Vybavení automobilu

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od step »

Jason píše: 13.07.2021 19:51 Mam jeden dotaz ohledne vybaveni auta - jde mi o dobijeni batery. Od myslenky dobijeni solarnim panelem jsem upustil (viz diskuze o par radku nize).
Původně jsem chtěl do auta dobíjení z 220v, potom jsem přidal solarni panel 120Wp trvale na střechu a nabíjení z 220 zrusil. Energetická bilance je aktuálně prebytkova, zkouším to na dvoutýdenním táboře, kde mám trvale zapnutou 12v lednici a denně v ni chladím 25-50 piv na cca 5 st. Oproti původní koncepci jsem jen vyhodil absorpční lednici a koupil si kompresorovou. Je to nebe a dudy. Absorpční trvale spotrebovavala 4A, kompresorová po vložení plné nálože teplých piv jede tak 4 hodiny v kuse (taky bere 4A) a potom začne cyklovat. Nad ránem, když je v autě chladněji a pivo studené, zapíná až po dvouhodinové pauze.
64820B2C-FADA-409B-A9CB-E92416E95924.png
Je vidět noční cyklovani po nalozeni plné lednice piva, nad ránem prodloužení intervalu. Potom východ slunce a solarni dobíjení, zkráceni cyklu lednice při autu na slunci a tím vyšší okolní teplotě. Ve 21 jsem chvíli projížděl a vyměnil všechna piva za teplá.
Jako zálohu mám v autě od předchozího majitele vývod kabelu ze servisní baterie k nabiječce. K tomu nabiječku Bosch C3, která dává 3,8A. Jen to zapojim do sítě a nabíjím.
Původně jsem chtěl připojit nabiječku napevno - Victron blue smart 15A, ale teď se mi to zda zbytecne.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od honzasl »

Ke svému překvapení jsem zjistil, že každé auto, které má tažné vyprošťovací oko po moderním způsobu šroubovací (což jsou asi všechna auta za posledních 20 let) - že každé auto má jiný typ závitu!
Možná jsem objevil Ameriku, nesmějte se mi. Každopádně, nebyl jsem schopen pomoci borcovi, který zapadl, protože do jeho Volvo má jiný závit než můj Renault i než Ford.

Máte někdo přehled o typech závitů na jednotlivých značkách? Že bych se dovybavil pro případ nouze...
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od JOBU »

A ten "borec" nemal vlastné oko? Moja zásada pri akejkoľvek pomoci je, najprv spotrebovať prostriedky postihnutého, a až potom (podľa okolností a ne/ochoty dotyčného) ísť do vlastných. Veď to je vec, ktorú má mať vo výbave predsa každé auto...
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Mirino »

Velikost závitu bude odpovídal průměru dříku. A ten bude odpovídat hmotnosti vozidla.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od honzasl »

No, proto jsem mu pomáhal, kdyby měl vlastní, nebyl by problém :) Prej tam nebylo, už když tu ojetou švédskou ocel koupil a nikdy ho nepotřeboval.

Asi bude rozumnější udělat revizi všech vozidel v rodině, že oko je tam kde má být... Fabie, dokker, kangoo, yaris, 206, megane....
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od dracekvo »

Dej si vyhledávat třeba tažné oko fiat. A ono tě to přejde chtít vozit všechny možné oka. Ani značky nepoužívají jednotné oka.
Každopádně, když nemá oko, nestojí za pomoc. A když by se jednalo o opravdu velký průser, tak se to vždy nechá nouzově zapřáhnout za nápravnici.
A já osobně nikoho netahám. Ty tažné oka na vyprošťování nejsou stavěné, až něco prdne a vysklí mi to zadní okno, tak pochybuju, že mi to ten druhej zaplatí.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od honzasl »

Já jsem mu chtěl půjčit oko, tahal traktor.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od JOBU »

