Vybavení automobilu

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Vybavení automobilu

Příspěvek od dracekvo »

Koukám, že se tu řeší vše možné, ale ještě tu nebyla diskuze o vybavení automobilu. Pominul bych teď svět PA a zaměřil se na vybavení pro tuto bezstarostnou dobu. K tomuto nápadu mě přiměl dnešní čánek o tom, jak na cestě do chorvatska uvízlo hodně lidí na dálnici A1. Člověk se do takové situace, kdy může strávit v autě několik hodin dostat ani neví jak.
Já tam vozím hodně krámů ať pro případ čekání v koloně, nebo pro případ poruchy. Už jednou se mi to hodilo, když v zimě vysadilo zapalování. Během chvilky začala bejt bez možnosti topení v autě celkem slušná zima. Naštěstí vozím sebou deky, tak ty dvě hodinky čekání než přijede kamarád nebyli tak strašné.

Napíšu co vozím v autě já.
2x reflexní vesta
pepřový spej
kapesníčky
zapalovač, sirky
drobné na nákupní vozík
houbička na okno
držák na telefon, nabíječka na telefon
univerzální nožík

V kufru mám samozřejmě povinnou výbavu + skládací přepravku a v ní naházené další věci
12V kompresor
metrovou trubku jako nástavec na klíč na kola, ale dala by se použít i jako zbraň.
voda do ostřikovačů
olej do motoru
fridex do chladiče
v tescu mají v autopotřebách za 30kč pláštěnky s termofólií. Těch mám 5, kdyby se v dešti muselo čekat někde mimo vozovku.
2x deka
vojenskou polní lopatku neskládací
náhradní kabely ke svíčkám
rozmrazovač zámků, v zimě si ho dávám k sobě
malé kruty + pavouky
startovací kabely
zkoušečku 12V
ledvinkovej ešus + lihovej vařič
měnič 220V + prodlužovák
větší přepravní tašku
škrabky na sníh
kanistr na benzín
klubko špagátu
nějakej metřík lankovýho drátu, tuším že 0,75

Pokud jedu dlouhou cestu tak se vybavení líší jestli je zima, nebo léto. V leté nastupuje lednička v zimě termoska s čajem. Samozřejmostí je dostatek dalších tekutin hlavně v létě + nějaká ta plechovaka s jídlem.
Sušenka, žvejka, bombón se při dlouhejch cestách hodí vždy.

Teď přemýšlím nad pořízením kamery do auta, už to stojí pár peněz a věřím, že užitná hodnota je velká.

No snad sem na nic důležitého nezapoměl. Když sem jezdil každej den prahu, tak sem ještě měl v autě CB, na dálniční jízdy super věc. Člověk věděl o kolonách ještě před nima, veděl jak jsou dlouhé, tak se mohl rozhodnout jestli sjede, nebo vystojí kolonu. Hlavně to vše v téměř okamžitě co se něco stalo.

Kamarád co má děti a jezdí za rodiči až na slovensko k maďarskejm hranicím si pochvaluje malý dvd přehrávač aby vzadu zabavil děti. Takže mě napadlo, že bych do auta mohl přihodit ještě balíček karet.
brezvi
Příspěvky: 49
Registrován: 14.01.2012 11:15

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od brezvi »

Tu kameru do auta kup! Dáš v podstatě 2000, který ti jednou můžou zachránit pěknej balík ;)
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od jaromir »

no výbavu mám dost podobnou

kanystr 5l benzinu a na delší cesty +20l
polní lopatka AČR
pláštěnka
rukavice
pytle -plachta
nářadí +náhradní díly (třeba zapalování mám v autech 2x)
MRE + lhový vařič, sirky,
baterka + baterie
voda
destilka + fridex + brzdovka
olej motor
povinná výbava - kvalitní + položka pod hever
foťák + baterie
různý kraviny- škrabka smetáček hadr na sklo
termo folie navíc
měnič 12/230v + nabíječky

podle potřeby
pumpička
start kabely
sekyra
druha baterie

přibude:
chem. světla
možná- deka vozím dost oblečení
CB

edit: hasičák sem zapoměl napsat
Naposledy upravil(a) jaromir dne 24.06.2012 22:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Fabulous »

Tohle je moje vybavení do auta. Vozím ho většinu ve velké černé tašce schované před vykradači, aby si nemysleli, že tam jsou nějaké poklady :-) Něco mám po ruce ve dveřích, sedačkách, atd. Ale třeba hasičáky mám celkem tři. Pro jistotu :) Omlouvám se za angličtinu, ale skoro všechny moje seznamy mám v ní, tak snad to pochopíte.

Car Emergency Kit
Extra Motor oil
Extra fuses and Bulb kit
Jumper cables
Standard spare tire
Tire air compressor pump
Good tire jack and wrench
Necessary auto fluids. Power steering fluid, brake fluid, automatic transmission or clutch fluid, stop leak, fuel stabilizer, Radiator fluid and distilled water.
Fit it tire sealer
Car tool kit
Duct tape
Extra gasoline
Tow rope
Fuel hose 3m
Fire extinguisher
WD40 spray oil
First Aid Kit
Gloves
Ice Scraper
Cell phones
Pepper spray
Sleeping bag or blanket
Fire – matches
Paper maps
Compass
Food
Bottles Water
Whistle
Utility Knife
Fixed Blade Knife
LED flashlight
Extra batteries 4xAA
Shovel
Reflexible jacket
Rubber belts
Spade steel
Car book
Emergency Cash
Emergency Contact Information
MeGusta
Příspěvky: 36
Registrován: 23.05.2012 12:20

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od MeGusta »

Lehce offtopic, ale díky své práci jsem narazil na tuhle věcičku a myslím, že je to perfektní věc do auta, kterou oceníte teď jako i v PA době. http://www.youtube.com/watch?v=hAW_5qqv ... re=related V době klidu super věc, která pomůže zachránit kejhák v noci a hlavně při jízdě v mlze (nevim jak vám, ale už se mi stalo, že jsem jel hustou mlhou a potkal nalitého borce, kterej si to štrádoval v sobotu ráno u kraje po hlavní a zjistil jsem, že tam je ve chvíli, kdy jsem ho málem nabral zrcátkem po zádech:). No a v PA době užitečná věc na noční přesuny bez světlometů. Myslím, že hodně lidí si našlo cestu ke knize: Den, kdy došli prachy. Tam je dobře popsáno jak narostl počet mrtvých na silnicích, protože lidi šetřili a jezdili třeba bez světel, protože neměli na náhradní žárovky. Celkově se to tady taky objevilo ve více topicích. V PA době super věc na noční přesun, kdyby byl potřeba. Možnost jet slušnou rychlostí bez světel a zároveň vědět např. o silničním záterasu s malou hlídkou je lepší dřív než se poblíž dostat pod palbu. Taky jestli plánujete ústup někam do odlehlé vesnice, tak je dobrý vědět o jelenu nebo praseti dřív než ho naberete maskou. Sice je to elektronika navíc, ale v případě provozu na BUG OUT caru je tahle celá sranda napájena z auto baterie a , když prostě nepotřebuješ, tak nic nežere a v případě, že by se Pathfindrem něco stalo, tak neovlivní další funkcionalitu auta. Když doslouží auto, tak si z toho můžeš udělat IČT kameru pro pozorování okolí objektu. Prostě docela zajímavá vychytávka. Dá se zakoupit samostatně bez BMWčka :ugeek:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Fabulous »

PIR kamera je dobre vybaveni, ale ta cena. Ta rozhodne.
pirat
Příspěvky: 16
Registrován: 11.12.2011 15:58

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od pirat »

nechci kazit iluze, ale v mlze uvidite uplne kulove jak ocima, tak nocnim videnim, tak infrakamerou/termokamerou.... kapky vody funguji naprosto spolehlive jako stineni pro vsechny zpusoby transportu viditelneho i IR ... za ty prachy si myslim je lepsi si poridit kvalitni NVG s montazi na hlavu, se kterym se da ridit bez svetel stejne dobre, ale po vystoupeni z auta clovek muze koukt stale...
na dve tuzkovky bezi veky (PVS 7 napr).
ale jinak abych nechal aspon jednu nit suchou, FLIR je skutecne spicka v oboru a prestoze je to hodne moc drahy, clovek se muze spolehnout, ze za ty penize bude kvalita odpovidat...
MeGusta
Příspěvky: 36
Registrován: 23.05.2012 12:20

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od MeGusta »

Pirate pravdou je, že molekuly vody se starají o útlum IR záření, ale velmi nesouhlasím s tvým tvrzením, že uvidíš kulový. Moje zkušenost s kamerama FLIR HS324 a BHS-XR je taková, že problém nebyl. Když jsme porovnávali HS324 s Photonisem XR něco, tak tehdá byla "normální mlha" a detekční vzdálenost člověka zůstala na katalogově udávané hodnotě (450m). Ze zkušenosti vím co jsem mluvil s lidmy, kteří dlouhodobě testovali systém pro ostrahu pohraničí (přesný typ ani senzor nevím), kde detekční vzdálenost člověka byla 10Km, tak při nejhustších mlze co měli docházelo ke zkrácení detekční vzdálenosti cca. na 3/4 a v extrému na 1/2 v našich podmínkách. Já jsem v mlze trdlil s kamerou, která má detekční vzdálenost člověka 2,5 Km a v mlze co byla pořád přibližně seděla katalogová hodnota. Úroveň vlhkosti vzduchu si už nepamatuju. Prostě pokud se bavíme o ruční IČT kameře s detekční vzdáleností nějaký 2Km, tak je moje zkušenost je, že to bylo pořád v pohodě.

Z rozhovoru s lidma, kteří s IČT kamerama prošli nasazením v jungly (enormní vlhkost+teplota), tak mi říkali, že tam byl teda fakt problém a útlum značnej (!nevím jaký typ a jak starý přesně měli!), problém byl špatnej kontrast mezi člověkem a terénem ergo klesla detekční vzdálenost. Z tohodle důvodu je vhodnější používat IČT kamery s bolometry pracujícími v pásmu MWIR pro oblasti Asie a Afriky. Pro oblasti Evropy, Canada atd. je vhodnější používat kamery pracující v LWIR pásmu. Tak jelikož nevím co měli za typ, tak nehodlám dělat rychlé závěry.

Přikládám video, kde je určitě zajímavá 37 sekunda. http://www.youtube.com/watch?v=pGObmG91 ... r_embedded#!

A v případě, že by tě ani to nepřesvědčilo, tak ti nabízím možnost jít si zaběhat do lesa s FLIR HS324. Měl jsem ji na stole rok a něco jsem se s ní naběhal (zima i léto) jako i to, že byla zapůjčena k hromadě lidí, kteří si to sami ověřovali a rád si na toto téma vyhradím čas a pokecám. ;)
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od martin.falck »

140.000 ceskych? Uff... :-(
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od martin.falck »

Tak ma napadlo, ze som v tom vypocte veci v aute nevidel nieco na nudzove osvetlenie auta, co sa moze hodit aj v civilnych casoch pri havarii alebo pokazenom aute (ked zomrie baterka, smerovky nezapnete). Navyse, mozete to pohodit hocikam v dostatocnej vzdialenosti na cestu (napr. ak stojite za zakrutou alebo za zlomom kopca). Hodlam prikupit napriklad nieco taketo:

http://powerflare.sirius-cyber.sk/pf200_sk.html
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od dracekvo »

No, k tomuhle je dobrej výstražnej trojůhelník :) Viděl jsem i se zabudovanejma diodama.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od big bang »

Kuchynské papierové utierky v rolke, vhodné na utretie rúk a :moon :yes
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od miculas »

Já kromě povinné výbavy vozím jen sirky a hajzlpapír. Vše potřebné mám u sebe, včetně dalšího hajzlpapíru. Ten nesmí chybět v žádném z mých zavazadel.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od martin.falck »

dracekvo píše:No, k tomuhle je dobrej výstražnej trojůhelník :) Viděl jsem i se zabudovanejma diodama.
Ja som zvedavy na tu prezentovanu vysoku svietivost. Ked dorazi, dam vediet ci to stalo za tie peniaze :-)
Lombard
Příspěvky: 8
Registrován: 28.11.2012 20:45
Pohlaví: muž

