Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od cipis »

To, co na BSR74, resp. 5,45x39, funguje pořádně, tak nestojí 10, ale tak 2x tolik :(
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od hrd »

Snad prý Luvo a nějaká nová firma "BeeSilent" (psalo se na FB).
Oberstrimpfen píše: 18.01.2021 21:16
hrd píše: 18.01.2021 20:02 Na vz. 61 je asi originál nesehnatelný, ale údajně se je také někdo chystá vyrábět.
Fajn, nevis nahodou kdo nebo kde se dovedet vice ?
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od hrd »

cipis píše: 18.01.2021 21:35 To, co na BSR74, resp. 5,45x39, funguje pořádně, tak nestojí 10, ale tak 2x tolik :(
Když to může fungovat na AR a jiných zbraních, tak asi i na AK-74. Vzhledem k tomu, že se na to chystá několik místních výrobců (GIS, Antreg, AscalonArms, Luvo...), tak bych čekal, že se najde i někdo, kdo bude ochoten s tím trochu experimentovat, vyzkoušet to atd. Není asi nutně potřeba tahat něco z ciziny.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od PaF »

Nikdy jsem to neměřil, ale měl jsem obě... a subjektivně ječí 5,45 mnohem víc (a výš) než .223, která teda ječí dost.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od surikata »

Jsem držitel zbrojní licence, ale stejně si na ledascos dlouho netroufnu.
Ohledně sa.61 jsem měl možnost si origo tlumiče prohlednout. Jsou upnuté kleštinou a tu vyrobit to taková sranda není + její tepelná úprava, aby se chovala jak má. V nějaké starší literatuře se píše, že upnutí kleštinou na hlaveň je nejlepší protože je v "ose". A pokud to nebude někdo dělat ve velkém, tak to levné nebude.
Podle mě je možnost vyřezat závit na hlaveň levnější varianta. Jenže i to nebude tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Nejde jen tak nasadit "očko" a řezat.
Podle výkresu je hlaveň zalisovaná za tepla a pojištená kolíkem.
Varianta první: kompletně vylisovat hlaveň ven a upnout do soustruhu. ( ale kolik času to zabere to si netroufnu odhadovat a kolik si bude firma účtovat za hodinu práce?)
Varianta druhá: Použit vodící trn do hlavně a na něm začátek závitu a řezat. To je sice často vidět u rádoby puškařů na yt. Ale asi to taky jde.
Každopádně se za práci pod 3tis nedostanete.

Výše uvedené postupy nejsou jediné řešení. Každopádně je asi lepší sehnat nový kus už od výrobce.

A to samé platí o výrobě tlumiče, řezat jemné závity do tenkostěnné trubky taky není úplně pro začátečníka.

Nějaká kusová vyroba se asi prodraží a sehnat nastrojaře s licencí + výroba pokus omyl aby to fungovalo jak má.

Doufám že se pletu a bude to jinak.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od pepaf »

Pro vz. 61 bude nejjednodušší použít něco jako redukci - např. od navrátil Arms
http://www.narms.cz/?page_id=3528&v=928568b84963
a připojit téměř jakýkoliv tlumič .... klidně i z AL.
Bude nicméně trošku "vystrčený" před zbraň, ale 7,65 Br. bude rozumně utlumený.

Ideální by ovšem bylo využít upevnění kleštinou přímo za nákružek na hlavní, kdy tlumič částečně obepíná hlaveň a při srovnatelném potlačení zvuku bude méně přesahovat obrys zbraně.
Protože originál kleštiny moc nejsou - tedy nejsou, tak novo-výrobce může vymyslet nepochybně něco obdobného. Ale samozřejmě cena...
A nebo někde ty originál tlumiče zůstaly u prodejců kteří vykupovali nevyužité zbraně od AČR, nebyly sešrotovány a objeví se na trhu...

Edit: kolega byl rychlejší...
Oberstrimpfen
Příspěvky: 43
Registrován: 17.01.2021 21:58
Pohlaví: muž

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Oberstrimpfen »

Tak kdyby nekdo vedel neco konkretniho kde to sehnat, dejte to sem. Mam dojem ze Skorpion je u nas nejschodnejsi a nejlevnejsi cesta k utlumene rozumne pouzitelne zbrani.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Zarozak »

surikata píše: 18.01.2021 22:59 Jsem držitel zbrojní licence, ale stejně si na ledascos dlouho netroufnu.
Ohledně sa.61 jsem měl možnost si origo tlumiče prohlednout. Jsou upnuté kleštinou a tu vyrobit to taková sranda není + její tepelná úprava, aby se chovala jak má. V nějaké starší literatuře se píše, že upnutí kleštinou na hlaveň je nejlepší protože je v "ose". A pokud to nebude někdo dělat ve velkém, tak to levné nebude.
Podle mě je možnost vyřezat závit na hlaveň levnější varianta. Jenže i to nebude tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Nejde jen tak nasadit "očko" a řezat.
Podle výkresu je hlaveň zalisovaná za tepla a pojištená kolíkem.
Varianta první: kompletně vylisovat hlaveň ven a upnout do soustruhu. ( ale kolik času to zabere to si netroufnu odhadovat a kolik si bude firma účtovat za hodinu práce?)
Varianta druhá: Použit vodící trn do hlavně a na něm začátek závitu a řezat. To je sice často vidět u rádoby puškařů na yt. Ale asi to taky jde.
Každopádně se za práci pod 3tis nedostanete.

Výše uvedené postupy nejsou jediné řešení. Každopádně je asi lepší sehnat nový kus už od výrobce.

A to samé platí o výrobě tlumiče, řezat jemné závity do tenkostěnné trubky taky není úplně pro začátečníka.

Nějaká kusová vyroba se asi prodraží a sehnat nastrojaře s licencí + výroba pokus omyl aby to fungovalo jak má.

Doufám že se pletu a bude to jinak.
Obávám se, že i ten závit nebude jen tak o nařezání.....hlaveň má dost tenkou stěnu a není tam dostatek masa, aby zbylo i na solidní opěrné rameno a když se to bude při neustálém dotahování a povolování opírat o rameno pouze o pár desetinách, tak se to vymáčkne a tlumič brzy uhne na stranu-jak je to vidět u jakéhokoliv šroubového spoje bez dostatečného opěrného ramena. Ta kleština by byla ideál, ale jak píšeš, je to velmi náročné vyrobit a tepelně upravit, tak snad bude dostatek prostoru i pro ten kus starého pověstného českého génia, mě napadá hned několik způsobů jak s tím vydrbat, ale je pravda, že cena samotné zbraně bude v celé věci asi nejnižší položkou:-) Samotný originální tlumič byl dvou typů, ten první a tišší byl velmi primitivní jen s několika prostřelitelnými přepážkami z gumy, které se ale musely velmi často měnit. Druhý typ už byl klasika s kuželovými přepážkami s nízkou údržbou, oba typy byly duralové s eloxovou úpravou..... kdesi na internetech kolovaly fotky jednoho sběratele ze Švajcu, kde to bylo hezky rozfocené. Bylo by fajn,kdyby se odněkud vynořila alespoň vlaková souprava originálních sad druhého typu z nepoužitých NZ, ale to je asi utopie :rofl
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od jerry.mysak »

jako strojař s 30 letou praxí bych nikdy očkem závit na lauf neřezal. Prostě proto, že jej nenasadíš kolmo.

Když chci přesný závit v ose, musím jej předříznout na soustruhu z cca 80-90 procent profilu a pak jej doladit až očkem. Pokud má bejt opravdu přesný, tak komplet nožem.

V případě že bych měl řezat závit na hlaven´, tak po odmontování všeho zbytečnýho by měl zbýt pouze rám s hlavní. Do sklíčidla se nechá vyrobit osazený trn na který by se nasadila komora, na rám přidělat unašeč a druhý konec podepřít koníkem. Byla by to jebačka, ale jde to zvládnout.

