Skladovatelnost tekutých paliv

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od prochazka85 »

netusite nekdo jaka je doba skladovatelnosti benzinu?
je mi jasne ze kvuli pridanym bioslozkam, bude benzin degradovat, ale vydrzi to aspon rok?
popr. existuje napr. benzin bez bioslozek?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Fabulous »

Vážený pane,

na základě Vašeho dotazu Vám zasílám následující informace.

Skladovatelnost motorových paliv definuje česká norma ČSN 65 6500 Motorová paliva – Podmínky skladování a doporučená doba použitelnosti. Norma definuje dobu skladovatelnosti 24 měsíců v případě, že zboží je skladováno v uzavřené nádobě za nepřístupu světla a vzduchu při teplotě 15 až 20 °C. Nebudou-li výše uvedené podmínky dodrženy, je doporučená doba použitelnosti bezolovnatého automobilového benzinu maximálně 3 měsíce ode dne jeho prodeje konečnému spotřebiteli.

Vzhledem ke skutečnosti, že bude automobilový benzin v nádrži, kde není zajištěno uzavření bez přístupu vzduchu a mění se teploty okolí, norma doporučuje skladovatelnost paliva maximálně 3 měsíce.

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne Petr Smékal

S pozdravem / Best regards,
Petr Smekal
Product Steward / Technical Helpdesk CZ/SK
Shell Czech Republic a.s.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od prochazka85 »

supr, planuju poridit pet dvatecititrovych kanystru
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od MRAK »

bacha ... jeden 20ti litrovej jsem včera otevřel .... a půlka na mě vyhopsla :evil:

benzín jsm tam měl cca 14 dnů .....

jsem blb, já vím ....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Karlos »

Mraku: jak vyhopsla? Nepouzivam kanystry tak netusim co myslis...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od MRAK »

no vyskočila .... hop a byla skoro půlka venku

kanystr natlakovanej jak sviňa
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Kapo »

No, ak viete, čo je E85 tak by stálo za to, skladovať radšej alkohol, než onen benzín....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Karlos »

Mrak: a to natlakování způsobuje co (změna teploty)?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Fabulous »

Když koupíš u pumpy benzín, tak je ledový z podzemních zásobníků. V kanystru se ohřeje a roztáhne. Benzín má hodně velkou tepelnou roztažnost. Funguje to i naopak. Když se smrskne teplý benzín, tak máš z kanystru sešlápnutou PET flašku :-)
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od prochazka85 »

dozvedel jsem se, ze udajne nejaky premiovy benzin od OMV neobsahuje bioslozky
nevite nekdo o tom jestli to je pravda?
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od vmax2 »

Mel by to byt 100oktanovy premium,tankuju ho na zimu do motorky kvuli vazani vody na líh.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od felix5 »

nevim jestly to je na jiné forum ale co se týče nafty tak bych pokud nemáte v plánu kanystry obměňovat existuje speciální pro diselagregáty která nedegraduje . na jednom baráku sou 4000L nádrže který tam hnijou už 15 let a běhá to bezproblémů. nepovim vám ale co to udělá v autě . DA sou většinou velký motory jak z kamionu a nejsem si jistej jestly se dá kamioňácká nafta zaměnit i pro osobní auto.
každopádně to stojí za zamyšlení protože pokud v RA době narazíte na odstavenej náklaďák s plnou nádrží byla by škoda to tam nechat . naproti tomu je stejná škoda to takm tahat pokud to můžete nalejt zase jen do kamionu
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Steril »

Jednou se mi podarilo do fabie 1.9 sdi nalit kamionovou naftu (prislo mi divny, ze sem tam tu pistoli musel tak rvat :D ) a jelo to uplne normalne.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Frank »

No, pokud tam hnijou už 15 let, tak to byla nafta bez biosložky a vpoho vydržela. Pokud chcete naftu uchovávat, doporučuji arktickou, protože ta je bez biosložek.

Jinak nafta pro kamiony neexistuje, je to stejná nafta jako pro osobáky. Na stojanu je to rozlišené kvůli tomu že do kamionů se tankuje vyšší rychlostí.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od floky »

Benzín95 10 mesiacov skladovaný v natankovanom plastovom kanistry, na uvod naplnený na 80%, aktualne cca 50%. Do miestnosti zateká, vačšinu roka vlhká, tuto zimu teploty hlboko pod -15 °C. Nová benzínová píla ktorá by mala šlapat na 98oktánov ide v podstate bez problémov.

