Vozidla na dřevoplyn

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: vozidlo po EMP, prestavba na drevoplyn

Příspěvek od viktor »

diky za odkaz, ale uvedene soubory uz jsou smazany, nema je nekdo ulozeny ?
diky viktor
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od pyronovotny »

Něco sem hodím z fora o traktorech-Traktor na dřevoplyn
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 0&start=15
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od GOD »

končí mi etapa predlženého volna a s rastúcimi cenami PHM som sa mohol opäť mentálne vrátiť k starej dobrej téme drevoplynové genarátory a prerabka aut. Už je to mám ako samostatný blok, ku ktorému sa vraciam asi raz za 5 rokov a možno už asi štvrtý krát. Ku stavbe som sa opätovne nedostal, ale nedá mi podeliť sa o mentálny proces a jeho výsledok, do ktorého som sa dostal.
Literatúru, ktorá je aj tu na fóre dobre dostupná som si znova prečítal...

Takže názor ktorý dlhodobo zastávam je, že kvapalné a skvapalnené PHM sú najpohodlnejšie na manipuláciu a kým je dobrá cena, tak nemá valný význam upravovať prerabať....

S onou nepríjemnou situáciou na východe a dôsledkov, ktoré sa prejavili na cenách PHM na čerpačkách je to znova zaujímavý mentálny tréning. Priznám sa, že som predpokladal, že ceny vylezú na 4-5 eur/l alebo 100kč/l. Vtedy by to malo význam.

Na to aby malo význam prerábať auto na drevoplyn muselo by mať nejaký potenciál. Z dôvodu dlhého štartu je vhodnejšia koncepcia úžitkového vozidla, ktoré transportuje okrem šoféra buť osoby alebo tovar a jazdí na trasy dlhé desiatky km. Napríklad nejaký typ pracovného auta, aby z jazdy bol aj nejaký úžitok. Holzgas.ch je super projekt, ale Opel kadet mi pride ako "auto v nedelu na kávu" než auto s pridanou hodnotou, zvlášť pri spotrebe 30kg na 100km.
Na dochádzanie do práce to nie je pre mňa prespektívne.

Tak teda som začal hladať rovnováhu medzi nasledovnými parametrami:

Nízka cena vozidla.
Formálna legálnosť
jednoduchá prerábka
slušný technický stav pred prerábkou
dostatočná kapacita interiéru
nosnosť samotného vozidla resp. ťažnosť vozíku.
rozmery tak akurát (ural, alebo zil nemam kde parkovať)

Nízka cena vozidla - je to experiment s nejasnou návratnosťou a úspešnosťou.

Formálna legálnosť znamená legálnu pojazdnosť po cestách, takže technickú a emisnú kontrolu v základnom stave pred prerabkou a úpravy také, aby po ich odpojení bolo auto technicky a emisne spôsobilé. Je jasné, že s prehlbujúcou cenovou krízou budú polavené nároky na onú spôsobilosť, ale to musí najprv nastať. Takže kým dojdú cený 5eur/l treba aby auto mohlo jazdit legálnea aby samé bolo schopné dojsť do autoservisu. Z tohoto vypýva aj dvojpalivovosť - zachovanie možnosti jazdy na benzin.

Jednoduchá prerábka a slušný technický stav pred prerábkou - no najjednoduchšie sú na tom karburatorové motory, ale nájsť dnes v slušnom stave karburatorové auto s prihliadnutím na ostatné kritéria, tak aby nebolo zhnité je trochu dosť problém. Okrem toho karburátorové vozidlá majú nízky kompresný pomer (tak okolo 7:1) a absentuje regulácia. Karburátorové motory majú spotrebu dreva v pomere 3:1. Takže namiesto 10l benzniu 30 kg dreva.
Presmerovanie pozornosti na sústavy so vstrekom ponúka na výber mladší vozový park a väčšie kompresné pomery až 9:1 a to je onen pomer, ktorý odporúčajú dobový starí machri Tuma... Možnosti regulácie by mohli posunúť pomer spotreby 3:1 na nižší - a to by som chcel.

Dostatočná kapacita interiéru - aspoň 5 osob komfortne, ideálne viac.

Nosnosť samotného vozidla resp. ťažnosť vozíku - tak koncepcií na umiestnenie generátoru je niekolko a stále som sa nevedel rozhodnúť, či to má byť na vozidle a mať dobré manevrovatelné schopnosti alebo na prívesnom vozíku. Výhoda vozíku je, že sa dá odpojiť a auto ostáva "formálne nedotknuté". Ale cúvať s vozíkom je "vyšší dívčí". Tak či tak, prítomnosť na aute zvýši jednak jeho hmotnosť + hmotnosť paliva, aj rezervného. Potom vzniká otázka, kam s rezervným palivom? Na strechu? do kufra?...
V literatúre sa bežne spomína zníženie výkonu pri prevádzke na drevoplyn, takže taký divajs ako redukčná prevodovka by sa mohol hodiť pri zaťažení. Výhodná by bola s medzinápravovým dif.

Rozmery tak akurát.

Takže som sa točil v kruhu Niva, Pajero / Galloper, Uaz.
Niva 1.6 - malá, slabá, stará, hnilá, malý kompresný pomer.
Niva 1.7 - malá, slabá, hnilá od výroby.
Pajero / Galloper 3L V6 - 6G72 znamená 2 hlavy (2x viac prolemov), aj ked kompresný pomer 8.9 - 9:1
Uaz - historická záležitosť - považujem to za víkendové auto, nie na dennodenné jazdenie. Staré su staré a nové nekvalitné a drahé.
Vitara 2,5-2,7l V6
... nad mnohými inými autami som rozmýšlal ale toto mi prišiel taky optimál. Jednak sa u nás vyskytujú a dá sa medzi nimi hladať slušný kus alebo sa ešte dajú do nich zohnať nahradne diely za normalnu cenu.

Motory nad 3 litre sú u nás jednak málo rozšírené, držia si ceny a majú nemalú spotrebu. Moje mentálne nastavenie je také, aby to malo aj nejakú slušnú spotrebu - aspoň onen prvý projekt.

Výber vozidla je klúčový pre konštrukciu genarátora, takže treba mať najprv motor /auto a potom počítať generátor. Koncepčne by to bol Imbert, akurát prispôsobený na osobák s plánovaným dojazdom 100km.

Pre niekoho bude prespektívny traktor, loď, alebo pidi 2-miestne auto... Každy mame ine podmienky.

neni to všetko,ale už som unavený, tak pokračovanie snaď niekedy nabuduce.

končí mi etapa predlženého volna a so stabilnými cenami PHM som sa mohol opäť odložiť starú dobrú tému drevoplynové genarátory a prerabka aut.
Informácia je v časopriestore.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od viktor »

kompresi pomer motoru a priprava smesi ( karburator, smesovac, vstrik ) na to nema zadny vliv, rozhodujici je vlastni palivo, respektive jeho anidetonacni schopnost, respektive odolnost vuci samozapalum. To oznacuje u BA tvz oktanove cislo, cim vyssi tim muzes jit na vetsi kompresni pomer. Nevim jak je na tom drevoplyn. respektive jake ma " oktanove cislo" Take nevim jaky by vyzadoval predstih. Dal bych proto prednost klasickemu rozdelovaci pred ridici jednotkou. Co je take zajimave je odolnost motoru vuci "necistemu" palivu, to byl jeden co vim velky problem drevoplynu, proste jeho cistota ( popel, dehet a spol ) coz se samozrejme negativne promita do zivotnosti motoru, co ventilova sedla ? stare motory byly chrane olovem, ted jsou tam trdokovy na sedlech. Takze co se tyka me vachazi me z toho nejaky stary motor s velkym obsahem nic moderniho, napr volha gaz atd...
jak chces ridit smes ? smesovac ? cisteni drevoplynu atd...
spotreba je dana energetickym obsahem paliva. tecka. kompresni pomer to neresi ...
jako mentalni hra dobry, ale jinak dost dlouha cesta s nejasnym vysledkem
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od bacil »

řídící jednotka toho umí dost korigovat, ale pro e85 se některé musel "přečipovat", aby uměly tak vysoké okt. číslo. Možná by šlo jít touto cestou, že se řj buď okecá váha vzduchu, nebo přeprogramuje rozsah regulace předstihu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od viktor »

maliny a hrusky... co s tim ma spolecneho nejake oktanove cislo ? pletes dohromady veci co spolu nijak nesouviseji,
co se musi menit v pripade pridani vetsiho podilu lihu do benzinu napr e85 je pomer palivo*/ vzduch....
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od JOBU »

Vyšie oktánove číslo umožňuje, resp. potrebuje vyšší predstih, a opačne, aby nedochádzalo k detonačnému spaľovaniu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od dracekvo »

To není až tak pravda. Vyšší oktanové číslo mi umožňuje jít s předstihem výš aniž by došlo k detonačnímu spalování. Ale pokud použiju palivo s vyšším oktanovým číslem u motoru, jenž je vyladěn na nižší oktanové číslo, tak se vůbec nic nestane.
Běžná věc je, že se do auta s předepsaným N95 natankuje N98 nebo verva 100. Nebo třeba LPG, které má oktanové číslo i přes 100. A vůbec to motoru nevadí, protože je prostě vyšší rezerva k dosažení detonačního spalování.

Ale pokud mám auto vyžadujicí N98 a budu do něj tankovat N95, tak si můžu oddělat motor a ani čidlo klepání to nezachrání.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vozidla na dřevoplyn

Příspěvek od viktor »

dracekvo ma samozrejme pravdu. co se resilo u prechodu paliv banzin / alkohol v nejakem mixu s benzinem napr zminene E 85 byl vhodny pomer paliva a vzduchu, pro vyssi obsah alkoholu bylo nutne zvysit i " bohatost smesi" . na alkohol respektive primo " denaturak" technicky lih šlo jezdit samozrejme i ze "starymi" motory s karburatory, nicmene bylo nutne karburator pretryskovat na vetsi rozmer trysek.
Obavam se ze nema moc smysl zde resit neco jako prestavbu motoru na drevoplyn pokud chybi zakladni znalosti ohledne paliv a jejich spalovani v motorech s vnitřnim spalovanim.
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět