Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Cep »

Wdog píše: 29.09.2021 10:10 Tak třeba v Brně je to autem rychlejší, levnější a pohodlnější. MHD je přitom v Brně je relativně drahá ..
No, já ti nevím, za necelých 10 korun denně můžu MHD po Brně jezdit do alelujá.
Kdybych do Brna dojížděl, tak to je 13 Kč denně. Rozpočteno jen na cestu do práce/zpráce to je cca 7 nebo 9 za jízdu.
Po přepočtení na benzín (2 kč/km) bych za to ujel 4 nebo 5 kilometrů.
Práci mám asi tak 2x dál..
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Wdog »

Tak je to věc individuální. Mě třeba se to nevyplatí.
Sice jsem se na tvých 10Kč denně nedopočítal, ale počítáš asi cenu nejlevnějšího ročního předplatného + nějaké slevy, to je dost specifické. Nicméně, např. v Praze stojí roční průkazka stejně, ale rozsah MHD je tam daleko větší + metro.
V Brně ti na tvoji roční jízdenku "někdo jiný" přispěje dalších 67% nákladů, kdežto v Praze je to snad okolo 85%. Takže, pokud bychom třeba zhruba odhadli, že MHD v Brně používá 33% lidí, a zbytek jezdí autem nebo chodí pěšky, tak na roční předplatné se na každého uživatele MHD skládají ještě dva čistě řidiči či chodci stejnou částkou. Pokud pravidelně používá MHD 50% obyvatel Brna, tak jim každý zbývající člověk přispěje dvojnásobkem ročního předplatného. No je to celé složité, ale pomocí přerozdělování se předstírá, že je MHD levná, aby ji lidé vůbec používali.
Asi nejlepší pro posouzení obecné "ceny" MHD by byl poměr celkových nákladů na přepravený osobokilometr. Je zajímavé, že tento jednoduchý ukazatel ty dopravní podniky většinou nepublikují.
Pozor, neříkám ale, že je současný systém zcela špatný, je to prostě určitý kompromis. Říkám ale, že je nesmysl myslet si, že lze nějak jednoduše nahnat ve městě lidi z aut do MHD.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Audis »

Čep:
ceny pro důchodce že?
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Audis »

Moje cesta do práce 3 km:
o pěšky 40 minut
O na jednokolce (=koloběžce) 13 minut plus 3 halire za elektriku
o autem 7 minut plus benzín každý dle svého (já 15 Kč)
o busem 20minut vč čekání 5 minut na zastávce a vč docházkové vzdálenosti plus cena bez litacky nákup jízdenky u řidiče 30 kč.

MHD se může jít zahrabat. Ne jednokolku nevyzdvihuju, jen pro zajímavost.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Liqid »

Tak každý se dopravuje dle svých možností. Ve větších městech je největší výhoda MHD ta, že nemusíš řešit parkování. A na rozdíl od koloběžky nemusíš tolik řešit počasí a možná přesuneš větší zavazadla.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Cep »

Audis píše: 30.09.2021 21:41 Čep:
ceny pro důchodce že?
Ne. Roční pro 100+101 zónu pro dospělého je za 4750,- . Plátce odpadu v Brně může požádat o dotaci 1425,-
Viz https://www.dpmb.cz/cs/jizdne .
A bez háčku, plz.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od NoobsRush »

Problém MHD je především v tom že přestává být efektivní formou dopravy.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od proforma »

@ Cep: problem je, za k cene MHD vsichni zapominate pripocitat cenu sveho casu. Rekneme, ze s MHD mi bude cesta trvat o 15 minut dele nez autem. To je 30 min. denne tam a zpet, 2,5 hod. tydne, o 117 hodin rocne vic. Pri mzde 150 Kc/hod. (ne vsichni jsou IT apod.) je to temer 18 tis. rocne. Pak uz jsou propocty vyhodnosti zase nekde jinde...

Pokud cesta MHD je naopak kratsi nez autem, pak je vyhodnost i vzhledem k tomu casu jednoznacna. Ale s takovou jsem se asi jeste nesetkala :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od devlop »

Tak by mne zajímalo, kolik z těch ekohovad, prosazující MHD místo osobní dopravy, asi tak denně dojíždí do práce, jaro, léto, zima. Stačí pár výluk nebo technická závada na JEDNOM spoji a dopadá to nějak takto (několikrát jsem sám zažil, včetně třešničky na dortu v podobě pražského bezdomovce s hodně vonící, bolavou nohou ze které kapal hnis na podlahu tramvaje). Čuchat podpaží cizího člověka, na které jsi nucen být nalepen, aby se dveře metra/autobusu/tramveje zavřely, je skutečně jen pro Xfilní jedince. V časech zimních "chřipečkových epidemiích" skutečně něco, co každý chce denně zažívat. Dovede si někdo představit, že např. 50% z těch, co nyní do práce jezdí autem, budou nahnáni do MHD? To se pak bude jezdit ve stylu indických vlakových souprave ne? :lol:
Screenshot_216.jpg
Screenshot_217.jpg
Naposledy upravil(a) devlop dne 01.10.2021 20:33, celkem upraveno 1 x.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od JOBU »

Ale takí frotéri si prídu na svoje :lol:
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Strelec45 »

A to ještě musej mít roušky na xichtě. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Liqid »

proforma píše: 01.10.2021 19:15 @ Cep: problem je, za k cene MHD vsichni zapominate pripocitat cenu sveho casu. Rekneme, ze s MHD mi bude cesta trvat o 15 minut dele nez autem. To je 30 min. denne tam a zpet, 2,5 hod. tydne, o 117 hodin rocne vic. Pri mzde 150 Kc/hod. (ne vsichni jsou IT apod.) je to temer 18 tis. rocne. Pak uz jsou propocty vyhodnosti zase nekde jinde...

