Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Nějaké obrázky :)
Přílohy
IMG_20201024_122426_compress21.jpg
IMG_20201024_134225_compress6.jpg
IMG_20201024_130133_compress74.jpg
IMG_20201024_142755_compress52.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

A další
Přílohy
IMG_20201024_142751_compress98.jpg
IMG_20201024_154348_compress43.jpg
IMG_20201024_154235_compress77.jpg
IMG_20201024_154117_compress64.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Lyster »

Moc hezký, taky bych to někdy rád zkusil, ale při mém štěstí a zkušenostech bych, když už né sebe, tak věci které bych u sebe měl utopil asi po 10 minutách. :) V životě jsem v tom neseděl a tím pádlem bych se asi umlátil. :lol:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Není třeba mít z toho obavy ;) věci se vkládají do lodních pytlů a ty se fixují k lodi nebo ukládají do vodotěsných komor, já mám úplně obyč z Decathlonu na osobní věci + to co jsem popsal na předchozí stránce https://www.decathlon.cz/vodotesny-vak- ... 29124.html

Obecně doporučuji koupit značkovou loď jinde, ale všechno ostatní mám z Decathlonu, neoprény (letní - jarní/podzimní, boty rukavice) = dneska jsem se v tom doslova pekl, pádla, vestu atd., na stojatou vodu je to OK (na divokou řeku bych to viděl jako nouzovku, navíc v dnešní době se spíše používají suché obleky, ale ty jsou cenově úplně někde jinde).

Začátečníkovi bych rozhodně doporučil nafukovací kajak od Gumotexu a naučit se pádlovat a řídit (tyto lodě jsou hodně tolerantní k chybám), potom jako další stupeň nějaký plastový rekreační kajak v délce 10 až 12 stop (taky bude vcelku stabilní).

Jezerní a mořské kajaky až jako poslední a to jen v případě, že je na tom kde pádlovat (ty už začínají být opravdu vratké).

Do 300 hektarů vodní plochy bohatě stačí ty první dva typy vhodné i pro začínající.

Od cca 900 hektarů to chce už dlouhou a úzkou (bohužel i méně stabilní) loď, ale kolikrát se tam člověk dostane, že?

Za mě je to rozhodně lepší, než být zavřený v posilovně (tam by mě nikdo nedostal) :yes 8-)
You cannot kill me as I am already dead!
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Germanik1 »

Dobrý je nejezdit v noci, lehce ovíněn a v maximální rychlosti někde pod středním obloukem mostu nenajet na nornou stěnu. To chvilku trvá, než si tu situaci mozek přebere. 😆
Udělám co musím
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Hohepa »

Osobní zkušenost ? :twisted:
Osobně bych to zapsal:
NIKDY
nejezdit v noci či za jiné silně snížené viditelnosti
nikdy nejezdit pod vlivem ať alkoholu, trávy atd
a nikdy nejezdit tak rychle abych neviděl překážky (před sebou)

Ale to by snad mělo platit pro všechny činnosti při kterých může dojít k úrazu
a dodržuje to každý rozumný jedinec a je jedno jestli to je kajak, kolo, sekání dříví
nebo jen takové to domácí střílení se vzduchovkou na zahradě :head
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Germanik1 »

Jj, poněkud mladší v Orlických horách na Pastvinách, tak tak jsem zachránil loď, vybavení šlo po dne na hráz. S rozvojem motorových člunů přibývá i břehového splachu, někdy klády. Jsem chtěl říct, že i na oleji číhají pasti.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Levnější varianta skládacího kajaku.

https://tucktec.com/

Má sice o něco horší design, než ten dříve postovaný, ale taky stojí méně než polovinu.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Tak, léto je tu a konečně došlo na přímé srovnání kajaků.
Byl jsem s děckama a bráchou u vody a byla možnost všechny naše lodě porovnat.

Brácha jel na našem starém rodinném kajaku Amigo od tehdy ještě Barumu, na kterém jsme řádili jako děti.
Já s 8 let prckem na Solaru od dnes již Gumotexu.
A ten starší 13 let na mém Tuktu od Delsyku.

Mimochodem teď jsem se díval na aktuální ceny a bohužel zdražily i lodě a to o nemálo.

Samozřejmě to dopadlo tak, jak asi všichni předpokládali.
Starý Barum sice ještě funguje a rozhodně to ustál se ctí, ale ten několika generační rozdíl je znát.
Například díky chybějící ploutvičce je potřeba se při pádlování více snažit, aby se udržel požadovaný směr.
Není to nic náročného, jde to vychytat, ale musí se s tím počítat.
Dále třeba výška bočních válců, kde u Solaru je nižší (posez naopak o cca 3cm vyšší kvůli sedačkám) a díky tomu je pádlování tak nějak příjemnější / přirozenější.
No a pak ventily, kdy push-push u Solaru je fakt pecka a asi největší vychytávka, když pominu změnu materiálu z obyčejné gumotextílie na nitrilon.
Co se rychlosti na vodě týče, tak rozdíl není obrovský, ale měl jsem pocit, že Solar je přece jen o něco svižnější.

No a co se týče Tuktu, tak to je prostě jiná liga (a to se svými parametry řadí mezi rekreační nikoli mořské kajaky).
Kluk se nemusel ani moc namáhat a my jsme měli co dělat, abychom mu stačili a stejně kdyby chtěl, tak nám ujede a to už mám v pažích docela dost kilometrů.
Ten mohl kolem nás doslova v klidu kroužit :lol:
A je to dobře, protože kluka to začalo hodně bavit :yes
Jen nevím, kde budu za chvíli ty lodě dávat, pokud budou všichni chtít plasťáka :D
Asi budu muset postavit suchý dok a koupit přívěs :mrgreen:
Přílohy
PSX_20210714_091802_compress23.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
ketok
Příspěvky: 1
Registrován: 29.07.2021 19:02
Pohlaví: muž

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od ketok »

Dobrá reportáž o dobrém kajaku o kterém vážně přemýšlím. Kolik bagáže se do něj vejde?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Serža »

nemám vás rád! právě jsem zjistil, že nutně potřebuju skládací/nafukovací kajak (aby se dal hodit dovnitř auta - Jimny)
po prolezení webu jsem našel
https://cluny.heureka.cz/bestway-65115-cove-champion/
jako jsou určitě i lepší varianty, ale zase když to vytáhnu 3x do roka tak mi přijde zbytečný za to dávat výrazně víc
nemáte někdo zkušenosti s tímto?
Přílohy
inflatable-canoe-kayak-bestway-hydro-force-cove-champion-65115.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Wdog »

Tyhle čluny jsou levné, výhodou je pádlo a pumpa v ceně, ale jsou vhodné jen na občasné použití někde na rybníku. Základní rozdíl proti lodím 5x dražším spočívá v materiálu. Tyto levné jsou z měkčeného PVC, to je materiál, že kterého jsou např. plavací kola nebo hračky do vody pro děti, který ale nemá tuhost-pevnost, je dost tenký a velmi náchylný na propíchnutí či mechanické poškození.
Takže třeba na chatu u rybníka je OK, s tím, že až ho někdy někde natrhneš, tak ho vyhodíš a koupíš jiný.
Na expedici či na tekoucí řeku bych ho nebral.
Pozn. mám takové dvě PVC kánoe, koupil jsem to dětem na blbnutí za cca 1500 Kč kus, víceméně jako "jednorázovku" na dovolenou, ale s pořádnou nafukovací lodí je to nesrovnatelné. Tu mám také, a funguje i po více než 20 letech (s pár opravami) a svého času si užila hodně sjezdů divoké vody.
ladaj
Příspěvky: 12
Registrován: 22.05.2013 13:30

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od ladaj »

Podle obrázku se těžko hádá materiál, ale pokud je to jen takový "ubrus", tak je to strašně měkké, fouká se to jen na nějakého 0,05bar. Na slunku to ještě změkne, levné to není a to pádlo z obrázku je taky na pytel, malé a viklavé.

Použitelné minimum je "kabelová loď", tj PVC duše v obalu ze silného šusťáku na tašky, batohu apod., třeba z Decathlonu (https://www.decathlon.cz/nafukovaci-kaj ... 87560.html). Fouká se na 0,1bar, mívali jsme podobný Sevylor Rio, bylo to trochu měkké, hodně stabilní a pomalé (oproti Pálavám a Heliosům...), vzhledem k šířce na tom kvalitní kajakový záběr neuděláš (ale to ani na módním packraftu). Blbě se to suší. Zesílené dno bez problémů ustojí občasné dření o šutry.

Během několika let jsem koupil tři jednomístné Heliosy (Gumotex) na inzeráty, ten poslední byl za 3000 i s dopravou a byl prakticky nový - kdyby se ti podobný kup podařil, bylo by to terno. Fouká se to na 0,25bar, na stojaté vodě to docela jede (+možnost ploutvičky) a dá se s tím i řeka tak ww2.

Na pádle záleží hodně, jak to má vakl ve spojích, tak je to na prd. Jestli má být skládací, tak nějaká Panda, TNP je o chlup dražší, ale pocitově lepší (pevnější, lepší tvary, příjemnější bužírka).
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Wdog »

Je to tak.

Ta loď z Decathlonu je jistě lepší, ale k ceně musíš připočítat ještě dokoupení pádla a pumpy, a pak jsi s cenou zhruba na dvojnásobku ceny, co uváděl tazatel Serža. Ale obecně má Decathlon třeba u věcí na vodu velmi dobrý poměr cena/užitná hodnota.

Ještě mne napadla určitá výhoda toho levného kajaku z PVC, a to, že díky velmi tenkému materiálu je po sbalení skladný a má menší hmotnost. Takže na nenáročné aplikace, kde objem a váha sbalené lodi hraje roli, to může být řešení.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od DeadMan »

Seržo, chápu, že to chceš na občasné použití jen tak někde u vody, ale i pro to rekreační ježdění bych šel alespoň do Gumotex Twist. Dá se pořídit i v dvoumístné verzi a vydrží ti opravdu věky. Je to nejlevnější kajak od Gumotexu, ale oproti PVC nebo Decathlonu je o několik tříd výše a opravdu se tady vyplatí si připlatit. Já osobně se většinou spokojím s levnějším řešením, ale tohle je, co se týče poměru cena užitná hodnota, dobrý kauf. Decathlon má velkou nevýhodu a to duši a plášť, který se hodně blbě suší. PVC ti rychle odejde. Loni jsem tu dával odkaz na kajak INTEX Challenger K1. Pro děcka dobré, ale je to pořád hračka. S tím Gumotexem budeš opravdu spokojený :yes jo a do starší lodě bych nešel, nikdy nevíš, jestli to někdo někdy nepřefouknul a tím do budoucna nezadělal na problém :?
You cannot kill me as I am already dead!
ladaj
Příspěvky: 12
Registrován: 22.05.2013 13:30

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od ladaj »

DeadMan: máme 4 nafukovačky z druhé ruky a všechny jsou OK
wdog: pumpa jsou drobné a mizerné "pádlo v ceně" je dobré tak na vyzkoušení, že to bude chtít fakt lepší ;-) Ale hlavně chci reagovat na tu váhu a sbalitelnost (zajímavé pro delší odnos pěšky): pokud by to byla priorita, pak je řešením již zmíněný packraft (https://en.wikipedia.org/wiki/Packraft). Na raft.cz v diskuzi někdo popisoval podrobně zkušenosti s nákupem packraftů z Ruska za hodně dobré ceny, což může být pro někoho tip. Mimochodem pro levné člunky z PVC (které si někteří koupili jako packraft za babku) následně vznikl pojem "slackraft".
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od proforma »

https://www.facebook.com/watch?v=901541874118086

Videonavod, jak si udelat kanoi z kury.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Piston »

O těch kánoích z kůry měl krásný film Ray Mears. Bohužel, předpokladem je mít po ruce správný druh břízy (který se u nás nevyskytuje)-
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Stenny »

Je to úplně jiná kategorie, ale máte někdo zkušenost s Klymit Litewater Dinghy? Je na půli cesty mezi nafukovací matrací a packraftem, ale viděl jsem na tom za poslední rok lidi sjíždět leccos. Začínám pokukovat po něčem, po bych byl schopný snadno odnést na zádech, a Klymit tomuhle zadání vyhovuje. Neočekávám od toho sjezdy divoké vody, ani rychlou plavbu, spíš zpestření vandru do blízkosti řeky nebo přehrady.
Klasický packraft typu Robfinu je pro tenhle účel zbytečný (a drahý) kanon na vrabce a nafukovací kajaky odmítám tahat dál, než na trase vlak-řeka.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Lodě, vory, brody - aneb jak přes vodu?

Příspěvek od Hohepa »

na takovéto Zemanovo podřimování na rybníku asi dobrý.
Ale jestli to je ze stejného matroše jako ty nafukovací karimatky,
tak na pláži bych se na to bál i sednout,
aby se to nepropíchlo o ňákej ostřejší kamínek. :shake
Odpovědět