Traktor / malotraktor / různé samohyby

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Startování motoru 4T Hondy na Terra Vari je skutečně velmi snadné. El. startér s akumulátorem bych viděl jen jako úplně zbytečné, komplikující, zdražující a potencionální zdroj poruch. Nehledě k péči o akumulátor. Přece se jen ten strojek nepoužívá denně a v zimě asi vůbec.
Skladovat ho s vlekem je dost náročné na prostor, ale dá se ta sestava rychle rozebrat a složit.
*
Startování 2T Jikovu byla naproti tomu neskutečná dřina. Hlavně při teplém motoru. Nestačili jsme opravovat startér a měnit šňůry. A i přes několik snah, žádný odborník ani servis ten sfinský motor nezkrotil. Furt to bylo stejné.
*
Nejvíc mě to sralo u sečení lištou když jsem na to byl sám. Po kolečku bylo třeba trochu odhrábat trávu aby se nemotala mezi prsty lišty. A pak už byl problém tu bestii znovu uvést do chodu.

Další problém byly kameny a kamínky. Deformovaly nebo přímo ničily prsty lišty. Do akce se vždy muselo s velkou brašnou nářadí a náhradních dílů.

Dlouho jsem to nevydržel a celý ten systém zavrhnul. Vyrobil jsem si z 3f motoru bubnovku. Bez pojezdu, buben přímo na hřídeli motoru. A bylo po problémech. Jen to chtělo občas vyměnit přední ložisko na tom el. motoru.

Lepší bylo pro mě tehdy tahat desítky metrů kabelů než bojovat se sveřepým zlomyslným 2T.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Další alternativa je poměrně nová česká firma Dakr.
Třeba tady něco o nich:
https://www.dakr.com/voziky-vlecky-a-pracovni-sedacky/
Hodnotit nemůžu, protože to nemám.

Ale koupil jsem si od nich sestavu sečení. Bubnovku + mulčovač.
https://www.dakr.com/stavebnice-tekton/
A ten mulčovač, chvála za nerezové šasi, dokáže neskutečné věci. Trávisko, plevel do pasu není pro něj větší problém. A s klidným srdcem bych ten strojek mohl všem trávním "bordelářům" doporučit.
*
Sice po rozebrání a prozkoumání jsem byl dost zklamán některými netechnickými, primitivními až humpoláckými řešeními na úrovni minulého soc. kutilství, ale na funkci to nemá žádný vliv.
Takový nějaký minimalizmus v případě potřeby lehce opravitelný a vyměnitelný. A jejich eshop má veškerých ND dost.
Čímž nechci tvrdit, že je ten mulčovač nějak moc poruchový. Jen občas něco při extrémním použití samozřejmě odejde. Třeba klínové řemeny, mulčovací nůž při najetí na zbytek pařezu atd...
*
Víkendový soused s drahým trávním traktorem, brácha a i kolemjdoucí nechápali, co ten stroječek zvládne. Když někdy z toho trávního bordelu nešel ani vidět...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od proforma »

Prave ze uvazuju o nove pohonne jednotce, chci ten nejsilnejsi Koehler, aby to mohlo i priblizovat drevo. A stavajici prodat. Ale nez se pro to rozhoupu, zajima mne to startovani, protoze na starym to snurou fakt nedavam.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

Elektrické startování u nových 4T motorů u ručních samochodných sekaček (a jiných samohybů) je jen pro zlost.
Tomu kdo ho nemá, popíšu krátké zhodnocení:
- původní ruční startování šňůrou je demontované, takže sekačku už nejde ručně startovat
- místo něj je ozubené kolo (většinou vyseknuté z plechu)
- na toto kolo zapadá startér, který vypadá jak vymontovaný z dětského autíčka
- akumulátor je pekelně předražený akumulátor z aku vrtačky (Briggs and Stratton cca 2-2500,-/ks)
Akumulátor se za provozu samozřejmě nedobíjí, takže u sekačky, kdy máte dle návodu s každým vysypáním koše sekačku chcípnout a znovu nastartovat je u větší zahrady za chvíli vymlácený a pak musíte čekat až se nabije v externí nabíječce.
Pokud necháte částečně vymlácený akumulátor přes zimu v sekačce, v neizolované zahradní boudě, je po první zimě po něm.
Soused důchodce si koupil sekačku Briggs and Stratton s el. startérem, po druhé zimě je výsledek takový, že přijede na zahradu, z auta vymontuje 12V/55 Ah baterku (naštěstí byla ta původní aku 10,8V/1,45Ah), k této baterce přidělá samodomo startovací kabely a jde nastartovat sekačku ;)
Když mu sekačka chcípne, nese k ní 14 kg baterku, aby mohl znovu nastartovat :head
Ruční startování provazem u nové Hondy zvládne bez větších problémů osmileté dítě, pokud nezapomenu pustit benzín, chytne na první zatáhnutí ...
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

proforma píše: 11.01.2023 7:14 Prave ze uvazuju o nove pohonne jednotce, chci ten nejsilnejsi Koehler, aby to mohlo i priblizovat drevo. A stavajici prodat. Ale nez se pro to rozhoupu, zajima mne to startovani, protoze na starym to snurou fakt nedavam.
Bohatě by měla stačit i Honda.
Tím, že použiješ převodovku původem z 2T (je více do pomala), tak sice Vari bude jezdit pomaleji než jezdil 2T originál, ale bude mít o to větší sílu.
Výsledkem bude, že s Hondou budeš mít větší kroutící moment, než kdybys koupila Kohler s 4T převodovkou.
Kohler je kvalitnější motor, nicméně mnohem hůře se na něj shánějí díly a servis.
Na hondu (B&S, Stihl) seženeš většinu dílů i v druhovýrobě za výrazně nižší ceny + servis dělá kdejaký franta vedle ve vsi.
Startování u Hondy GCV 170 mám prakticky odzkoušené a jde velmi lehce, předpokládám, že u GCV200 to bude stejné.
Zajdi si do nejbliší prodejny Vari nebo Mountfield a startování si vyzkoušej, u bédy trávníčka je motor GCV 170 např. na sekačce SP 535 HW 4S.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Piston »

Jakýkoliv 4T motor v mém širokém parku zahradní techniky funguje bez problémů - ať už to je nejlevnější BaS, nebo různé Hondy. Lehké startování, spolehlivost… Což je přesný opak Jikovu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Vrabi, to jako fact, že se vyrábí el. startovací strojky u kterých není během chodu akumulátor dobíjen?
A někdo to kupuje?
Tomu se mi až věřit nechce!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od honzasl »

Samozřejmě, že vyrábí, všechny dnešní sekačky s elektrickým startem v sobě mají baterku ala akuvrtačka, kterou je potřeba dobíjet externě. Je to jednuduché, levné a spolehlivé a nikoho to moc neomezuje.

Sekačka má jen magneto, nemá žádné dynamo nebo alternátor.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od dracekvo »

Pokud je tam li-ion baterka ala vrtačka, tak není důvod aby odešla během 2-3 let.
Pokud se to někomu povedlo, tak holt nečetl návod a baterku asi nevhodně skladoval.
Taky je otázka kolik ta baterka vydrží startů. Pokud cca 20, tak není důvod, proč řešit dobíjení. To mi vystačí pohodlně na půl dne sekání.
Taky jsou výborný sekačky s volnoběžkou, nebo jak se ta funkce jmenuje. Ty není potřeba chcípat.

Koukla jsem třeba jak to má vyřešené makita. Jestli třeba nepoužívá pro start stejnou baterku jako pro nářadí, což by dávalo smysl pro fandy značky, kteří už nějaké nářadí mají. A zjistil jsem, že makita asi sekačku se startérem nedělá.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

Ano, je tam akumulátor s běžnými články jako má aku nářadí.
Vydrží odhadem cca 15 startů, což je u sekačky na větší zahradu málo. Sice to lze řešit tím, že sekačku nebudu při vyndavání koše chcípat, ale pak porušuji návod k obsluze a bezpečnostní přepisy.
Konkrétně akumulátor u souseda neodešel z důvodu poškození článků, ale proto, že nějaká moudrá hlava usoudila, že není potřeba plnohodnotná nabíječka jako u aku nářadí, nýbrž k akumulátoru je jen malé "trafo" do zásuvky, elektronika řídící nabíjení a sledující stav akumulátoru je uvnitř v pouzdře akumulátoru.
Tato elektronika je zalitá nějakou pryskyřicí, pravděpodobně kvůli otřesům při provozu, takže se k ní nijak nedostaneš.
Po zimní odstávce (druhou zimu) chtěl aku nabít, ale kontrolka na něm hlásila závadu a odmítla nabíjet, napětí na svorkách aku bylo při tom v pořádku.
Zajímavé je, že až do úplného vybití ještě potom normálně startoval, takže závada s největší pravděpodobností nebyla ve článcích.
Chyba bylo, že ho napřed úplně vymlátil a pak šel reklamovat.
Na akumulátor se nevztahuje prodloužená záruka, dokonce mu tvrdili, že záruka je jen 6 měsíců, tak to vzdal a než by koupil nový za 2500,- raději startuje baterkou z auta :head
Akumulátor je zatavený a každý výrobce ho má jiný, navíc je i odlišný od aku nářadí stejného výrobce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od dracekvo »

No, pokud to nahodí přes baterku z auta, tak v sekačce žádná elektronika zřejmě není a je jí jedno co tam přijde za napětí.
Takže bych poprosil někoho o vytisknutí adaptéru na
https://www.lidl.cz/p/parkside-akumulat ... p100346857
https://www.lidl.cz/p/parkside-nabijeck ... p100346959

případně koupil ty nabíječky dvě a z jednu vykuchal a použil z ní tu základnu na baterku.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

V sekačce (aspoň té sousedovo) žádné elektronika není, můžeš tam pustit jakékoli napětí, které ještě nespálí startér.
Pokud akumulátor poskytne dostatečné napětí (a proud), můžeš použít s příslušným mezikusem i akumulátor jiného výrobce. To ostatně soused, byť v poněkud extrémní verzi udělal ;)
Osobně bych použil spíše nějakou uzavřenou AGM nebo gelovou uni baterku z motorky, nemusím k ní shánět nabíječku, propojím to jen kabeláží a kdykoliv jí mohu nahradit nezávisle na výrobci.
Umístění akumulátoru vzhledem k jeho velikosti není problém kamkoli na šasi sekačky.
aku.jpg
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od dracekvo »

To by se mě osobně moc nechtělo. Prostě moc úkonů k tomu abych pak mohl baterku po každém sekání nabít, nebo bych musel k sekačce tahat nabíječku.
Olovo jak je známo degraduje pokud se nechá ve vybitém stavu, navíc výdrž těhle baterek je mizerná. Sám jsem došel do stavu, že jsem do motorky místo těhle mizernejch baterek udělal náhradu z LiFePO.

Navíc od 2.3Ah olova bych neočekával nějaké zázraky. Není to li-xx technologie, abych mohl po tak malé baterce chtít velké proudy.
Odpovědět