Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

Kralovaku, fakt srovnavas nesrovnatelne, bylo to samozrejme hodne o strelivu a na zaklade této přestřelky bylo do te doby pouzivane strelivo ,38 spec z FBI vyrazeno.
ale pokud by bylo pouzito na strane agentu PDW v razi 9mm luger ( také byly zavedeny MP 5 ) tak jsme i u toho lugeru v dlouhe hlavni nekde na cca 400m/s a na urovni Eo odpovidajici ,357 mag strelene z revolveru s kratkou hlavni. Takze PDW v razi 9mm luger by bylo s vhodnou strelou dost ucinne. ¨
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

viktor píše: 19.03.2021 9:11...Navíc na kratsi vzdalenosti bude moje vyhoda stále rust a tva stále klesat. Budu v pohybu a ty s vymazlenou optikou nebudes stihat...
TWL!!! :roll: Jasně, a proto mají téměř všichni vojáci moderních armád na puškách optiky, prostě aby byli "znevýhodněni" (dle tebe) proti hadrníkům s akčkama a "v pohybu" nestíhali... :D (V karabinách to platí úplně stejně jak v up.)

Moje výhoda na kratší vzdálenost nijak klesat nebude. Moje karabina bude lehčí jak UZI a tím pádem obratnější a rychlejší. Navíc, pokud budu mít osnovu optiky kalibrovanou na propad 9mmL (např Primary Arms MICRO Prism Scope ACSS 1x GEMINI 9mm) tak do 200m jsem schopen i s tím Lugrem zasahovat relativně velmi přesně a hodně rychle.

Musíš prostě přijmout fakt, že doba už pokročila a proti moderní karabině si holt UZI ani neškrtne. Tak to prostě je a bohužel žádné litanie s tím nic nesvedou. I z tohoto důvodu není v žádné policejní jednotce současnosti (včetně S.W.A.T., URNA atp.) na světě UZI zařazena v aktivní službě, ale jiných moderních karabin mají pokokot. Čím to je, čím to je? ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Přijde mi toto téma jako pouhé plácání teorií. Na to, že ráže 9x19 je pro "hlavní zbraň" nedostatečná přišli už před 80 lety Němci. A je jedno, jestli to bude vystřeleno z Glocka, Uzi, CSV nebo MP40 (a zvlášť, pokud to bude ze semi auto zbraně, je to prostě ráže na boj na kontaktní vzdálenost a v semi u dlouhé to postrádá smysl). Mimo to je ale nutné si uvědomit, že protivník nebude papírový terč v ideální vzdalenosti a ideálním počasí. Příklad ohledně zmíněného "vsázení se" Glock, CSV atd. je nesmysl už z podstaty věci.

PS: Děkuji neznámému dobrákovi za opravu Y, musím si zopakovat vyjmenovaná slova. ;)
Naposledy upravil(a) Matěj dne 19.03.2021 11:35, celkem upraveno 1 x.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Královák »

Viktore - nezastávám se tady Bivoje, ale toho, že dlouhá v puškové ráži má své opodstatnění i v konfliktech- což je shrnuto i v článku na Wiki - https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99es ... ka_v_Miami - to je co jsem chtěl tou poznámkou vyjádřit - což na tvrdo teď napsal Matěj. Jinak se tady můžeme přít celý týden a každý uvádět tisíce případů z praxe, ale stejně nikdy nenajdeme univerzální zbraň pro každou situaci v rámci už tak široké definice rozpadu samého.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od M M »

viktor píše: 19.03.2021 9:11 nakonec to jde i zkusit :D , dva terce a timer :D
Citajuc tuto diskusiu - len co sa uvolnia opatrenia a budeme robit PCCckovu akciu, tak myslim ze tam dam takyto stage - terce na 50, 75 a (bohuzial len) 100m. Sice to bude pakaren behat tam stavat, ale myslim ze to bude stat za to. Diskutujuci su vitani prist a zmerat si ... nastroje ... :mrgreen: priamo na mieste. Mavame kategorie "old school" aj open. Myslim ze nielen ja si to rad pozriem. Sorry za OT, ale nedalo mi,
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

no MM hadam nechces ma tahnout az na slovensko ? ne ze bych mel něco proti slovensku, :D vůbec ne, rad tam jeszdim na moto se toulat po kopcich.
ale k věci, az to jednu to covid silenstvi pomine tak proc se nekde nesejit na strelnici.
Ale neodolam a taky napisu ze jsem uz Bivoje zval na UZICUP ze si s nama muze zastřílet z libovolného PDW mimo soutěž, proste nedostane pripadnou cenu ale bude normalne pocitan a bylo ticho...... takze nevim jak tva dobře minena iniacitiva dopadne.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od viktor »

jasne Kralovaku, ma smysl, na tohle je proste asi nej stredni balisticky vykon no proste 7,62 x 39,
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od M M »