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Lombard »

A a jak to vidíte s vybavením automobilu PA, respektive: kam se s autem dostaneme, až TO přijde...?
Jinak dík za užitečný nápady, jsem rád, že mám kombíka.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,
posílám dva linky na uvedené téma.

http://www.offroad.cz/modules.php?name= ... le&sid=321

http://www.offroad.cz/modules.php?name= ... le&sid=299

Hezký večer
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Josef »

Je pravda, že moc pravidelně nejezdím, spíš jsou to nárazovky. Ale protože jsme docela na "výspě civilizace", když už někam jedu, musí to být funkční za všech klimatických okolností. Takže pokud si dobře vzpomínám a na nic jsem nezapomněl (člověk by si to ale pamatovat měl, jinak neví, že to má, pak věc nehledá a nemůže ji ani použít i když ji možná vozí), mám ve vybavení osobáku zhruba tohle:

V kapse dveří řidiče:
škrabka a stěrka na okno
hadr na okno
teplé pracovní rukavice (jen v zimě)
ohříváček na ruce (jen v zimě)
hákové páčidlo (za zvláštních okolností, funkční i jako zbraň)
manometr, v jeho krabičce i náhradní ventilky a čepičky na ventilek
malý repelent ve spreji (jen v létě)


V kapse dveří spolujezdce:
2ks upínací popruh s ráčnami
4ks pavouk
červený hadr s provázkem (na označení dlouhého nákladu)
klíč na sklopení kloubu CB antény
klíč na utažení příčníků střešního nosiče
opalovací krém (jen v létě)
velká láhev rozmrazovače s pumpovacím rozprašovačem (v zimě)
smetáček na sníh (v zimě)


Pod sedadlem řidiče:
pracovní montérková blůza, solvina (v igelitové tašce)
gelová baterka 12V/7Ah (jde to s ní nastartovat roztlačením nebo s ní napájet CB či montážní světlo, protože nemá ráda vibrace a je zabalená v té blůze)
chalupářský guláš v konzervě (nouzová zásoba, která při jakékoli nečekané cestě a po ohřátí na výfukovém potrubí motoru přijde docela vhod, i když v tu chvíli nemám sebou jiné potraviny)
1,5 ltr. láhev balené vody
5 ltr. plastový kanystr s vodou (jen v létě)


Pod sedadlem spolujezdce nebo za ním:
hasičák (na jedno hmátnutí z pozice řidiče, pod sedadlem řidiče se to špatně vytahovalo)
5 ltr. kanystr s benzínem
hrdlo na nalévání benzínu
20m lano prům.10mm
igelitová plachta 5x4m
letlampa (v zimě)
malá elektronická nabíječka (při dlouhodobém odstavení vozidla leží na palubovce, je zapnutá do zásuvky zapalovače a síťový kabel vedený do zásuvky je skřípnutý ve dveřích, nabíječka udržuje akumulátor na 13,8V, při úplném vybítí je schopná ho dobíjet proudem až 3A, za jízdy se uloží pod sedadlo)


Ve schránce na doklady:
reflexní vesta
zkrácený servisní manuál vozu a schema zapojení
velký autoatlas
mapa speciálka oblasti mého bydliště do 20km
malý kulatý kompas tlumený kapalinou
náhradní dioptrické brýle v pouzdře
sluneční brýle volně ložené
několik tužek, zápisník
cukrovinky proti kašli "Halls"
zavírací nožík
plynový zapalovač (vespod, kde je i v létě chladněji)
krabička se sirkami a dvěma kostičkami pevného podpalovače
vojenská baterka, vč. náhr. žárovky
náhradní sada baterií do svítilny (jen v zimě)
bimetalový teploměr -30/+50°C (velikosti padesátikoruny, volně ložený)
svinovací pětimetr
polévková lžíce
černá izolační páska
spínací špendlík
malý neodymový magnet
několik sdrhovacích pásek
krátká propojka na fastonkonektory (umožňující např. zapnout ventilátor chladiče na trvalý chod nebo přemostit nějaké nefunkční relé)


Uprostřed vozidla nad rádiem nebo v přihrádce pod ním:
napevno osazená mobilní CB radiostanice s napevno instalovanou autoanténou
držák ručního mikrofonu vysílačky
pepřový sprej (případně jiná zbraň)
doklady (pokud nejsou v kapse)
malá LED svítilna (na mapu aj.)
držáček na GPS


Upevněno mezi sedadlem řidiče a ruční brzdou:
sekera (uchycená řemínky s druky, aby mi v případě kotrmelce nerozbila hlavu)

Položeno na sedadlech:
2ks teplá deka (jen v zimě)

Upevněno napříč hned za zadními sedadly:
zkrácený rýč (v létě)
lopata na sníh (v zimě)
příčníky střešního nosiče
pákové nůžky na armatůru (ne vždy)


V kufru:
sněhové řetězy (jen v zimě)
kyblík od Primalexu s popelem (jen v zimě)
hustilka


Upevněno v kufru, podél bočního okénka, pod jeho okrajem:
svinutá stříbrná fólie na okno (umístění jen při jízde, při parkování je v zimě na čelním skle proti námraze, v létě naopak jako ochrana interiéru proti slunci)
12V/8W zářivková montážní lampa s kabelem


V kufru pod koberečkem:
rámová pila na dřevo
kartonová clonka (za velkého mrazu přijde před chladič)
výstražný trojúhelník (dosažitelný hned po otevření dveří)


V kufru u rezervy:
zakládací klín pod kola
nůžkový hever
dubová deska na podložení heveru při měkkém terénu
sada nářadí, včetně kladiva, majzlu a pilníku


Levá schránka v podběhu na boční stěně kufru:
1 ltr. olej motorový
1 ltr. olej převodový
trocha vazelíny
brzdová kapalina
1 ltr. fridex
0,5ltr. láhev denaturovaného lihu (čištění, rozmrazování, dokáže bez destrukce vysušit vodu z většiny technických věcí, které spadly do vody nebo se orosily a ztratily funkci, po nalití do hadry v plechovce se na něm dá i vařit)
sekundové lepidlo
10mm tyčinka tavného lepidla
náhradní řemen k alternátoru
náhradní gumička do stěračů
hadička na stáčení benzínu
náhradní kolový šroub
krabička s několika různými šroubky, matičkami a hadicovými sponami
sada žárovek
sada pojistek
uhlíky do startéru
náhradní palec a hlava rozdělovače
náhradní termostat s těsněním
vysokonapěťový zapalovací kabel
sada zapalovacích svíček a svíčkový klíč
malý sprej WD-40
malý multimetr (protože auto je dnes už víc elektrika než mechanika)
několik různě dlouhých kusů drátu, dva oboustranně opatřené krokosvorkami na přemostění úseků při poruše)
kus holého měděného drátu silného 1mm
kousek jemného smirkového papíru


Pravá schránka v podběhu na boční stěně kufru:
lékárnička
vlečné lano
svinutá CB anténu Slim-Jim
startovací kabely
lepící páska široká stříbrná
silný igelitový pytel
jutový pytel
několik hader


V létě nikdy nejedu autem bez toho, že bych sebou neměl čepici kšiltovku nebo klobouk, který by mě ochránil před úpalem (ne při řízení, ale venku) a v kabeli dešník, pláštěnku nebo rybářské pončo.
V zimě nejedu autem bez toho, že bych neměl kompletní zimní oblečení (byť by položené vzadu na sedadle, ve kterém bych mohl bez nachlazení několik kilometrů dojít pěšky) a rozmrazovač zámků v ampulce na klíčích. Za extrémních sněhových kalamit se nestydím vzít sebou třeba i sněžnice, ruční vysílačku a spolujezdce, abychom byli na problém dvá. Jedu-li navíc večer nebo přes noc, většinou beru psa a to nejen kvůli nějaké obraně, ale i jako společníka (který mi ale na rozdíl od lidí nekecá do řízení).
Pro rozpadové situace je tu ještě připravená jedna nebo dvě bedny, které se hodí do kufru a obsahují jídlo pro všechny členy domácnosti na 3 dny, případně o kompletní táborové vybavení (s vyjímkou spacáku, které skladujeme kvůli uchování tepelně-izolační vlastností nezkomprimované, volně rozložené a jimi by se bedny v mezerách proložily).
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Josef »

