Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od devlop »

pardon, koukám ale, že i PČR takovou statistiku na vyžádání může udělat

https://www.policie.cz/clanek/trestne-c ... anemi.aspx

takže možná ten dotaz na rozdělení dle typů zbraní poslat na obě strany a počkat, jak to kdo zpracuje :)
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Haluziak »

Devlope, já žádal podobnou statistiku tuším 2007-2017 do diplomky na Prezídiu PČR. Do týdne jsem ji měl.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

A podělit se o ni zde můžeš? Diplomka bude někde stejně nejspíš veřejně,tak to asi tajné nebude.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Haluziak »

Prsknu to sem a prosím moderátory ať to hodí někam kam se to hodí spíš.

https://is.muni.cz/th/ok0zj?info=1;zpet ... 6start%3D1
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Myslel jsem statistickou tabulku, ale ok, najdu si to tam :)
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Haluziak »

Tabulky trestných činu jsem už dávno smazal :D ale tady v tom máš i statistiku z Estonska a dvě mrzké statistiky ze Slovenska a GB kde mi ji neposkytli ale musel jsem je dohledat - nejsou tak podrobné.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od John Doe »

skagerak píše:Naboj myslim jsem videl za 9 - 11 tovarni, coz asi cenove prevalcuje 7,62x39, 5,45 i 223...flinta hezka a prijemna, ale pokud chces zasobu naboju, tak paf to vystihl...

Cim to prebijis jestli se mohu zeptat?(prip odpoved do odpovidajiciho vlakna)
s přebíjením začínám, takže zatím mám laboraci 110gr FMJ SaB, pod to 14,2gr Ramshot Enforcer, zápalka SaB SR, funguje to dobře. Bod zásahu odpovídá výškově nastavení mířidel.
S prachem mám jediný problém, v Lee auto drum se sype všude okolo, je moc jemný.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od skagerak »

Co pouzit strelu do tokareva od sb, je tedy lehci...
Mohlo by to byt k necemu...?( na nejakem us foru jsem narazil na postup, ze v podstate z tokarevu vzali prach a strelu a rovnou to nacpali do .30 carbine nabojnice...)
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od John Doe »

tohle řešení mě už napadlo, zkusím ho zrealizovat, má to výhodu i ceny ;) a na střelnici bude určitě stačit.
Momentálně se snažím sehnat nějakou deformovatelnou, loveckou střelu, ale ne varmit, moc toho není. Mám objednaný na zkoušku Hornady XTP 90gr, ale zatím můžu jen čekat :-x
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Nicotinick »

BVS , výprodej náboje .30 Carb. SB FMJ za 9 Kč/ks.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Zapadlo »

střely 7.62x25 Tokarev (FMJ) se na přebíjení 30. carbine používají i ve Státech,
u nás to tak praktikovali jako levnější alternativu lidi kolem prodejny Anděl.
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od John Doe »

pokud by měl někdo zájem o koupi M1 Carbine, tak jsem je včera viděl v prodejně Wildgame v Brně. Mají výběr z více kusů různých výrobců, včetně Rock-Ola, Winchester, Underwood, cena necelých 16 tis. je to dovoz z Koreje, stav používané zbraně, je to vidět hlavně na dřevě, železo vypadá líp, ale bude potřeba důkladnější prohlídka, neměl jsem dost času je podrobněji zkoumat.
Jsou k dispozici i výsadkářský M1A1, ale cena je už 34 tis, to už je dost
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Rookie81 »

trochu povytáhnu vlákno, které je rok bez příspěvku. Update Rookie "arzenálu"
rozpad malorazka.jpg
rozpad pistole.jpg
malorážku jsem opatřil lehkou optikou, slouží pro zábavu na střelnici, v PA lov a tichá zbraň
škorp je srdcovka, ale myslím že v PA se určitě bude hodit, do budoucna dovybavím svítilnou
CZ 92 je moje první zbraň, slouží jako záložka a "radši než nic"
P-10 je jako hlavní zbraň pro obranu domu a občasné nošení, do budoucna více zásobníků
Shadow je spíše na střelnici, do budoucna plánuju dovybavit svítilnou
na fotce chybí vzduhovka 631 lux a pistole tex - obě slouží pro zábavu a hlavně k výchově rozpadlického potěru :lol:

teď co dále - chybí mi pořádná samonabíjecí puška, tu chci pořídit v řádu měsíců, ráže 7,62x39, hlaveň 190mm. Střelnici mám max 100m a v PA uvažuji o obraně domu a případném boji ve městě. Důležitá je pro mě kompaktnost zbraně.