U pušky co má mouchu na konci se nechá využít kuželovitosti hlavně kdy protikus má stejný úhel, drážku pro mouchu a za mouchou svěrný spoj. Dělal jsem takhle pár ústovek. Kužel přesně středí zařízení a spoj za mouchou se navíc opírá o mouchu, takže pomáhá tření.
Přílohy
40038.JPG
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Pez »

Díky za fotku. :yes
Přesně takto jsem to myslel s tím adaptérem, když nechci přijít o mušku.
Teď musím vybrat tlumič abych udělal správný závit.
Zatím si to rozkreslím podle hlavně a závit pak doplním.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Nicotinick »

Sorry jako ale to je naprostý hnus. Je to celé s prominutím .íčovina, ale dělejte jak myslíte. 8-)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Pez »

Důvod? Nemyslím teď estetiku ale funkčnost.
Třeba tady to má taky a zjevně jim to funguje.
Nebo máš jiné řešení když nechceš přijít o mušku.
unnamed.jpg
unnamed.jpg (66.49 KiB) Zobrazeno 2316 x
http://www.zbranejirkovsky.cz/2016/10/03/haenel-rs8/
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od hrd »

Pokud vím, tak hlaveň na vz. 61 není problém vyměnit (oproti vz. 58 nebo AK je to sranda). Takže závit na soustruhu by šel. Ale ten zmiňovaný nový tlumič by myslím měl být přes adaptér na kleštinu.
Jinak ten originální tlumič na kleštinu, co mám info od kamaráda, nebyl až taková výhra, že se stávalo, že nešel sundat.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Nicotinick »

Pez: Ale jo, kupříkladu Roedale také s úspěchem dělá brzdu na kleštinu . Zaměňuješ ale dvě věci. Úsťovou brzdu a tlumič, mají úplně jiné vedení tepla a jiné nároky na vystředění otvorů vůči vývrtu, pokud to má fungovat správně.

Další otázkou je, jestli je ta muška letovaná, jištěná svislým čepem - červíkem nebo příčně v rybině. (On je při opření tlumiče dost na .ovno každý způsob)


Jirkovský je fajn chlap a věcem rozumí, zajímalo by mně, ale co je to za systém tlumiče, co se dá přidělat na tu brzdu před výtokové kanály.

Řešení jsem viděl ve zkrácení mušky a závitu na ústí.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Pez »

S tím opřením o mušku si strojařsky dovedu poradit, lépe řečeno nechci to o ni opírat. Prostě ji obejdu s min vůlí.
Kleštinu si dokážu vyřešit, že ji budu mít jistě souosou a přesnou. S čím nemám zkušenost je tepelné namáhání, při použití tlumiče, na konci hlavně.
Ale mám to na loveckou opakovačku, takže nepočítám s desítkami ran po sobě, kdy by se začalo projevovat nadměrné zahřívání.
S tlumičem je fotka tady, je tam našroubovaný tak, že otvory v úsťovce jsou již v tlumiči.
unnamed (1).jpg
unnamed (1).jpg (114.52 KiB) Zobrazeno 2294 x
Edit:
To zkrácení nebo posunutí mušky a závit na ústí je taky řešení, jen je to už moc složité a nerad něco dodělávám na funkčním originálním dílu. To už by byla práce pro puškaře, včetně nových povrchovek aby to vypadalo jako z výroby.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Nicotinick »

Jo, už jsem tě asi pochopil. S frekvencí "1 rána za odpoledne" by neměl být problém. (Přiznám se, že jsem zvyklý střílet "hodně a rychle za sebou", tak jsem si to tak promítl :) )

Asi největší úskalí bych fakt viděl v souososti povrchu hlavně, asi kužele, a vývrtu. Ale pokud jsi šikovný a je to slušně vyrobená novější puška, možná sejmu klobouk. U nějaké staré ZKK 601 by to asi bylo zbytečné trápení pokus omyl.

Je fakt, že na flintách s muškou se bohužel nedá využít výhoda krátké zástavby reflexního tlumiče.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od viktor »

no no je problém samotne zadani učelu. Proč vznikly tlumice není třeba nejak resit to je celkem jasne, slo o to utajit vystrel pored pripadnym pozorovatelem. Tj specificke ukoly a pro to byly jak tlumice, tak zbrane tak strelivo. Jake jsou dnes ukoly pro tlumic v civilnim svete ? O utajeni vystrelu se nejedna. Protože strilet můžete bud jen v honitbe a nebo proste na strelnici. Noseni tlulmicu je jednak zakazano atd..
Takze o utajeni se nejdena ale jak psal Niconitnik jde o slusnost k okoli. Ok, beru. v lese je to problém protože tady mame další faktor to minimalni energie strely. Tu proste se subsonickym strelivem nedosahnete. Takze tlumic a standartni strelivo. Pak tady ale mame uplne jiné hodnoty ustovych tlaku nez na které byly staveny tlumice pro subsonicke strelivo. Další problém. Takze musíme mit tlumic co zvladne ustove tlaky standartniho streliva s vysokym vykonem, u tak to ma smysl protože bude méně hluchych loveckych psu..
Ve sportovni praxi to ma také sve meze. Jsem zcela pro utlumeni zvlas razi 5,65 NATO protože to je fakt desnej rachot, to same plati o 5,45 ale tech není tolik jako ARek.
Rozumim tomu ze ke skorpiku ja nutnej se zberatelskeho hlediska i tlumic ale realny vyznam to nemá stejne jako tlumic na dlouhou ,22 lr.
Proste to bvubec není jednoduche a ma to radu uskali, je raletivne jednoduche pro odborníka udelat utlumenou zbran, nakonec vzoru je dost, ale jeji realny smysl je pouze pro zvlastni operace kde nezalezi ani moc na presnosti ani vykonu strely ale udelat něco takového pro sportovni strelbu je uplne jina liga.
Respektive realizacni vystrizliveni nastoupi asi velice rychle. Kor když to tady ctu :-)
MUj názor je asi takovy ze nez se trapit s utlumenim AR v 5,56 NATO je daleko vyhodnejsi prejit na AR v razi 9mm Luger coz je sice o něco drazsii ( porizeni nove další zbrane ) nez tlumic ale z lepsim efektem
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Dodekaedr
Příspěvky: 10
Registrován: 26.03.2020 12:40

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Dodekaedr »

Ahoj,
Kdysi jsem na stránkách czub viděl tlumič na škorpika evo, už jsem to tam nikde nenašel, nevíte náhodou někdo od jaké firmy to bylo, případně ten typ?

Děkuji
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od Joe Azbest »

Nejjednodušší a asi nejkvalitnější výroba závitu na hlaveň (pokud není kuželová) by byla na pětiosém centru. Stačí upnout do prizmatického svěráku a kousek hlavně pro závit nechat trčet ven (plus pár mm rezerva), vyrovnat hodinkama, sklopit 5 osu o 90° (např, DMU60 ap.), najet na setinu měřící sondou střed hlavně a závit vyfrézovat závitovou korunkou. Akorát je potřeba mít kalibr na daný závit, nebo přímo to co se bude na hlaveň šroubovat. Výhoda je, že se ze zbraně nemusí nic demontovat, ale pracovní prostor na stroji musí být dost velký, popřípadě se musí odblokavat ochrany uzavření krytů. Osobně bych si troufl celou operaci provést tak do hodiny, což i při hodinové sazbě na CNC stroji nebude žádná šílená cena. Ale předem upozorňuji, že můj zaměstnavatel by mi tyto experimenty určitě nepovolil :)
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Tlumiče, který, na co a čím to krmit

Příspěvek od hrd »

PaF píše: 18.01.2021 22:43 Nikdy jsem to neměřil, ale měl jsem obě... a subjektivně ječí 5,45 mnohem víc (a výš) než .223, která teda ječí dost.
Myslím, že největší vliv má tlak/rychlost plynů na ústí. Takže prakticky je to délka hlavně a typ úsťového zařízení. Vzhledem k tomu, že náboj 5.45 má max. tlak (v komoře) cca 300 MPa (našel jsem na Google) a 223 Remington cca 430 MPa, tipoval bych, že náboj 5.45 by měl být spíše méně hlučný než 5.56, otázka je, jak které střelivo, toto jsou krajní hodnoty, a jestli se to dá vůbec poznat. Nicméně délka hlavně určitě, AKSU (8") bude jistě někde úplně jinde než M4 (14.5") a podobně bude rozdíl mezi AK-74 (16.5") a M16 (20"), protože se projeví délka hlavně. Také může být rozdíl, že u AK-74 funguje úsťové zařízení i jako kompenzátor a brzda, takže v porovnání např. s AR 16" s tlumičem plamene to může být pro AK-74 trochu handicap. Ono stačí porovnat třeba Bren 11" a M4 14.5", to je sakra rozdíl. Každý palec délky se počítá. Za mě pod 14.5" nic v 5.56/5.45 bez tlumiče nechci.
Odpovědět