7.62x39 subsonic nejen pro PA

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od viktor »

nejak mi unika smysl cele teto debaty. ale napadlo me reseni, pokud chcete poradne utlumenou kosu tak proc si nekoupit aisoft ? mate to tiche, strelivo lacine, ve full auto a vysledek bude asi tak stejnej a jeste navic s tim muzete blbnout skoro kdekoliv a ne jen na strelnici.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od bivoj »

Hans Z. píše: 02.06.2021 18:40 pánové,
každopádně jsem vděčný za vaše veškeré komentáře, rady a zkušenosti... mezitím jsem narazil na zajímavou střelu...
Tohle jsem zde prezentoval už hned na druhé stránce tohoto vlákna, viz viewtopic.php?p=235808#p235808
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Tyto střely by fungovaly luxusně s diametrem kolem .313, pokud by to zkrz krček vešlo do komory. Takto je to velmi nekonzistentní, pořádný subsonic co by to vobtáh z toho uvařit nejde skrz malý třecí odpor. V supersonicu to ták ňák funguje, ale při zahřátí to zabetonuje píst v gasblocku olovem z prdelek rychlostí blesku a snáší to rychlosti cca jen do 460m/s max a to taky žádný použitelný výkon nevěští, dále je to velmi náchylné na teploty zima-léto a podle toho se musí i upravit celkové laborace....... gascheck by určitě výrazně pomohl, ale to i šrajtofli . Když nic jiného není, dá se s tím zaflusat po gongách, ale chtělo by to cosi jiného, ideálně FMJ. Slyšel jsem, že je Mongel schopný udělat na přání při nějakém odběru i střely s jiným diametrem než má v nabídce, tak co jej zkusit oslovit, zdali je nédělá i v . 313 ? To by pak byla už jiná ves
Hans Z.
Příspěvky: 6
Registrován: 07.05.2021 9:17

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Hans Z. »

bivoj píše: 03.06.2021 0:12
Hans Z. píše: 02.06.2021 18:40 pánové,
každopádně jsem vděčný za vaše veškeré komentáře, rady a zkušenosti... mezitím jsem narazil na zajímavou střelu...
Tohle jsem zde prezentoval už hned na druhé stránce tohoto vlákna, viz viewtopic.php?p=235808#p235808
ok, to jsem si neuvědomil, dík
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Dnes jsem se dostal k vyzkoušení SA58 s tlumičem.
Tlumič BeeSilent Long, střelivo CIP STV Čína a CIP ZS Rusko subsonic. Stříleno na 50m.

S normálním střelivem zbraň přetahovala bez závad, útlum subjektivně dobrý, dle výrobce - 7,62×39, které bez tlumiče generuje hluk 140-160 dB, při použití s tlumičem generuje hluk v rozmezí 110-130 dB. Na přesnost tlumič neměl vliv, rychlost ovlivňoval minimálně.

Co mě zajímalo víc bylo jak se bude 58 chovat se subsonickým střelivem.
Napřed jsem vyzkoušel střelbu bez tlumiče. Rychlost se pohybovala průměrně 300m/s s odchylkou +- 3m/s. Zbraň ani jednou nepřetáhla, to jsem celkem čekal, poučen předchozími příspěvky. Zvukově byl znatelný rozdíl v intenzitě výstřelu. Subjektivně na úrovni 45 acp.

S tlumičem byl útlum velmi dobrý, střílel jsem z boxu a dalo se to i bez sluchátek, hluk ani nebyl nepříjemný, slyšel jsem i dopady střel.
Rychlost tlumič ovlivňoval minimálně v rámci odchylky 3m/s. Co mě překvapilo byl propad střely na 50m o cca 25cm a boční posun o cca 10cm doprava. Zbraň, stejně jako bez tlumiče, nepřetahovala.
Docela dost zplodin se vrací nábojovou komorou a to tak, že i náboje v zásobníku jsou fest začouzené. Do obličeje to ale nefouká a střelba byla velmi příjemná.
Abych dostal střely v terči tam kam patří, musel jsem mít hledí nastavené na 400m. Na fotce jsem vždy mířil na hlavu. Vzal jsem použity terč na střelnici, moje zásahy jsou ty nezalepené. První tři jsou ty hodně dole, hledí na 1, větší rozptyl byl větrem, kdy mi lital trochu terč. Nad nimi 3 střely, hledí na 3 a nahoře poslední s hledím na 4.
Subsoniky stály 20,-/ks, přebíjením bych se dostal někam k 10,-. Vzhledem k ceně 5,5 za obyč. střelivo to není moc ekonomické.

K praktické upotřebitelnosti je toho dost napsáno v předchozích příspěvcích. Za mne, kdo si hraje nezlobí. Pokusím se upravit vratné pružiny aby zbraň přetahovala, to je jediné co budu zkoušet, když to nepůjde, tak se nedá nic dělat. Náboj zkusím naladit na vyšší rychlost, někde kolem 325m/s.
IMG_20211119_111222.jpg
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od JOBU »

Teoretická otázka- nepomohla by (okrem tej pružiny) aj výroba "tesnejšieho" piestu- presne na priemer, vytvorenie ešte jednej drážky na ňom a zpredu doň urobiť miernu dutinu?
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Nicotinick »

Tvl údaj výrobce , že rozsah hluku je 140-160 dB, je jako od sekačky po Jumbojet ;)

A 110 - 120 dB s tlumičem je prostě nesmysl. Když se to měří jak má , tak i hluk závěru naprázdno má víc. :roll:

Pokud udávají tyhle hausnumera, tak BeeSilent je pro mně jen banda hochštaplerů, co se chytili módní vlny a snaží se vytěžit rentu. Sorry jako.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Ano, ten údaj je poněkud nešťastný, ostatní uvádějí útlum v dB.
OT
Úplně bych nebyl tak kritický, zpracování je dobré, cena taky a pro mne splnil očekávání, vzhledem ke konstrukci a rozměrům tlumiče. Změřit hluk výstřelu nemám jak a každý by stejně naměřil něco jiného, tak jsem se o to ani nesnažil. Stačí si vzpomenout na hejty HT, když testovali tlumiče. Pro mne subjektivně dobrý produkt za dobrou cenu.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Ray »

BeeSilent je levný univerzál a připomíná mi trochu tu pohádku o huse, která před ostatními zvířátky machrovala, jak umí všechno naráz - lítat, plavat i chodit po souši. V reálu jí ale každé zvíře, plně adaptované na konkrétní oblast, dalo na prdel...

Trošku OT: zatím jsem bohužel neměl možnost porovnat půjčený BeeSilent na svém CSV s konkurencí. Jelikož je pro něj 9mm ale hraniční ráže, tak by ji měl asi tlumit nejlépe. Nicméně, na prdel jsem si z něj rozhodně nesedl. Je sice fakt, že CSV má k utlumení asi jedny z nejhorších vlastností - tedy dynamický neuzamčený závěr a navíc oboustranně otevřené pouzdro závěru, ale stejně...
CSV je tak trochu takové Sa58 mezi PCC, takže myslím, že oba kvéry budou na konstrukci tlumiče obzvlášť mlsné. Univerzál typu BeeSilent u nich předpokládám nebude ta nejlepší volba. Můj názor.

Méně někdy znamená více...
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Serža »

mám měříč hluku (v DB) tak až se někde dostanu na venkovní střelnici, změřím malorajdu s tlumákem...zatím (třeba dneska) na Avimu nám do toho furt bouchal někdo jinej
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Pokračování pokusů s 7,62 subsonic v SA 58.
Podobně jako Bivoj, jsem simulacemi v GRT došel k prachu D073-01. V GRT se dá simulovat i odběrný kanálek v hlavni a simulace jsem směřoval k vyhoření prachu před kanálkem a co největšímu tlaku v tomto místě. Bohužel jsou podstatné rozdíly ve vlasnostech prachu v GRT a skutečného. Dělal jsem postupně několik navážek, než jsem se dostal na podzvukovou rychlost střely. Konečná navážka byla 9,5gr, kdy to lítalo kolem 325m/s s tlumičem.
Střely jsem použil FMJ 194gr, průměr 7,92mm.
Zbraň v originálním stavu nepřetahovala.
Protože jsem to očekával, zkrátil jsem napřed pouze vratnou pružinu závěru. Myšlenka byla taková, že jsem chtěl přehazovat kompletní kryt závěru včetně pružin. Kdy bych měl jeden kryt na plnotučné střelivo a jeden na subsonické. Do pružiny pístu jsem zasahovat nechtěl.
Zkrácení vratné pružiny závěru nestačilo, nesmí se zkrátit o moc, pak závěr sice přebije ale při manipulaci se zbraní může dojít k pootevření závěru. Musel jsem tedy zkrátit o kousek i pružinu úderníku. Opět jen o trochu, při větším zkrácení úderník nedokázal iniciovat zápalku. Popravdě SB zápalku odpálil ale původní vojenskou ne. Mám zánovní zbraň, nastříleno do 1000 ran, tak není moc vylítaná a pružiny jsou nové u jiných zbraní jsou možné jiné výsledky.
Tak po několika dnech pokusů zbraň takto přebíjí.

Cesta je, jak už se psalo výše, sehnat težší střely. Bohužel v tomto rozměru nejsou. Ještě mám nápad překalibrovat střelu .323, měla by se dát sehnat v 220gr a 250gr, co jsem zjišťoval, tak by to mělo jít.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Sorry přehodil jsem číslice v označení prachu a už to nejde editovat.
Správně to je D037-01
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Zbraň přebíjí......s jakou spolehlivostí přebíjí? Tzn. kolik zádržek na jeden zásobník, přebíjí vůbec i s plným zásobníkem? Byl jsem svědkem toho, jak ze zbraně, kde byly úplně vyměněny obě pružiny v deklu za mnohem slabší charakteristiku a píst zcela bez pružiny se při výhozu líně převalovaly ven nábojnice ze kterých ještě hořel jasný plamínek nedohořelého prachu a střelec měl plný xicht písku :lol: Spolehlivost byla vyloženě loterie o správné konstelaci hvězd a momentálního počasí. Takovou funkci fakt nechceš :roll:

U kosy by snad pomohlo jedině zvětšení gasportu na takový rozměr, že by si střela mohla vybírat, kterou cestou se vydá nebo rovnou vyndání závory(nezkoušet) :lol: Skutečnost je však taková, že jediná správná cesta pro podobné hrátky je změna platformy bo krátký chod pístu s potřebou silného a rázného impulsu na to prostě nemá
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Zásobník jsem měl plný a nahoře pár subsoniků 5 až 8ks. Těch 8 přebila spolehlivě 2x po sobě. Nemám tolik prázdných nábojnic.
Není tam problém v podání nového náboje ze zásobníku, když nábojnici dokáže vyhodit, tak i nabije. Aspoň mě se nikdy nestalo, že by nenabila. Se slabší navážkou, třeba závěr skřípl prázdnou ale pod ní už někdy byl nový náboj částečně v komoře.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od bivoj »

Zarozak píše: 10.12.2021 17:22 U kosy by snad pomohlo jedině zvětšení gasportu na takový rozměr, že by si střela mohla vybírat, kterou cestou se vydá...
Už jsem to tady psal výše, ideálním řešením by bylo zvětšení průměru kanálku v hlavni a přepínatelný plynový nádstavec s šoupátkem pro plnotučné a subsonic a ideálně i s možností kanál úplně uzavřít a tím z kosy udělat přímotažnou opakovačku, v případě subsoniku tedy i celkem dost tichou. Nicméně realizace takového projektu by se musel ujmout nějaký hodně zapálený nadšenec, protože by to bylo ekonomicky velice (a to jako že fakt moc) nerentabilní...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Wdog »

Ještě k tomu softwaru GRT (a platí to i pro jeho komerčního konkurenta):

Ty parametry prachu se často rozcházejí s praxí, důvody mohou být různé, od změny síly prachu přes jednotlivé šarže, "opatrnému" nastavení v programu až po místní odlišnosti sestavy náboje či zbraně.

Doporučený postup může být takový: pro tvůj konkrétní prachu si udělej bezpečný náboj, změř rychlost na hradlech, a pak si ho namodeluj v GRT. Pokud bude rozdílná rychlost, uprav parametry tvého prachu v programu GRT dle skutečnosti. Bude to tak blíže v realitě, i když budeš s GRT počítat jiné laborace stejného prachu.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Pez píše: 10.12.2021 17:30 Zásobník jsem měl plný a nahoře pár subsoniků 5 až 8ks. Těch 8 přebila spolehlivě 2x po sobě. Nemám tolik prázdných nábojnic.
Není tam problém v podání nového náboje ze zásobníku, když nábojnici dokáže vyhodit, tak i nabije. Aspoň mě se nikdy nestalo, že by nenabila. Se slabší navážkou, třeba závěr skřípl prázdnou ale pod ní už někdy byl nový náboj částečně v komoře.
Tam jde o zvýšené tření nábojů plného zásobníku o závorník a časté přivření vyhazované nábojnice z důvodu nedostatečné razance pohybu nosiče
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Wdog: jj, tak jsem přesně postupoval.
Těch navážek, než jsem se dostal na požadovanou rychlost bylo 9.
Zkoušel jsem to i se střelou od SB 180gr FMJ, ale tam už to právě závadovalo, skřípalo to nábojnici při vyhození.
Já určitě do úpravy kanálku nepůjdu, pro mě to má smysl pouze při jednoduché výměně krytu s pružinami. Jako zkoušel jsem i upravit pružinu pístu, chodilo to taky dobře ale nakonec jsem používal originál abych právě měnil jen kryt.
Ono cenově to je samozřejmě nesmysl, je to jen pro zábavu.

Zarozak: No jak píšu, přebíjelo to. Chtěl jsem to i natočit ale byl jsem tam sám a neměl kam dát tel. Teď mám odladěnou navážku, tak udělám těch 21 nábojů na které mám nábojnice a natočím video.

Když jsem to ladil, tak jsem vnímal pouze problém při pohybu závěru vzad, kdy pak začíná klást odpor i pružina úderníku a závěr přibrzdí při vyhození nábojnice. Při pohybu dopředu pak právě pusobí kousek i pružina úderníku než se úderník zachytí a tam neměl závěr problém podat nový náboj.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Zarozak »

Já jsem to u kosy z výše uvedeného vzdal, vyzkoušel jsem skoro vše a cca 5-6 různých vhodných prachů. Taky jsem,jak píšeš chtěl jen měnit kryt pružin-takový tam byl požadavek. Nicméně já jsem hleděl ještě hodně na ekonomičnost počinu a tak náboj se střelou přes 10kč byl pro mě naprostý nesmysl už od prvopočátku, stejně jako střela pod váhu 195grs. Kdyby se ti to povedlo, bylo by to super, ale osobně jsem dost skeptický z vlastních zkušeností a i za louží se v podstatě nikomu nic kloudného nepovedlo a to tam mají úplně jiné vstupní podmínky. Máš moc málo nábojnic na nějaký enter, já jsem jich vystřílel stovky, možná i k tisíci, než jsem to zabalil. Problémy u nadějných laborací začínaly skoro vždy, až když se už zbraň trošku začoudila a zasvinila...což bylo víc než rychlé
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 7.62x39 subsonic nejen pro PA

Příspěvek od Pez »

Tak jsem dnes skočil na chvilku na střelnici a natočil krátké video.
Přebil jsem si jen 5ks 180gr, jen pro video jak se skřípne nábojnice, chybí kousek aby vyhodila-
https://ulozto.cz/file/3pgR2jLiIrKR/tim ... 4lpTAyLt==

Druhé video 6ks 194gr a zbytek do plného zásobníku plnotučné STV Čína -
https://ulozto.cz/file/9RiY56YUP0gq/tim ... x4pzHmZj==
Oddělené jsem je měl školním nábojem.
Celkem jsem jich měl 10ks, přesnost na 50m byla dobrá, hledí na 4. Moc jsem nemířil, soustředil jsem se na přebití a rychlost na hradlech.
IMG_20211213_110218.jpg
Víc jsem si řekl, že nemá cenu zkoušet, protože už mám málo střel a stejně tyto střely nedokážu sehnat za rozumné peníze. Mám objednané dvoje střely, které, když bůh dá, by měly fungovat. Nábojnice jsou také na cestě.
Udělal bych toho víc aby se vyzkoušelo i to zašpinění zbraně, jak správně připomněl Zarozak.
Pak bych sem zas hodil zkušenosti.
Odpovědět