Výroba elektro součástek pro vysílačky

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Waldes
Příspěvky: 26
Registrován: 27.10.2019 14:00
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od Waldes »

Ahojte všetci,

dnes sa trochu zamyslíme nad akumulátormi, odhliadnúc teraz od zdroja napätia pre ich nabitie. Viacerí tu spomínali ich výrobu, olovených, iné systémy je nereálne podomácky vyrábať.. Respektíve ich predchodcu teda Planteho články. To sa mi ale vidí zbytočná komplikácia, treba vyrábať všetko a účinnosť je malá. Lebo na druhej strane bude kopec rôznych akumulátorov po celom svete. Najme v nefunkčných autách, teda tých kde EMP nespôsobí následný požiar. Ten môže byť vo veľkom percente, lebo nabitý akumulátor plus skrat... teda prerazené polovodiče a tie sú dnes vo všetkých autách. Dá sa tomu predísť, existuje tak zvaný odpájač akumulátora ale ľudia sme pohodlní a je jednoduchšie prísť, pípnuť a nasadnúť. No ale vrátim sa k podstate toho čo chcem napísať. Každý olovený akumulátor sa v princípe dá renovovať. Teda v minulosti sa to dokonca bežne robilo aj opakovane, jednotlivé články boli len zaliate asfaltom. Ten stačilo nahriať, platne vybrať, z mriežok vytriasť použité zasulfátované olovo. Na jednotlivé mriežky natrieť nové, nechať zaschnúť, poskladať naspäť, naliať elektrolyt, naformátovať a akumulátor bol ako úplne nový. Dnes, keď sú nerozoberateľné je problém, nedajú sa rozobrať bez poškodenia. Takže obal bude treba vyrobiť nový, no vždy lepšie ako vyrábať na akumulátor komplet všetko.

Waldes
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od Pez »

Pakistánci jsou připraveni už teď. ;)

Kompletní repase akumulátoru.

https://m.youtube.com/watch?v=kNGg0P7B5fI
Waldes
Příspěvky: 26
Registrován: 27.10.2019 14:00
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od Waldes »

Vďaka Pez

za video ale to nie je kompletný repas, neobnovuje mriežky, teda tú aktívnu hmotu v mriežkach. Naproti tomu v tomto videu vyrába ešte aj samotné mriežky.

https://www.youtube.com/watch?v=FPI8H_wT_oI

Odporúčam tiež pozrieť. Do kopy tie videá dajú komplexnejší pohľad na potrebné operácie pri obnovovaní akumulátoru

Doplnenie, nie všetky, ktoré sa u nás používajú sa dajú tak relatívne ľahko bez vážnejšieho poškodenia rozobrať ako tie vo videách, vlastná skúsenosť...

Waldes
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od asterix »

Chcel som napísať už dávnejšie ale za boha mi nešlo prihlásiť sa... Riešilo sa tu znefunkčnenie polovodičov pri em pulze. Ono to nieje až také horúce ako sa tu píše, treba si uvedomiť ako klesá všesmerové em pole a aké sú princípy ochrán pred rýchlymi javmi. Niečo iné je tok neutrónov alebo intenzívna gama niekde blízko epicentra, tam ale už obvykle starosť o polovodiče odpadá. Tie epicentrá bývajú oblasti s rozlohou jednotiek km, nie stovky.
Waldes
Příspěvky: 26
Registrován: 27.10.2019 14:00
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od Waldes »

To : asterix

Toto je vlákno s názvom "Výroba elektro součástek pro vysílačky !!!"

Je tu aj vlákno kde sa rieši EMP! Ak to chceš riešiť choď to prosím riešiť tam.

Ja som to spomenul na začiatku len preto, že elektrónky sú neporovnateľne odolnejšie aj keď samozrejme nie nezničiteľné... Porovnávaš neporovnateľné, ja som hovoril o epicentre v niekoľko kilometrovej výške, ale nejdem sa opakovať, ak chceš nájdi si to sám. Inak prosím všetko rieš mimo toto vlákno, kde sa riešia a majú riešiť postupy ako niečo vyrobiť.