do budoucna bych rád vyplnil místo mezi p-10 a cz 92 malou pistolí v devítce, asi G43, a dále pořídil opakovačku s trochu větším dosahem, ale nejraději v ráži 7,62x39 nebo 223, kvůli hmotnosti.

a samozřejmě syslím střelivo a nějaké náhradní díly ke zbraním
hulvath
Příspěvky: 107
Registrován: 28.10.2013 22:36

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hulvath »

A kde mas brokovnici ? Ta je na obranu blizkeho perimetru to nejlepsi. V USA je v dome castejsi zbrani nez pistole. Levne se da sehnat velmi kvalitni cinska kopie Remingtonu https://www.kentaurzbrane.cz/brokovnice ... cal-12-76/
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od mc.ready »

Rookie: Čtyři ráže na pět zbraní? Podle mého dost chaotické, na zbraně do průseru, nic ve zlém :shake
Osobne bych oželel malorážku, 6,35 a škorpa. Místo nich buď AK, nebo AR s kolimatorem, podle toho čemu dáváš přednost. :hand
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Ray »

2Rookie81
.....pořádná samonabíjecí puška....uvažuji o obraně domu a případném boji ve městě...
Mám rád tyhle filosofické debaty, takže zde je můj názor:
Samonabíjecí puška vs -
- Obrana domu - stačí pistole, nebo PCC = MP5, UZI, EVO, CSV, AR9 atd. S puškovou ráží je to v bytě, nebo domě jednak o uši a druhak hrozí průstřel např SDK stěny, ale i užších zděných příček z těch lehkých dutých cihel atd. - nevím jak to doma máš postavené, ale pokaždé je to risk a asi bys nerad ten vytrénovaný potěr potom zakopával před barákem. Do baráku je to prostě moc energie. Za mě rozhodně NE. Útočná puška se na CQB hodí IMHO akorát trénovaným specošům s nacvičenou taktikou na konkrétní akci (tedy pro útok), ne na panickou obranu domu.

-boj ve městě -(i obecně)
...Pokud se bavíme o PA, tak tam si musíš dát ruku na srdce a polemizovat hlavně nad následujícími věcmi, protože ona je to hlavně, jak už jsem psal výše, filozofická otázka, jelikož nikdo nedokáže předem říct, co bude nebo nebude. Nechám tě tedy nahlédnout do mé hlavy:
A - Dostupnost munice - - i to co nasyslíš jednou dojde, nepočítej s tím, že když jsou Češi ujetí třeba na 7,62x39, bude logistika nějaká výhoda. Nejsme v Americe a nábojema se tu platit rozhodně nebude. Každej druhej tu prodává kvér s tím, že nastřílel pár set nábojů - proč to tak je si asi každý dokáže domyslet :? Trochu spásy nabízí přebíjení, ale po komponentech se v obchodech zapráší těsně po tom, co panikáři vykoupí všecky hotové náboje.
B - Spotřeba munice - = fakt potřebuju něco, s čím můžu prostřelit auto (7,62x39), nebo zeď s tím, že budu plýtvat munici a možná se trefím? Odpověz si taky na to, na jakou vzdálenost jsi schopen vést efektivně střelbu - a ne nepředstavuj si střelnici! Naopak přidej si stres z toho, že tě někdo fakt chce zabít!; vyčerpání z možného nedostatku potravin a vody; váhu zbraně a nábojů atd. Zkus si taky někdy schválně dát třeba 30 kliků + pár krátkých sprintů, vem pušku do pracek a zkus trefit figuru na 100m...
C - Bezpečnost - ....budu střílet jen na to co vidím a můžu to okamžitě a 100% jistě zabít, nebo pokud nemůžu, raději se zdekuju? Protože při všem ostatním riskuješ střelné zraňení, což se bude v PA většinou rovnat lístku na druhou stranu. Pokud tě někdo nastřelí první, skrytě utíkáš, protože zůstat stát a zjišťovat odkud to přišlo tě může stát palici.
D - Diskrétnost - ta je v PA hodně důležitá, ne-li nejdůležitější. Seženeš kvalitní tlumič? Puškové ráže se improvizovaně hodně blbě tlumí - kvůli výstřelovým tlakům. Pakliže plánuješ zůstat a vést nějaký "boj" v zastavěném prostoru, což je IMHO v takové době bláznovství, jelikož to budou téměř jistě místa s největší koncentrací zm*dů zaměřených na vykořisťování, budeš po každém výstřelu jak magnet na "železo".
E - Kompaktnost - - krátká hlaveň je u ÚP kompromis, kterej se podepíše na přesnosti na větší vzdálenost, terminální balistice-kvůli hoření plynů a stabilizaci střely, hluku výstřelu, záblesku...těžko ale říct, jak moc je to relevantní pro běžného uživatele v PA. Nejsem expert na balistiku ani na kvéry obecně, takže tady se hádat nebudu.

