Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Zarozak »

Skoro 3/4 z těch věcí výše by dokázala pokrýt krátká 10,5" AR 15 v 300blk s tlumičem a sklopnou pažbou.S poškohledem a kolimátorem na rychloupínáky. K tomu nějaká zásoba nadělaného plnotučného a subsonického střeliva.Vše vejde spolehlivě do nenápadného obyč. batůžku.K dokonalosti už chybí jen 2 věci-povolené tlumiče a rozšíření náboje alespoň na úroveń .223 aby se dal sehnat levně,všude a nebýt závislý pouze na přebíjení.Musíme si počkat 8-)
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Ray »

Tvle musel jsem si vygooglit AR15 sklopnou pažbu, já měl vždycky za to, že to kvůli bufferu není možné. Dík že jsi mě obohatil :lol: Je fakt, že o AR se zas až tak moc nezajímám no.

Jinak samozřejmě o 300BLK vím a taky jsem nad ní uvažoval, ale nepsal jsem ji tam. I když ty ceny nejsou nijak zdrcující, příliš nevěřím, že se v naší soc krajině výrazněji rozšíří. Smysl má IMHO pro preppera s lisem, kterej je schopnej si udělat tisícové zásoby a bude mít ještě na railu pověšený koš a zachytávat hilzny. Případně to časem dokoupit jako druhej upper k 5,56 na výměnu dle momentální potřeby. Osobně bych ho v našich končinách do PA nebral jako hlavní a ráži.
V nějakém širším arzenálu (a hlavně s tlumičem) by to na výlety rozhodně byl vítaný společník, o tom žádná.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Zbraň u netrénovaného střelce je k ničemu. Pokud můžete, zak trénujte, zaplaťte si kurzy a pak na příbuzné aj. se kterými počítáte aplikujte.

Spoléhat na získání zbraně a nebo munice od 3. osoby (je jedno jestli jak zde zmíněno vojáka nebo někoho jiného) je riskantní a nepočítal bych s tím, prostě jako bych to neměl.

Proč kupovat samotný upper,.když kompletní zbraň je jen o málo dražší? Člověk se připravuje o výhodu zbraně navíc.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od CombatMedic »

Ray píše: 17.02.2020 7:21 Tvle musel jsem si vygooglit AR15 sklopnou pažbu, já měl vždycky za to, že to kvůli bufferu není možné. Dík že jsi mě obohatil
Například zde
Ale ta cena je brutální. Prodává se i na Aliexpressu, ale podle YouTube na ostrej kvér nepasuje.
Skilled And Resolute
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hrd »

Já si kupuji zbraně především proto, že je chci. Pokud by to měla být čistě racionální volba, tak (na jednu osobu) stačí jedna krátká (ideálně samonabíjecí pistole 9x19, ale cokoliv od 7.65 nahoru) a jedna dlouhá (ideálně samonabíjecí puška v 5.56, popř. 7.62x39, ale cokoliv, včetně pumpy, opakovačky, 7.62x51, 7.62x54R atd.). Občas mám dojem, že se hrozně řeší arzenál a zbraně, ale zanedbává to ostatní. Třeba optika (čínskou za 5000 nepočítám, myslím skutečně kvalitní - co už jsem viděl pušek za 50, kde majitelům bylo líto dát 20 za kolimátor), baterka, co něco vydrží, noční vidění... A to už vůbec nemluvím o dalším PA vybavení. Podle mě, kdyby to mělo být opravdu racionální, tak investice do zbraní určitě nebude nad řekněme 10%. Předem těžko něco hádat, ale myslím, že je daleko pravděpodobnější, že budeme chodit s Glockem za pasem, se Škorpionem pod bundou nebo v batohu, než s AK v ruce anebo dokonce někde ležet v hejkalovi za puškou na dvojnožce.
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od morho »

300blk je skvělá ráže, ale i americký rozpadlíci, alespoń co tam čtu na fórech, si pro PA štosují zásoby 5.56. Cena neklesá (co sleduju za poslední 2-3 roky), klasickej kruh malá spotřeba - vyšší cena protože malá spotřeba... platí pro celou Evropu, je to hlavně "americkej" náboj, bohužel, opravte mě jestli se pletu.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od CombatMedic »

7,62x39 ruskej náboj. 5.56x45 us náboj. Myslím, že se v posledních xletech karta obrátila a začíná vládnout 223rem. Je to stanag ráže, většina států používá právě 5.56 a pušky typu ar15 jsou k vidění u civilistů pomalu víc jak vz58. Aspoň v kruhu lidí, ve kterým se vyskytuju já.
Skilled And Resolute
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od vratnikp »

Rookie:
podělím se o nějaké postřehy a myšlenkové pochody, kterými jsem si za posledních 10 let při plnění trezoru prošel.

v prvé řadě, je třeba být realistický v tom , s kolika druhama (puška samonabíjecí, brokovnice, pistole...) a systémama (SA/DA, DAO...) jsi schopen efektivně trénovat. Mít naštosovanej trezor ale s 90% želez se jen mazlit u televize je zbytečný. Nerozvoduje množství, ani cena zbraně, ale to jak ji ovládáš (a v jakém je technickém stavu).

V současnosti se přikláním k již řečenému, ve světle bruselské svaté války zbraním, bych dnes již nekupoval plnotučnou samonabíjecí pušku (kastráta bych už teď nekupoval, a kromě "civilních" AK74 jsou na trhu jen AR, no a jak jednou začneš se stavbou AR, nakonec do zbraně narveš 100 tis...), ale karabinu na pistolový náboj - ale v mém případě je názor opřen o to, že na PSA poslední dva roky nemam čas. Druhým důvodem proč PSA ne, je možnost trénovat, máš v okolí střelnici, která tě nechá pravidelně trénovat s plnotučnou puškou?

tedy co se týče dlouhé samonabíjecí, zvaž kolik do ní chceš pustit peněz, za mne jsou jen tři možnosti :
pistolové PDW-něco už bylo řečeno
AK74-"levné řešení" - železo za 12 tis, smysluplnej tuning je za levno (montáž + kolimec) ale hlavně střelivo za 5,5,-
AR- "drahé řešení", ve finále vyjde 2x dráž než AKčko, přebíjenej náboj vyjde kolem 7,- pokud se nepletu, tovární 8-9,-? budeš schopnej finančně uživit trénink o 300 ranách měsíčně? Budeš mít kde trénovat?

o ničem jiném jako hlavní pracovní PSA bych neuvažoval

Pistole:
sjednotil bych systémy na vážně myšlených pistolích (DAO x SA/DA). Nebo máš zdroje, abys efektivně trénoval s oběma systémy? využíváš shadow na sport? Já bych se na něj vysral a soustředil bych se na trenink s plasťákem



podpůrný materiál:
co pouzdra, máš kvalitní? pořádný pouzdro je základ. Na zbraních ti vše vyhovuje? Mířidla na pistolích jsou ocelová? ne? urychleně vyměň.

Co nejbližší rodina? Zapracoval bych na tom, aby všichni v domácnosti 18+ uměli veškeré železo doma ovládat minimálně na úrovni kurzů Hardtask 1 (Pi i PSA). Pokud z železa mají strach, nebo k němu nemají respekt, pracovat na odbourání / vybudování.

další nákup:

Pořídil bych druhou pistoli, ideálně stejný model, klidně jinou velikost. Ať máš přenositelné návyky svalové paměti i na druhou pistoli co nejvíce. Pokud např. partnerka je svolná k učení se, pořiď jí "její" pistoli, s čím s tebou bude chodit trénovat a něco co jí bude co nejvíc vyhovovat, nemusí mít ZP.

pak bych je rozhodl pro hlavní pracovní dlouhou zbraň - PSA/PDW/brokovnice - tady bude záležet na osobních preferencích a ke zvolené zbrani příslušný materiál
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Zarozak »

556 je skvělý náboj,ale aby z toho člověk měl plný výkon a dělalo to na plnotučné vzdálenosti,co to dělat má,musí mít dlouhou neskladnou zbraň,nic co by vešlo do něčeho nenápadného a příručního a nevzbuzovalo to pozornost v momentě,kdy je to krajně nežádoucí a takových situací si dovedu představit v PA před/po mnoho. Jasně,funguje to určitě i v kraťasech nějakým způsobem na nějaké limitující vzdálenosti,ale tam se už člověk připravuje o možnost vést účinnější střelbu na vzdálenosti,kdy ho protivník/lovené zvíře nevidí atd.
Ten 300blk a 762x39 tímhle netrpí a umí to neříkám plný,ale dost velký výkon,větší než 556 z krátkých laufů=skladnost/nenápadnost.
762x39 jsem osobně zavrhnul z důvodu téměř nemožného naladění v subsoniku,takže ideální volba na speciálnější úkoly a nenápadný lov právě ten 300blk.
Jen je třeba ten lis a nadělat si zásoby,jinak je to v pytli asi :?
Na holé přežití a spolehlivou ochranu jednotlivce,kde je nějaká skrytost a tichost putna bych určitě volil cokoliv na bázi kalacha za mě ideálně ve .223 v nejhorším 762
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Radek07 »

Trezorem mi prošlo spousta zbraní od malorážek, různých PCC karabin 9mm - .44mag, revolverů od .38 po .44Mag, různé kalachy, kosy.....

Nakonec jsem si nechal praktické zbraně a ty ze kterých mě baví střílet.

Takže:

Mlock 19, 17, 43 v 9mm Luger
PCC Stribog 9mm (hlaveň 8´´)
Brokovnice Winchester SPX opakovací 12/76
Kulovnice Tikka CTR opakovací .308 (optika naháňková 1-6x)

a pro potěchu revolver Chiappa Rhino .357 30DS spec. edice :)

Kromě brokových vše přebíjím
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Venet »

Radek, aký je ten stribog? recenzia? Kľudne do vlákna karabiny&konverzie
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Radek07 »

už jsem to tam psal - krátce spolehlivý, na pistolovou karabinu přiměřeně přesný na 50M, má závit na budoucí příslušenství
Závěr je částečně bržděný válečkem, chování při střelbě na cenovou relaci ok
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

jak jednou začneš se stavbou AR, nakonec do zbraně narveš 100 tis...),
Toto není až tak pravda. Kdybych teoreticky šel cestou "levnější" slušné pušky, tak aby to fungovalo stačí mnohem menší investice (nepočítaje samozřejmě cenu zbraně a puškohledu/kolimátoru), ostatně ale i s kolimátorem/trošku slušnějším puškohledem se vlezu s přehledem do 50 k.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Zarozak »

I do 35K za funkční sestavu se dá vlézt,ohřívač na kafe a taktického robertka do USB oželím
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

:shock:
Jen ověšení mé PCC karabiny přišlo na ca 40K (bez ceny zbraně! jen doplňky!) U pušky je to daleko víc...
Teda pokud to člověk myslí vážně a chce věci, co vydrží...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Je rozdíl, upgraduji Norinco za 15 nebo HK/BCM... je to příklad, záměrně přehnaný.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od M M »

Taķ neviem, spustak za 400 EUR by som asi do rozpadlickej flinty nepchal. A nepredpokladam ze v rozpade bude niekto mat tolko streliva aby daval zbrani zahul ako IPSC strelci. Takze ak sa smiem spytat - co je v tych 40k nutnych na rozumne vybavenie ? Pominme optiku.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od jerry.mysak »

MM
no nevím, já dával do AR10 i AR15 spouštáky každej za 8k, pažba stála každá 3k. Udělal jsem si svá mířidla (mouchu i hledí) podle svých potřeb, ale kdybych je nechal dělat, tak cca 8k /kus. Kolimátor nechci, protože soutěže co střílím je neumožnují. Navíc v PA se ti nevybije baterka :-).
Jo a nosnej řemen jsem pořídil. Žádnej složitej z 10 špagátů co se za vše zachytávaj, ale pohodlnej širší jednoduchej.

Ale kdo chce kolimátor, tak min 15k dá. A pokud si tam navěsíš nepotřebný hlouposti typu baterky, laseru a dalších ptákovin co ti rozhodí těžiště, překáží a v životě je nepoužiješ, tak se dostaneš na dost velký prachy.

Já preferuju spíše jednoduchou zbran s minimem píčovin, která ale střílí tam kam chci.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od FMJ »

Míra nutnosti konkrétního kusu vybavení a jeho úroveň je přímo úměrná finančním možnostem střelce.

Třeba opasek, pouzdro na zásobníky, pouzdro na zbraň (dlouhou), zásobníky, chestrig, svítilna na zbraň (když už na něco střílím, je dobré na to vidět), dvojnožka (když střílím dálky), čištění (kartáčky), náhradní součástky (zápalník, pružiny, kolíky, nabíjecí páka atd.), lepší pažba, předpažbí, pažbička, lepşí otevřená mířidla, gripy na předpažbí, multitool nebo nástroj, pomocí kterého lze zbraň rozebrat, kvalitní popruh, zachytávač nábojnic, přebíjecí sada, komponenty, prostředky na čištění a konzervaci (oleje apod).... Prostě vše, co umožňuje střelci být soběstačný po nějakou delší dobu a efektivní. Samy o sobě ty věci až tak drahé nejsou, ale jakmile se někdo rozhodne mít zbraň, bude je dřív nebo později potřebovat. A improvizovat v době po průseru není cesta k vyšší efektivitě.....
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od M M »

Ok, mierne to ulietava od temy - reagoval som na "ovesanie". Takze berme PCC resp. "karabinu" (napr. v .223)
Mimo optiky - popruh, podla chute rucka / pazbenie, rozumne svetlo, zasobniky, puzdro na ne => uz na toto mi pride tych 40k overkill.

Proste nemam pocit ze na PA puske nutne potrebujem menit kompenzator, spustak (pokial mam +-slusny, inak by mal stacit "poor man's tuning"), davat na to stelovatelny gas block, menit buffer a podobne ... to uz radsej prihodim este jeden slusny "low end". Pokial staviam sutazny kver, OK. Na PA mi lepsie pridu dva "slusne" ako jeden spickovy. Just my 2 cents. Pokial niekto neriesi peniaze, samozrejme podla jeho chuti.

Uplne OT: bezne nahradne diely k zbrani, lis + prislusenstvo + matrice, komponenty, cistenie, konzervacia, chestrig a pod. nepokladam za "ovesanie" zbrane (co rozhodne neznamena ze to doma nemam :D).
Odpovědět