Elektrická koloběžka

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Elektrická koloběžka

Příspěvek od dracekvo »

Koukám, že tu není vlákno o tomto kontroverzním dopravním prostředku.

Situace mě donutila přemýšlet o pořízení tohoto prostředku. Dřív jsem chodil do práce pěšky, protože jsme měli kanceláře relativně blízko, ale přestěhovali nás o něco dál.
Takže by to znamenalo každý den chodit pěšky cca 2x25 min (cca 1.5km). Ale je to tu kopcovité. Takže v létě příjde člověk zpocený, což do kanceláře není moc vhodné. V zimně taky, protože se zpotí pod teplým oblečením.
Na el. kolo nemám místo a stejně si myslím, že za deště to není nejlepší dopravní prostředek kvůli pozezu.
Nějaké malé auto s objemem 1.0 se mi kupovat nechce, protože je to další krám do kterého bych musel dávat peníze.

Tak proto přemýšlím o koloběžce. Nejvyšší kopec mám asi část, kde je převýšení cca 8m na délce 60m. Tj. jestli dobře počítám skoro 14%.

Bude na to stačit koloběžka s motorem 500W (Kugoo Kirin M4)? Má psanou stoupavost 20%?

Cesta je po silnici, po kostkách, kousek i po pěšině.
Moje požadavky jsou 10" kola, náhon na zadek, ovládní ukazováčkem (ne na palec), brzdy na obou kolech, celoodpružená, zapínání na klíček. Případně nějaký tip na něco jiného?

Díky
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od BiSon »

Nemam elektrickou, ale dost jezdim po meste na normalni kolobezce, snad se par postrehu bude hodit. Nejaka fyzika je univerzalni :)

Kolobezky mam dve - malou skladaci s 200mm kolecky a vetsi neskladaci s 16" koly.

Ta vetsi je o svetelne roky pohodlnejsi, nic na tom nemeni ani to ze mala je odpruzena a velka ne. Holt nafukovaci kola (i kdyz skoro na 3 atm) delaji svoje. Hrozne moc poznat to je na horsi ceste - chodnik, zamkova dlazba na cyklostezce, slusna polni cesta - zadnej problem. Na male jsem vyklepanej z jakekoliv cesty ktera neni hladkej asfalt. S tim souvisi i delka cesty - na vic nez 1-2km bych tu skladaci fakt vzit moc nechtel.

Geomerie - kolobezka neni kolo, teziste mas vicemene presne mezi koly, zato na jizdnim kole prakticky az nad zadnim kolem. Schvalne se na to mrkni. Dusledek je jasnej - kdyz zaberes za predni brzdu, tak na kolobezce "hodis tygra" mnohem driv.
A muze byt jeste hur - normalni kolobezka (treba kostka, ale prakticky vsichni vyrobci) maji predni vidlici sklonenou a predni kolo posunute trosku dopredu - prave proto aby te kolobezka nevyhodila. Prakticky vsechny skladaci i elektricke co jsem videl mely mely predni kolo v kolmici pod riditky. Takze vyhazuji jeste daleko ochotneji. Osobne vyzkouseno. Asi z toho duvodu jsem vubec nenasel skladaci kolobezku s predni brzdou (nemyslim "velke" kolobezky typu Mibo Mastr, ty to samozrejme maji, ale takove ty male mrchy).

Kopec je problem. Pro elektromotr mozna ne, ale kdyz jedes za svy tak je to podstatne vic citit nez treba na kole.

A posledni vec - zapomen na to, ze jak dojde elektrina, tak na elektricke kolobezce nekam dojedes. Nedojedes. Na kolobezce potrebujes mit nohu na ktere stojis co nejbliz zemi (delas v podstate drepy na jedne noze). Jenze drtiva vetsina kolobezek ma "v podlaze" baterky. Pro elektrickou jizdu to nevadi, pro odrazeni to vadi hodne.

Posledni vec je legislativa - max 250W a max 25km/h. Jinak jedes na elektrickem skutru se vsemi dusledky ktere to ma. Zatim to pokud vim nikdo moc nekontroluje, max pri nehode. Par pripadu uz bylo.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od dracekvo »

Mám to cca ty 2km. Což si myslím, že bude zvládnutelné celoročně.
Samozřejmě bych bral velkou. Asi stylem, že bych koupil obyč a přestavěl si jí na elektro. Ale tu bych neměl kam dávat.
S legislativou je trošku zmatek. V čr je to myslím, do rychlosti 25km a výkonu 1kW. Ale je tam zmínka, že se musí jednat o asistenci. Což žádná z koloběžek nesplňuje, protože jezdí sama. To jen pro info, pokud by se člověk striktně držel výkladu zákona. U nás je to zatím taková šedá zóna.

Ano, o tom, že to bude s bezpečností horčí samozřejmě vím. Nepotřebuji trhat rychlostní rekordy. Těch 25km úplně stačí. Jde mi jen o to, aby mě to vytáhlo do kopce.

Našel jsem ještě druhého kandidáta. Bezior s1. Vypadá to zpracováním lépe jak kugoo, má to poloterénní pneu a výkon 1kW. To už by mě mělo v pohodě vytáhnout úplně všude. Jen bohužel kromě dvou videí na youtube žádou kloudnou recenzi najít nemůžu.

Já si snad budu muset založit facebook. Nemůžu najít žádné klasické forum, které by se věnovalo těmhle verkům.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od BiSon »

Jakkoliv muzu mit ke Kostkam nejake vyhrady, tak bych se radsi podival na neco takoveho:
https://www.kostkakolobezky.cz/rebel/92 ... neon_lemon

Ale chapu, ze je to uplne jina cenovka nez si asi predstavujes.
A urcite (aspon dle navodu) nepojede sama, ale bude jezdci jenom pomahat.

Jestli skladaci kolobezka, asi bych sahl po Mibo Mastr, ale pak musis nechat dodelat elektriku. Nekteri servisaci to nabizeji.

V tech elektro skladacich se moc nevyznam, ony stejne vsechny vypadaji dost podobne, jako kdyby pulka z nich vyjizdela z jedne cinske fabriky.

Update:
aby nedoslo ke zbytecnejm nepochopenim - kostky urcite nejsou spatne. Jenom mely mekci ram nez (cast) konkurence.
Permonik
Příspěvky: 498
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od Permonik »

Dracekvo, s tou legislativou se to dost plete, protože je víc předpisů, co platí zároveň. Pro koloběžku platí (jako i pro kolo) výjimka, že do 6 km/h si použij co chceš (výjimka zděděná z elektrických golfových vozíků a invalidních vozíků). Proto mají nějaká kola/koloběžky rozjezdové "turbo" do těch 6 km/h. Pak už se to dělí hlavně na "motorové" a "s pomocným motorem". Pokud to má pomocný motor (třeba kolo s benzíňákem na nosiči s třecím převodem), platí limit 25 km/h a 1 kW. Pokud to má pohon, který je součástí konstrukce, třeba motor v náboji, platí pro to limit 25 km/h, max 250 W a pouze jako asistence. Pro ten 1 kW limit stručně platí, že když odmontuješ všechny prvky pohonu (motor, převod, přenos) bez nahrazení jinými díly "zpátky", tak musí zůstat pojizdná věc, pokud to nebude pojizdné, není to kategorie s pomocným motorem. (zjednodušeně třeba zmíněno zde )

EDIT: Jinak já mám taky koloběžku s 500W motorem a do kopce se už zadýchává (místo 25 km/h dá tak 12). Mám ji "originál" se samolepkama "250 W" a překalibrovaným displejem, že ukazuje poloviční výkon. Už se teda ale neprodává. Co jsem ale koukal dřív, tak mi nejlepší přišla xiaomi koloběžka, protože se právě dala vzít silnější verze omezená jen SW a pak ji zpět přenastavit na silnější. Stejně tak pro dlouhodobý provoz se hodí, když má koloběžka aplikaci do mobilu, kde jsou data z BMS a je vidět stav článků baterie. To je pro ty, co budou jezdit po větším městě a chtějí to mít "legálně". Pokud se člověk rozhodne to neřešit, jako většina, tak jsou lepší silnější stroje a máš-li cestou kopec, tak vůbec neuvažuj o něčem pod 500 W
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od Hans »

Mám nadupáno pár set km na neelektrické koloběžce s 20" koly (Kostka Twenty) a můžu potvrdit BiSonova slova.

V bývalé práci kolega postupně vyzkoušel několik skládacích čínských elektrokoloběžek a nakonec skončil u podstatně dražší a větší Perut Trek.

Jejich skládací model Basic částečně splňuje tvé požadavky.
Perut Basic
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od cipis »

Já sice nemám elektrokoloběžku, ale několik akumulátorů doma jo, tak jsem si radši koupil takové ty hasící balóny.


https://www.novinky.cz/clanek/krimi-poz ... e-40407187
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od dracekvo »

Permonik: dobře. Pokud ti 500W jede takto pomalu do kopce, tak to asi vezmu Bezior S1. Má to 1kW.

Xiaomi nechci z důvodu absence odpružení. A dyž tam pak lidi dají ještě bezdušové pneu, tak je to prý strašný drncák.

Chyba je nabíjet aku bez dozoru. Já to budu nabíjet v koupelně a rozhodně nikdy pokud půjdu spát.

Perut basic je už cenou jinde a nemá to brzdu v předu. Vzhledem k tomu, že na tom chci jezdit celoročně mám jednu z podmínek dvě brzdy.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od cipis »

Ano, bez dozoru.
Jenže ty baterky mohou zahořet i bez dozoru, viz. krápníky. Takže sice dozoruješ při nabíjení, ale co zbytek času?

Ta hasicí koule stojí zlomek ceny případné škody. Mám toto, z jiných zdrojů teda: https://www.e-safetyshop.eu/p/protipozarni-hasici-koule
Permonik
Příspěvky: 498
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od Permonik »

Ten údaj je pro kopec zhruba 9.5 %.
Kola mám 10" nafukovací a rádoby odpružené - po běžné cestě a chodníku je to v pohodě, kvalitní dlažba taky. I pěšina v trávě je ok. Kočičí hlavy ale plnou rychlostí už příjemné není.
Tu BMS jsem nemyslel tak úplně jako ochrana k nabíjení, protože bez BMS by nefungovala žádná baterka, to mají všechny. Spíš o to, že na displeji koloběžky máš tři čárky a jak u koloběžky, tak u kola mého či manželky, tak ty čárky jsou ne moc použitelný údaj pro reálný odhad stavu. Navíc s tou BMS aplikací v mobilu pak vidíš, že začíná třeba odcházet jeden článek, takže pak víš, proč ti baterka-dojezd tak rychle padá a dá se s tím něco dělat. Stejně tak jako varování při nabíjení, že ten článek se může hřát, dělat problém a baterku opravit/vyměnit. Neříkám, že bych už kolo(běžku) bez BMS s BT do mobilu nekoupil, ale dal bych tomu docela váhu, zejména když to má sloužit denně.
Jo a jak píše i cipis, tak baterky do rc letadel skladuju v plechové krabici mimo dům a za ty roky se mi už stalo, že jich pár zahořelo a i mimo nabíjení. Při nabíjení je to díky ohřátí největší pravděpodobnost, ale není to jediná situace, kdy se to může stát. (BTW, překvapilo mě, že mi nedávno zahořela i AA NiMH baterka, začalo se z ní kouřit a protavila držák. Nic teda nezapálila. Zkrat tam nikde nebyl)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od dracekvo »

https://www.aliexpress.com/item/1005003917465150.html

o možnosti připojit telefon tam nic nepíšou. No nicméně to lze vždy vyřešit koupí externí bms s bluetooth pro monitorování baterky.

Skladování bude na balkoně. Stejně moc nevěřím účinností této hasící koule zrovna pro hašení baterek.
Úplně nejlepší by bylo, kdyby ten aku box byl odnímatelný. Ale to mají asi jen ty velké koloběžky.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Elektrická koloběžka

Příspěvek od cipis »

To není na hašení baterek, ale toho zapáleného okolí ... A exploze musí probrat obsluhu hasícího přístroje, aby dodělal zbytek. Plus samozřejmě, dle norem, požární hlásič v každé domácnosti (stejně jak ten hasičák).
Odpovědět