Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od zumpar »

No a ako sa spravaju medzi rozpadlikmi bezne materialy, ked uz k namoceniu dojde ? O tom uz nase video :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=fYariEka ... =youtu.bev
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Robyn »

Já bych si tedy batoh a osobní věci namočit určitě nechtěl. Myslím, že základem je mít u sebe opravdu kvalitní igelitový pytel nebo pro jistotu dva. Do něj bych dal všechno včetně věcí co mám na sobě.
Potom nejsilnějším parakordem několikrát převázat a udělat si nějaké ucho na držení.
A batoh využít jako plovák. Tedy asi vylít vodu z lahví atd.
Teoreticky by se takto dalo přeplavat i s batohem s plnou výbavou, zbraní a střelivem .. za předpokladu, že by v batohu byl dostatečný počet prázdných lahví a vzduchu. Nejlépe nějaký malý kanystr. :)
Což je ostatně i jediné nouzové řešení pro neplavce. :D

EDIT: Třeba tyto pytle na stavební odpad a suť .. prý zvládnou i sklo. Osobně samozřejmě pochybuju, ale batoh a věci by zvládli s přehledem.
http://www.stastnyaspol.cz/pytle-ldpe-s ... /cz/c-116/
Těch 200 mikronů (0,2mm) se zdá nejvíc co se dá sehnat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od proforma »

- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Serža »

takovýho sraní :-)
můj děda kdysi na Jadranu okopíroval nějakou jolu - domluvil se s majitelem, použil jí jako kopyto, opatlal to zvenku laminátem = loď hotová za víkend
tady v ČR s tím byl za kinga...a myslím, že loď ještě pořád jezdí někde na Lipně
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od sunny-x »

Krásná práce (plaňkování mě taktéž vždy baví). Jen jestli to olaminovali i zevnitř, asi ano, vypadali že ví co dělají.

Dneska chce bohužel každý všechno hned a nedokáže pochopit, že to někdo vyrábí PROTOŽE HO TO BAVÍ a relaxuje takto po práci "v kanclu".

Naseparovat kopyto a vylaminovat NENÍ práce na víkend (Serža to jistě nikdy nedělal). Na kopytu to musí zůstat několik dní (min 3) a sundámím z kopyta teprve práce začíná.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Serža »

ježiš, tady není žádné pochopení pro nadsázku... :roll:
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od sunny-x »

OT: Tak dej příště nadsázku alespoň do "uvozovek" :-) To víš, už jsem z té obchodní politiky přecitlivělý. Všichni mí obchodní partneři pořád pindají a shazují odbornou práci (bez které se neobejdou), ale sami nic neumí (kromě pindání). Tak mě to už fakt se*re :hand
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Je tu někdo, kdo jezdí na vodu?

Loni po firemní akci mě to znova chytlo a vytáhl jsem starý dvoumístný kajak Barum Amigo (cca 20 let starý).

Není nijak zničený a vzduch drží bez ztráty kytičky, ale začínají se rozlepovat některé části, které teď opravuju Chemoprénem extrem, což by mohlo nějakou dobu vydržet.

Ale příští rok bych chtěl koupit novou loď.

Umím sice jezdit ve složení zadák a háček, ale více mě baví dvojpádlo.

Pokud to děcka nechytne, tak mám jasno, Gumotex Safari 330 (na tom se dá sjet víc, než umím).

Pokud to ale rodinu chytne, tak nevím.

Gumotex Baraka nebo něco jiného?

Ta dvacka za člun je tak max, spíš bych chtěl dát míň, nejsme žádní nadšení vodáci, ale zase ať to zvládne naše toky.

Decathlon nebrat, nemají to udělané dobře, i když cena je lákavá, ale systém textilní plášť a duše je na hovno (sušení a lepení je problém).

Co tedy pro rodinu?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Rafael »

Fotky těch starých krytů veřejného osvětlení apod., jsem nevyčenichal.
Tak jen takové ilustrační, možná podobné.
silnicni-laminatove-patice-1500mm_20200620211208730.jpg
silnicni-laminatove-patice-1500mm_20200620211208730.jpg (11.06 KiB) Zobrazeno 7492 x
Ty staré byly červenooranžové z nějakého laminátu.
Velmi lehké, pevné a dobře lepitelné.
Ideální polotovar pro kluky kteří měli poblíž řeku a rybníky a k dispozici domácí dílnu.
Neskutečné věci to vydrželo a výroba velmi jednoduchá. Jen pár latí, šroubů, lepidlo - sklo laminát a ucpat něčím záď a příď.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Hohepa »

Loni touto dobou jsem koupil gumotex SCOUT STANDART.
Je to sice trochu dražší, ale reklama fakt nekecá :clap
Na vodě se chová velmi dobře , snad i lépe než ty plastové kachny z půjčoven.
V porovnání, když jsme jezdili na půjčené Pálavě , či Coloradu tak to byly galeje :sad .

Na druhou stranu na Pálavě se snad nedá cvaknout,
na skautu se mi to loni na Ohři povedlo a nebylo to zas až tak složité :rofl

Zkrátka jak klasická keňa se vším všudy :kiss
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od marabu »

Přečetl jsem si vlákno a musím říct, že v podstatě vše řekl už Goral v 2. postu.
Nejsem žádný vodák, ale nějakou zkušenost mám, pár řek u nás a něco i v zahraničí, něco jsem i brodil, u nás není na řekách moc co řešit, pokud nejsou rozvodněné. Co bych asi podtrhnul, je výběr místa, tj. Pokud váš čas netlačí, je to víc než půl úspěchu.
Mám i několik lodních pytlů a pokud bych nepočítal přechod hor, klidně bych si vzal kvalitní loďák s popruhy na záda, místo batohu. Sice nikdy nebude tak pohodlný, ale ... Vše máte v suchu; jde použít jako polštář; Jde použít jako plovák a když má ventil jde to hodně rychle; jde v něm nosit voda, pokud má ventil zase výhoda.
Maskování jde, pokud nemá, jdou přilepit 2 pásky a protáhnout guma cikcak jako tkanička. U loďaku je nejdůležitější materiál, na hmotnost bych tu proto nekoukal, taky je nutný mít u sebe lepení. Jde do něj vlepit plocha kapsa na záda, kam jde vložit nafukovací karimatka. Hlavně u velkých loďáků 80+ bych viděl ventil jako nezbytnost, důležité je ale provedení, je to zároveň slabina.
Co mám zkušenost z brodění, pokud je čas není nic problém, místo, hůl atd. Pokud čas není, přetočit loďák na břicho, pustit ventilem vzduch tak akorát, aby byl stabilní a pak kraulovat (Pozor na rozepnuté zipy a různý šňůry) Doporučuju si zkusit jak se ve vašich botech plave. Taky toto není k zahození si připnout nahoru na loďák: https://www.decathlon.cz/C-109359-plavecke-packy v botech se plave blbě a packy pomůžou.
Pokud máte na protějším břehu konkrétní místo, např. chcete kotvit šňůru, nebo špatný přístup, dejte si velkou rezervu proti proudu, ať nemusíte plavat, ale spíš jen kormidlovat v proudu.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od sigurd »

Ja nosím vždy oblečenie a spanie(aj suché potraviny) stlačené a uzavreté vo vodotesných vreckách zo silikonizovanej cordury s rolovacím uzáverom.Pred plávaním dopustím do vreciek vzduch,uzavriem a pricvaknem zvonku na batoh.Všetky ostatné veci vložím(aj topánky a oblečenie zo seba)do vreca na odpadky,dám do batohu,dofúknem vzduchom,uzavriem vrece aj batoh,a plť so slušnou nosnosťou je hotová.Je dobré ju uviazať na cca 5m tenkú šnúru,a tú pripevniť slučkou na ľavé zápästie...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Serža »

na těch krytech z lamp jsme jako malí sáňkovali :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Germanik1 »

Před lety jsme jezdili na vandrácký tábor do Jižních Čech. Jeden rok jsme měli téma Žlutou řeku. Kluci nasháněli za rok asi 30 duší od trolejbusů, v Brně. Dvěma dodávkami jsme je dovezli nafouknout k Benzině, provazy přes okénka jsme je připoutali jak reklamu na Michelin. Na kraji rybníka jsme roztahli tankovou maskovací síť. Na tu jsme ve 4 řadách privazovali duše. Potom se svrchní část zase přetáhla tou maskovačkou. Řady duší se shora svazovaly fošnama, podél vznikajícího voru se vazaly oloupané štíhlé klády smrků. Během stávby se to sunulo na vodu. Za půl dne jsme měli stabilní ponton, na který jsme najeli Š 105. Škodovka se vrátila na břeh a ponton sloužil jako zařízení pro hry a po večerech i na volnější druh zábavy. Povrch voru se musel zakrýt dalšími vrstvami maskovacích sítí kvůli třískám, ale plavba pomocí bidel a pádel byla celkem bezpečná. Základ voru byly duše a super pevná nylonová maskovací síť.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Hohepa dík za info.

Já jsem spíš na ty kajaky a z asi 90% budu jezdit jezero a tak jednou za rok dolní tok Odry nebo něco podobného.

Nakonec jsem našel v akci Gumotex Solar 019, který je v podstatě evolucí toho starého kajaku od Barumu, zvládne WW2, což mi bohatě stačí.

Kdyby někdo chtěl, tady je odkaz na lodě v akci (předváděcí kusy):

https://www.boatpark.cz/vodacky-bazar-lodi.html
You cannot kill me as I am already dead!
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od PaF »

V Pálavě je mnohem pohodlnější jízda díky sezení na dřevěné sedačce a zvládne totéž jako Solar. Pokud chcete někdo LOĎ, vezměte Baraku, je to o 2 levely jinde. Zejména díky odtokovému rukávu, který řeší problém každé otevřené lodě - zalití v peřejích. Na expediční jízdy s množstvím materiálu je ideální Orinoko, ale tam už je cena jinde.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Nad Barakou jsem uvažoval, ale jak jsem psal, já radši dvojpádlo ;)

Na sezení jsem zvyklý, vždycky jsem jezdil kajak. Naopak ten vyšší posez na pryčně v kánoi mi nevyhovuje :?
You cannot kill me as I am already dead!
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od skagerak »

Chce to rozmyslet zda kajak ci kanoi... za sebe rikam kajak a dvojpadlo (potkat lze i kajaky z jednopadlem no....n)
Tzn palava barake eee
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Tak kajak už je doma a opravdu jak nový, nikde jsem nenašel něco, co by nasvědčovalo nějakému používání.

Ovšem nastal problém s pumpou (zas každý výrobce musí mít svůj ventil :( )

Ta z Decathlonu, kterou jsem starý kajak nafoukl (nebyl tam ještě ten bajonet), mi u nové lodi netěsní a tím pádem to nafouknu jen tak, aby to lehce chytlo tvar.

Musím koupit pumpu od Gumotexu nebo je na to nějaká finta?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Tak problém vyřešen, v opravné sadě jsem našel redukci :yes
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět