Polní telefon

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1697
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Polní telefon

Příspěvek od Josef »

Pokud ti nevoní elektronka a použiješ polovodiče, nezůstane jen u samotného zesilovače. Zesilovací obvod musíš z obou stran mimořádně dokonale zabezpečit proti přepětí. A to nejen proti prozvonění induktorem napětím řádu stovky voltů, ale i proti impulzu řádu kilovoltů. To se tam může dostat v okamžiku připojení linky (pár desítek kilometrů dlouhé - u kratší totiž netřeba zesilovač) nebo z indukce při nějakém souběhu vedení s VN (v polích a lesích vede velmi často rozvod 22kV mířící k obecním trafostanicím) nebo vznikne od bouřky. Pokud to nezabezpečíš, zesilovač ti odejde a jako na potvoru zrovna v situaci, kdy jej budeš nutně potřebovat. Tím se ti to schéma zapojení zkomplikuje o nějaký ten transil, omezovací odpory a antiparalelní diody. Samotné oddělovací trafo ten problém asi nevyřeší. Napětí musíš omezit postupně v několika krocích a nezatlumit linku, aby nebylo funkcí transilu ohroženo prozvánění a pod. Navíc to nesmí způsobit přídavnou kapacitu, jinak na dlouhé lince ubude výšek, přibude basů a hovor bude obtížně srozumitelný. Ono to ve výsledku nebude nakonec tak jednoduché a technicky elegantní, jak to při prvním pohledu na schémátko holého zesilovače vypadá...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1047
Registrován: 26.03.2012 16:08
Bydliště: Brno

Re: Polní telefon

Příspěvek od Artifex »

Však to jsem nahodil jako základ, součástek, které se dají sehnat, klidně rozšiřuj a modifikuj :twisted:
dako
Příspěvky: 144
Registrován: 02.10.2012 8:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Polní telefon

Příspěvek od dako »

Na vstup toho telefonního zesilovače bych normálně připojil běžnou plynovou bleskojistku + 2ks antiparalelních diod, přimo na vstup. Akorád je třeba vyřešit, jak obejít "vyzváněcí" napětí z induktoru.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
RadioMan
Příspěvky: 1
Registrován: 30.07.2019 17:25

Re: Polní telefon

Příspěvek od RadioMan »

Ahoj,

úplně náhodou jsem objevil toto fórum a se zájmem si přečetl toto starší vlákno. Přijde mi, že je v něm několik řekněme zavádějících informací a dovolím si na ně SUBJEKTIVNĚ reagovat - tak mne prosím hnedka neukamenujte :-)

Jednak mě zaujala zmínka o Wi-Fi a jeho souvislostí s onkologickými onemocněními - nevěděl jsem, že je takovéto fake-news pořád ještě rozšířené. VF signál vlnových délek používaných v radiokomunikacích opravdu nemůže vyvolat rakovinu. Jiné nemoci ano, ale rakovinu opravdu ne.

Co se týče přenosu zvuku (a signálu obecně) přes vedení NN nebo VN, tak to samozřejmě možné je a běžně se to i dnes aplikuje. Domácí LAN rozvody na tomto principu s krabičkami jejichž foto tu bylo, skutečně celkem dobře fungují a můe to být zajímavá alternativa třeba v objektech, kde je nežádoucí vrtat nebo sekat další rozvod a přitom je tam problém s WiFi sítí (železobetnové objekty atd.). Fungují ale jen na relativně krátkou vzdálenost a pro nějaký dálkový přenos zvuku atd. se nehodí - ne snad kvůli nějakým ztrátám či rušení (podstata silového vedení umožňuje bezproblémově transponovat signál patřičně zesílený, na nějž pak běžné průmyslové rušení nemá vliv), ale jde spíše o topologii silových rozvodů - podobný přenos totiž funguje obvykle jen k prvnímu transformátoru. Ten pro audio (nedej bože třeba pro LAN) signál funguje jako obrovská tlumivka a samozřejmě ho nepřenese.

Pokud o tomto ale mluvíme v sekci "Výbava a dovednosti k přežití", tak mi přijde nelogické se zaobírat s něčím podobným. Pokud přece budeme chtít použít drátové telefony ke spojení v případě nějaké globální katastrofy, kdy běžné způsoby komunikace přestanou fungovat, tak nás myslím až tak moc nemusí zajímat, jak vysoké napětí ve vedení původně bylo, protože v dané chvíli v něm nejspíš žádné nebude (bylo-li by, budou fungovat jiné, lepší komunkační kanály).

Elektronku v PZK (mimochodem, tento zesilovač se dá ještě pořád běžně sehnat) bych vůbec nezavrhoval a rozhodně ji hlavně nenahrazoval. Jedním z důvodů, proč jsou ve výstroji armád celého světa stále ještě drátové telefony je (kromě složitější realizace odposlechu) především ochrana proti EMP. Jistě víte co to je a třeba při jaderném výbuchu dokáže zcela spolehlivě během tisíciny vteřiny zlikvidovat veškeré polovodiče ve značně širokém okolí. Vakuové "polovodiče" - tedy elektronky jsou ale překvapivě proti EMP značně odolné. Však i proto má každý správný "postapokalyptik" schované doma nějaké lampové rádio po babičce...

Jako náhrada anodové baterie je opravdu nejlepší sada devítivoltových baterií v nějakém obalu, jak tu bylo zmíněno. Není to tak drahé a je to bezúdržbové. Někdo tu navrhoval jednu devítku a k ní čínský měnič - to rozhodně není šikovné řešení, protože měnič má dost vysoký vlastní odběr a 9V baterie má velmi malou kapacitu (200-300 mAh). Zákon zachování energie překvapivě funguje i zde - abyste dostali deset miliampérů na 45V, musíte z 9V dodat miliampérů padesát - ovšem jen v případě, že váš měnič nebude mít žádnou vlastní spotřebu a že bude mít 100% účinnost - což samozřejmě žádný nemá. Taková "anodka" by tedy fungovala maximálně pár hodin - nehledě na to, že by se nedala zabudovat do původního obalu, protože měnič by se musel nějak zapínat a vypínat. Měnič z foťáku taky cesta určitě není - ten funguje úplně jinak. Nabíjí malým proudem elektrolytický kondenzátor, který se pak naráz vybije do blesku (proto se taky čeká před dalším zábleskem, než se zase kondenzátor nabije). Proud takového měniče je velmi malý a výstup je "měkký" - při zatížení napětí rázem spadne. Pro napájení lampy (zejména ve funkci zesilovače) potřebujete proud tvrdý alespoň tak, aby napětí nějak výrazně při zatížení nekolísalo - protože jinak se samozřejmě projeví problém se zpětnou vazbou a takový zesilovač se "rozhouká". A nakonec - polovodičovým měničem v jakémkoliv čistě elektronkovém zařízení přijdeme o jednu z hlavních výhod - totiž již zmíněné odolnosti proti EMP...
poloventilator
Příspěvky: 28
Registrován: 01.05.2020 13:25

Re: Polní telefon

Příspěvek od poloventilator »

Hezke nazorne video o polnich telefonech a jejich aplikacich v postapo : https://www.youtube.com/watch?v=TZY_yIu9tW0
Odpovědět