 moa. Vysledek je ze jsem to prestal pouzivat protoze ceno vy rozdil mezi fmj a olovem nebyl tak velky a fmj bylo daleko mene citlive na laboraci.
jinak poplastovane snaseli rychlost tak nekde kolem 400 - 500m/s s gascheckem tak max 600m/s
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět