Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Kotatko »

Nenamahej se priteli, Viktor se uz chce jen prosadit. V hospode kdyz se najde takovy a nezavre hubu vcas, dostane po ni a je klid :)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

Takze jsme se Bivoji shodli v tom : A ano, souhlasím s tím, že ten kdo u FMJ s nekrytým dnem prostě jen uřízne špičku, tak je debil.
Bivoji raze .308 win vznikla v době kdy uz byl vyvoj opakovacek davno ukoncen...
viktor
ps. na nejake prosazeni na to uz fakt davno prdim, :D spise se proste nudim cemuz v dnesni době covidove asi neda moc divit ...
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Maximus »

Zajimava debata, ale žádám a požaduji slušné chovani i v případě, že s někým nesouhlasíte. Na rozpadu jsem si vzdy cenil úroveň diskusí a kdo si chce jen do nekoho kopnout, tak bude mit ode mne ban.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Bill Masen »

Maximus píše: 15.03.2021 11:07 ...rozpadlík by měl primárně volit standartní a co nejvíce rozšířené ráže...
a teď si vyber jen tři, z těch co si vypsal.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Argonaut »

byť mám arsenál docela slušný a rozmanitý, dostávám se do stavu, že bez optiky to není ončo, přehazovat to sice jde, ale musí se znovu nastřelovat, takže už mám docela slušný balík i v optice, protože ji na flintě nechávám.

Ale já jsem částečně sběratel, jinak je mé chování iracionální. Nenašel jsem ale svatý grál flinty, optiky a střeliva, který bude fungovat na krátko, na střední vzdálenost (řekněme 300-500m), na cíle např. v porostu. Kde bude levné, lehké a dostupné střelivo, kde půjde dobře přebíjet...

Takže když si udělám sčot, tak mám: 22LR, 7,65Br, 9 Luger, 7,62x39, 7,62x54R, 308win, 30-06, 7x57R, brokovou 12,16...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

hezky :D
mam to trosku jinak
.22 lr, 9mm Luger,357 mag, .45 acp, .308 win
prebijim vse mimo ,22 lr,
357 mag je hodne univerzalni naboj se slusnym vykonem do cca 100m. navíc se dobře a snadno prebiji, ale ma také sve silne nevyhody, napr v revolveru zbytecne silne, velke a tezke ale rozpadlicky docela dobrej :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

Argonaut píše: 17.03.2021 8:52 ...dostávám se do stavu, že bez optiky to není ončo, přehazovat to sice jde, ale musí se znovu nastřelovat, takže už mám docela slušný balík i v optice, protože ji na flintě nechávám...
Mám to hodně podobně, v optice mám teď už snad více peněz, než ve zbraních samotných... Je pravda, že optiku ještě nemám na pistolích, brokovnicích a oldtimerech (S61 ap.). ;) I když na všech pumpách mám picatinny a už dlouho uvažuji o nějakém 3-5 MOA kolimu na ně... :D

Ve výčtu ráží to mám momentálně takto:
22LR, 7,65Br, 9 Luger, 357 Magnum (& .38 Special), 5,56x45, 7,62x39, 8x57 JS, 308 Win, brokovou 12.

Jak už tu na fóru zaznělo, kdyby něco fakt brutálně ruplo a já měl jít čapnout jednu zbraň, vzít náboje a utíkat do lesa, tak bych asi dopadl jak Buridanův osel... :D
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

jo je ste něco kratkeho dle cimermana k tem opakovackam a vůbec.
Je dost tezke shrnout vice nez 100 let starou historii opakovacek a jejich pouziti v ruznych oborech lidske cinnosti. Ale jde to sine zestručnit asi takle stále existuji typy "vojenske" a "civilni" lovecke. Hodne drive sluzebnich zbrani ( cca 100 let zpet ) napr zaver Mauser si naslo svoji logickou cestu do civilu a stalo se zakladem napr Remingtonu 700. Prioritou byla spolehlivost a odolnost. Z vyberu i pak presnost. U loveckych a ciste sportovních tomu tak nebylo. Napr ze sluzbeni praxe hodne vymizely primotazne zavery.
Napr zaver primotahu Blaser je sice peknej ale kdo ho mel v ruce tak asi chape ze to není zrovna idealni reseni na mesic do zakopu.. dějiny moderni opakovačky se nepisi nekdy před par lety ale tak nekdy mezi 1900 az 1930.
takze z rozpadlickeho hledicka je podle me lepsi něco z geneze bývalých śluzbnich nez "civilních"
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od M M »

.22lr, .38, .357, 9mmL, .223, 12 :mrgreen: . Aktualne bez .45LC a .44/40 - co napravim ked sa vyskytne nieco pekne. Revolvery su moja srdcova zalezitost a .357 sa da velmi slusne prebit aj ciernym prachom, aj naladovat na vacsi vykon do pakovky.
Sledujem tuto debatu kedze klasicka kluka mi este stale chyba, tam som si tiez hovoril ze .308W v style "scout rifle" ako robi Mossberg by nebolo zle, len este som sa stale nerozhupal ze co by to malo byt - resp. momentalne ma prioritu dovybavenie optikou a prislusenstvom. Tiez uz som narazil na to ze oci nie su co byvali, takze kolimatory / optika ... a kto to ma prehadzovat a nastrelovat.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

no me by stacila ta jedna ,22 lr a pak počkat co cestou odpadne z Bivoje :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od DeadMan »

