Vybavení automobilu

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

Od Vikingu jsou za stejné peníze kapacitnější a mají zakryté porty (a mají jich víc). Při pouziti v dešti výhoda. Fajn je i pouzdro na powerbanku a její komplet příslušenství.
Edit: Hummer má také futral.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od devlop »

mě se u toho řešení Hummer líbí, že má bezpečností modul proti zkratu a přepólování s indikací až na výstupních kabelech, tedy ještě před výstupem samotné powerbanky a vzhledem k velikosti by to mohlo být i dostatečně dimenzované. Pokud si špatným zapojení odpálíš nějaký mini modůlek na samotné desce jumpstartu, pokud je vše v jedné krabičce, tak v terénu končíš, to neopravíš. Tady si můžeš v nouzi jen dobastlit kabely na výstupní konektor aneb ducktape style a mohl by jsi to nakopnout :-)
je to prostě dělané pro amíky, kteří musí mít na mikrovlnce napsáno, že v ní nesmí sušit kočku a ve zpětném zrcátku auta, že objekty jsou blíže, než to vypadá... :chuckle
Screenshot_77.jpg
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

Koukal jsem na to. Přijde mi to jako výhoda i nevýhoda. Když ty kabely zničíte mechanicky, ztratíte...těžko budete na rychlo shánět někde tyhle speciální s ochranou. A Hummer ji v sobě nemá. U Vikinga to bude bezpečné s jakýmikoliv adekvátně dimenzovanými. Ale zase s přístupem k netu a eshopum je řešení Hummerj fajn a má něco do sebe. Ale nějak jsem ty Hummer kabely s ochranou nenašel sólo v obchodech (teda věnoval jsem tomu asi minutu...).
Každopádně budu se rozhodovat mezi těmito dvěma. Zatím mírně vede Viking, ale možná to přehodnotim.
P.S. příliš s tím nepočítám na startování, spíš jako náhradní zdroj energie v autě, na kempování apod.
Než spoléhat napowerbanku, přijde mi lepší věnovat pozornost baterii v autě. Ceny i velmi dobrých baterií do aut (třeba Exide...) Nejsou velké.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od devlop »

Ulfe, jo jasně, souhlas. Ale u toho Hummer řešení to pustíš i bez toho bezpečnostího bazmeku na kabelech, co jsem koukal tak tam není žádný kontrolní konektor, který by nějak ovlivňoval vnitřní systém pro dodávku šťávy. Jen prostě modul proti zkratu a přepólování udělali externě, šťáva z toho půjde i bez něj, jen si v nouzi dobastlíš konektor a budeš dávat pozor, že červenou na plus a černou na mínus :) U olověných baterií je problém, že stárnou, to prostě nejde okecat. A pokud ji pravidelně nenabíjíš/nejezdíš, tak tím tuplem, samovybíjení, sulface, menší kapacita, startovací proud atd. Vozit v kufru náhradní Pb baterii, rok na ni nemyslet a pak se spolehnout, že zrovna teď, v mínus 10 bude v super stavu a pomůže k nastartování je blbost. Na druhou stranu, nechat tenhle jumpstart v létě v autě v kufru v 50+ stupních, kde vnitřek je zřejmě nějaký LiPo akumulátor, je taky na výhru v účasti na online zásahu hasičů a auto na uhel. To bych pak měl raději ten náhradní Pb aku v kufru... Ideální řešení není, člověk se musí přizpůsobit technologii.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

No, koukám že Vikingy to mají také. :D
Nedivil bych se, kdyby to sekali v jedné fabrice. Zatím se zdá, že hlavní rozdíl je Li-On vs. Li-Pol, vyšší kapacita a asi víc příslušenství.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Bill Masen »

Nemáte někdo tip na nějakou apku na android, která by mi zaznamenávala trasu autem? Nejde mi ani tak o trasu jako o cíle a abych z toho mohl sestavit knihu jízd. Nezajímá mě spotřeba, náklady, nic takovýho. Jenom abych si nemusel psát, kam a kdy jsem jel.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

K porovnání Hummer H2 a Viking Zulu 19 (stoí zhruba stejně):
Výstup /mimo start/: Viking 3,5A, Hummer 2,1 A. Viking má navíc i jack a hromadu redukcí.
Viking 19 000 mAh Li-Pol, Hummer 12 000 mAh Li-On.
Jinak bych řekl, že 90% těhle baterií se dělá v jedné fabrice a jde víceméně o stejný čínský výrobek.
Asi jdu do Vikinga, ale Hummer svoje odvede nepochybně také.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od devlop »

já už mám na cestě z Alz*.cz Hummera H2, v sobotu bude u mě, tak pak můžeme napsat nějaký ten "uživatelský test" ;) Každopádně, ampér sem, ampér tam, jack tuhle a támhle (číňan je schopen napsat na papír cokoli), furt lepší než skončit takto: "prosím vás, nemáte startovací kabely, já mám asi vybitou baterku, stojím tu už asi hodinu?" :lol:
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

Devlop: :yes
Óðinn á yðr alla
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Proba »

Chlapi ja sem našel na aliku myslím toho vikinga, samozřejmě se tam tak nejmenuje a má kapacitu "jenom" 16000mAh, ale je s kompresorem (nic moc beztak) ale ta cena.. Doufam , že nedostanu ban za odkaz, kdyžtak at to admin smaže https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... web201603_
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od bacil »

Pozor na li-pol aku, rády se při delší nečinnosti (půl-rok-dva) nafukují. Obecně litiovky chraňte před mrazem a nenabíjet studené (optimální nabíjecí teplota vzhledem k životnosti je 40°C - je to z NDA, které jsem sice viděl ale nepodepsal). Při pokojové teplotě jsou už články prostě "zmrzlé" a ubližuje s jim, zvláště při větších proudech docela dost. Teplomilné pro provoz, chladomilné pro skladování. Dělají se ale i články do mrazu, neodejdou, ale kapacitně v mrazu to vyjde nastejno - nevybíjet do nuly, nenabíjet do plna.

Pozor na tom aliexpresu, 16Ah/12V to nemá ani omylem, je to 16Ah/3,7V
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Proba »

Nojo prd tomu rozumím. Takže radši volit Li-Ion?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Ulfhednar »

Li-Pol lépe odolává nižším teplotám (o fous). Je lehčí, ale objemnější a lépe odolává degradaci. Nejsou to ale velké rozdily.
To nafukování se děje jen po opravdu dlouhém vybití.
Mě to udělal jeden MacBook Pro. Byl starý přes osm let a pak rok vybitý. Roztrhlo to Unibody hliníkové šasi jako papír. Obal baterií přitom vydržel.
Myslím, že není třeba ty rozdíly prožívat. Pro diskutovány účel je možná benefitem nepatrně větší odolnost vůči zimě, reálně bude rozdíl malý.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od dracekvo »

Já nevím, ale nepříde mi, že by ostatní powerbanky udávali kapacitu jinak než na 3,7V.
Kdyby to bylo třeba 15000mAh složených z 3000mAh 18650 při 3S, tak je to 15ks 18650. Stačí porovnat velkost a je to jasné. Taková baterka se do toho prostě nevejde.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od TomSmith »

Danyk má na svém kanále dvě recenze na Lidlovou verzi té startovací powerbanky.
https://www.youtube.com/watch?v=3T8x6b1PDyw
https://www.youtube.com/watch?v=1ReIoRDi5cA
Tu jsem si koupil ale hlavně proto že deklarují LiFePO4, no to tam sice je, ale k vuli hmotnosti jen platopytlík jako klasický LiPol. Ale furt o kousek lepší ;)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Venet »

Bille, skús či trasovanie nemajú mapy.cz, alebo či sa dá použiť Locus na trasovanie auto cesty...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od devlop »

Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od proforma »

Bille, cestovni denik umi navigace Sygic, mam tam jizdy, dokud je nevymazu. I s datem a dobou jizdy od do. Osobne radeji pouzivam Waze, hlavne kvuli online hlasenim, kde zrovna chytaji :-) Ale jinak je Sygic dobra navigace, oproti Waze ma treba ve mestech razeni do pruhu. Za uvahu stoji.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od Bill Masen »

Ten GPS Loger to zapisuje jako souřadnice a ne jako adresy. To je na prd. Mapy.cz záznam trasy umí, ale je to záznam jedné trasy se spoustou detailů. Mě by stačil výchozí bod, mezibod, cíl a k tomu časy a ujeté kilometry. Te Sygic jsem kdysi používal, dneska už jen Waze. Škoda, že to neumí, to by bylo ideální. Zapnu Waze, spustí se trasování, vypnu, ukončí se. A ještě mi to běhá na displayi auta. Ještě budu hledat.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vybavení automobilu

Příspěvek od devlop »

Dnes přišel jumpstarter Hummer. První dojmy po vybalení - výborné. Case vypadá bytelně, vše uhlédně upevněno. Co mne zajímalo jako první - startovací kabely. Použili 8AWG (3,26mm) kabely se silikonovou izolací, pocínovaná měď. Konektory pro spojení kabelů s vlastní powerbanou jsou pozlacené (samec i samice). 8 AWG kabel = 180A MAX, takže těm 600AMP na obalu moc nevěřím, ale na druhou stranu si nejsem jistý, jestli těch 180A pro tento průřez není označení pro trvalé zatížení, takže by těch sekundových 600A zvládnout mohly.
shrnuto:
+ kvalitní obal
+ extra konektor pro výstup 12V/10A trvale, k tomu redukce na samici autozásuvky. Lze tak napájet cokoli jiného na 12V
+ dva USB nabíjecí konektory
+ konektory pro startovací kabely jsou zakryté gumovou ucpávkou
+ blbuvzdorný modul (přepólování, zkrat, protijiskření při spojení)
+ pozlacené výstupní konektory
+ LED svítilna je celkem výkonná (tedy na takové ty integrované lampičky v powerbankách), teď jsem si s tím nasvítil do očí a vidím mžitky :lol:

- dodávaný síťový adaptér 14V/1A made in china (takže nabíjení reálně tak 500-700mA), ale má alespoň klasický nabíjecí konektor, takže lze použít cokoli jiného v této voltáži.
- LiON vyžaduje min. čtvrtletní údržbu, pokud se na to někdo vysere, snižuje se reálná kapacita. Výbíjení přes USB znamená např. dokoupení modulu "umělé zátěže", třeba light verzi https://www.dexhal.cz/usb-rezistorova-o ... cem_z3124/ a při spojení s tímhle měřičem https://www.hadex.cz/r003-usb--tester-k ... 0v0-3a-dc/
lze alespoň zjistit skutečnou kapacitu aku.
- blbuvzdorný modul zřejmě vyžaduje extra napájení případně komunikuje s vnitřním obvodem startéru (konektor je 3 pinový, takže je tam něco navíc, musel bych to rozebrat). Zřejmě tedy bez tohoto modulu "nestartuju"
EDIT: ještě jedno mínus - proces nabíjení není ničím indikován, žádné blikání nějaké ledky
Přílohy
IMG_20210207_140900.jpg
IMG_20210207_140916.jpg
IMG_20210207_140911.jpg
IMG_20210207_141116.jpg
IMG_20210207_152121.jpg
Odpovědět