Takový malý návrh na zvážení pro adminy:
Nebylo by tématicky možná vhodnější a pro případné procházení tématikou a vyhledávání souvislostí logičtější přesunout toto vlákno "Vybavení automobilu" sem: http://www.rozpad.cz/forum/viewforum.php?f=15 , tj do rubriky "Vozidla a transport" ?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Kapo »

Josef, fakt pekný zoznam. /podobný mám tiež/
By ma zaujímalo, aké máš auto. Že si vieš /alebo s tým počítaš/ na nom dolievať na ceste prevodový olej a uhlíky na štartéri.
Kedysi, keď som jazdil gazíkom, či áre sme bežne vozili ešte jedno auto rozobraté po kaslíkoch. Dnes na patrole GR ku by som si vedel tiež čo to opraviť na ceste, ale v podstate nie je čo. :lol:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: vybavení automobilu

Příspěvek od Josef »

Uhlík do startéru se hodí na spoustu věcí. Je to největší uhlík, co se na autě vyskytuje, takže z něj můžeš hravě vypilovat uhlík do stěračového motorku, alternátoru či do víčka rozdělovače. Sice to není ideální materiál, ale funguje tam. Nemám ho proto, že bych si je včas nevyměnil doma, ale proto, že se může stát, že budu muset někde na cestě demontovat nějaký jiný motorek (dejme tomu, že se mi přidře stěračový a další tři dny co budu na cestách má pršet). Budu ho např. muset rozebrat uvolnit a poskládat, jenže při zpětné montáži o původní uhlík vlastní nešikovností přijdu. Takto ho mám z čeho udělat. Pilníkem napilovaný materiál z uhlíku ve směsi s olejem je také účinné mazadlo na nějakou přidřenou součástku. Nedávno to nouzově posloužilo k dojetí i švagrovi, když roztrhl mažetu kloubu na poloose a do kloubu ještě nabral hlínu. Kloub jsme prostříkli od nejhoršího vodou, pak následně sprejem WD-40, na papírek jsme napilovali uhlík, nasypali do hadičky a ústy foukli z hadičky do vnitřku kloubu, kde se smíchal se zbyteky WDéčka a bylo. Celou cestu tam potřeboval jet i nazpět (a pak i do servisu) to vydrželo. K tomu navazuje, proč sebou vozím flašku oleje. Ne proto, že by to auto mělo takovou spotřebu (emise vyšly při posledním měření na jedničku), ale už jsem si jednou v terénu pořádně naklepl bludným balvanem motorovou vanu. Přestalo to těsnit, olej ukapával, rozdělávat na cestě se to nedalo. Neděle v noci, začalo přimrzat a já potřeboval dojet. Netušíš, jak jsem byl rád, že jsem ho měl a nemusel jsem během cesty koukat na červené oko, hlásící, že to nemaže. To samo je i s Fridexem. Může ti začít téct vodní čerpadlo okolo hřídele a zase budeš potřebovat dojet domů. Dnes se kde kdo "umí" nechat odtáhnout odtahovkou, ale to není můj PA-styl. Je mi samozřejmě jasné, že i kdyby odešlo gufero, tak převodovka bez oleje najezdí bez potíží i stovky kilometrů. Ale když se ten olej do auta vleze (do Formana v pohodě), tak ho mám sebou, protože v terénu používáme spoustu jiných technických věcí, na které se hustší olej hodí více než řídký motorák. Takže je to takový olej "pro strýčka Příhodu".
Naposledy upravil(a) Josef dne 29.11.2012 14:16, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět