Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Wolf »

Na informace o dosahu můžeš zapomenout úplně, smysl má orientovat se podle značky, když už.
Není to pravidlem, ale levný no-name PMR mohou mít horší parametry, například nižší citlivost přijímače, vyzařovat i na jiných frekvencích, než mají (->rušení, plýtvání výkonem) a podobně a na těch 0,5 W třeba nedosahují úplně. Ne kvůli záměrnýmu snížení výkonu, ale protože jsou to levný krámy. K tomu připočti spolehlivost, odolnost kontrukce a podobně.
Za levný ale celkem slušný se například považují Cobry, za mnohem lepší Intek (za sebe doporučuju).

Mimochodem, PMR nejsou tak uplně CB (kterým se věnuje toto vlákno) v tom užším slova smyslu.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

uváděný dosah PMR

Příspěvek od PIPboy »

To vím, že PMR nejsou jako CB. Ale je to podobná kategorie - bezlicenční pásmo, takže úplný začátečník sáhne nejspíš po jedné z těchto dvou frekvencích. Není tedy zbytečné kvůli PMR zakládat nové vlákno?

ps: někde jsem četl, že byla u nás nedávno zrušena podmínka pevné neodnímatelné antény u PMR, je to pravda, nebo jen nějaká fáma?
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Wolf »

PIPboy: To s tou dovolenou odnímatelnou anténou u PMR bude nějaká kravina, pokud vím, stále platí všeobecné oprávnění č. VO-R/3/07.2007-13.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: uváděný dosah PMR

Příspěvek od Jenda »

PIPboy píše:A pokud mají všechny 0.5W tak by dosah měl být zhruba stejný. Nebo mají ty levnější za pár stovek snížený výkon?
Nejspíš budou mít různou citlivost. Kvalita ale nemusí růst s cenou.
PIPboy píše:Má tedy smysl investovat do vysílačky s uváděným dosahem 10km s cenou několikanásobku těch nejlevnějších s údajným dosahem 5km?
Ne. A pokud už si chceš vybírat, tak bych zkoušel najít recenze. Nebo nejlépe pokud někdo má drahou měřící techniku a měřil to…
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: uváděný dosah PMR

Příspěvek od PIPboy »

Wolf, Jenda: D9k za informaci.

Karlos: já jsem spíš pro přejmenování vlákna na "Komunikace CB a PMR radiostanicemi"
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

PIP:
dosah je daný fyzikou a omezený kosntrukcí ( krátká helikální anténa) a výkonem. jestli chceš levný dobrý, sencor smr 600 který už ti někdo doporučoval ti můžu doporučit i já, mají solidní průbojnost i v zástavbě. nečekej ale od PMR pásma zázraky. to bys potřeboval spíš něco typu PRR ( krátký dosah, vysoký prostup v infrastruktuře ) typu Marconi, co používá např britská armáda jako in squad komunikační nástroj. ale to jsme okolo 5 litrů za jetý. jestli chceš dobrý strojky, alinca djs45CQL jsou fajn. Josef je tu doporučoval před časem. ale tam jsi na 1500 za jetou skoro určitě a na aukro už určitě koukneš sám.
pokud jde o anténu, ta by měla podle všeho stále být neoddělitelnou součástí strojku
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od PIPboy »

Sigmark:

Já jsem si zatím vyhlédl:

Cobra PMR MT 645 -kobry tu už doporučovali, tahle je snad i na AA baterky cca 800,-/pár
Intek H-520 PLUS -CBčko, ale myslím už není k sehnání
Baofeng
Intek KT-980 HP
-tyhle dualbandy zvládají i naprogramování PMR (ikdyž se tu říká, že mají v PMR horší signál )
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

chceš CB nebo PMR?

Bao ti udělá stejnou službu jako INTEK. vzhledem k rozložení tlačítek bych tipoval že to leze ze stejné fabriky, je to identické i funkcemi. Místo honění wattů radši řeš jakou to má anténu, na pendrek to stejně bude vysílat +- všechno stejně.
Cobra je proti Bao/inteku třetí cenová. Můžeš s tím na sdílenky 2m i 70cm a tam si myslím nikdo anténu ani 5W výkon řešit nebude (http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/bandplan.htm opět kromě sdílenek pásma j, n kde se jede jedním wattem, což lze naprogramovat)

důležitý je co od toho vlastně čekáš a na co to vlastně chceš, dokud to nebudeš mít jasný (což mi připadá podle míchání PMR, dualbandu a CB že nemáš), nemá moc smysl ptát se na radu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od bacil »

U dosahu PMR hodně záleží na napájení. Setkal jsem se s následujícími napájeními:

9V baterka
3xAAA
3xAA
Li-ion placka
4xAAA
4xAA (to už je hodně dávno)
tlustá li-ion placka

je to seřazené od nejhoršího po nejlepší. Osobně mám lidlové 4xAAA
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

ještě tam nemáš 2xAA (Alinco)
nebo alternativní 6xAA pro baofeng UV5R
;-)

takže prakticky vším dostupným
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Wolf »

Výbornej Intek MT-5050 má 5xAA.
Mimochodem jde přeštípnutím jedné propojky zvednout z 0,5 W na 4 W a taky rozšířit na LPD pásmo, pokud by to bylo potřeba.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od PIPboy »

sigmark píše:chceš CB nebo PMR?

Cobra je proti Bao/inteku třetí cenová....
...důležitý je co od toho vlastně čekáš a na co to vlastně chceš, dokud to nebudeš mít jasný (což mi připadá podle míchání PMR, dualbandu a CB že nemáš), nemá moc smysl ptát se na radu.
Opravdu je Cobra třetí cenová? V jiném vlákně ji jako PMR doporučovali. Nejlepší by bylo něco univerzálního PMR a dualband, jenže zrovna u Baofengu tu někdo psal že na PMR frekvenci má o 10dB horší signál než noname PMR vysílačka, což mi přijde docela dost.

V pásmech nemám jasno z toho důvodu, že nevím, jak se budou chovat v praxi a co bude po rozpadu či v krizi praktičtější. CB má výhodu ohybu za velkými překážkami a 80 kanálů, z toho důvodu jsem ji ještě nezavrhl. Dualband+PMR kombajn zase má podle některých horší parametry. Tak babo raď.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

na PMR máš 8 kanálů podle oprávnění, na CB 80 podle oprávnění. budeš to oprávnění v případném PA řešit? na 70 cm se proladíš kam chceš, na 2m taky.
proti inteku/bao z dualbandů nebo alincu z 70cm ruček je to podle mě třetí cenová. plastikové zpracování, mizerné nastavení v menu. nelíbily se mi. a helikálka nebude nikdy tak citlivá jako pořádná anténa. u solidního stroje holt utrhneš lepidlo jak psal Fabulous a v nouzi ji vyměníš
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Josef »