A keby ti ho zohol alebo ináč poškodil, isto by ti ho na mieste s radosťou vyplatil... Ešte by si bol na vine ty.Čudujem sa ľuďom, že sa nedokážu poučiť a stále sa bezbreho (a aj drzo) spoliehajú iba na to, že im niekto pomôže. Pomáhať treba, ale od do.
Mňa raz v poriadnej senhovej metelici stopol chlapík, či mu nepomôžem auto vytlačiť zo záveja. Reku dobre, no akonáhle som zistil, že vovnútri sedia ďalší štyria v tričkách (s tým že oni vonku ani nevystupujú, pretože je tam zima a nemajú vetrovky), som sa otočil a odišiel rovno preč. Bohužiaľ.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od honzasl »

No, tak bych si šel na vrakáč sehnat jiný voko.

Chlapi, občas se tady úžasně bavím. Někteří rozpadlíci by chtěli zakládat rozpadlické kibucy a osady s komunitním hospodařením a pak tady mají problémy s obyčejnou každodenní solidaritou.

Občas je potřeba něco obětovat, když chci navazovat kontakty s lidmi. V životě jsem udělal tolik kiksů, ze kterých mě zadarmo vytáhl nějaký "bližní ", že mě nějaké oko za dvě stovky fakt nebere..
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od JOBU »

Ono toto už nieje o solidarite, ale o zneužívaní. Ak chce od tebe niekto opakovane x krát požičať niečo, čo stojí dokopy prd, ale nekúpi si to len preto, že sa spolieha na to že mu to niekto požičia/dá, to už nieje o solidarite. Je to o hlúposti a neuvažovaní dopredu. To isté platí o obyčajnej povinnej výbave v aute, základnom domácom náradí, ale aj základných veciach v domácnosti (žiarovky, predlžovák,lepidlo), či nebodaj nejakých núdzových zásobách- aj to by si asi v rámci solidarity asi všetko "požičal"?
Pre príklad s čím všetkým chcú ľudia pri ceste dokážu zastaviť a chcú "požičať" aj s ich výhovorkou:
náhradné žiarovky (pretože ja nenosím, hovorili v TV, že netreba, tak som ich vyložil)
rezervu (mám, ale je sfúknutá, založená, alebo nepasuje)
kľúč na kolesá
povolenie kolesa (nechcem sa zašpiniť)
zdvihák (nefunguje)
lano (roztrhnuté)
lekárničku (moja je po záruke, nechcem svoju rozbaľovať, nemám)
odťah po nehode, zvyčajne aspoň na 20 a viac km (to viete, za odťahovku sa platí)
vodu do ostrekovačov
benzín (100m od benzínky)
toaletný papier
telefon na zavolanie (pretože nemám kredit, dáta, neviem číslo)
a pritom majú takmer vždy plný kufor zbytočností, ale základné veci na chod auta/cestovanie ani náhodou.
Zastaviť zastavím vždy, pretože nikdy nevieš čo sa stalo, ale akonáhle je takáto debilná požiadavka (a ešte u chlapov, ženskej sa nečudujem, že nevie povoliť koleso) odchádzam aj s patričným vysvetlením preč. Toto nieje o budovaní medziľudských vzťahov, ale o lenivosti poškodených.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od DanBlack »

JOBU píše: 27.02.2022 19:48 Moja zásada pri akejkoľvek pomoci je, najprv spotrebovať prostriedky postihnutého, a až potom (podľa okolností a ne/ochoty dotyčného) ísť do vlastných.
Do kamene tesat! :yes

A není to mojí neochotou, ale blbostí/leností postižených. Jednou-dvakrát to člověk přejde, ale když se s tím setkáváte pokaždé a připravený (i když zaskočený) nešťastník je spíš vyjímka... To pak nedáte z ruky ani kus hadru.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od honzasl »

aj to by si asi v rámci solidarity asi všetko "požičal"?
Vůbec nechápu, do jaký pozice mě tady tlačíte. Jedu do polska pro levnou naftu, horská silnička jako sklo, zablokovaná v průsmyku třema autama. Odstavím, jdu se podívat co se děje, všichni zdrávi, čekají na traktor, jen tomu jednomu chybí oko. Ve vlastním zájmu (chci projet pro tu levnou naftu) nabízím oko abych akci stihnul ve vymezeném časovém okně.

Oko nepasuje, traktor nikde, balím si kufry a frčím zpátky domů, beru to jako znamení, že mi ta nafta není osudem přána a večír si taktickou zásobu nakoupím za české ceny...

Děláte jako bych borcovi půjčoval vlastní manželku :)
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Liqid »

JOBU píše: 27.02.2022 22:08 Ono toto už nieje o solidarite, ale o zneužívaní. Ak chce od tebe niekto opakovane x krát požičať niečo, čo stojí dokopy prd, ale nekúpi si to len preto, že sa spolieha na to že mu to niekto požičia/dá, to už nieje o solidarite. Je to o hlúposti a neuvažovaní dopredu. To isté platí o obyčajnej povinnej výbave v aute, základnom domácom náradí, ale aj základných veciach v domácnosti (žiarovky, predlžovák,lepidlo), či nebodaj nejakých núdzových zásobách- aj to by si asi v rámci solidarity asi všetko "požičal"?
Pre príklad s čím všetkým chcú ľudia pri ceste dokážu zastaviť a chcú "požičať" aj s ich výhovorkou:
náhradné žiarovky (pretože ja nenosím, hovorili v TV, že netreba, tak som ich vyložil)
rezervu (mám, ale je sfúknutá, založená, alebo nepasuje)
kľúč na kolesá
povolenie kolesa (nechcem sa zašpiniť)
zdvihák (nefunguje)
lano (roztrhnuté)
lekárničku (moja je po záruke, nechcem svoju rozbaľovať, nemám)
odťah po nehode, zvyčajne aspoň na 20 a viac km (to viete, za odťahovku sa platí)
vodu do ostrekovačov
benzín (100m od benzínky)
toaletný papier
telefon na zavolanie (pretože nemám kredit, dáta, neviem číslo)
a pritom majú takmer vždy plný kufor zbytočností, ale základné veci na chod auta/cestovanie ani náhodou.
Zastaviť zastavím vždy, pretože nikdy nevieš čo sa stalo, ale akonáhle je takáto debilná požiadavka (a ešte u chlapov, ženskej sa nečudujem, že nevie povoliť koleso) odchádzam aj s patričným vysvetlením preč. Toto nieje o budovaní medziľudských vzťahov, ale o lenivosti poškodených.
Kdybys mi zastavil a řekl, že mi nepomůžeš svojí lékárničkou, protože mám mít vlastní, tak po tobě asi něco hodím. To je fakt prudění lvl1000, stojíš u silnice, v noci a dešti, konečně ti někdo zastaví a pak zjistíš, že tě jde jen poučovat, jaký jsi nepřipravený debil :lol:
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od JOBU »

To je tvoj názor a neberiem ti ho. Lenže pokiaľ by tvoja lekárnička bola na zadnom plate za sklom a ty by si mi dal výhovorku že tvoju nechceš rozbaľovať, pretože je nová/po záruke/nekompletná, a že potrebuješ iba leukoplast na prelepenie bibí na čele( pretože tvoj spolujazdec nebol pripútaný a pri návšteve záveja pobozkal čelné sklo) tak by si odomňa dostal tiež. Minimálne tej hubovej polievky. Aj za ten level1000. ;) Alebo pri smiešnom úraze v drogérii som mal ísť do auta po svoju lekárničku, pretože lekárnička v obchode bola prázdna? A leukoplast z regálu sa zobrať nesmel, pretože by ho nikto nezaplatil.
Iná vec je nehoda,a iná je takáto malichernosť. Bol som už obracaný na súde a na konaniach za rozbitie okna na dverách auta, a za následné vytiahnutie chlapíka s polámanou panvou z horiaceho auta, za použite hasiacích prístrojov z kamióna a za podobné dobré skutky solidarity, ktoré v tej chvíli vypadali že sú dobrý nápad.
Za zastavenie pri jednej pofidernej nehode a ponuke pomoci som dostal kopačku do späťáka a šuter do zadného okna.
Za to vytiahnutie padlo na mňa trestné oznámenie za ohrozenie. (samozrejme to neprešlo- krajná núdza)
Hasičáky podané od kamionistu, odo mňa chcela preplatiť špedičná firma.
Žiadny dobrý skutok nikdy nezostane nepotrestaný. A tak je moja výbava v mojom aute určená primárne pre mňa a mojích príbuzných. A pokiaľ vyslovene nejde o ľudský život, nepoužijem ju pre druhého.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Liqid »

Tak s těmito zkušenostmi se ti ani nedivím, to bych na lidi taky hodil bobek.

Já pomáhal na cestě jen jednou, borec stál večer mezi vesnicema, že má půjčené auto, píchnul a nemá klíč na kola. Tak jsem mu půjčil svůj, asi pět minut jsem si počkal než dotočí, vrátil mi klíč, dal kilo a jeli jsme si po svém.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od JOBU »

:hand Pokiaľ je vidieť snaha od dotyčného nemám problém ani ja. Ale od-do.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Fabulous »

OT
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

Co zatím vozím v autě nad rámec povinné výbavy a vercajku:
-hasičák práškový (ne sprej, plnohodnotný)
-6x obvaz vz. 80, 2x zaškrcovadlo TET, 1xCAT, 3x rukavice BearClaw
-startovací powerbanka (i když mám novou AGM baterii)
-konvertor zástrčka zapalovače - 220V
-kompresor
-ohřívače
-pracovní rukavice
-tyvek
-olej motorový
-skládací lopatka, pilka a sekera Fiskars
-Mora 2000
-záchranářský nůž ESP (pod sedačkou řidiče, s kladivem na okna a řezačem pásů
-kabely a redukce na všechna USB (+má auto bezdrátové nabíjení)
-2x náhradní baterie do DO (auto má kessy, takže baterky docela "žere")
-papírový autoatlas
-tlakoměr, košťátko, škrabka, parkovací hodiny
-nálevka pro přístup do nádrže
-paracordy, lano, popruhy, malá ráčna
-šit čelovka (pořádnou mám v EDC a navíc je součástí auta další svítilna, která ale svítí na prd
Óðinn á yðr alla
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od drigon »

Předevčírem jsem na autě udělal technickou. Bez závad. I když mě auto den před tím postrašilo. Po nastartování se ozval mohutný bublavý rachot. Prasklý výfuk. Následovalo vyjetí z garáže, odkrytí jámy a zajetí zpět. Auto blbě startovalo, dusili se a nechtělo jet . Prohlídkou jsem zjistil rozpadlou spojku předního a zadního dílu výfuku. Došel jsem pro novou a vyměnil jsem ji. Poté vše OK.

Při tomto jsem si s ohledem na současnou situaci uvědomil, že v případě nutnosti úniku autem pryč by mi takováto závada únik v podstatě znemožnila. Auto bylo extrémně hlučné, nejelo a v kabině smrděly výfukové plyny a benzín.
Proto mne napadlo si spojku na výfukové potrubí vozit s sebou i s příslušným klíčem. Pak si budu moci v případě takové poruchy výfuk opravit sám a pokud by výfuk praskl přímo u tlumiče by se snad dál náhradní výfuk sehnat jinde (I z vraku).
20220227_222735.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Strelec45 »

Jezdil jsem bez zadní poloviny výfuku, no možná 3/4 roku a motoru to nevadilo. Byl hlučnější o tom žádná, ale rozdíl jsem nepocítil ani na spotřebě? Pravda mám ropáka, ale i u toho benálu by to snad neměl být takový problém. To máš auto s katíkem a dvěma lambda sondami?
Jinak nahradit tlumič z něčeho jiného není problém, stačí podobný objem válců a podobný tvar, nebo upravit trubku dle potřeby.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Odpovědět