Waldes
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od PeFi »

Vlákno k EMP je zde: viewtopic.php?p=269623#p269623
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od asterix »

Asi máš pravdu, tak aby som prispel:
Všetko závisí od toho, aké zázemie máš k dispozícii, ale predpokladám že len základné náradie a bežné materiály.
Predpoklad sú znalosti a zručnosť.
Aktívne prvky
1) Použiteľný tranzistor doma nespravíš, pretože nevytiahneš monokryštál s potrebnou čistotou, nenarežeš ho, s prechodom na kov by to šlo dotykom ale bude to mechanicky nestabilné, škoda času. Ak sa nájde u niekoho Si wafer tak návod nepotrebuje.
2) Základná dioda, trioda a možno aj pentoda (vákuové prvky), by vyrobiť šli ak si zručný sklár a máš vývodové priechodky, geter a vývevu. Parametre a hlavne životnosť bude závisieť na čistote vákua a schopnosti pohltenia z povrchov kovov uvoľňovaného balastu. Ako rozcvičku by šlo vyskúšať rozobrať hotovú elku a vymeniť jej žhavenie. Ak sa to podarí, dá sa s tým dobre uživiť aj dnes. Ako dobrý podklad sú technické informácie Tesly Rožnov p.R., bola tam vysvetlená geometria mriežky, výpočty chladenia anódy atd. Trúfnem si tvrdiť že do tohoto sa nik z prítomných nepustí.

Iný jednoduchý zosilňujúci prvok pre príjem nepoznám, takže poďme na to bez zosilnenia. Aby sme počuli 100 mikrovolt demodulovaných z antény, potrebujeme neskutočne citlivé slúchadlá a uši. A to je v anténe signál z poriadneho vysielača napr. 50kW! Čo tam bude z nášho povedzme 100W, bude závisieť na vzdialenosti prijímač/vysielač a účinnosti antén. Budeme potrebovať kryštálový detektor, indukčnosť, kapacitu a slúchadlá. Každá z týchto vecí sa dá vyrobiť aj na kolene ale aby sa dalo niečo zmysluplné prijímať, chce to detektor s pomerom odporu aspoň 300 : 20 000, slúchadlá minimálne s citlivosťou telefónneho 50Ohm lepšie 2x2k. Na cievku lakovaný drôt a pre kondenzátor 500pF stačí dva plechy formátu A4 a papierom ako dielektrikom. Je dobré vytlačiť si nomogramy pre indukčnosť podľa rozmerov a závitov, pre kapacitu od plochy a dielektrika, a nakoniec aj pre rezonančný obvod. O anténe, ideál rámová, v núdzi desiatky metrov drôtu, pred búrkou stiahnúť.
Dnes sa už okrem porúch bežne na kryštalový prijímač nepodarí zachytiť rozhlas, možno na večer s dobrou anténou nejaká Budapešť, tým to skončí.

Problém je kde vziať dostatočne silný signál aby to chodilo aspoň na km. Za prvé si treba uvedomiť, že na kryštalový prijímač zdetekujem len amplitudovú moduláciu, citlivosť je (z dnešného pohľadu) mizerná, a k vôli kapacite detektoru končím dosť nízko, s nejakým galenit selenom na SV, s takou GE201 na spodnom pásme KV. V začiatkoch sa ako zdroj kmitov používal oblúk, ktorý pokiaľ prechádza cez indukčnosť a je tlmený kapacitou bude horieť na ich rezonančnej frekvencii. Ten potom stačí dodať do antény. Kľúčovať sa musí napájanie. Vzniká množstvo problémov - samotné napájanie jednotkami ampérov a aspoň desiatky voltov, životnosti ohnísk kde horí oblúk a teda aj samotného kľúča, ladenie antény, dosah v závislosti na dĺžke vlny a pod. V začiatkoch to ale presne takto fungovalo.

Základom poznania je prístup k informácii, dnes je to internet. Zaujímavé je, že niektoré technické informácie z neho miznú, sú predsa prekonané, kto by dnes vyrábal oblúkový vysielač? Je to navyše aj nelegálne. Odporúčam preto obstarať si dobovú literatúru napríklad Pacákov Elektronik rádioamatér okolo 1925, bol to časopis v ktorom sú veľmi cenné informácie aj o výrobe jednotlivých komponent.

Na záver, pripadá mi to celé uletené, kto by staval oblúkový vysielač, galenitový detektor, ťažil olovo a varil H2SO4 aby po rokoch úsilia preniesol klepanie kľúča na 5km, keď sú omnoho jednoduchšie metódy komunikácie?
Či by nebolo vhodnejšie obstarať si dobrý robustný VEF204 a občas si na KV precvičiť východnejšie jazyky, to si myslím bude do budúcna efektívnejšie.
Waldes
Příspěvky: 26
Registrován: 27.10.2019 14:00
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od Waldes »

To : nielen asterix

V podstate hovoríš to čo ja, len niektoré závery vyvodzuješ iné.

1. Čo sa polovodičov týka, na tom sa zhodneme, doma v podstate nevyrobiteľné!

2. Diódu, triódu urobíš a ak si pozrieš tie videá čo som dal do vlákna tak autor rozhodne nie je šikovný sklár!!
Ten jeho prvý výtvor sa poriadne ani nepodobá na elektrónku ale funguje! Prvé elektrónky vznikali len s ortuťovou vývevou, bez getru a ďalších vymožeností !!!

Tie technické informácie Tesly Rožnov p.R. ma zaujali, no zatiaľ som na ne nikde nenaďabil. Vieš poskytnúť nejaké info?

Medzi tými knihami, ktoré som odporučil je dostatok podkladov na naštudovanie a tvorbu elektrónok, No ak si pozorne prečítaš moje príspevky tak zistíš ...
hovoril som, že zo začiatku bude pravdepodobne dostatok elektróniek, ktoré sú medzi ľudmi až neskôr vyvstane potreba výroby. Pričom je jasné, že dotyčný musí mať aspoň určitú ucelenú predstavu čo robí a prečo. Preto sa snažím robiť túto osvetu aby sa čo najviac ľudí, ktorých to zaujme niečomu podučilo ešte pred ... Sú na nete aj elektronické formy ...

Horšie to bude s materiálom na výrobu ale

1 nie je podmienka používať materiál, ktorý poznáme z "dokonalých" elektróniek, wolfrám, molibdén a podobne. Rovnako 10 mikrónovú hrúbku drôtu na mriežku. Bude fungovať aj priemer 0.5mm atď. Obyčajný odporový drôt ktorý môžeš aj na vzduchu prevádzkovať roky vo forme vyhrievacích špirál určite v núdzi poslúži ako celkom dobrá katóda! Tak sa dá pokračovať dlho ...

2 Tie elektrónky, ktoré sú medzi ľuďmi sa nestratia, vypália, poprípade sa rozbijú, no vždy budú použiteľné na opravu tak ako píšeš aj ty alebo zdroj materiálu/súčiastok na prípadnú výrobu. Preto napríklad si už dlhú dobu zhromažďujem staré, vypálené alebo aj rozbité elektrónky, lebo by mi bolo ľúto ničiť dobré alebo použiteľné.

Traduje sa, že najlepší zosilňovač je dobrá anténa ! No takú sedemdesiat a viac metrovú prenášať je dosť nepraktické preto treba nejaký zosilňujúci prvok ... Iskrový vysielač a kryštálky sú samozrejme hlúposť. To ten robustnejší VEF204 alebo 206 je lepšia alternatíva, no asi by som radšej volil už niečo ako Tecsun PL-380... Viem ty si optimista no nejde len o ochranu pre rýchlymi javmi, to spektrum je kontinuálne od gama po VLF... teda hovoríme o PA dobe kde budeme radi ak si zrepasujeme nejaký autoakumulátor a na 999 khz na dobrej anténe a elektrónkovom audione chytíme nejaké správy... Preto radšej budem pripravený a nebudem to potrebovať ako potom zaskočený!

Waldes.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2910
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výroba elektro součástek pro vysílačky

Příspěvek od bacil »

Pro tak nízké kmitočty už jsou vhodnější magnetické (neboli smyčkové) antény, které jsou o 2 řády menší, případně kombinace s mini-whip anténou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět