Skladovatelnost tekutých paliv

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Jason »

U nafty lze skladovatelnost prodlouzit pridanim aditiv http://www.41.cz/vif/katalog.php?kid=1 Neni to samozrejme zadna zazracna voda ktera prodlouzi o x let ale pomuze..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od štaflík »

Tak mě napadá: mám v práci velký dieselagregát Torino Spark 47kW (motor Iveco). Má to nádrž na 60l. Mám ho na starosti cca 10let. Každoročně profilaktická prohlídka, výměna všeho...prostě jako auto. Nicméně Skoro si myslím, že za těch 10 let ještě nespálil ani celou nádrž. Tj. ta nafta je v něm řadu let. Tak jednou za kvartál ho nahodím na dvacet minut, aby se dobily baterie a aby se to všechno prohnalo olejem, ale jinak to stojí. Přesto na tu X-let starou naftu startuje do 5ti vteřin od zmáčknutí tlačítka Start. A to včetně žhavení...
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od srejby »

tenkrát byla lepší nafta tu ted seženeš jen u ačr ,tam se nic nepřimíchává
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od štaflík »

Rozhodl jsem se, že ho nechám spálit celou nádrž a zavezu ho novou naftou. Nějaký tip (jsem benzínista) na kvalitní naftu, zejm. z pohledu skladovatelnosti? Agregát je v teple, ale soudím, že v kvalitních zimních naftách by biosračky nemusely být...OMV?
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Vito »

myslím, že na OMV budou mít dobrou naftu. zkušenosti mám jen s jejich naturalem 95 a ten je výbornej
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od srejby »

Dneska je to asi jedno ten základ májí všichni stejnej a u značek plátíš aditiva co si sami přimíchávaj, tankuji pořád na tank ono a nikdy nic, stěma cenama a konkurencí je stejně furt kontrolují. Paradoxně tuhle zimu sem vzal zimní od omv a hned mi zamrzla sem se nepoučil,před 2 lety natankoval známej do iveca taky od omv a poprví sem viděl že motor chytnul obráceně tj. na 1couval. škoda 70000.- tak naftu radši u benzina.
kusna
Příspěvky: 175
Registrován: 16.01.2013 16:06

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od kusna »

Tyto problémy se zamrzáním většinou vznikají při změně značky paliva...základ paliva je stejný,ale každý prodejce si tam už domíchá své aditivum a hlavně svůj poměr aditiva,a tím pádem při změně paliva se většinou rozpustí "usazeniny" z paliva a vznikají problémy....buďto v palivovém filtru a nebo horší varianta je poškození palivového systému a nebo motoru.
Osobně to poznám vždy,když natankuji Českou naftu-horší starty,vyšší spotřeba atd.A naopak se to zlepší při tankování Německé nafty.Obdobné je to i s benzínem.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od felix5 »

k těm oktanům. 100 oktanovej benzín lze naopak vřele doporučit . měl sem stařičkýho peugeota 106 a jak mu chutnal. lítaklo to jak za mlada . ochotněji za plynem a všechno. samozdřejmě žádnej markantní rozdíl ale bylo to prostě znát že to neni 95ka. hlavně pak v peněžence. znát to bylo ještě víc když sem začal semtam přimíchávat nitrometan .. otázka je proč se mi po půl roce rozletěla převodovka :-D
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Etranger »

Rozdíl v ceně se se stírá když si spočítám že při normální jízdě auto žere míň,stovka neobsahuje biobordel tím pádem šetřím vstřiky a motor samotný navíc to jede jak z praku.Skladovatelnost je stejná jako dřív,na 95 dávají tuším 3 měsíce a na stovku 6.Pokud stovku říznu aditivy neviděl bych problém ani po 2 letech.
to praalien:v jakém poměru jsi ten jed dával?
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od urbanwarrior »

Dotaz: a co na 100 říkají ventily? nemá to vliv?
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Foxy »