Kanister nechávam na dlhodobý test.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Milli »

Ahoj Rozpade,
nevím, jaké složení mají současné benzíny. Když jsem za komačů sloužil v armádě u raketového vojska (2/76 plrb), používali jsme jako tahače převážně ZILy 131, které jezdily na benzín. Ve skladech PHM jsme měli BA95 a skladovali jsme ho dva cca roky. Po dvou letech se teprve začal lít do aut, myslím do ZILů. Já vím, ZIL sežere při své spotřebě i vodu ale občas se nějaký ten kanistr dostal i do osobáků, myslím kšeftíky řidičů s uspořeným benzínem a o žádných problémech nevím. Ještě si pamatuji, že se nádrže s benzínem (každá měla tak 5m2) pravidelně odkalovaly ventilem v nejnižším bodě nádrže. Tekla z toho mléčná sračka podobná emulzi do soustruhu.

Když jsem sloužil v NSVVS tak naftu do dieselů jsem skladovali pět let a teprve pak šla do aut.


Hezký večer
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od dracekvo »

Ve fichtlovy sem mel bezin od doby co sem ho odstavil tj v 18 cti v roce 2000. Minulej rok ho objevil segry kluk a celej mi ho vyjezdil. Takze 12 ctiletej benzin jezdil a to byl s olejem. Jen nevim,jestli v te dobe uz se do toho pridaval nejakej sajrajt.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od Maximus »

Bohužel problém životnosti benzínu je v té biosložce - pokud je benzín v plném kanystru (málo prostoru pro vzduch) a v chladnu a temnu, tak určitě vydrží déle než garantovaný 1 rok. Časem ale stejnak začne biolíh přimíchaný v benzínu či v naftě vázat vlkost/vodu (v plném kanystru by to nemělo být tak intenzivní jako v nádrži auta či palivovém systému, kde možnost pohlcovat vlhkost z porstředí je přece jenom vyšší) a "vypadávat" z roztoku na dno, kde vytvoří hustý sliz, který spolehlivě znefunční motor.

Možná by pomohlo odsátí většiny benzínu z kanystru či nádrže průhlednou hadičkou a vysrážený "biodpad" separovat do jiné nádoby.

Navíc ke kvalitě paliva jsoou různé motory různě odolné - starý GAZ bude mít určitě jiné požadavky na palivo, než nějaký DTi 5. generace :chuckle.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od floky »

Zaujímavý na dlhodobé uloženie može byt letecký benzín. Predpokladám, že tam žiadne "bio" nebude, prípadne rovno Natural 95 bez bio-zložky vid tu: http://www.leteckapaliva.cz/letecke-pohonne-hmoty/
TonnyCZ
Příspěvky: 8
Registrován: 05.09.2012 9:42
Pohlaví: muž

Re: skladovatelnost benzinu

Příspěvek od TonnyCZ »

Dle diskuzí na různých fórech je benzín Verva 100 u Benziny totožný s Carrera 100 u OMV, obě pupmy jej dovážejí z Rakouska a je bez biosložek (to ale neplatí u nafty!). Viz též: http://auto.idnes.cz/ptejte-se-odbornik ... ?t=BENZINA nebo http://benzinaplus.cz/userfiles/image/c ... _verva.jpg. Předpokládám tedy, že i trvanlivost tohoto benzinu bude větší.
Dle informací z návodu ke Škodě Fabia lze 100 oktanový benzín bez problému lít i do vozů, kde je uvedeno na víčku nádrže BA95, neboť 95 je minimální požadované oktanové číslo - vyšší tedy nevadí. Není tedy na škodu koupit pár 20 litrových kanystrů a uskladnit je s palivem třeba ve sklepě a např. jednou za půl roku ho nalít do auta a hned natankovat čerstvý... Autu to určitě neuškodí - spíše naopak ;-)

PS: Právě mi na můj e-mailový dotaz odpoveděl pan Loula z Benziny (resp. Unipetrolu): takže Verva 100 je skutečně bez bioethanolu a skladovatelnost je minimálně 1 rok.
Odpovědět