Mam cesky ZP a domovsku strelnicu mam v juznych Cechach. A zacinaju sa mi v hlave formovat propozicie "multigun" klubovky s postapo temou :D. Preco si nespravit porovnanie niektorych veci "in natura".
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hrd »

Za mě č. 1 AK v 5.56, č. 2 pistole 9x19 a AK v 5.56. 7.62x39 bych si nechal v záloze.

Osobně bych sáhnul vždy jako 1. po dlouhé s optikou bez ohledu na to, jestli to je právě ta "nej" ráže.
Střílím s optikou stejně rychle jako s kolimátorem, rozptyl přes kolimátor nemám lepší než přes dioptr, ale stačí, aby bylo šero, střídal se stín a světlo apod. (nemluvě o NV), a najednou je to obrovský rozdíl, i třeba jen na pár desítek metrů.
Stejně tak možnost přiblížení, rozptyl se zvětšením (3x, 4x) mám větší než bez (1x), ale hledat třeba nekontrastní cíl na 100 m je najednou o něčem dost jiném.
Dlouho jsem váhal, jestli jako 1. dát 5.56 nebo 7.62x39, ale moje zbraně v 5.56 jsou prostě min. 2x přesnější než v 7.62 a schopnost srovnat se po předchozím výstřelu a dát další mluví také pro 5.56. Další výhoda je, že dosáhne o cca 50 metrů dál než to začne padat (v praxi nejsem tak dobrý, abych určil, jestli ten lump je ode mě 250 nebo 300 m a značky jako na střelnici asi všude nebudou). Náboj je i lehčí a lepší se s tím střílí z blbých pozic (třeba zpoza haubny, jednoruč apod.), v 5.56 to můžu držet i jako debil, ale AKM by mi odcestovalo někam dozadu. Nevýhoda je samo větší bordel, co 5.56 dělá, ale min. se vyhýbám krátkým puškám a kompenzátorům, tak to ještě není tak zlé.
Super je ráže 5.45, ale pořád ve mě hlodá nějaká obava z dostupnosti (a hlodá už asi 10 let a pořád je jich dost a za super cenu). Z pohledu spolehlivosti lepší než 5.56. Technicky za mě nej ráže z běžných.
Jinak klidně i něco v 308, méně padá než 7.62x39, přesnost také dobrá, ale kope to a váží ještě víc, takže 1. místo určitě ne (pokud to nebude ta jediná s optikou :-) ).
Všechny výše uvedené ráže mají na cca 300 m energii větší než 9x19 na 0 m, takže tohle fakt neřeším.
Dlouhá v 9x19 je za mě dobrá volba pro někoho, kdo to bere "ekonomicky" - stejný náboj jako do pistole, třeba i stejné zásobníky, ušetřené prostředky dám raději do něčeho jiného, do jiných příprav. Ale krom kontaktní pistolové vzdálenosti to vždy bude horší než puška (na 150 m bych já jen vysypal zásobník směrem dopředu a dal se na útěk).
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

Karabina má trochu jiné určení než puška. Ale vzhledem k tomu, že na CQB jsou téměř všechny policejní jednotky světa vyzbrojeny především karabinami 9mmL a nikoliv puškami, tak na tom asi "něco bude". Protože pokud by puška byla vždy lepší volba jak karabina, nebudou používat karabiny ale pušky.

IMHO jde o typ konfliktu. Pro "boj proti nepříteli" obecně je vhodnější asi ta puška, proto se s ní setkáváme především ve výzbroji vojáků v armádě. Pro boj s jednotlivcem či malou skupinou pachatelů a na kratší vzdálenost (CQB) je zřejmě lepší karabina, proto se s ní setkáváme u výzbroje policistů speciálních jednotek.

Nebo ať to tedy někdo zkusí vysvětlit, proč speciální policejní jednotky na celém světě používají téměř výhradně karabiny 9L...?

Pro nějaké opravdu vážné PA je samozřejmě vždy lepší ta puška a tu karabinu maximálně jako třetí doplňkovou zbraň. To už jsem tu ale psal i s důvody...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od vratnikp »

řekl bych, že policie používá SMG v 9x19 z následujících důvodů:
cena treninku (střelivo, opotřebení hlavní)
neprostřeluje překážky a pachatele tak nepředvídatelně, jako třeba 5.56nato
ve fullauto kontrolovatelnější než náboj středního výkonu

že by někde ve sboru byla zavedená karabina 9L (semi), tak toho si nejsem vědom.

za mne jediný důvod, proč bych zvažoval vzít Striboga namísto AKSU je, že nechci být slyšet. Jinak je to stejně velký a těžký, ale AKSU nabízí daleko víc
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hrd »

Já si to vysvětluji tak, že policie ví, že na delší vzdálenost bojovat asi nebude, že většina protivníků nemá balistiku a také u toho záleží, jestli to sejme i někoho dalšího nebo ne.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Germanik1 »

Re hrd: přesně. Jen konstrukci střely pro služební účely řešili 10 let. Výsledkem je FMJ s ploškou na hrotu. Navíc policie nemůže běžně fungovat v osobní ochraně víc než IIIa, ne vlezla by se do aut.
Udělám co musím
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od FMJ »

Spiš budou ty 9mm samopaly z důvodu přebytku výkonu u puškových a zkrácených puškových ráží a zároveň vyšší přesnosti, než jaká je obecně dosahována s pistolí. Co se týká ráže, ne vždycky silnější znamená vhodnější. Menší riziko kolaterálních škod na zdraví nezůčasběných osob. Nezapomínejte na to, že určité složky policie si na určitou práci vezmou dle svého názoru odpovídající nástroj. Slovy DeWaltu: "Nahouby je vrtat dírku průměru 2 mm do dřeva vrtačkou s příklepem."
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

To Bivoj: Které speciální jednotky mají výhradně pistolové karabiny??? Namátkou SWAT má M4, BOPE taky, GSG9 HK416/417...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Aktuálním trendem u policejních jednotek (globálně, ale je to vidět i v ČR) je spíše odklon od ráže 9x19 do dlouhých zbraní, viz např. jen u nás G36, MP7.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

2 Sarkafarka - Pokud nejsi dobrý v češtině a nevidíš rozdíl mezi samostatným slovem výhradně a slovním spojením téměř výhradně, tak nic... Jaksi si ho zapomněl, na rozdíl ode mně, použít. Nepřekrucuj laskavě co jsem napsal.

Takže zopakuji, když vidíte při zásahu speciálních jednotek (ať už reportáže, foto ap. či vlastní zkušenost), že jsou téměř výhradně vyzbrojeni karabinami 9mm, neznamená to, že nemají ve výzbroji i pušky. Ale ty uvidíte v reálném ostrém nasazení jen celkem vzácně.

2 Matěj - spíš než ty G36 bych to viděl na odklon k PDW se střelivem které je někde mezi 9mmL a 5,56, což je ta MP7 v 4,6x30. Ale tu mají speciálové u nás v ČR tuším zatím jen v Brně, všude jinde mají MP5 apod. v 9L...

EDIT - oprava překlepů.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 19.03.2021 16:38, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Tazi »

Krátká (pistole,revolver) má výhodu skrytého nošení.Tím její výhody prakticky končí.A pokud se mám tahat s dlouhou zbraní,tak rozhodně né na pistolovou munici.Místo "samopalu bych volil AKSU-74,či něco podobného. Policie a podobné složky mají důvod používat "přerostlé" pistole,ale...puška a puškový náboj je prostě o něčem jiném. Jak se říká "pistoli mám proto,abych se dokázal prostřílet k trezoru,kde si vezmu pušku".
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Ulfhednar »

Policejní jednotky používají SMG hlavně kvůli riziku collater damages. Přecijenom střílet po městě s civilisty v době míru puškovym je dost o hubu. Resp. ještě víc, než pistolovým.
Óðinn á yðr alla
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 287
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

bivoj píše: 19.03.2021 16:34 2 Sarkafarka - Pokud nejsi dobrý v češtině a nevidíš rozdíl mezi samostatným slovem výhradně a slovním spojením téměř výhradně, tak nic... Jaksi si ho zapomněl, na rozdíl ode mně, použít. Nepřekrucuj laskavě co jsem napsal.
No co se češtiny týče, máš 2 hrubky v jedné větě... A co se kravin o nějakém "téměř výhradně týče", tak přikládám i nějaký ten link https://www.youtube.com/watch?v=_WiGwBm ... COnlyGamer
https://www.youtube.com/watch?v=g4RYVnA ... nnel=A%26E
https://www.youtube.com/watch?v=f6GbYDl ... =OPERATORS
https://www.youtube.com/watch?v=8CIhhfh ... nKnowledge
Odpovědět