Vzduchovky a větrovky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Liqid »

Shrnutí novinek.

Pro loveckou vzduchovku už není potřeba zbrojní průkaz. Novela zákona ruší omezení výkonnosti zbraně.

https://archiv.hn.cz/c7-67032610-13bmkd ... SRPbGFdAI0
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Zarozak »

Jaká je momentálně díky novele nejvýkonnější pružinová vzduchovka na našem trhu? Jaký maximální výkon vůbec jde dosáhnout na pružinovce v nějaké škále?
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Majkl Night »

To Zarozak:
Výkon nehoň, můžeš tam mít klidně 50J, ale netrefíš s tím nic a po 200 ranách se ti vzduchovka rozsype.
Nad cca 30J, už bych hledal jen PCP.

Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Piston »

O PCP vzduchovce silně uvažuju, ale - kromě ceny - by mě zajímalo pár praktických věcí. Udivuje mě, že prodejci k zbraním rovnou nenabízejí sady nezbytných těsnění na běžnou údržbu, a říkám si, co se stane, až se podělá něco zásadnějšího - zda na to seženu potřebné díly. Je to už věc za docela balík peněz, u které počítám, že ji budu užívat doživotně. U běžně vyráběných střelných zbraní je standard nabídka všech potřebných součástek včetně třeba laufu, ale co čekat u vzduchovek často exotických značek, to fakt nevím.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Liqid »

Na tohle je machr Alexxxus, doporučuji jeho web i YT kanál http://www.alexxxus.cz/cs https://www.youtube.com/user/MaxusAlexxxus
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od viktor »

o hlaven se u vzduchovky moc bat nemusis, problem je ale u PCP pokud pouzivas pumpicku, protoze pokud nemas filtr napares tam i dost vody...lepsi je flaska na potapeni a vzduch prepostet

nemate nekdo zkusenosti s timhle ? https://www.colosus.cz/vzduchovka-kral- ... mm-x143334
diky
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Zarozak »

Majkl Night píše: 23.02.2022 4:39 To Zarozak:
Výkon nehoň, můžeš tam mít klidně 50J, ale netrefíš s tím nic a po 200 ranách se ti vzduchovka rozsype.
Nad cca 30J, už bych hledal jen PCP.

Majkl
Jo s něčím kolem těch 30J právě tak nějak počítám, chci pružinovku protože mám zkušenosti s CO Qb-78, lehce potuněnou a ten oser s těsněníma a neustálým ládováním bombičkama, nehledě na jejich cenu je prostě nanic, přestože je to jinak za ty prachy dost solidní a přesné plivátko. Pružinovku vezmeš a jdeš rožnit špekáče s děckama, nic neřešíš mimo krabku diabolek. Kolega má Air Arms Pro Sport a to je kus nádherné flinty, ale přesné je to stejně jako QBčko a cena zabolí. Uvažoval jsem nad něčím s bočním nátahem......nějaká Diana?
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Majkl Night »

Za mě Diana nebo Weihrauch.
Ale zatím jsem u nás nenašel nic nového z větším výkonem než je standardních 16J.

Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

Zarožák: Mám Dianu 54 AirKing ve 4,5 s 22J. Můžeš vyzkoušet, jestli chceš. Mám i ProSporta, kdybys chtěl ( nebo i někdo jiný ), ale taky v 4,5 v 16J. Ale na co tak velký výkon? Jako trefovat to bude, to jo. Ale to s tím chceš lovit?
Střílení s tím posuvem železa u Diany bude příjemné i v 5,5 a s víc jak 25 J, žádný kopanec jak od Gamo v 16J. :mrgreen: Optiku na to asi taky nebude tak velký problém, ale něco kvalitního Valiant vyšší řady, Optisan, cenově aspoň 5000,-, variabl bych nedával, sám mám na Prosportu Optisana 10x40, střílím do 50 m a stačí. Chce to ale se štelováním paralaxy.
Tady něco ke čtení, doporučuji přečíst, zabývá se vzduchnama dost dlouho, má tam i nějaký ten tuning, vyrábí i těsnění, plynové válce a tak. Bral jsem od něho sadu na Slavii 620 a střílí to výborně, výkon, kdyby někoho zajímal 10J.
https://strix071.wixsite.com/airgunup/vyber-vzduchovky
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

viktor píše: 23.02.2022 22:24 o hlaven se u vzduchovky moc bat nemusis, problem je ale u PCP pokud pouzivas pumpicku, protoze pokud nemas filtr napares tam i dost vody...lepsi je flaska na potapeni a vzduch prepostet

nemate nekdo zkusenosti s timhle ? https://www.colosus.cz/vzduchovka-kral- ... mm-x143334
diky
viktor
Viktore, je to turek, do toho bych nešel už jen z přesvědčení. Zkušenost ale nemám. Dám ti sem odkaz ze vzduchovkářského fóra, jestli se chceš začíst. Hned v druhé reakci je napsáno od Alexxxuse ( výše zmíněného): "Kral Arms je zlo a pružiny to bude ještě krapet víc."

https://forum.gunshop.cz/vzduchovky-kra ... 31282.html
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od dracekvo »

Zarozak píše: 24.02.2022 3:03protože mám zkušenosti s CO Qb-78, lehce potuněnou a ten oser s těsněníma a neustálým ládováním bombičkama, nehledě na jejich cenu je prostě nanic
Mám QB-79. Koupil jsem si k tomu CO2 flašku s uzávěrem, jen už nevím kolik OZ. Plním ze starého hasičáku. Cena střílení je za pakatel. Viděl jsem i předělávky 78 na flašky.
S těsněním problém nemám. Jen po delší odstávce propouští zavírací ventil. Ale na to stačí párkrát vystřelit a už to zase těsní.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Liqid »

Zarozak píše: 24.02.2022 3:03
Majkl Night píše: 23.02.2022 4:39 To Zarozak:
Výkon nehoň, můžeš tam mít klidně 50J, ale netrefíš s tím nic a po 200 ranách se ti vzduchovka rozsype.
Nad cca 30J, už bych hledal jen PCP.

Majkl
Jo s něčím kolem těch 30J právě tak nějak počítám, chci pružinovku protože mám zkušenosti s CO Qb-78, lehce potuněnou a ten oser s těsněníma a neustálým ládováním bombičkama, nehledě na jejich cenu je prostě nanic, přestože je to jinak za ty prachy dost solidní a přesné plivátko. Pružinovku vezmeš a jdeš rožnit špekáče s děckama, nic neřešíš mimo krabku diabolek. Kolega má Air Arms Pro Sport a to je kus nádherné flinty, ale přesné je to stejně jako QBčko a cena zabolí. Uvažoval jsem nad něčím s bočním nátahem......nějaká Diana?
Neuvažoval jsi o Flobertce? Spielberg Brno udělá nově 50J.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od dracekvo »

Jo, flobertka. 3 koruny za jedno plivnutí. to je to co chceš.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od eotto »

Co si myslíte o pružinové vzduchovce se spodním nátahem a puškohledem. A 4,5 nebo 5,5 diabolky?
Chci něco na terč + myši, prostě takové to domácí blbnutí.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od bacil »

Na terč je nejlepší do 8J a terčové střelivo (plochá "špička"). Při 14 to lítá ještě dobře, při 16 už o něco hůř - pro 4,5mm standardní váhy. Pro 5,5mm pak dvojnásobek. Jak se dostanete nad 240m/s, tak je přesnost dolů, nad 270 rapidně dolů, nadzvuk pak velmi. Terčové střeilvo lítá dobře do 10-15m, pak už je přesnost dolů a nad 20m je lepší použít oválnou "špičku".

Pokud jdete nahoru s energií, je potřeba jít nahoru s váhou projektilu, pokud vám jde o chirurgickou přesnost. Co se týče výkonu, tak potkan má lovecké minimum 8J (při dopadu), na myš stačí i 4J pistolka. Stačí na ně i terčové střelivo ve 4,5mm, pro 5,5 už raději aspoň zaoblené. Ostrá špička snižuje přesnost. Myš na 20m se Slávií dáte do hlavy. Když bude moc výkonná, budete mít co uklízet a navíc to může napáchat i další škody za cílem, ale ne nutně přímo za ním, ale třeba i o půl metru jinde.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

Nóóó bacile, s většinou souhlasím, ale první odstavec? Že při 16J to lítá už o něco hůř? To nemyslíš úplně vážně :)
Vezmi svoji 8J tečnovku a já vezmu svýho 16J Prosporta a zkusíme od řekněme 7 metrů do 50 metrů. Garantuji ti, že i když použiješ "terčové střelivo" což bezesporu je i JSB Exact (páč je určeno i na terče), tak na většinu vzdáleností nastřílíš líp s mojí, než se svojí. Nebo trefuješ běžně s terčovkou na 30 metrů řekněme cíl o velikosti 10x10 mm? Možná že ano, neber to tak, že ti nevěřím, jen se mi tomu nechce věřit. ;)
A co se plochých diabolek týče... střílím upravenou čínou QB 57 od řekněme taky 7 do 35 metrů jedním střelivem JSB s plochou hlavičkou na plechovičku od protlaku (odhad 7 x prům. 3-4 cm) a trefuji až na výjimky (moje ruce) každou ranou. Na 1x1 cm bych to ale neviděl ani náhodou.
Dál si dovolím souhlasit, že s vyššími rychlostmi to už není ono, ale platí to pro pružiny, ne PCP.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

eotto píše: 24.02.2022 10:22 Co si myslíte o pružinové vzduchovce se spodním nátahem a puškohledem. A 4,5 nebo 5,5 diabolky?
Chci něco na terč + myši, prostě takové to domácí blbnutí.
Jaký nátah je fuk, záleží, co ti vyhovuje. Nezavrhoval bych ani lámačky. Pro domácí blbnutí doporučím 4,5 - větší výběr střeliva, nižší cena, přesnost bude +/- stejná s 5,5 a výkon stačí bohatě 16J. Pokud chceš destrukci, tak líp 5,5 a víc než 16J, ale i v tom 16J 4,5 dost umí. Je to ale víc penetrace. Něco jako 9L vs. .45ACP. :mrgreen:
Hlavně investuj do kvality, ne turka, španěla, číňana. Za sebe doporučím pružinové od Weihrauch, Diana, Air Arms. Ten první už nemám, ale můžu půjčit, zařizoval jsem koupi, další dva ano, můžu půjčit na vyzkoušení, pobavit se a tak. Prý je také dobrý Walter LGU,LGV, ale to mám z doslechu.
Není nad vlastní vyzkoušení.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od bacil »

Střelče, lítá, proto ty závodní "supersporty" mají jen 7J s úsťovou rychlostí splašeného trabanta. Kdyby to lítalo stejně, tak by 16J byla jasná volba, protože balistika. Ale jinak u normálních vzduchovek, kde sám výrobce píše max rozptyl kolem 10mm, to nemá žádný vliv a je lepší 16J.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

Tak závodní jsou stavěné na 10 m a v hale. Tam prostě 16J ani nepotřebuješ, ale vyjdeš s tím ven a vítr ti s tím zahýbá a soustřel pak jde do kopru. Diabolku o nižší rychlosti to ovlivní víc.
Edit: smím se zeptat, pokud to není tajemství, co máš za terčovku?
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Nightmare »

BTW, závodní mají rychlost cca 170 m/s. Takže E=m*v2 což je 0,00052 * 170 na druhou a to je 15 J akoráto :)

Bavíme se například o Walther LG400, Feinwerkbau 700 apod., měřeno opakovaně (kvůli konzistenci ran) na hradlech. Hmotnost je z webu JSB
Odpovědět