Skladovatelnost tekutých paliv

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Germanik1 »

Znovu doporučuji vydřevěný zákop na osamělém místě zahrady. Hlubší. Případný výbuch bude imitace jaderného hřibu a toť vše. Nikomu se nic nestane. Jen jsem nenašel v tom předpisem naftu na topení?? Přehlédl jsem?
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Germanik1 »

Tím myslím těch 40 litrů, to bych jako majitel naftových kámen vychodil cestičku k pumpě. Ale tam se hovoří o obytných objektech a sklepě h pod nimi. V tom je zakopaný pes
Udělám co musím
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od GOD »

vo vlakne o elektrocentrálach sa rieši aj aspen benzín...

takže uvediem svoje skúsenosti s 5 ročným benzínom 95okt, jeho výhody, nevyhody...

asi 7 rokov dozadu sa vyhralo v tombole 20 litrov benzínu na neznačkovej dedinskej benzinke. Natankovaná bola do starého vojenskeho plechoveho kanistru. Kanister sa strčil do plechovej búdy a tam sa na nho zabudlo. V plechovej bude je v lete +35stupnov a v zime aj -15 stupnov. Pri upratovani som ho našiel a po velkom váhaní som ho začal používať v 4t a 2t motoroch bez problémov.

Použité motory: 4t kosačkový brigs & stratton quantum 40 (cca 30 ročná kosačka) a 2t Alko 250frs(vek cca 10 rokov).
Do 2t primiešavam Castrol 1:50.
Z 20L bandasky som prelieval do menších vždy cez hadičku a papierový palivový filter. Po dokoseni bol vždy nechaný benzín v nádrži a tak aby bola minimalne 1/3.

Takže starý benzín spotrebovaný bez jediného problému. Cca rok mínam už nový kupovaný benzín.
Je pravda, že som to dával do hobby techniky a nezáviselo na tom živobitie. (keby sa technika pokazila, tak by na to mala už aj nárok). 4t kosačka je na dožitie a planovala sa kúpa novej (nemá pojazd a začala spotrebovavať olej).
Do novej ultra drahej alebo "leteckej" techniky, by som to s takym kludom nelial.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Lyster »

DO ČESKA NETEČE ROPA. VLÁDY SE NA TO NEPTEJTE
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/do-ce ... Ey6pXd00Do

O týdeníku Hrot slyším tedy poprvé, tak kdyby to nebyla pravda, tak mě nekamenujte.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od DanBlack »

Se zeptám v práci... :ugeek:

Ale nebude to tak žhavý - na benzín jde zpracovat i ruská ropa, jen to není tak výhodné (sirné znečištění a jiný poměr uhlovodíků).
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Fabulous »

To sem nepatří.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Maximus »

Řeším teď takovou otázku malé nouzové rezervy nafty 2 - 3 l. "Normální" 5L kanystr se mi do zamýšleného prostoru nevejde :lol:

Chtěl jsem malý kanystřík pro motorky, ale vzhledem že jde o motorovou naftu bez biosložky, tak nevidím problém použít vyčištěný obal od kvalitního motorového oleje. Dvě litrovky od oleje se do daného prostoru vejdou jak hrnec na :moon.

V obalu od oleje bych benzín s klidem dlouhodobě neskladoval (i když si v tom míchám běžně benzín pro zahradní techniku), ale u nafty nevidím problém. Nebo se mýlím?
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od colek »

Čau, můžeš v pohodě. :beer
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Fabulous »

Já potřebu malého kanystru řešil rozdělením tohoto kanystru k motorové pile. Je to velmi odolné řešení.

https://www.google.com/search?q=kanystr ... =746&dpr=3
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dracekvo »

Mám už asi 2 roky "nouzově" nádržku pro bufík z 1L flašky oleje. Nevidím na obalu žádnou degradaci.
Pro skladování benzínu by asi byl problém s měnícím se objemem v závislosti na teplotě. Víc jak 3/4 bych tam nedával. Ale naftu s klidem. Ale asi taky bych nechal trošku rezervu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Hohepa »

Já už pár let vozím značkový 3 litrový kanystr STIHL (s benzínem).
Stojí cca 150 Kč a v porovnání s 5 litrovou klasikou je prcek.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

Maximus píše: 04.02.2021 19:39 V obalu od oleje bych benzín s klidem dlouhodobě neskladoval (i když si v tom míchám běžně benzín pro zahradní techniku), ale u nafty nevidím problém. Nebo se mýlím?
Dobře utěsnit. Kdysi jsem si načepoval 1L nafty do použitého obalu od oleje, naprosto se stejnými myšlenkovými pochody. Kupodivu se po pár letech dobrá ⅓ z toho obalu odpařila. Dodám že sem ve sklepě vyhrabal úplně archaickou flašku od petroleje a bylo to dodáváno ve skle. Jinak je asi skladování nafty stejné jako skladování olejů.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od bacil »

Těsnění v PET flašce nepomůže - proleze to její stěnou, vznikne z toho velmi kvalitní řídký olej na jemnou mechaniku bez jakéhokoliv zápachu. Zvláčnit rukavice jsem se tím ale neodvážil.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dr.know »

Ahoj přečetl jsem celé vlákno, nicméně odpověď jsem se na 100% nedozvěděl.
Mám na chalupě/domě sklep, stálá teplota, vlhký s vetracím okýnkem (uzavíratelné na zimu).
Trvale tam nežijeme, nicméně je to víkendovka a potenciální útočiště v případě průseru.

Vzhledem ke zmínkám o riziku se statickou elektřinou.
Je tedy bezpečné uložit v něm cca max 50-100 Litrů benzinu (nějaké verva, v power bez biuosložky) v těchto https://www.tbaplast.cz/plastovy-army-kanystr-10-l a těchto kanystrech https://www.tbaplast.cz/kanystr-na-benzin-20-l-un ?
Nafta je předpokládám ok a bez rizika samozvoplanutí. Kanystry už mám, vypadají bytelně.

Díky moc za info.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud je tam stálá teplota, žádný problém. Kontrolovat ventilaci prostoru. Možná pro klid duše při odjezdu vypnout jističem ve sklepě elektriku
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Fabulous »

100 litrů je pouhých pět kanystrů. V UN obalech zcela v pohodě. Důležité je samozřejmě adekvátní odvětrání, aby se neshromažďovaly v místnosti výpary z paliva.
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od dr.know »

Díky moc, čili z toho i přes uzávěr budou unikat nějaké těkavé látky? Jsem z toho lehce nerovozní mít to pod barákema, ale snad ok.
Alternativně to vrazit do kulny kde lítaj teploty, dle venkovních je asi nesmysl, protože tepelná roztažnost a kondenzace atd?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Fabulous »

Neuniká nic, ale pokud dojde k poruše uzávěru, opomeneš dotáhnout, atd. Prevence nikdy neuškodí.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Germanik1 »

Nelít nádoby plné. Větrat. Stálá teplota. Neumisťovat ve sklepě spotřebiče s jiskřením.
Udělám co musím
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sigurd »

Ja som po negatívnej skúsenosti prestal plastové kanistre úplne používať-po cca 1 roku používania mi v pivnici na chalupe vytiekol 10l čierny kanister určený na PHM-2cm prasklina na užšom boku(v mieste kde je po obvode taký viditeľný šev-spája sa tam forma pri lisovaní),asi vada výlisku.Vytieklo 8l 100okt OMV-smrad hrozný,je to už 7 rokov,a ešte to po príchode na uzavretú chalupu a pivnicu cítiť.Následujúci rok som vybudoval vonkajší podzemný sklad PHM-mal som priestor medzi základmi prístavku a septikom(akcia krytá ako oprava a zväčšovanie septiku ;)).Tam skladujem "večný" benzín,rozpúšťadlá,oleje a nadbytočné 10kg fľaše PB.V pivnici skladujem len "príručný" benzín(max.2x5l plastové kanistre v plechovej vaničke) a 1 rezervnú fľašu PB.Osvetlenie pivnice som prerobil na tesné prevedenie.Stále mi chodí mráz po chrbte pri pomyslení,že by som vtedy zažal svetlo...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Odpovědět