Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dR94HWVa
Příspěvky: 58
Registrován: 21.07.2016 13:00

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od dR94HWVa »

PeFi, děkuji za zdroje. Samozřejmě, že jsem něco hledal, ale všechno bylo na úrovni vědy ze čtyřlístku a magnetů do pračky.

Je docela zajímavá ta kalkulačka: http://empselector.hubersuhner.com/hemp/index.php

Obrázek

Když budu uvažovat hodně přehnaný případ, že v mobilním telefonu je dipólová anténa o celkové délce 2 m. Tak Intenzita v takovém poli mezi oběma konci vyjde 2500 V.

Celé Aplication note k HEMP threat uvažuje výšku výbuchu EMP bomby 40 km. Budu uvažovat, že budu stát přímo pod ní, aby ta vzdálenost byla nejkratší možná. A protože podle pana Maxwella, nebo jednodušeji podle pana Coulomba klesá intenzita elektrického pole se čtvercem vzdálenosti, tak budu měřit na té anténě 2500 / 4.10^8 = 1,6.10^-6 V to je 1,6 uV, samotná citlivost přijímače v telefonu bude v řádech mV nebo stovek uV (-112 dBm)

Co počítám špatně?

Abych tady přispěl něčím zajímavým, tak jsem našel starou přednášku doc. Jelínka na téma "Expozice člověka neionizujícímu záření - Fakta a mýty o interakci elektromagnetického pole s člověkem a s ní spojených rizicích"

https://uloz.to/!tx9aiqWUCUvB/2015-04-2 ... m-fjfi-pdf
PeFi
Příspěvky: 1539
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od PeFi »

Podle mě ta kalkulačka už sama o sobě uvažuje vzdálenost 40 km od antény, takže byste to vůbec neměl dělit.
Ručně přes Maxwelky bych to možná zvládl tak před 20 lety, od té doby jsem Maxwelky nikdy použít nezkoušel, pouze o ně občas zakopávám a snažím se jim neskřížit cestu. :lol:

Zajímavě vychází i graf s proudy - podle mě se puls dopadnuvší na anténu zachová podobně jako úder blesku, tedy tak trochu jako zdroj proudu a proud si to prostě vynutí. Když se navíc podíváte na di/dt, tak lze tušit, že to nadělá pěknou paseku i na malé anténě.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 761
Registrován: 01.08.2015 15:34
Bydliště: US

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Alstratt »

The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3104
Registrován: 22.07.2013 21:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

Opakuji znovu po bambilionté.
Toto jsou ĆESKÉ stránky .
Mějte PROSÍM trochu ohleduplnosti a pro nás , co jso paradoxně opravdu z Čech a touto proklatou anglickou řečí nevládnou, dejte alespoň ze slušnosti stručnou recenzi o čem ten odkaz je ! Ano , častý argument , že to strýček Googl přeloží chápu.
Ale a) je slušností vůči ostatním, dát tu anotaci i když je to česky, prostě jenom kvůli tomu aby čtenář nestrácel čas něčím co už četl x-krát.
b) oby nestrácel několika násobně víc času překladem jenom proto aby zjistil že v jiné jazykové mutaci to už četl x-krát
c) Anglicky mluvené video si prostě strčte do :moon , protože to mi bez české recenze je úplně k Ho..nu protože angličané se to nenaučili psát tak jak to vyslovují a i ten googl mi pak je taky na ho..no
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3801
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od bivoj »

OT - S těmi videi v angličtině bych asi do řiti nechodil. Například já jsem se v ní díky nim (a filmům) rapidně zlepšil. Před cca 15 lety jsem anglicky mluveným filmům či videům na YT nerozuměl skoro vůbec (k filmům byly naprosto nutné titulky - pozn, protože preferuji původní hlasy herců, tj originální znění). Jak ale začaly postupem času vznikat na YT různé kanály, které mě enormě zajímaly a především se v nich mluvilo výbornou angličtinou (příkladem budiž kanál Hickok45 - kde prostě to, že jeho tvůrce Greg Kinman je bývalým učitelem angličtiny je strašně poznat na jeho perfektní výslovnosti, což je dost důležité), začal jsem postupem času rozumět více a více, aniž bych k tomu měl jakékoliv titulky (analogie k tomu, když jste na delší dobu v cizí zemi, prostě se ten jazyk naučíte tak nějak přirozeně).

No a dnes si po patnácti letech dovolím říct, že rozumím 95% mluveného obsahu anglických videí a filmů.
Bez školy, bez cíleného studia, jen sledováním anglických YT kanálů po večerech a sledováním EN filmů v původním znění! ;)

Pozn. - nejsem žádný mlaďoch kterýmu by to šlo samo od sebe, ale právě ty videa na YT mi ukázaly, že i starýho psa lze naučit novým kouskům. ;)

Takže bych anglické videa nezavrhoval ani pro ty, co anglicky neumí - sledujte, pouštějte si. Dnes je výběr, oproti situaci před patnácti lety, daleko lepší a nepoměrně širší, troufnu si říct, že ať má člověk jako koníčka cokoliv, na YT k němu najde desítky velmi kvalitních kanálů. A pokud ho bude bavit obsah vizuální, i to porozumění obsahu mluvenému přijde.
Sic semper tyrannis.
Waldes
Příspěvky: 9
Registrován: 27.10.2019 14:00
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Waldes »

Prečítam si postupne toto fórum a všimol som si, že sa tu najväčšmi objavujú dva názory na EMP a to oba extrémy. Na jednej strane vraj stačí zabaliť veci alobalu, impulz je hlavne vysokofrekvenčný a podobné skresľujúce informácie. Na druhej strane panika. Pravda je niekde nie uprostred ale bližšie k tej panike. Spektrum elektromagnetického žiarenia pri EMP je kontinuálne od zvukových frekvencií až po gama lúče. teda nestačí chrániť len vstupné a výstupné obvody. Rovnako balenie do sáčkov a alobalu je hrubé nepochopenie Faradayovej klietky. Bez toho aby akokoľvek uzavretá kovová krabica bola uzemnená na vhodnom mieste tak aby nevznikala slučka, ktorá spája vnútorný povrch s vonkajším sa jednoducho tienenie neprejaví. Veľa by vám o tom vedel povedať každý rádioamatér, ktorý konštruoval nejaký prijímač alebo vysielač. EMP implulz sa naindukuje do každého malého kúska vodiča, v každom zariadení, takže rozhodne nestačia nejaké transili a podobne na vstupe, tie ochránia len pred dotykom so statickou energiou alebo magnetickou búŕkou teda zvýšeni napätia na vstupe. Museli by byť transili alebo aspoň vhodné zenerové diódy pri každom jednom aktívnom prvku aby odviedli naindukované napätie kdekoľvek v zapojení. Preto sú elektrónky pravdepodobne jediné reálne riešenie pre dorozumievacie zariadenie, oni to proste prežijú, maximálne medzi elektródami preskočí iskra. Tým nechcem povedať, že by to nešlo urobiť ale pochybujem, že by ktorékoľvek predávané rádio bolo takto chránené. No EMP nieje jediný problém, všetky polovodivé prechody žiarenie od röntgenového vyššie degraduje, teda zničí ... Takže aj keď niečo ochránite pred impulzom tak radiácia to časom odrovná.

Waldes.
JOBU
Příspěvky: 1034
Registrován: 14.07.2016 15:38

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od JOBU »

Zbytočne vysvetľuješ, niektorým budú aj naďalej stačiť sáčky a alobal.
bacil
Příspěvky: 2251
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od bacil »

Někdy jsem to počítal a pokud si dobře pamatuji tak postačující tloušťka mi vyšla 0,3mm pro elektrické stínění. Magnetické jsem nepočítal a dokonce ho ani většinou nikdo neuvažuje, přičemž je stejně smrtelné pro tu elektroniku. Rychlost změny magnetického pole...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
GOD
VIP
Příspěvky: 675
Registrován: 09.05.2012 10:18

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od GOD »

kniha:
Prišepenko: Výbuch a vlny. Výbušné zdroje elektromagnetického žiarenia radiofrekvenčného poľa.

А. Б. Прищепенко: Взрывы и волны. Взрывные источники электромагнитного излучения радиочастотного диапазона

http://pirochem.net/index.php?id1=3&cat ... &book=2008

kniha populárna, ale vovedie do problematiky.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 2753
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od dracekvo »

https://www.youtube.com/watch?v=TA_zrvBctH8&t

úder blesku do auta. Lidem se nic nestalo. Co s autem není známo. Ale je vidět že po posledním úderu vše zhaslo.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 156
Registrován: 18.09.2016 10:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od MartinSk »

Manželka zažila úder blesku do auta na vlastní kůži - Opel Vectra - cca před deseti lety na liduprázdné dálnici u Kroměříže. Rána, auto se zatřepalo, bylo cítit ozon a přestaly jít stěrače. Jinak auto pojízdné a Faradayova klec funguje. Skoro veškerá elektrika v autě pak odešla postupně během několika měsíců poté.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 681
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Grunt »

dracekvo: Nezapomeň že elektronika je ukostřená kupodivu ke kostře. Stejně jako jsou na ni ukostřené všelijaké senzory. Blesk se k ECU ani nemusel dostat. Prostě usmažil vše před tím.
Odpovědět