Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Fabulous »

Grunt píše: 24.02.2022 22:27 Fab: A na ní 587km jen do Lvova a k tomu ještě po silnici? V počasí jaké tam panuje?
Mno, neříkám, že je to absolutně dokonalé řešení, ale skrz zácpy to projede.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od GOD »

zdarec, má niekto skúsenosť so spotrebou Isuzu - Opel Campo v nafte?

Sem tam sa dočitam na nete o ich nizkej spotrebe a minule som dokonca stretol pána, ktorý tiež tvrdil, že v 4x4 to ma spotrebu výrazne nižšiu než iné 2,5 TD rovnakej konštrukčnej triede (6-7l/100km). Ako je to možné?

napr. Ford Ranger / Mazda BT mam pri A/T uzkych gumách ( 205 R16C) spotrebu na krátke trate bez zataženia ale s prekonávaním prevýšenia 150m po asfaltkách spotrebu 12 l/100 km. Pri dlhej jazde po rovnie - vidiek asfaltky tak bola spotreba 8 l/100 km. Ale myslím, že je to úplne minimum, pod ktoré sa už zajazdit nedá.

Je možné aby motor s nižším výkonom pri rovnakom objeme mal nižšiu spotrebu? Pretože čo pozeram tak tie Campa majú nižší výkon na objem motora.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Quido »

Grunt píše: 24.02.2022 21:35 Někdo návrh na vehikl s kterým by se tohle dalo „Bugnout“? Prostě všichni se vzbudí a musí na cestu ve stejný čas :D
Na toto jsou dobré mále lehké offroady: vleze se to na cyklostezku / lávku pro pěší / chodník, přejede to obrubník. Uaz, Niva, Jimny. Sice v nich neevakuujete pětičlennou rodinu s vybavením na týden, ale pokud utíkáte jenom s pasem, penězma, klenoty a jedním edc, tak to v pohodě stačí.

Raptory, hiluhxy apod. sice uvezou x lidí a materiálu či protiletecký kanón, ale jsou výrazně těžší a neohrabanější.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od FMJ »

Quido, z toho, co říkáš, mi vychází definice - dobrý bugout vehicle je ten, který vyjede správným směrem dostatečně včas, se zásobou PHM. Takže odhadnout ten správný okamžik je důležitější, než průchodnost vozidla terénem...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Grunt »

FJM: Tak já třeba viděl na těch snímcích útěku z Kyjeva borce na Africe s bočníma a zadním kufrem a ten jako celkem jel. Ale že by se mi zrovna v počasí jaké tam panuje, po těch silnicích jaké tam jsou a v situaci jaká tam je (padající bomby, sirény, konvoj se může zjevit odkudkoliv) chtěl prchat v jedné stopě…jako nevim (nehledě na to že pořádný dual-sport či offroad s plnou výbavou je investice jako blázen). Zas asi projede, no.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Quido »

FMJ: V podstatě ano. Kdo opouští město / zemi s předstihem, tak klidně může cestovat v dálničním korábu s pohodlným podvozkem i velkou nosností. Takže ve chvíli, kdy rozpadlík už čuje problém, v klidu nastoupí do obyč. městského sedanu a v klidu někam odjede. Po cestě stíhá natankovat i zastavit na oběd.

Ve chvíly, kdy jsou takhle ucpané ulice, ale ještě se po něčem jet, tak na to je dobrý malý offroad.

A pokud už je město rozbombardované, tak buď kroska, nebo bvpčko. Velkou nevýhodou je, že na krosce se blbě vozí v rozbombardovaném městě děti a bvp toho projede víc, než offroad, ale je zase dost evidentním terčem.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od vratnikp »

Na druhou stranu nutno podotknout, ze po jimnym prorazejicim obecni zelen u zacpane magistraly bude mlsne pokukovat nejeden mene stastny zoufalec.

Ac mam motorky, obzvlast cestovni endura rad, prakticne vyuziti nevidim. Motorku muze zvolit clovek bez rodiny a i tak bych asi ve vyse uvedeny situaci radsi volil auto s teniskama a batohem v zaloze. Lidi budou zmatkovat, porusovat predpisy a na motorce by to ani v lete v te situaci nebylo moc bezpecny, natoz v unoru

Za stejne dulezity jako cim, povazuju i kdy a kudy.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Grunt »

vratnikp píše: 27.02.2022 0:36 Za stejne dulezity jako cim, povazuju i kdy a kudy.
No tak zrovna v jedné stopě (a nebo i na čtyřech kolech, když je to nějaká čtyřkolka či cokoliv dostatečně malého) to můžeš vzít po dálnici přímou trasou přímo do cíle. Kudy asi není moc nad čím spekulovat, protože k odstřelování Kyjeva se ostali snad dva dny po vstupu na území Ukrajiny, ne? Takže buď jeden den nebo druhý den.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Patrol »

Narazil jsem na stránky, kde ukazují různé zajímavé vojenské dopravní prostředky budoucnosti, tak si taky zalistujte. :D
https://www.history10.com/worldwide/fut ... -golf-ta/3
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Serža »

nevim značku vozu, ale tenhle zcela jistě
https://youtu.be/bfGjIUeZR7g
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Liqid »

Kdyby někdo sháněl...
https://www.autofrc.cz/inzerat/chevrole ... 1986/3596/
"Jestli sháníte něco na zombie apokalypsu, nebo válku, jste tady správně. Tohle auto má rádo hrubé zacházení a nejde zastavit pomocí EMP pulsu. Elektronika v autě není vůbec žádná, vše je mechanické. 6.2 V8 diesel je spolehlivý a má i překvapivě rozumnou spotřebu. Pokud máte čas a chuť si hrát, anebo máte někoho, kdo auto dá do hezkého stavu, budete mít jak hezký a unikátní stroj na koukání a investici, tak i "věc", která s váma dokáže projít velmi těžkým obdobím. Pokud čas nemáte, je to jedno, tohle auto není metrosexuál a nemusí být krásné. Je jednoduše funkční, "nezničitelné", odtáhnete s ním barák a přejedete v podstatě cokoli."
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od dracekvo »

Nevím kdo dá za něco takového 500 tis a ještě v takovém stavu.
Za Bug out car nepovažuju auto, na které není v našich končinách možné koupit náhradní díly.
Navíc je to na veteránských značkách. Takže s tím nemůžeš jezdit do lesa pro dřevo a tak.
Prostě jen pro někoho, kdo chce ameriku a jezdit s tím na srazy.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Quido »

Já ten koncept bugout auta chápu tak, že mě má dostat včas tam, kam potřebuji, a pak ať se s ním děje, co chce.

Poud tento veterán zvládne přepravit po poli a lesem dva lidi a náklad, potom, co město zasáhl emp, tak proč ne: Svůj účel to splní, třeba právě na rozdíl od bezpočtu vozidel, která více zapadají do grey man konceptu a jsou na ně i [snadněji dostupné] náhradní díly.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Grunt »

dracekvo píše: 06.05.2022 15:29 Za Bug out car nepovažuju auto, na které není v našich končinách možné koupit náhradní díly.
Navíc je to na veteránských značkách. Takže s tím nemůžeš jezdit do lesa pro dřevo a tak.
Ono u těchhle mechanických aut to není až tak strašné. Náhradní díly jsou masivní, takže spíš odejde nějaká prkotina a když to člověk umí a má prostředky a ví jak, zvládne si je opravit v dílně. Krom motoru teda. A co jsem se tak díval tak starší DDV8 má nějaké slabé místa a když ti prdne třeba hlava válců, tak hodně štěstí (to už je asi pak jen hora železa vhodná k odtahu do kovošrotu). Jak bych to viděl já, někdo si to za mnohem mnohem menší cenu pořídil ve stavu vraku, zprovoznil, vypimpoval, používal (soudě dle sklápěčky a interiéru) v lese k práci no a vzhledem k tomu co se stalo s cenou paliv se vozítko stalo neuživitelným (originál má 120L nádrž, tohle vypadá že má ještě něco náhradního takže asi i víc) a tak chce prostě zhodnotit investici. Je to to amerika, tak to prostě stojí co to stojí a peníze půjdou do něčeho jiného.
Já to mám stále stejnou připomínku: Jak chce někdo používat vozidlo, které je i v době kdy stačí přijet k pumpě a zmáčknou pistoli téměř neužvitelné v době kdy třeba u pump ty pistole fungovat nebudou a nebo nebude dostupné vůbec žádné palivo (jakože s blížícím se embargem na ruskou ropu tahle doba není už moc daleko, že? ;) ). To když bych měl naplnit ruční pumpou nebo šlauškem a hubou, tak bych se dřív upumpoval než bych s tím někam dojel.
Quido píše: 06.05.2022 17:31 Já ten koncept bugout auta chápu tak, že mě má dostat včas tam, kam potřebuji, a pak ať se s ním děje, co chce.
Poud tento veterán zvládne přepravit po poli a lesem dva lidi a náklad, potom, co město zasáhl emp, tak proč ne:
Tak hodně štěstí pokud doma nevlastníš ještě nějakou soukromou benzínku a vzhledem k poznámce o EMP ideálně poháněnou mechanicky. První co je když se něco stane, tak všichni naběhnou na banky a benzínky a když seženeš trošku nafty/benzínu na to aby si opustil nebezpečnou oblast, můžeš si pískat.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Quido »

Grunt: nechápu ten jedovaný tón. :|

Možná někoho prudí, že bydlí na sídlišti ve městě, které je pořád ucpané, a na chatu to má 200km po silnici.

Ale já se snažím nebýt rozpadlík na baterky, tak tohle není můj problém; Bydlím za městem a na chatu to dám v létě i v zimě lesem, polem, brodem. Od toho je to bugout car. Jestli po ceště poškrábu lak, prodřu nádrž, utrhnu kolo, a posledních 5km budu muset dojít s rodinou pěšky, ale díky tomu se z baráku zdekujeme dřív, než ho vybílí dav hladových zombíků, tak svoji jedinou a hlavní roli bugout car splnilo.

Pokud budu zvažovat bugout, tak
1) Mám plnou nádrž
2) Tam, kam potřebuji, dojedu
3) Kdyby bylo potřeba, mám rezervní kanystry.
4) Nepotřebuju vést ni moc krom zbraní a cenností, protože zásoby na chatě jakžtakž jsou.

Bugout car nechápu jako nějakou Madmaxovinu, kterou budu soběstačně provozovat ještě roky po tvrdém kníku. Ale chápu ho tak, aby mě to dopravilo z civilizace na venkov. Pokud se rabování / nepokoje přesunou i na venkov, tak je úplně jedno, že mám třebas tank s dostatkem munice, paliva i servisu. I kdybych totiž dal dohromady funkční posádku tanku, tak stačí jeden civil s trubkou na rameni a videotutoriálem na youtube a mám po něm.

(Model rozpadu funkčního města. Oproti tomu když se začne rozkládat stát, není potřeba mít super duper neprůstřelný offroad, ale člověk pobalí vše, co potřebuje, do rodinného kombíku a vyrazí za hranice. )
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Grunt »

Quido píše: 06.05.2022 19:48 Grunt: nechápu ten jedovaný tón. :|
Ani já ne. Takhle mluvím úplně normálně. ;)

Celé to zakládám pouze na tom co jsem několikrát viděl. V případě jakékoliv krize buď vůbec benzínové stanice nefungují (čerpadla jsou na elektriku a k placení musí fungovat internet) a nebo je stanice plná aut, všichni se snaží načerpat si a nebo je úplně prázdná a čeká se na dodávku (Ukrajina, Británie, viz i různé Oil Crisis). Je pěkné že tvoje vozidlo dovede jet jako tank polem, lesem a třeba i brodit, ale nevím. Když nebude mít na co jet, nemyslím si že bude velmi k užitku. V takovém případě cokoliv co dovede na kanystr dojet 200km je v takovém případě ze zlata.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Liqid »

Tak je otázka, zda vsadit třeba na litrovou fabku, která za pět na sto uveze rodinu i s dost krámama, ale mimo silnici si neškrtne. Nebo nějakou rozežranou bestii, která ti umožní jet skrz pole/lesy. Záleží na každém rozpadlíkovi, jaký má evakuační plán.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Jason »

Ja jsem si minulej rok poridil stary vito (638). Je to posledni predokolka takze se slusnejma gumama vyjede a projede dost, nalozi se tam nesmysl a celkove je to auto blbuvzdorny. Nechal jsem ho cely udelat (melo hodne malo najeto ale obcas rez), navic k tomu mam celej koplet motor kdyby bylo neco treba... Takze auto v super stavu, nemusim resit skrabance nebo ze do nehe dam bordel atd.. za mne uplne super auto a hlavne ho denne vyuziju na praci okolo pozemku atd. Uz takhle je to moje 4. auto doma a prislo by mi zbytecny aby mi doma stalo dalsi za pul mega ktery bych mozna vyuzil pri nejakym PA..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Quido »

Grunt píše: 06.05.2022 20:13
Quido píše: 06.05.2022 19:48 Grunt: nechápu ten jedovaný tón. :|
Ani já ne. Takhle mluvím úplně normálně. ;)

Celé to zakládám pouze na tom co jsem několikrát viděl. V případě jakékoliv krize buď vůbec benzínové stanice nefungují (čerpadla jsou na elektriku a k placení musí fungovat internet) a nebo je stanice plná aut, všichni se snaží načerpat si a nebo je úplně prázdná a čeká se na dodávku (Ukrajina, Británie, viz i různé Oil Crisis). Je pěkné že tvoje vozidlo dovede jet jako tank polem, lesem a třeba i brodit, ale nevím. Když nebude mít na co jet, nemyslím si že bude velmi k užitku. V takovém případě cokoliv co dovede na kanystr dojet 200km je v takovém případě ze zlata.
Nechápu, proč si nerozumíme, ale chápu, že se to občas stává.

- Proč bych měl řešit ty čerpací stanice?
- Mám snad plnou nádrž a rezevrní benzín.
- Také si nejsem vědom toho, že bych někde psal, že kanystr mám jeden.
- Karta mě netrápí, platím hotově, stříbrem / zlatem, v nejhorším případě 'poprosím', zda nemohu něco dostat zadarmo.
- A 200km na jeden kanystr zase žádná věda není, ne? To je 10l/100km. Nebo snad všichni rozpadlíci jezdí starým Humvee či opancéřovaným géčkem? :angel
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Matěj »

Liqid píše: 06.05.2022 15:02 Kdyby někdo sháněl...
https://www.autofrc.cz/inzerat/chevrole ... 1986/3596/
"Jestli sháníte něco na zombie apokalypsu, nebo válku, jste tady správně. Tohle auto má rádo hrubé zacházení a nejde zastavit pomocí EMP pulsu. Elektronika v autě není vůbec žádná, vše je mechanické. 6.2 V8 diesel je spolehlivý a má i překvapivě rozumnou spotřebu. Pokud máte čas a chuť si hrát, anebo máte někoho, kdo auto dá do hezkého stavu, budete mít jak hezký a unikátní stroj na koukání a investici, tak i "věc", která s váma dokáže projít velmi těžkým obdobím. Pokud čas nemáte, je to jedno, tohle auto není metrosexuál a nemusí být krásné. Je jednoduše funkční, "nezničitelné", odtáhnete s ním barák a přejedete v podstatě cokoli."
Budu se opakovat, ale je to nesmysl. Pořád se dá levněji pořídit ex vojenský G wagon od MB, který má minimální nájezd, dostupné ND a je to prověřený nezmar. Jasně nemá korbu, ale k čemu? Kdyz chci korbu, koupím rovnou náklaďák, pokud mám samozřejmě C.
Odpovědět