Takže pokud se budu bavit o "dlouhé" s hlavní kolem 10 palců -
Ad A) nejdostupnější bude v našich končinách rozhodně 9mm luger = proto jsem k sekundárce pistoli zvolil primárku PCC. Nesu navíc jen jeden druh munice pro 2 zbraně (u CSV, AR9 a pár dalšch jako bonus i 1 druh zásobníků)
Ad B) do 100m stačí PCC a dál je to při nějakém dynamickém fightu na život a na smrt loterie z čehokoliv = stačí mi PCC
Ad C) buď vezmu roha úplně, nebo se stáhnu a zvolím si místo útoku sám = stačí mi PCC
Ad D) 9 mm se improvizovaně tlumí mnohem snáz (přechodka se závitem na olejový filtr atd.) = beru PCC
Ad E) Tady je to jedno, jak SBR ÚP, tak PCC nabízejí tuto možnost. ÚP bude samozřejmě při stejné velikosti mnohem výkonnější a víc smrtící, jak jsem ale už psal výše - budeš to skutečně schopen efektivně využít?

Na co je PCC na hovno je lov (psi a kočky za chvilku dojdou). Proto do budoucna, podobně jako ty, volím jako 3. kvér ještě kliku, ale rozhodně to bude v .308 w. Když už budeš mít ÚP, tak na co kliku ve stejné ráži? Ty náboje mají své limity a obě naráz snad na zádech nepotáhneš.

Útočná puška je super univerzál, ale je to něco za něco. Každej si představuje "firefight" jak z války, ale to je hodně nepravděpodobné. Jedině bys byl v nějaké komunitě a bránil tábor/základnu. Jedinec bude v PA bojovat buď hodně z blízka, nebo hodně z dálky. Pro mě osobně tolik výhod nemá.
Pokud bude možné PA z domu a budu mít čas plánovat - tam si můžu vybrat kvér na konkrétní akci - lov/raid. Pokud už bych se měl toulat (bez auta) a zvolit si primární a sekundární zbraň, tak je to pistole + .308 w klika.
Do obydlených oblastí bych se odvážil stejně jen v noci a požíval pistoli s tlumičem. V otevřeném terénu je pak na hovno cokoliv, ale když už by se mi podařilo zaujmout nějakej krytej flek, tak je rozhodně lepší přesná puška v pořádné ráži, ideálně se zásobníky na alespoň 10 nábojů.

Ber to jako jiný úhel pohledu, ne jako dogma. Každý to samozřejmě vidíme jinak ;)
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Rookie81 »

Ray - díky moc :yes
hodně jsem přemýšlel o PCC vs krátká útočná puška.
V první řadě - mám zbraně rád a mám je hlavně pro zážitek ze střelby, chci si to na střelnici užít a k tomu patří i ten rámus a pořádný plamen od hlavně :D
Obranou domu jsem myslel spíše situaci, kdy by útočila nějaká horda nájezdníků a bránili bychom dům jako rodina nebo malá komunita.
Jinak pro dnešní dobu je jasná pistole, je nejpohotovější a o ničem jiném nemá cenu uvažovat.
jinak pro PA dobu - A -souhlas, spoléhám se jen na své zásoby
B+C -možná že opravdu budu potřebovat prostřelit auto, nebo zeď za kterou bude někdo schovaný. Zároveň si nemyslím, že puška v 9mm je do 100m, alespoň ne pro mě jako netrénovaného střelce. 100m už je pro tu ráži dost na hraně, to budu raději volit zbraň s vyšším výkonem.
D -tichá puška podle mě nebude ani z pcc, na opravdu tichý "pšouk" je malorážka, nebo něco jako De Lisle carbine
E -nevím jestli výkon využiju, ale když je na výběr mezi podobně velkými zbraněmi, místo pcc raději šáhnu po úp. Prostřelí zeď, měkkou balistiku, auto...

Uvažoval jsem hodně o CZ EVO 3, ale zklamalo mě chování při střelbě a jak píšeš - ÚP je univerzál, i za cenu větších zásobníků a vyšší váhy munice.

opakovačku v 308 nechci kvůli pro mě už vysoké hmotnosti a taky hlavně proto, že nevyužiju její potenciál. Na 600m se snad ani netrefím.

mc.ready - je to trochu chaotické, ale ta 6,35 je záložka a k ní se přesune i škorp. Jako hlavní zbraň mám p10 a k ní přibude puška, takže jen dvojice ráží. I když škorp by se mohl časem hodit pro někoho slabšího do rodiny. Díky za názor :yes

hulvath - brokovnici neplánuju, nejdřív chci pušku, ale dík :yes
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od MartinSk »

Já bych škorpík nezatracoval ze dvou hledisek. I netrénovaný člověk, co ho má v ruce poprvé nebo podruhé, z něj nastřílí celkem slušně na rozdíl od pistole. Mám to vyzkoušeno při několika akcích na střelnici, které jsme udělali pro kolegy z práce. A druhá věc je váha munice - pokud potřebuji někam toho vzít více. Zkuste si narovnat a pak potěžkat třeba jen 250 ks nábojů v 9 mm Luger a v 7,65 mm Browning...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od FMJ »

Za sebe jako logickou kombinaci ráží do světa po velkém průseru vidím 9 x 19 a .223 Rem. (5,56 x 45). Důvod je jednoduchý - obě ráže jsou zavedeny u obraných a bezpečnostních složek a lze proto očekávat, že na ně člověk narazí nejčasteji.
Netrénovanému střelci do rukou raďeji plnohodnotnou dlouhou samonabíjecí zbraň, než hybrida typu vz 61. Ano, váha neseného střeliva, ale taky nižší výkon a jeho dostupnost (později, po nějaké době). Ze zkušenosti - čím delší je zbraň, tím efektivnější s ní je začátečník, nemluvě o tom, že se sní chová bezpečněji. Na obranu domu spolu se zbraní rozhodně i ochranu sluchu. Zvukový projev pistole uvnitř obytné budovy není vůbec příjemný.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Ray »

2 Rookie
Přiznávám, že v tom v mém případě hraje částečně roli i příprava na postupné omezování zbraní, kdy lovecké kliky a PCC budou stát zatím ve stínu "hrozivých, smrtonosných a autonomně vraždících útočných pušek". PCC jsem taky zvolil kvůli levnějšímu střelivu (pokud se bavíme o kvalitních továrkách, tak je to min. 50% oproti ÚP) a možnosti tréninku i za velmi nepříznivého počasí na kryté střelnici, protože obecně věřím, že trénink je mnohem důležitější než zbraň samotná. Takže si můžu dovolit víc vystřílet=víc trénovat.
Co se týče ráže .308w, tak tu i za cenu vyšší hmotnosti budu brát z čistě pragmatického důvodu a tím je lov. Sice .223 je taky vcelku dostačující, ale rozhodně ne vždy a já nevím, na jakou vzdálenost a v jakém prostředí budu v potravní nouzi muset střílet. Zatím to samozřejmě beru jen teoreticky, ale dnes už je na netu spousta informací, dle kterých si lze udělat názor. Pročítám i myslivecká fóra a zaujal mě už dříve např. tento názor člověka co se v tom pohybuje i z odborného hlediska:
...223 Rem. má skvělou balistiku umožňující přesné zásahy i ve vzdálenosti 200 m. Jen nesmí vanout silnější boční vítr, protože už při mírném větru okolo 5 m.s-1 je boční snos dráhy střely ve vzdálenosti 200 m větší než 25 cm. V objektivních podmínkách balistické zkušebny jsme měřili vliv překážek na změnu dráhy letu střely. Při překážce odpovídající stéblu trávy umístěné 5 m před cílem, byla odchylka zásahu střely 223 Rem. ve vzdálenosti 100 m tak velká, že střela nezasáhla ani terč o velikosti 1 x 1 m...
http://www.myslivost.cz/Pro-myslivce/Po ... z-223-Rem-

Takže nemusíš vyloženě střílet ani na těch 600m, ono už na 100-200 můžeš mít s .223 problém. Chtít ušetřit na váze může taky znamenat nepříjemný následek v podobě hladové rodiny.
FMJ píše: 16.02.2020 18:44...........
7,62x51 (.308w) maj armády NATO taky ;) Nicméně tohle při výběru vůbec nezohledňuju. Narazit na ně nejčastěji skutečně můžeš, ale asi ne pokaždé tak, jak by sis představoval. Je to navíc potenciálně riskantní, jelikož vesměs všechny posádky u nás jsou u větších měst, nebo v nich a sejde se tam v PA dost lidí a bude to hodně rychle pryč. Pokud už bude bezpečná možnost získat armádní munici z pracek nějakého vychladlého vojáka, tak to bude dost pravděpodobně i s kvérem.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Odpovědět