22lr, 9Luger, 7,62x39 a 12x76 ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Je tak nějak logické, že do vývoje pro OS jdou úplně jiné peníze než do vývoje pro civil, tak to bylo, bude a je. Proto většina loveckých pušek má základ ve vojenských a ne naopak. Žádné složitosti.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

Matěj píše: 17.03.2021 14:12 ...do vývoje pro OS jdou úplně jiné peníze než do vývoje pro civil...
Hmm, ale v oblasti ručních palných zbraní je to vetšinou tak, že armáda vyhlásí tendr a výrobci zbraní se ho účastní se svými modely. Armáda málokdy platí samotný vývoj (bavíme se zde výlučně o ručních palných zbraních, především pistolích a sniperkách), nikoliv třeba o těžké technice či útočných puškách, tam je to trošku jinak), naklády vývoj jdou téměř vždy výhradně na vrub výrobce zbraně! Takže věta, že do vývoje pro ozbrojené síly jdou úplně jiné peníze než do vývoje pro civil je z hlediska ručních palných zbraní (snad z vyjímkou těch útočných pušek) nesmyslná. Nebo někdo slyšel, že by US Army zaplatila něco Glocku, když "vyvíjel" 19X a neuspěl v tendru proti SIG M17?... Případně armáda testuje rovnou civilní verze zbraní a pak vyzve vybrané výrobce k tendru.

To, že některé lovecké zbraně vychází z armádních sice byla částečně pravda, ale to platilo spíš dříve, tak do WW2 či do období těsně po ní. Potom to začalo platit spíše naopak a spousta ručních palných zbraní (především pistole a opakovačky) byly původně primárně vyvinuté jako civilní zbraně, jen uspěly v tendru přezbrojení. Něco trochu jiného jsou pak útočné pušky na náboj středního balistického výkonu, což je ale opět kategorie, která vznikla de-facto až po WW2.

Ono by se dalo polemizovat dost dlouho o tom, co je základ pro co, ale to bychom se dostali do diskuse asi jako co bylo dřív, jestli slepice nebo vejce...

Protože zrovna v odstřelovačkách je ta evoluční cesta zhruba takováto: Vojenská puška > Vojenská puška + puškohled > Extra povedená (přesná) vojenská puška + puškohled > Puška na bázi spolehlivé civilní lovecké/terčové. To, že ta civilní puška byla vivinuta zase na principech či základu vojenské je irelevantní (slepice nebo vejce, vpomínáte?)

Fakt je ale ten, a na to jsem reagoval především, že viktorova věta "byly pokusy nahradit vojenske opakovačky presnejma loveckejma, zvlaste pro odstrelovace. Skoncilo to naprostym krachem..." není pravdivá.

V opačném případě prosím o ozdrojování, v jaké armádě k tomu došlo, kdy k tomu došlo (datum), jaké zbraně se účastnili tendru, (tj. jaké civilní lovecké zbraně byly účastníky výběru - typy) a proč to "skončilo krachem".
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

OT
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Bivoj: špatně jsi pochopil, já nepsal nic o tom, že by si ty peníze do výzbroje pro OS cpal stát/armáda apod. (i když někde určitě ano), ale samy velké zbrojovky, které určují trendy jsou živy hlavně z tendrů pro OS a tyto zbrojovky tedy logicky investují více do tohoto odvětví než do civilu (namátkou HK, taky párkrát vypustili třeba loveckou pušku, ale v jakém poměru vůči zbytku své produkce), zmíněný Glock vznikl jako zbraň de fakto na zakázku OS apod.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

Naposledy: OT
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od PaF »

Jak jste tu vypisovali, kdo má jaké ráže, tak jsem zapátral v paměti: .22 LR, 9mm Brow. krátký, 9mm Luger, .38 SW, .38 Spec., .357 Mag., .223, 12 Gauge brok, buck, slug- ty mám do čeho dát, pohotovostní zásoby 7,62x25, 7,62x39, 5,45x39, 16 Gauge brok, buck, slug, .45 ACP. Takže mi dochází, že musím doplnit alespoň pohotovostní .308, 30.06. Kdybych musel vybrat jednu, tak vezmu aspoň 4 a pak budu odhazovat tak dlouho, až zbyde .22 LR. Takže zase budu muset pořídit malou krátkou v této ráži. Nějak se mi ty krátké revolvery a pistolky v této ráži postupně rozutekly :-).
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od guntroll »

Jsem simple rozpadlík, takže .22lr. 9mm Luger, 7,62x39, 7,62x54, .223/5,56 a 12/76.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Václaf »

.22LR, 7,65Br, .38 SP, .45ACP, 7,62x39, 7,62x54R, .303 British, 16x70, 12x76, 12x89
Malorajdu krátkou i dlouhou
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Bill Masen »

Teda máte toho až po kokot. Ale vážně, které ráže, kdyby to měli být jen tři? Nebo ještě lépe, kdyby to měla být jen jedna, pak dvě a pak tři. Do PA doby.
Odpovědět