Pokud cesta MHD je naopak kratsi nez autem, pak je vyhodnost i vzhledem k tomu casu jednoznacna. Ale s takovou jsem se asi jeste nesetkala :-)
Ráno v Praze je určitě rychlejší metro, pokud tedy jedeš někam, kde je blízko stanice.

Jinak ten výpočet času je dost specifický, spíše třeba po IT, pže většina lidí dělá nějakou směnu a i když mají denně o hodinu více volna, tak ji nemohou strávit prací. Spíš si třeba přispí, nebo posedí déle na záchodě.

Jinak mi přijde velmi pozitivní, že i u nás konečně firmy zjistili, že se jim vyplatí HO, to taky trochu uleví dopravě.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Serža »

no a kolik stojí hodina tvého sezení na záchodě?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od proforma »

@Liquid: ne vsichni jezdi jen PO Praze. Spousta lidi (cca 250 tis. denne) dojizdi DO Prahy. Zatim jsem si nevsimla, ze by metro vedlo treba do Kladna :-) A spousta dalsich (milion?) jezdi ze svych malych obci do vetsich - busem, vlakem. Zvlast v regionech je MHD dost tragicka - ujede Ti bus, na dalsi cekas 2-3 hodiny...

Ona se hodnota volneho casu dost podcenuje. Pro nekoho muze mit ta hodina spanku navic naprosto zasadni hodnotu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Liqid »

Hodina na záchodě nestojí nic, proto mi přijde chybné, přepočítávat veškerý čas na hodinovku v práci. Jinak kdo můžete, choďte na záchod až v práci a tam už vám peníze běží :yes

Proformo, psala jsi, že jsi se s takovým MHD nesetkala, já ti dal příklad, kde se s ním setkat můžeš. Nikde jsem nepsal, že tam jezdí všichni. Jinak zrovna kolegyně z Kladna jezdí na porady do centra Prahy vlakem, pže je to rychlejší.
Že v nějakých prdelákovech jede spoj jednou za dopoledne je celkem jasné, s tím se musí počítat.

Já hodnotu volného času nepodceňuji, jen si jí určitě necením na svou hodinovku.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od proforma »

To je fakt, ja si svuj volny cas cenim na vic nez na hodinovku:-)

S vlaky mam letite zkusenosti, zpozdeni je tam prakticky pravidlem :-( Nejhorsi je, ze se zpozdeni kumulujou - vlak prijede pozde o 5 min., ujede ti tram, na dalsi cekas 10 min., dalsi zpozdeni na prestupu a ve vysledku jsi v praci o pul hodiny pozdeji. Pulhodinu musis napracovat, cestou zpatky se tram zasekne v kolone a pod vlak nekdo skoci (na dane trase prumerne tak 3-4x rocne). Ve vysledku z dojizdeni, ktere melo tam a zpet trvat hodinu, jsou hodiny 2 az 3. Zlaty auto...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Hohepa »

Audis píše: 30.09.2021 21:48 Moje cesta do práce 3 km:
.....
o autem 7 minut plus benzín každý dle svého (já 15 Kč)
...
Čím to jezdíš že máš spotřebu cca 15l/100km ?
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Liqid »

proforma píše: 02.10.2021 8:19 To je fakt, ja si svuj volny cas cenim na vic nez na hodinovku:-)

S vlaky mam letite zkusenosti, zpozdeni je tam prakticky pravidlem :-( Nejhorsi je, ze se zpozdeni kumulujou - vlak prijede pozde o 5 min., ujede ti tram, na dalsi cekas 10 min., dalsi zpozdeni na prestupu a ve vysledku jsi v praci o pul hodiny pozdeji. Pulhodinu musis napracovat, cestou zpatky se tram zasekne v kolone a pod vlak nekdo skoci (na dane trase prumerne tak 3-4x rocne). Ve vysledku z dojizdeni, ktere melo tam a zpet trvat hodinu, jsou hodiny 2 az 3. Zlaty auto...
Tak to bych ti v rámci péče o duševní zdraví doporučil změnu práce :D

Doprava je individuální a neexistuje univerzální řešení pro všechny, proto je super, že si každý může vybrat, co je pro něj nejlepší. Blbý je, že do toho čím dál víc kecá stát a diktuje, co by měl člověk používat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od proforma »

Liqid píše: 02.10.2021 9:31 Tak to bych ti v rámci péče o duševní zdraví doporučil změnu práce :D
Uz se stalo :-D

Ja neadoruju auta, jenom mne uz stve to tazeni proti nim s tim, ze MHD je nejlepsi. Neni. Je v mnohem dobra, ale ma i negativa. A prece jen tohle vlakno je na tema "jak se dostat do prace".

Podle mne jedinym opravdu systemovym resenim je, aby lidi nemuseli do prace ty desitky km dojizdet. Podporit takovou strukturu pokud mozno rovnomerneho osidleni a drobne podnikatele tak, aby byly slusne pracovni prilezitosti v miste, ne jen v centrech. To je mor. Ale to je zase na jine vlakno...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Elektromobil, aneb Jak se do VP dostat do práce snadno a levně

Příspěvek od Ulfhednar »

Jenže to jde zase proti efektivitě práce. Firmy, které kooperují ve výrobě potřebují být u sebe, stejně jako firma,které jim pak dělají servis. Také si v práci vybírám lokální firmy.
Koncentrace výroby, výzkumu apod. je tisíciletí přirozený proces, kterým začala civilizace.

Rozptyleně může dělat někdo,kdo se živí bouchaním žádostí o granty a dotace do formulářů, nebo nějakými hypervznešenými humanitnimi studiemi. Výroba i vývoj potřebuji ušetřit na logistice a zkrátit reakční dobu.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět