Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Majkl Night »

No tomu alobalu bych zrovna moc nevěřil. (vůbec)
Jednu dobu jsem míval flashku zatavenou ve folii, více vrstev. To v plechové tabatěrce, která je obalená drátěnkama a to ještě ve větší krabičce. Celé zase ve více vrstvách folie. Celá tahle sranda byla ponořená hluboko ve sračkách v naší domácí čističce.

No otec jednou za deset let nechává fekálem vysát usazeniny, samozřejmě mi o tom neřekl, samozřejmě jsem nebyl doma a samozřejmě krabička tam již nebyla.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Chorche »

to by mně zajmalo co za citlivej materiál si na tej flešce v žumpě skrejval :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Majkl Night »

Já si myslím, že docela ideální místo. Pod zemí, tam kam málo kdo leze a ještě zahrabaný. No nevyšlo to.
Ale pár souřadnic k jistým místům, no musel jsem se podle ztráty zařídit.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od nabu »

Chránit data nemá smysl. Buď už nebudou zařízení která by je přečetla, nebo lidé, kteří by je použili.
Pokud budete na pokraji smrti hladem, naskenované doklady, nebo domácí XXXarchiv na flashce Vám bude ukradený...
Informace, které jsou nezbytné - info o medicíně, chemikáliích, zemědělství atd je třeba mít vytištěné na papíře nebo ve formě knih.
Chránit elektroniku je stejný nesmysl. V takové situaci (po SB) stejně nebudou dlouhodobé možnosti ji napájet a po vybití baterií bude k ničemu.
Lepší je naučit se žít bez ní už nyní a nespoléhat se na ní. Potom to nebude takový "kulturní" šok, kdyby už nebyla.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

Nesouhlasím,
abychom obsáhli pouze základní znalosti lidstva pouze a to pouze v oborech potřebných nezbytně k žití (nikoliv přežití) je tak ohromný, že v knižní podobě, že prakticky nemožné jej skladovat.

Krom toho, po nějakém zásahu, který by elektroniku vyřadil, nebudou přeživší vymýšlet nové způsoby práce počítačů, ale budou se snažit opravit způsobené škody, takže dříve nebo později vznikne zařízení, které bude schopné přečíst uložená data. A v ten okamžik bude mít SD karta obsahujíce miliony stránek knih cenu vyšší než zlato.

Nebavím se o situaci bezprostředně po zásahu EMP, nýbrž po stabilizaci biosféry. V době, kdy přeživší nebudou chtít přežívat, ale žít.

Bezpečně schovat SD kartu i před EMP bude rozhodně jednodušší než zajistit, aby mi knihovna neshořela..
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od the.marek »

Podle mě bude i hodně záležet na jaké pozici se bude jedinec nacházet... Pokud to bude nějaký inženýr dávajíc dokupy různé elektronické wifikundace, tak ano, pro něho bude mít skladování elektronických dat asi nějaký smysl... Pokud to bude běžný farmář někde na statku, či drobný vesnický hospodář, tak tomu to bude na 2 věci a větší cenu pro něho bude mít knížka s bylinkama, houbama, nějaká ta anatomie a podobné užitečné zdroje. A i kdyby měl nějaké data zálohované v nějakém centrálním mozku lidstva, tak nepředpokládám, že by pro něho měly nějaký užitek, či cenu v podobě barteru apod., protože právě tací, kteří je budou potřebovat na již zmíněné wifikundace se v těch inženýrsko wifikundačních kruzích budou pohybovat už před průserem a budou je jistě pro všechny případy mít zálohované ve svých centrálních mozcích lidstva. :-D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

hipik86 :yes
Každý je svého štěstí strůjcem.
Ano , základ je dopředu se naučit bez elektřiny přežít.
Na druhou stranu, proč se po průseru typu EMP nebo kolapsu rozvodné sítě vracet na úroveň 19. století?
Svítit petrolejkou a lojovou svíčkou a komunikovat poštovníma holubama ?
Nejen wifi a počítače jsou na elektřinu.
:shock:
..a proč si nezachovat kulturní dědictví kinematografie dvacátého století ?
Ona i databáze znalostí z chemie, medicíny , metalurgie, stavitelství, fyziky, gastronomie atd, atd,
byť uložena na flash nebo DVD spolu se starým Notebookem,
posléze primitivně napájeným třeba alternátorem z auta namontovaným na primitivní rotoped,
určitě dokáže velmi zpříjemnit život a urychlit návrat do snesitelných životních podmínek.
Po PA budou znalosti, které dnes považujem za základní a učí se na měšťance, mít hodnotu nad zlato.

Napadá mě příklad , schopnost vyrobit z kuchyňské soli roztok chlóru, ekvivalent Sava, tedy dezinfekční prostředek, bude pro barterový obchod přímo zlatý důl. Vyhnout se infekčním epidemiím je i dnes v oblastech postižených přírodní katastrofou problém, co teprve až zásoby dezinfekce dojdou .
A ptám se skeptiků, kdo z Vás je taková bedna, že to dá dnes z hlavy, bez toho aby se podíval do literatury ?
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Chorche »

já si myslim že po echtovním kníku budou přeživší řešit jenom 3 základní věci - žrádlo, pití a teplo. Na řešení náký dezinfekce nikdo nebude mít čas. Ani na čumění na filmy :lol:
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od nabu »

Vysvětlím můj příspěvek.
Jde o to, že nikdo z nás nemá na oné SD kartě data obdobného chrakteru, která by stála za uchování "ve prospěch lidstva". To si dovolím označit za blábol a teorii.
Tisíce naskenovaných kniho o zemědělství, medicíně, biologii...
Ale každý tam má (ruku na srdce..) fotky z dovolených, sexu s bývalkou a osobní naskenované dokumenty. Tedy informace které mají cenu jen pro nás. A to ještě k tomu daleko menší než jim přisuzujeme.
A ano, nikdo nemůže vědět všechno. Proto byli lékaři, zemědělci, kováři...Každý znal (a bude znát) svůj malý, ale spolehlivý díl informací.
Ten kdo by vlastnil všechny (hrozná představa) by je jistojistě "prodával nebo pronajímal" a tím ovládal ostatní.
Zatímco učebnice čehokoliv lze nakoupit lacino a účel rozběhu lidstva splní.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

V současné době má moje složka obsahujíce takové texty 1,9GB.. A to si troufnu říct, že mám naprostý prd..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Maximus »

Pokud si někdo uchovává i skeny knih, časopisů, map, ... a případně i nějaké "videomanuály", tak se bavíme o archivaci dat v řádech TB ;).

Je jasné, že člověk není schopen využít prakticky ani zlomek obsahu takovéto obsáhlé databáze. Nicméně je jen otázkou času, kdyby v případě hardcore PA scénáře byli nalezeni příslušní odborníci, kteří by uložené data dokázali patřičně využít.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

Kdo nebude mít čas řešit pití, tedy vodu, ve zdravotně nezávadné kvalitě a nebude dodržovat základní osobní higienu velmi brzy zkape na tyfus, žloutenu, úplavici nebo jiné svinstvo bez ohledu na to kolik bude mít munice.
K tomu je dobrá dezinfekce. :D
Druhá možnost převařovat, převařovat, převařovat..
oni ty travel filtry věčně nevydrží...
...budou přeživší řešit jenom 3 základní věci - žrádlo, pití a teplo
hele a z reálné historie co třeba sedmá symfonie Dmitrije Šostakoviče ?
A že obléhání Leningradu wermachtem byl PA scénář co si ani neumíme představit.
Bez "kultury" se z člověka s pouhými potřebami žrádlo,pití,teplo stane psychopatické zvíře.
A to nemluvím o výchově dětí , vlastních dětí .....
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Chorche »

ano, lidi budou psychopatický zvířata, nedělej si iluze... 200 let naspátek taky lidi neměli dezinfekci a fungovali.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

Já se prostě domnívám, že v době po PA, v době, která bude již nějak stabilizovaná, bude uchování báze znalostí znamenat následující rozdíl:
Jedna skupina bez jakékoliv uchované znalosti. Ve skupině není žádný odborník. Sice se všichni o sebe umí postarat, ale navěky věků budou jen přežívat.
Druhá skupina, ve které se nacházel fanda do elektrotechniky, po mnoha měsících hledání v troskách rozchodil čtečku knih na solární pohon. Najednou se vedle něj objevil člověk, který si vzpomněl, že kdysi chodil na strojárnu a tomu se teď stroj. tabulky budou hodit. Skupina přestává přežívat, začíná žít. Začíná vytvářet znovu společnost, která nebude na úrovni roku 1800 (v lepším případě).

Neříkám, že by každý měl schovávat každou knížku a časopis, ale domnívám se že uchování báze znalostí lidstva je naprosto zásadní úkol, pro přežití nějaké katastrofy. Kdy budou přeživší schopni znovu data přečíst a využít netuším. Ale rozhodně to bude dřív než by se přeživším podařilo znovu ztracené vědomosti vyzkoumat.

Celý můj komentář je ale třeba chápat v delším časovém horizontu než jen bezprostředně po PA. Možná i generaci nebo dvě, bude záležet na tom, jestli přežijí ti co informace umí použít nebo jen ti, kteří se spokojí s životem téměř jako ve středověku.

"Není důležité všechno vědět, je důležité vědět kde to najdeš a daleko důležitější je umět to použít.."
Pindruše
Příspěvky: 34
Registrován: 19.02.2014 13:41

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Pindruše »

Pane z Jiříkova nemáte úplně pravdu, alkáče a sůl bylo co? A to byli k mání i další desinfekce.

Pane Hipík, nepřijde vám úsměvné jak po dvou generacích v PA někomu ještě chodí jakásí činská čtečka? Nemluvě o tom, že přelom 18a19století bylo sakra už technologická civilizace, bojte se raději něčeho z čeho jde strach, alespoň 5-11století a k tomu ještě na periférii když už.

Archivovat ano, ale mumlat si přitom ala Fahrenheit451 - memorovat, jinak je to plonková či snad slonková činnost?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

Co byly alkáče a sůl netuším , ale slanou vodu se mi pít nechce.
Odchylujeme se tak trochu od tématu
Ochrana elektroniky proti ..
Už jsem zde psal Každý je svého štěstí strůjcem
IMHO nemám v současné společnosti čas a možnosti reálně se učit jak pálit milíř ,
jak jen s pomocí dřevěného uhlí a vápence vyrobit pálené vápno,
jak z vrbové kůry vyrobit náhražku aspirinu , ......
Ne :cry: , jestli někdo ti možnosti a prostředky má, tak jen tiše závidím...
Co mohu a snažím se , je tyto znalosti najít a za archivovat pro případné budoucí použití.
Teorie o nákupu učebnic ..... :tmi No kdo má děti ve škole tak se tomu směje.
Až budoucnost rozhodne co bude potřebné :moon , osobně se snažím aby bylo z čeho vybírat.
A aby archiv byl použitelný.. , ale tam mám zatím nedostatky , nejsem preper na 150% ,
(jen tak soukromě a neříkejte to nikomu, imho na tomhle foru mám pocit, že ani na 50%)
a o tom je toto vlákno
Ochrana elektroniky proti EMP
Prosím tedy , jestli někdo má potřebu řešit nepotřebu archivace vědomostí pro dobu po PA,
založte si na to samostatné vlákno. Ju ? Ztrácí to tu přehlednost...
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

Souhlasím, jsme mimo téma..
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od nabu »

Teorie o nákupu učebnic ..... :tmi

Tak to pane, ale mluvíme o jiných učebnicích než pro děti ve škole...Toto forum je spíš pro dospěláky...
Zkuste učebnice pro vysoké školy....já mám vzhledem ke své zdravotnické historii takovéto učebnice : Základní a aplikovaná farmakologie, Kritické stavy v porodnictví, Nejčastější otravy a jejich terapie...
Tam jsou informace které nemá v hlavě ani většina lékařů... Jsou velmi drahé, ale vydrží staletí.
Věřím, že by se daly získat i z oborů chemie, metalurgie atd...
Problém je, že 90% těch informací nevyužijete, neboť nebudete mít prostředky. Specializované léky, nástroje, tým lidí...
popisují řešení pro moderní dobu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

nabu, jestli někde narazíte na učebnice jak postavit milíř, jak uvařit H2SO4 v hrnci, jak na jádrové mýdlo, jak pálit vápno a následně ho hasit a vyrobit z něj maltu, jak se orá s koňským potahem, jak z kůry vrby extrahovat kyselinu acetylsalicylovou jak se peče chleba bez Eček, atd
a prosím ne vzorce, ale prakticky , dejte vědět, nebudu asi jediný, kdo tady bude mít zájem,
jo a je tu na to i samostatné vlákno :roll:
osobně zatím tyto informace těžím ze skenů učebnic přelomu 19 a 20 století
ty se už v knižní podobě těžko kupují...

A páni moderátoři prominou jsem po noční a nějak nemám náladu,
pánové, jděte do :moon
tohle téma je o ochraně elektroniky , tedy i o ochraně dat v elektronické podobě
a vůbec nechápu proč máte pořád potřebu vnucovat mě a ostatním tvrzení, že data na papíře jsou lepší než na flešce.
To co si já odnesu ve velikosti 1×1×0,1 cm strčený v zadku, to se Vám nevejde na papíře do kamionu a navíc jsem schopen to zálohovat víckrát ve více zadnicích :mrgreen:


Svou školní knihovnu z SPŠ a ČVUT jsem musel zazipovat do několika banánových beden a kriticky musím konstatovat , že se to moc nehodilo k samostudiu a primárně to bylo k memorování informací co byly podány a vysvětleny při výuce.
A už vůbec si neumím představit, že by neznalý podle nich postavil parní stroj.

No jo když si tak uvědomím co já jsem za strojaře, tak mám fakt strach jít k doktorovi. :rofl
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od nabu »

ano - téma je ochrana elektroniky proti EMP, a tedy i dat s ní spojených.
Můj názor je - nemá smysl ji chránit.
Data nebudou užitečná, ostatní elektronika jen po velmi krátkou dobu, kvůli které to nemá smysl řešit.
Například vysílačky, svítilny atd...

Pokud máte názor jiný - ano - od toho je tu právě toto forum.
Ovšem stahovat na sebe kalhoty kvůli odlišnému názoru...
Buď to máte v hlavě (a já umím postavit milíř, udělat mýdlo i péct chleba z hlavy), nebo to podle mě nemá smysl.
Parní stroj nedokážu postavit bez dat ani s daty, ani dnes. A že bych ho chtěl...

Pokud budete mít ta data tam co píšete, tak si je tam budete moci ponechat...
Odpovědět