Vybavení automobilu

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od mengele »

No, pokud by byl člověk dostatečný šílenec, tak koukám, že tu mají i vyprošťovací pás 840 KN. :D
Já objednávám tohle: https://www.vazaci-technika.cz/cs/kinet ... -pr-16-mm/
Třítunové auto s tím má vytáhnout zapadlé třítunové auto.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Proba »

No to sice asi dá, ale zapaldé 3t auto ma podle mě vetší odpor než 3t, právě díky tomu, že je zapadlé. Já bych volil aspoň 6t
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od mengele »

Když mrkneš na ten odkaz, tak to lano má pevnost v tahu 6000kg. Navíc má průtažnost 30 procent-takže moje auto má 1400kg, i když bude zapadlé a bude ho tahat dodávka, pořád je tam rezerva. Navíc pobere rázy při rozjetí.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od dracekvo »

Já beru pevnost lana jako takovou pojistku.
Na internetu se dá najít dost videí, kde lano sice vydrželo, ale na autě povolilo něco jiného.
Takže nic nepřehánět. Raději přetrhnout lano, než si zničit auto.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od mengele »

Jen pro porovnání: Už roky používám tohle https://www.naradihned.cz/tazna-lana-a- ... arabinami/
V lanu jsou zapletené gumové provázky, ty už se dávno rozpadly. Přesto jsem na na něm loni odtahoval z lesa zapadlý Chrysler Voyager-cca 2000 kg váhy, dvacet kilometrů do servisu. Lano to vydrželo.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Majkl Night »

Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Martysedlak »

Mě většinou se odjebali ty háky. Teď jsme přetrhli ocelové které mělo vydržet 3 tuny u vyprošťování dodávky.
Tak na pomoc šel můj popruh nosnost 6 tun délka 6 m. Potom máme ještě 60 tunové 10 m ale to je na traktory.Za mě mě na vyprošťování delší a síla tahu aspoň dvojnásobek váhy auta, pak druhé kratší na tahání po cestě.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od vrabi »

Na vyproštění zapadlého auta "trháním" je nejlepší kinetické lano. Nicméně na vlečení nepojízdného auta je lepší skládací tyč http://www.heposvm.cz/vyroba/tyce.html , nebo to lano z těch červeno/bílých provázků z odkazu výše https://www.naradihned.cz/tazna-lana-a- ... arabinami/
Obojí má výhodu v tom, že nedojde k najetí vlečeného vozidla na lano (třeba při dojíždění ke křižovatce).
U kinetického lana už jsem v křižovatce viděl, že vlečené auto dojelo skoro k nárazníku vlečného, ten to rozpálil a následně vlečené auto vlítlo díky naakumulovné energii a nefunkčnosti posilovače brzd tomu prvnímu do kufru ;)
Tyč mám homemade výroby, tak aby šla zaháknout jak na oko, tak i na tažné zařízení a odtahal jsem toho na ní hromadu, nevýhoda je, že se nedá 100% spolehnout, že půjde na všechny kombinace aut, proto vozím tyč i provázkové lano.
Jelikož nikdy nevím, co za jelito sedí v druhém autě, tak je tyč pro mne bezpečnější.
tyc.jpg
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od bivoj »

vrabi píše: 15.02.2021 12:54 ...vlečené auto dojelo skoro k nárazníku vlečného...
Což je zásadní chyba řidiče vlečeného vozidla. I při použití normálního lana je třeba udržovat ho stále napnuté, u zastavení to platí obzvlášť! U posilovače brzd, pokud je podtlakový (ať už ze sání u benzínu či vývěvou u diselu) je potřeba stále udržovat dostatečný podtlak a to občasným zamotání motorem (při jízdě, zařazením čtverky a nechat motor chvilku točit). Pokud toto nejde, tak odtahovka, a nebo teda vlečení na tyči. Ale to skládací párátko výše bych měl trochu strach použít, bohužel ne každý může v autě vozit plnohotnotnou vlečnou tyč a ještě aby pasovala na vlečné/tažné oko (v tomhle to maj náklaďáky se standartizovaným tažným oko/čep (40) vpředu a vzadu jednodušší)...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od vrabi »

Bohužel, dnes u vlečení a vyprošťování nemá většina řidičů základní návyky.
Neudržování napnutého lana, najíždění na lano, puštěné varovné blikače za jízdy (takže nepoznáš kdy a kam budou odbočovat), ...
Nevím jak kupovaná skládací tyč, ale na udělané, jsem v době kdy se to smělo, vozil nepojízdná auta z německa.
Odtahal jsem toho hromadu a nikdy nebyl jediný problém, i přes to, že nevypadá moc bytelně, vydrží strašně moc, víceméně stačí jediné, aby byla při vlečení mezi auty "natažená" rovně a pak je schopen řidič vlečného vozidla táhnout i nezkušeného řidiče.
Vzhledově je ta moje dělaná velmi podobná té, co jsem dával v příloze.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od honzasl »

Jak, "dnes nemají návyky". Nikdy je neměli, vlečení auta je prostě specifická disciplína, jsou lidi, kteří to zažijí jednou za život, někdo třeba nikdy.

Vždycky u vlečení svého i cizího auta sedím ve vlečeném celou dobu s nohou na brzdě, táhnutí vetšinou zvládne i nezkušený - ale musel jsem být jednou sprostý i na vlastní ženu, že prostě nemůže krouhat křižovatky do pravého úhle. Můj táta zase po 5 minutách zapomněl, že někoho táhne a vesele zrychloval a zrychloval.....

Hlavní je domluvit trasu, rychlost a způsob stopky. :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od dracekvo »

A v dnešní době neomezených tarifů není problém si dát telefon na hlas a celou dobu bejt spolu ve spojení.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Strelec45 »

Pokud by někdo měl zájem, jednu vylepšenou originální tyč tady mám. Tahala jen párkrát. Zdatně se tomu vyhýbám někoho tahat. Něco jiného je vytáhnout z příkopa, závěje, bahna a pak už si poraď. Tam není problém, používám kinetickou, případně normální kurtu.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od step »

honzasl píše: 16.02.2021 9:33 Můj táta zase po 5 minutách zapomněl, že někoho táhne a vesele zrychloval a zrychloval.....
Jsou i tací, co při tažení na laně předjíždějí ostatní auta svižným tempem. Třeba švagr se svým bratrem. :head
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od devlop »

Tak powerbanka, respektive "jumpstarter" od Hummer vyzkoušen o víkendu. Auto stálo cca 17 dnů, tzn. během největších mrazů (několik nocí pod -10°C, minimum -19°C) venku. Baterie VARTA Silver 72Ah, tři roky stará. Auto má vyhřívané ostřikovače, zrcátka a dešťový senzor pernamentně, pokud je teplota pod -X°C (nevím to přesně, musel bych se kouknout do manuálu), + čidla alarmu, takže nějaký odběr tam je i při zamčeném autě. Nuže, po 17 dnech jsem otevřel kufr a změřil baterii. Voltáž byla 11,3V, tzn. hodně, hodně vybitá (cca 10% kapacity, na protočení 2,5l šestiválce + šťáva pro pumpu, 6 zapalovacích cívek a fakt, že silové kabely od baterie vedou zkrze celé auto od kufru, tzn. úbytek tam bude chtě nechtě, je to málo). Připojil jsem jumpstarter k baterce, otočil klíčkem zapalování a nastartoval "na drc", startér udělal tak jednu otáčku 8-) Za mě teda spokojenost.
Samozřejmě baterii jsem pak stejně vytáhnul a nabil přes noc doma v teple doplna, ale pro případ nutného, nečekaného odjezdu je tohle dobrý pomocník, netřeba volat "přítele na telefonu" a čekat až dorazí, nebo dokonce prosit cizí lidi o šťávu přes startovací kabely.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Kotatko »

Kde je to dostat ? Dej link.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od proforma »

Dneska jsem vyzkousela powerbanku z Lidlu, se kterou se da i startovat auto. Nemaji ji ted v nabidce, tak link na YT: https://m.youtube.com/watch?v=OElWBktfUSg Musim rict, ze funguje :-D Baterka skoro v haji, central to jeste otevrelo, ale pri startovani ani neskytlo. Takze pokus v praxi: plne nabita powerbanka pripojena na baterku dodala ten potrebny "peak", ze to chytlo okamzite (nebyla to snad ani vterina). Potom jsem s autem najela asi 60 km a potom jsem to dala na dobijecku. Dobijecka na zacatku nabijeni ukazovala 11,8 V, nabiji se to jeste ted.

Takze pokud udelate nejakou podobnou chybu jako ja, timhle se to nastartovat fakt da.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Strašlivoskopický
Příspěvky: 100
Registrován: 21.06.2021 13:53

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Strašlivoskopický »

No jo, v teple, s autem zrejme v perfektnim mechanickem stavu a se vstrikovanim...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od proforma »

Jo, jo, kdyz si odmyslim ten error mezi sedackou a volantem, tak auto je jinak OK :-) Na traktor v -40 C si holt budete muset najit neco jinyho, nekomu by mohlo stacit o tohle. Neni treba mit vsechno na 300 % :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

Mimochodem není lepší si jednou za X-let koupit do auta novou baterii? Já jezdím jen asi 25 let, v rodině dvě auta, a nikdy se mi nestalo, že by byla baterie KO. I manželky staré Mistubishi, po měsíci vykopané ze závěje blaflo na ťuknutí. Ano, ty powerbanky jsou fajn, o tom žádná, ale že lidi utrácí dost peněz za powerbanku místo toho, aby měli v pořádku primární baterii...
Óðinn á yðr alla
Odpovědět