AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Maximus »

Nedostatek AdBlue je dalsim kamenem dlouhé cestičky z domina, které se začalo kácet.

Dopad na již tak narusenou mezinárodní dopravu bude značný. Týkat se to bude ovsem nejen kamionů, ale i vetsiny modernich autobusu, traktorů a rady osobnich automobilů se vznětovým motorem splnujicich normu EURO 5 a vyšší.

Je to další dukaz prekomplikovanosti stavajiciho systemu a jeho snadné zranitelnosti.

Rozhodně je nejvyšší cas nakupovat nejen vánoční darky :evil:

Resit to jde individuálně treba precipovanim, tak pokud pominu nelegalnost tohoto faktu, tak prostě tolik "čipovacich sad" tu rozhodně nemáme a nebudeme mit.

Musi se to řešit systémově, ale jak?
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Joe Azbest »

Nějak jsem doposud nepochopil v čem je vlasně problém. Výroba se omezila z důvodu drahého plynu a čekají až se zlevní. Tak proč se nechovají tržně a cenu nepříspůsobí ceně zdražených vstupů? Pokud bych to potřeboval do auta abych mohl jezdit, tak za ten litr na 1000km dám klidně pětkrát tolik, když nebude zbytí. A velcí dopravci přenesou náklady na zákazníka a zdražení skončí u nás, tak jak to funguje u všeho. Nechápu.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Permonik »

Co jsem pochopil, tak adblue se nevyrábí přímo, ale z vedlejších/odpadních produktů při výrobě hnojiv. Žádná chemička není postavena tak, aby ho přímo vyráběla. Musí tedy obnovit výrobu hnojiv nejprve, jenže tam to vázne na tak vysoké tržní ceně, že by to zemědělci nekupovali, protože by se jim to nezaplatilo, tak chemičky stojí.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od bivoj »

Co jsem to pochopil já, tak AdBlue (resp jejho část - syntetická močovina) je pouze zpracovaný vedlejší produkt při výrobě hnojiv. Sám o sobě ho IMHO nikdo nevyrábí a ani vyrábět nebude. No a pokud není dostatek plynu na výrobu hnojiv (resp je jeho cena taková, že se hnojivo nedá rentabilně vyrábět), není ani AdBlue.

Edit - fakt jsem to neopsal od Permonika, jen jsme to napsali uplne stejne a on odeslal o par sekund drive. ;-)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Bill Masen »

Sem to tankoval jenom jednou, vlastně docela nedávno, takže ani nevím jak dlouho to vydrží. V rádiu říkali, že na některých bezzínkách na severu čech to už došlo a že do kanistru se to tankovat nesmí.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od devlop »

Bill: tak, tak
https://tn.nova.cz/auto/clanek/446555-a ... nastartuji
Screenshot_226.jpg
Nedostatek močoviny a přípravku AdBlue by představoval značný problém hlavně pro provozovatele kamionů. Běžná spotřeba roztoku je v osobních autech asi 0,7 litru na 1 000 km. S plnou nádrží, která zatím vyjde asi na 200 korun, tak vůz vystačí zhruba na 20 000 kilometrů. Nákladní vozy spotřebují mnohonásobně víc - kamion v průměru dva litry AdBlue na 100 kilometrů.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Joe Azbest »

Nakonec to tedy dopadne tak, že primárním výrobkem bude adblue a hnojivo bude vedlejší produkt. V tom případě ale nechci vidět co bude stát litr ...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od DeadMan »

Já jsem dotankoval nedávno (už za nějakých 12 Kč litr) a koupil jeden 10l kanystr. Nádrž v autě mi vydrží tak na půl roku, takže teď mám tak na rok vystaráno a snad to bude stačit do doby, než to bude zase fungovat.

Jelikož motor běží samostatně a tahle sračka se vstřikuje až do výfuku, mohl by schopný hacker tu sebe kontrolní číčovinu v software prostě vypnout a auto by normálně jezdilo bez problémů dál.

Problém je akorát v tom, že jakmile auto přestane plnit emise, nelze ho nastartovat (jinak je plně funkční), takže kdo to umí v tom autě vypnout, tomu zaplatím zlatem.

Až dojde AdBlue, budu mít nějakou STK u samé :moon
You cannot kill me as I am already dead!
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Joe Azbest »

Už to tady bylo - adblue emulátory: http://www.scr-emulator.cz/3-adblue-emulatory
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od dracekvo »

Ono to není tak, že by byl nedostatek plynu.

Ale chemičky nevyrábí hnojiva, protože za tu cenu je nikdo nekoupí. Takže kvůli tomu není ani adblue.

Ale jedná se o kritickou komoditu pro chod státu, tak bych čekal že nějaké ministerstvo se o to začne zajímat.

Nedavno jsem si koupil můj první naftový osobák v životě. Naštěstí je to stará popelnice s euro 2. Myslím, že kdyby bylo nejhůř, že by to jelo i na mix nafty s olejem na smažení :)

Zrovna o víkendu jsem říkál jednomu z JZD, jestli si dělají zásoby adblue. Ale nic o tom neví.
sigurd
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od sigurd »

Myslím si,že nedostatok AdBlue(a teda nedostatok močoviny) sa zbytočne mediálne nafukuje,výrobci nechajú stúpnuť cenu a hneď bude dostatok.Ak sa to do jari nevyrieši,tak spustím reverznú osmózu na výrobu demi vody,a s mojimi zásobami čistej granulovanej močoviny som schopný vyrobiť minimálne 1500l AdBlue pre kamarátov...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od step »

CBDC1940-6ADA-4CA8-A40A-612947E51E19.jpeg
Stál 6,50 Kč/l
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od step »

Kamarád kamioňák mi tvrdil, že to nějak jde vypnout a jezdit bez adblue, ale problém to je zase zapnout. Ovšem po vypnutí je auto v jiné emisní třídě a má jiné poplatky za silnice, což vyjde zatím asi dráž, než koupit adblue
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Patrol »

....s mojimi zásobami čistej granulovanej močoviny som schopný vyrobiť minimálne 1500l AdBlue pre kamarátov...
A na co skladuješ granulovanou močovinu, jestli to není tajný? Na hnojení, nebo to má i jiné využití?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od cipis »

Nedá se do toho nachcat?
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Dokelnik »

To jsi jak onen Nácko, tradicni vtipna postavicka havire z Handlove. Taky sla parta horniku za onych casu po dole a zhasl jim kahan. Nemeli svabliky ani zapalky, a Nacko dostal napad : "Ja do toho kahana naondim a pujdeme za smradem !"
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Maximus »

Moč není jen mocovina, dojde pravděpodobně k rychlemu poškození dávkovací SCR jednotky.
Určitě ale bude nekdo, kdo to zkousel :devil
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od jerry.mysak »

minulej tejdnem jsem řek našemu skladníkovi, at nakoupí adbleu do zásoby. Před měsícem stálo 5 kč za litr, minulej tejden už 15 a dneska jej neseženeš za 20 kč.


Nestačilo by do nádrže na adblue nalejt vodu? Tam bude maximálně nějaký plovák. Na zimu by se ale musela vylepšit něčím,aby to nezmrzlo.

Máme několik nákladáků a jediný co se na nich sere je vše okolo emisí. Vstřikování močoviny , katalyzátory a řídící jednotky pro adblue. Nic jinýho neopravujeme.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od dracekvo »

Vodu ne, ale demineralizovanou vodu. U nějakých starších aut to prý šlo. Ale nové už mají řadu senzorů a poznají, že tam to adblue neni.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: AdBlue - jeho nedostatek, nahrada ci jiná řešení

Příspěvek od Maximus »

Přesně tak, u novejsich systému je cidlo, ktere spolehlivě rozezna AdBlue od destilky.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Odpovědět