Jawa05, co s ní jezdívala moje žena, ochutnala naposled silnici někdy v roce 1985. Konstatoval jsem letos v létě, že tomu prskoletu zbývá v nádrži něco přes litr benzinu; nejspíš tehdejší olovnatý Speciál s olejem M2T 1:25. Nafoukl jsem gumy, vyhnal z mašiny pavouky, vyčistil zaolejovanou svíčku a našlápl to. Teda asi napopátý. Ale jezdilo to jak zamlada, takže ten benzin stářím zas tak moc neztratil. Zcela se změnila jeho vůně... ale totéž umí i zrající slivovice.
- - -
Vojenská 1KW dvoutaktní elektrocentrála, když jsem ji získal, měla plnou nádržku benzinu. Ten byl tenkrát rozhodně více než pětiletý a běželo to na něj bez problému.
Poté, co jsem ji odstavil z provozu (honila na stavbě míchačku), jsem ji odložil; čas od času (cca 1x za rok) jsem ji protočil a našlápnul, aby nezatuhla. Benzin (BA90 MIX) za těch víc jak 20 let stále provozuschopný - předloni motor nechtěl naskočit, ucpaný benzinový filtr/odlučovač měl v sobě rudorezatý sliz. Profouknuto, vyčištěno, od té doby bez problému.
Teprve nedávno jsem naplnil elektrocentrálu novým starým benzinem (BA90 + M6A)... Ovšem tahle mašinka, když je dobře nahřátá, jakžtakž schroustá i naftu; bez problémů startuje a běhá na směs nafta - benzin (+olej) 1:3.
- - -
V šedesátých letech byl litr topné nafty (Bencalor) za 90 haléřů, takže jsme kotel dovybavili naftovým hořákem a jeli na LTO. Když se koncem 70tých let stala cena nafty neúnosná, vrátili jsme se ke koksu. (Teď jedeme na plyn).
V nádrži zbylo skoro 500 l tehdejší ruské (sirnaté) nafty, kterou jsem stočil do barelů. Dodnes je použitelná; nemám diesel, ale ve směsi s benzinem na ni bez odmlouvání běhají všechna má (vesměs karburátorová) vozidla.
- - -
Jak je to s novodobými benziny, to nevím; ale starý benzin je i po desetiletích bez problémů použitelný.
AL74
Příspěvky: 4
Registrován: 29.01.2013 21:55
Pohlaví: muž

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od AL74 »

Pokud můžu poradit něco k tankování nafty pro dlouhodobější skladování, tak ke konci roku (listopad. prosinec) jsou již alokace příměsy MERO (to co se u nás přidává do nafty) vyčerpány a z rafinerky jde na čerpací stanice většinou čistá nafta. Navíc se v zimním období podle norem zaváží nafta (třída 2) s lepšími parametry. Jinak doporučuji tankovat tam, kde se hodně prodává, pak ten produkt moc dlouho neleží v nádrži. Důležité pravidlo, netankujte když zrovna na čerpačce stojí cistérna a stáčí, to se pak všechny kaly a usazeniny pěkně víří a že jich tam je.
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od snoopee »

chlapi mám dotaz ... idem kúpiť cca 100 litrov benzínu. Mám 5x 20 litrové kanistre (plecháče). Ak som dobre pochopil z debaty ktorá tu bola pred rokom, keď načapujem Carrera 100 od OMV (pre istotu a cenu v Reichu), uložím ju na 2 roky do tmavého chladného sklepa, chybu nespravím ?
Pýtam sa preto, lebo príkazy z Bruselu sa rýchlo menia, či už neprikázali páni aj do tohto paliva primiešavať etbe. :moon
Keď som sa na to pýtal priamo u pumpárky (mladá cica s piercingom) tak nevedela, že večer pride šef a opyta sa :ne
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Maximus »

Když je naplníš plné, tak to bude ok.
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od snoopee »

no, uplne plné ? Pri rozťažnosti benzínu by bolo pri otvaraní veselo, nie ?
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Wagoneer »

No když je naplníš ledovým benzínem z podzemní nádrže a pak převažíš v teple v autě, a prudce otevřeš, tak veselo bude. Já naplním s malou rezervou, po srovnání teplot opatrně " odvzdušním" a pevně zavřu. Uskladnění vždy v chladu.
Takto uskladněno vydrží s minimálními změnami i více než rok.
Maximus to myslel nejspíš tak, aby si neukládal poloprázdný kanystr. Čím víc vzduchu, tím víc natáhne vlhkosti.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Maximus »

Přesně jak píše Wagoner - myslel jsem naplnit rozumně. Ta biosložka v benzínu je v podstatě líh a ten natahuje vodu do benzínu a tím ho znehodnocuje. Proto nelze benzín v "poloprázných" kanystrech dlouhodobě skladovat.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Etranger »

Nj ale snoopee se ptal na uskladnění benzínu bez biohnusu tzn.líh by tam vůbec být neměl.Co jsem zjišťoval tak v ČR je čistá Carrera a Verva(obě 100) a V Power Racing od Shellu-ten je jediný u kterého tomu věřím a tankuji s ním svá auta.
Vyšší cena je kompenzována nižší spotřebou a daleko lepším chodem motoru.Skladovat v uzavřené nádobě bych se ho nebál ani více let-je obecně známo že zapomenutý benzín např.v motorce se spaloval obvykle bez problémů.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8793
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Fabulous »

Třeba pomůže benzín před uskladněním převařit. Vyvaříš vodu, zabiješ nežádoucí bakterie a benzín vydrží i sto let! :D

Edit: Prosím toto je opravdu jenom žert. Maximus
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od miki »

Zdravím.
No a nejlepší je to vyvařovat na plynovém hořáku. :rofl Hi :rofl Hi
Doporučuje 12 hasičů z 10.
Miki.
Odpovědět