Skladovatelnost tekutých paliv

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Ulfhednar »

ETBE by tam být mohlo, ale jak píšete, to (tolik) nevadí. Ale spíš si myslím, že jsou tam jen čistí dinosauři. Jinak ten screenshot je z jejich appky. Teď koukám na tu fotku a není to z ní zřejmé.
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 09.04.2022 15:29, celkem upraveno 1 x.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Kapo »

Kedysi som videl v rakúsku bežne predávať čistú bionaftu len z rastlinných olejov. Bola o dosť lacnejšia, než klasická nafta.
Nevidím dôvod, prečo by sa nemohla normálne predávať každá zvlášť-nafta klasická a zvlášť bionafta. :roll:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Strelec45 »

No může. EurOil má naftu bez biosraček, protože prodává E85 a tím ASI splňuje určité množství, které musí dle našich diskutabilních zákonů podpořených eurosojuzným nařízením.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dracekvo »

Nevím kam s tím, tak třeba sem.

Myslíte, že ceny PHM půjdou ještě dolu, nebo půjdou nahoru? Chystám se koupit menší zásobu benzínu a nafty. Tak jevím jestli počkat, nebo koupit teď.

Nějak mi to nehraje. OPEC přej příští měsíc sníží těžbu, ale cena ropy klesla. Zrovna včera to na tank onu kleslo oboje o 1 kč.
Já bych při tomhle oznámení naopak očekával, že to začně zdražovat.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od vvitty »

EuroOil ma vyjimku. Prodava totiz statni zasoby v ramci jejich pravidelne obmeny. Konkurenci to dost lezi v zaludku...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Joe Azbest »

Moc bych nespekuloval a nakoupil. Já nakoupím vervu pro centrály v sobotu. 80L mám ještě od loňska a tak 200 přikoupím. Myslím, že současné ceny už moc klesat nebudou, ale jsem si jistý, že nahoru to poleze rychle a brzy.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

dracekvo píše: 08.09.2022 10:19 Nevím kam s tím, tak třeba sem.

Myslíte, že ceny PHM půjdou ještě dolu, nebo půjdou nahoru?
Já bych při tomhle oznámení naopak očekával, že to začně zdražovat.
No ona totiž kleslá poptávka. Lidi spoří. Pokud někde je, najdi si cenu benzínu z 28.1.2022 a porovnej se současnou cenou. Ten rozdíl koruny na litr si vynásob množstvím co chceš nakoupit a dostaneš se na rozdíl který dáš čerpadláři a to je jeho čistý profit (a samozřejmě ještě rozděleno mezi rafinerii a navíc je potřeba odpočíst sníženou daň a podporu biosrágor pokud kupuješ naftu) no a pak si řekni jestli to stojí za to mu to nechat. Není moc důvod proč by měla stoupat cena benzínu krom toho, že si nafláká rafinerie a pumpaři marže, ale vzhledem k tomu že teď se začínají objevovat různé návrhy stropování energií očekávám spíš že budou z marží ještě slevovat. Do kdy vlastně platí slevněná daň z PHM? Já bych hlavně se snažil neprošvihnout tohle datum.
Joe Azbest píše: 08.09.2022 11:08 Já nakoupím vervu pro centrály v sobotu.
To jako benzín?
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Joe Azbest »

Jo, benzín.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

Grunt píše: 08.09.2022 16:46 Není moc důvod proč by měla stoupat cena benzínu krom toho, že si nafláká rafinerie a pumpaři marže
Tak oprava původního výroku: Dneska ten důvod nastal. PHM budou potřeba pro mobilizaci v Rusku, takže nebudou dostatečné dodávky ropy na trhy, zvedne se poptávka a společně s nedostatkem ropy se začne zvedat zase cena. Moc dolů už to dle mého názoru nepůjde, takže já doplnil kanystry dneska i když o korunu dráže než by se mi líbilo a budu vyčkávat co se zase stane a nebo prostě dokud zásoby nespotřebuju.
Docela jsem přemýšlel, že bych si naplnil i nějaké „plastové obaly“ s tím, že z nich půjdou PHM jako první. Myslíte že už moc přeháním?
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Joe Azbest »

Nepřeháníš. Já už jsem taky nakoupil. Příští rok nebudu muset k pumpě :D
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dracekvo »

Já taky nakoupil nádrž nafty a kanistry benzínu.
Akorát jsem tam byl předevčírem a včera tankono naftu sundalo o kačku. Takže jsem prodělal asi 45Kč. :)

Bral jsem hlavně zásoby benzínu. V plyňáku už svítí hladové oko a pořidil jsem si malinké benzínové autíčko na sídliště. Mám v součtu asi 100L béňa. To jara to asi nevydrží.
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od BOB2016 »

Neviem ako to bude s tou cenou, ale dnes som v Nemecku v Dusseldorfe tankoval naftu za 1,919€. Pred týždňom bola cena 2,159.

Či to je len drobný výkyv smerom dolu lebo aj tu zrejme klesla spotreba, alebo či to je trend a klesne to ešte dolu???
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dracekvo »

Nevím kam to dát.

Nějak se o tom mlčí. Našel jsem to zcela náhodou.
Blokády rafinérií, skladů pohonných hmot a začínající školní prázdniny znervózňují francouzské řidiče. Přes 2 000 čerpacích stanic je stále bez benzinu a nafty.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/dva ... 1604_mkopp
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Joe Azbest »

To se u nás (blokády) nemůže stát. To je specifická francouzká záležitost :-)
Minulý víkend jsem doplnil zbytek zásob vervy a asi za nejnižší cenu. Stála 40,50 - dneska jsem jel okolo pumpy a svítí tam 44,90. Počítám, že levnější do konce zimy určitě nebude, spíš ještě zdraží když omezili těžbu o 2 mil. barelů za den.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od step »

dracekvo píše: 11.10.2022 7:14 Nevím kam to dát.

Nějak se o tom mlčí. Našel jsem to zcela náhodou.
Blokády rafinérií, skladů pohonných hmot a začínající školní prázdniny znervózňují francouzské řidiče. Přes 2 000 čerpacích stanic je stále bez benzinu a nafty.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/dva ... 1604_mkopp
Dle datování je zpráva z 22.října 2010.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dracekvo »

Pravada. To se omlouvám. On článek co jsem našel byl placený, tak jsem hledal alternativu, a nevšiml si, že se jedná o starý.
Nicméně v současnosti tam ten problém je. Stojí se kolony u čerpaček a naše hlavní média mlčí. Asi se bojí, aby se to nerozšířilo i u nás. Nebo to má podplacené ropná lobby.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 261
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sroub »

Grunt píše: 09.04.2022 12:20 Kvalitna zimní nafty
ČAPPO píše:Arktická nafta třídy 2
V případě extrémních mrazů je možné ve vybraných lokalitách s náročnými terény a v horských oblastech nasadit arktickou naftu třídy 2, která má filtrovatelnost upravenou až na -32°C. Tento typ nafty se dodává např. dopravním podnikům, integrovanému záchrannému systému, armádě, nebo také jako náhradní zdroje do elektrocentrál. Arktickou naftu požadují i výrobci automobilů pro první náplně dieselových motorů. Termíny nasazení arktické kvality se řídí podle vývoje počasí, ale není legislativou stanovena povinnost nasazení.
Arktická nafta povinně nesmí obsahovat ani náznak biosložky(MĚŘO), protože ta by v extrémních mrazech mohla vysrážet. Mají ji jako úplně obyčejnou naftu všude v podhorských oblastech za standardní cenu. Co se týče skladování, stačí si ji přijet načerpat.
Jen bych doplnil, arktická nafta třídy 2, se u nás vaří výhradně v Litvínově. Naproti tomu benzín 98 oktanů je výhradně z Kralup.
Takže si nemyslím že by byla arktická nafta volně k dostání všude v podhorských oblastech. Možná přebytky, a i ty by bylo snadnější zamíchat do normální zimní nafty...
Non multi, sed multa
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Lumberjack »

U nás ji mívají na Benzině. Ale berou ji když spadne teplota pod určitou hodnotu pár dní po sobě. Nevím jak je to přesně, ale plácnu: když je po dobu tří dnů víc jak mínus dvacet stupňů, tak se u stojanu objeví cedule, že mají arktickou naftu. Obsluhy jsem se na to nikdy nevyptával, ale cedule tam bejvá.
Rozhodně se nedodává složkám záchranného systému ani policajtům. PČR, záchrnka, horská služba, měšťáci, ti všichni u nás tankujou na normálních pumpách na CCSky.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

sroub píše: 19.02.2023 15:35 Takže si nemyslím že by byla arktická nafta volně k dostání všude v podhorských oblastech. Možná přebytky, a i ty by bylo snadnější zamíchat do normální zimní nafty...
Jak je to z distribucí neřeknu (pro zimní měsíce se u nás dodává nafta třídy "F") no dle potřeb se skutečně dodává. Viz zde.
Nejde třeba přijet na terminál, prostě jim říct že chci arktickou naftu a natankovat si do kanystru? A nebo to čepují po cisternách? No i tak by se mi pro to do Litvínova nebo Kralup asi nechtělo.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 261
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sroub »

V Kralupech arktická nafta nevyrábí, jen v Litvínově.
Nepleťte si zimní, a arktickou naftu, v prodejní síti jsou jen tři druhy nafty, letní B, přechodová D, a zimní F. Ty vyrábí rafinérie podle data, protože jsou nějaký lhůty který si už nepamatuju, kdy musí bejt která na benzínce.
A na terminálu to opravdu vydávaj jen do cisteren a na smlouvu.
A konkrétně v Kralupech tě ochranka vyhodí i když tam před nim jen zaparkuješ, jsou trochu moc aktivní. Sice je nafta a benzín jedna ze skupiny nebezpečných látek který jsou pod extra dozorem kvůli možnýmu zneužití nějakym teroristou, ale platí to pro přepravu, ne pro parkoviště před rafkou :lol:
Non multi, sed multa
Odpovědět