Pokud by někdo chtěl na CB pásmu jen poslouchat (být tedy podle síbíčkářské hantýrky "za bukem") ať už doma nebo v autě a nevysílat, vyrábí se INTEK CBM-450 přijímač, který je k dostání za celkem rozumný peníz do tisíce korun i s magnetickou anténou (kupříkladu na http://www.eshop-yachtmeni.cz/products/ ... -prijimac/). Je to vlastně síbíčko s neosazenou částí vysílače, takže je to vzhledově podobné autovysílačce a konstruováno na standardní napájení 12V=. V autě se připojí do zásuvky pro zapalovač, doma nebo v terénu k hermetickému akumulátoru 12V (7Ah) nebo si dokoupíte sítový zdroj 12...13V, nejlépe analogový (s železným trafem) a stabilizovaný (moderní malé lehké spínané zdroje většinou citlivý přijímač ruší). Příkon přijímače sice neznám, ale vzhledem k tomu, že to neobsahuje vysílací část, předpokládám, že by ho dokázal uživit stabilizovaný zdroj s proudem 0,3 až 0,5A. Samozřejmě pro citlivější příjem na větší vzdálenosti by to chtělo místo krátké magnetky dodávané s přijímačem napojit na vstup přijímače (cinch konektor) klasickou střešní CB anténu (co se používá i pro vysílání) délky alespoň lambda-půl (5,5m) a svést signál koaxiálem tloušťky alespoň 5mm (např. typ RG58 či ještě kvalitnějším) do místnosti k přijímači. Nebo v terénu použít drátovou anténu typu Slim-Jim. Naladění antény při příjmu je sice také důležité, ale není tak kritické jako při vysílání. Pokud budete používat anténu, která je v příslušenství přijímače mimo auto pamatujte, že bude pracovat dobře jen pokud bude umístěna přibližně svisle a přimagnetována na plechu o ploše nejméně 1 x 1m a to vše musí být umístěno pokud možno co nejvýše nad zemí.
intek-CB-M450-prijimac.jpg
intek-CB-M450-prijimac.jpg (17.43 KiB) Zobrazeno 14484 x
Plnohodnotná CB radiostanice nižší třídy schopná vysílání se základním vybavením je dražší jen o několik málo stokorun než výše uvedený přijímač. Zájemce si tedy musí ujasnit, proč si koupí pouze přijímač a ne celou radiostanici schopnou i vysílání. Důvodů pro pořízení pouze přijímače se ale může najít překvapivě dost:
- nemůže zřídit řádně vyladěnou anténu schopnou i vysílání a bojí se, že by omylem vysílač spálil
- nemá dostatečně výkonný zdroj (vysílač bere od 1 do 3A, přijímač většinou 0,3A)
- majitel nechce, aby se o něm vědělo a náhodným zavysíláním se neprozradil
- má přístroj v místě, kde k němu mají volný přístup děti a nechce, aby se s ním v jeho nepřítomnosti pokoušeli vysílat
- překáží mu kabel s mikrofonem (s odpojeným kabelem mikrofonu běžná CB radiostanice nepracuje ani jako přijímač)
- potřebuje kontrolní přijímač, se kterým by mohl monitorovat vysílání své hlavní CB radiostanice
- atd...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od bacil »

Na tu 30cm antému ale chytí akorát velký kulový. Čím delší drát (samozřejmě impedančně přizpůsobený), tím větší zisk. A samozřejmě i naopak.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Artifex »

Proto mám vyladěný drátový dipol. Konstrukce jednoduchá, zvládne to každý, a výsledky více než přesvědčivé.
JohnyD
Příspěvky: 251
Registrován: 30.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od JohnyD »

Josef diky za tip.
ja si uz na aukru poridil CB z druhe ruky a chybi mi uz jen vse ostatni :)
poresim, jak fin zdroje dovoli a pak se pochlubim vysledky.


JohnyD
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

náramková vysílačka do KPZ/EDC

Příspěvek od PIPboy »

Našel jsem zajímavou miniaturní vysílačku v hodinkách. Vypadá jako dětské walkie-talkie, ale je to plnohodnotná PMR vysílačka za cca 1400,- /pár:
EasyPix OkiDoki
Vynikající věc do větší KPZ nebo EDC nouzového příručního zavazadla !
Nebo pro děcka k rozpadlickým hrám a zábavnému naučení práce s vysílačkou.
Přílohy
okidoki.jpeg
okidoki.jpeg (7 KiB) Zobrazeno 13899 x
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Wolf »

Dovoluji si hádat, že bude mít naprosto mizerný parametry a výkon.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Hohepa »

z manualu :
Zdroj napájení Baterie Lithium-Ion, 3,7 V / 600 mAh
Vysílací výkon (TX) Maximálně 0,5 W ERP
Životnost baterie 3 roky
Dosah ≤ 6,0 km

Tedy největší mínus je atypická baterie s omezenou životností.
Své první PMR jsem kupoval před deseti lety a za to, že je jedna pořád funkční,
vděčím bateriím typu AAA.
Odpovědět