Rádio LW1-9

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Rádio LW1-9

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj, v tescu sem neodolal a koupil nějaký levný rádio na dvě AA baterky.
http://www.uspree.com/reviews/radio/tes ... band-radi/

jen mě zaujmulo že kromě FM, AM, LW má ještě dalších 9 pásem a to
SW 1 až 9 je tam i kolik je to metrů
60,49,41,31,25,22,19,16,13 - bráno zleva od jedničky
chytnul sem tam nějaký číňany, poláky, buď anglii nebo USA, francii a další podobnej bordel. Může mi někdo vysvětlit co je to za pásma?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

LW= dlouhé vlny v AM modulaci- ty hodnoty budou v jednotkách či desítkách kHz. To se může hodit právě z důvodu, že je slyšet celý svět.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od dracekvo »

Jo, sem tam nachvilku zaslechl snad i něco japonsky, nebo korejsky.
Jen mě překvapilo, že tam ještě něco vysílá, když většina moderních rádii má jen AM, FM.

Hraju si tu s tím a musím říct, že na rádio za 200,- to má celkem slušnej příjem na FM, chytám toho celkem dost a pěkně čistě. To bude asi tím, že to má dost dlouhou anténku. Střední a dlouhý vlny taky v pohodě.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

Ano, obyčejná rádia mívají v AM modulaci na krátké vlny (KV)(SW) a v FM na ultrakrátké vlny (UKV)(VHF)
Ideální pro případy pro velkém průseru je rádio, které zvládá UKV v FM, KV, SV i DV , tedy LW, MW, HF(SW)a VHF, tedy v praxi od cca 30 kHz do cca 115-120MHz v praxi.

Proč tam něco ještě vysílá? Jednoduše proto, že tyto technologie jsou v podstatě dokonale redundantní, většinou vysílače jsou ještě elektronkové, protože při vysílacích výkonech v řádu tisíců wattů je použití výhodnější, snad ani EMP by je nějak vážněji nepoškodilo. Takže třeba v praxi i český rozhlas jede i na 270 kHz, BBC jede zase na 198 kHz atd.
Hlavně také není potom při příznivých podmínkách poslouchat stanice po celém světě, což je také výhoda. Prostě tyto staré technologie se stále ukazují být nenahraditelnými. Amplitudová modulace je poměrně odolná k rušení v přenosu ale zabírá širší pásmo. Proto třeba i v letectví se stále používá amplitudová modulace, ne frekvenční.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Josef »

Dracekvo píše, cituji:
...má ještě dalších 9 pásem a to SW 1 až 9. Je tam i kolik je to metrů 60,49,41,31,25,22,19,16,13 - bráno zleva od jedničky. Chytnul sem tam nějaký Číňany, Poláky, buď Anglii nebo USA, Francii a další...
Na krátkovlnných rádiových rozsazích vysílají stanice, které záměrně chtějí, aby byly slyšet do ciziny nebo stanice ve státech, které mají velkou rozlohu, ale řídké osídlení (Sibiř, Kanada, Aljaška aj.) Prakticky vždy se signál vysílací stanice odráží od ionosféry a proto se i přes zakřivění zeměkoule dosáhne daleko za obzor. Zatímco regionální VKV radiovou stanici zachytíte cca jen v okruhu desítek kilometrů, středovlnnou do několika set, tak krátkovlnnou rozhlasovou stanici je snadno slyšet na vzdálenosti tisíců kilometrů, ale paradoxně blízko u vysílače ne.
Další z problémů je, že tato pásma nefungují v průběhu celého dne. Některá (nižší vlnové délky) fungují dobře za vysoké sluneční aktivity v létě, jiná (vyšší vlnové délky) převážně v noci. Navíc se může měnit směr, ze kterého se signál šíří (podle toho, zda posloucháte po soumraku do půlnoci nebo naopak od půlnoci do rozbřesku). Protože se jedná o odraženou vlnu (a o tak proměnné prostředí jakým ionosféra je), signál poslouchané stanice vždy silně kolísá. Je to přirozený jev, se kterým musíte počítat a daň za překlenutí velkých vzdáleností. Poslech není tak dobrý, jako jste zvyklí z Hi-Fi věže. Stereo to rozhodně není a ani na hudbu se to nehodí. Ale pro přenos aktualit, zpráv, rozhovorů a komentářů je to k nezaplacení.
Proto většina států, kromě místních regionálních vysílačů pokrývajících samotné vnitřní území, provozuje ještě i nějaký krátkovlnný vysílač, kterým okolnímu světu dává vědět, že na mapě světa existuje a presentuje mu své aktuální názory v nezměněné a nezkreslené formě. Z politického hlediska je tedy krátkovlnné vysílání dosti důležité, protože na něm můžete vyslechnout informace jako primární, nepředžvýkané tiskovými a zpravodajskými agenturami. Samozřejmě, že dost často využívaly krátkovlnné vysílání i různé propagandisticky založené vlády a totalitní režimy na šíření svých bludů nebo naopak strany podporující demokratické uvědomění, protože jejich vysílání bylo slyšet až v týlu "nepřítele". Režimy se tomu samozřejmě zuřivě bránily. Buď stavbou silných rušiček (rušení rádia Svobodná Evropa) nebo přísnými tresty (za Protektorátu - "Posech zahraničních stanic se trestá smrtí!"). Během Protektorátu bylo i období, kdy se vůbec nevyráběly přístroje s rozsahy KV a ostatní přístroje prošly povinnou úpravou, kdy byly součástky umožnující poslech krátkovlnných radiových stanic vystříhány ven. V rádiu byly ponechány jen střední a dlouhé vlny, které umožnily zachytit pouze blízké stanice. Ty měla propaganda pod palcem a skrzeva jejich programovou náplň zpracovávala své občany.
Dnes krátkovlnné rozhlasové stanice poslouchá jen hrstka nadšenců, tak říkajíc ze sportu. Myslím ale, že kdyby došlo k nějakým globálním problémům, význam krátkovlnných rozhlasových stanic by velmi rychle stoupnul. Proto si myslím, že vlastnit kvalitní přijímač s krátkovlnnými rozsahy (a vědět, kde která stanice vysílá a rozumět řeči) je velmi důležité.

2 Artifex:
AM se používá v letectví proto, že je to "nekonfliktní modulace" - tj. když budou současně vysílat dvě AM stanice na stejné frekvenci, budou slyšet obě, stejně tak, jako když hovoří dvě osoby v místnosti a oběma bude dobře rozumět. Když by ale obě stanice měly FM modulaci, vzájemně se ruší, nebude slyšet ani jedna z nich nebo bude zvuk zcela nesrozumitelný . To je v letectví zcela nepřípustný stav! Proto se tam využívá AM a ne FM.
(Není to o tom, že by bylo FM zase tak moc "novější". Amatéři FM modulaci experimentálně používali už okolo roku 1937 a armáda, kupodivu Sovětská, v masovém nasazení na závěr 2. sv.války, čímž pěkně vyšplouchla Němce, kteří neměli dostatek polních zařízení, na kterých by je mohli odposlouchávat.)
Dan
Příspěvky: 54
Registrován: 11.03.2012 13:17

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Dan »

No videl bych jako idealni radio neco co umi vsechna pasma (VDV,DV,SV, KV i VKV prip UKV) a vsechny druhy provozu (AM, FM,NBFM, SSB, USB, LSB, CW modulovana, CW nemodulovana, DRQ, a vsechny digitalni mody) takova radijka se dnes delaji (napr AOR), ale bohuzel jsou rizena mikroprocesory a ty moc odolne proti EMI nejsou, takze to chce spise klasickou kocepci, odolnou proti EMI, ale vzhledem k pouzitym elektronkam moc zerou, tezky vyber
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od peteres »

Jako rádio a současně vysílačku používám kenwood th-f7. Má přehledový příjmač a současně transceiver na 70cm a 2m. K tomu mám pár PMR staniček pro ostatní členy rodiny. Pro komunikaci v rámci vesnice, s dítětem do sousední vsi do školy, nebo pro spojení na cestu více auty je to dostatečné. V kombinaci rádia a vysílačky vidím velkou výhodu, protože je možnost zavysílat a dovolat se tak třeba pomoci v případě potřeby.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Fabulous »

Rozumím tomu dobře, že ten Kemwood umí PMR?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

Má-li 70cm tak ano, není ale na to certifikovaná takže by se neměla používat (chceme-li dostát liteře zákona), v praxi se s tím dá velice dobře domluvit i na PMR (mám wouxun KG-UVD1P)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Fabulous »

Jasně, nebavme se o zákonu, ale o potencionální možnosti použití. V pásmu PMR ale asi bude nutné naladit požadovanou frekvenci ručně, zřejmě v paměti tyto kanály nejsou uloženy?

Zdá se mi, že kombinace rádia, přehledového scanneru a vysílačky a navíc s možností provozu na AA baterie je naprosto super!
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Wagoneer »

Souhlas, to je i moje cesta.
Mam scanner Uniden, prehledovy prijimac Sony ICF a na vysilani Kenwooda a nejakou noname PWR.
Vse lze provozovat na baterie.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Fabulous »

No mě se líbí, že je to vše v jediné krabičce. ;)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Josef »

...a když to omylem spadne na zem, nemáš nic. :cry:
Takže "vše v jednom" a nemít už nic alternativního v záloze), může být někdy i trošku problém.
Bohužel na tom nejsem o moc lépe, např. všechny HAM-bandy mám prakticky jen na jedné mašině, což je špatně a důsledek realtivně slabé kupní síly i toho, že momentálně preferuji investice do jiných strategických rezerv, než do elektroniky - té se v PA nenajím.
Naposledy upravil(a) Josef dne 04.04.2012 9:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

Fabulous píše:Jasně, nebavme se o zákonu, ale o potencionální možnosti použití. V pásmu PMR ale asi bude nutné naladit požadovanou frekvenci ručně, zřejmě v paměti tyto kanály nejsou uloženy?

Zdá se mi, že kombinace rádia, přehledového scanneru a vysílačky a navíc s možností provozu na AA baterie je naprosto super!
No, jasně, u každé vysíračky je potřeba ji předtím nějak naprogramovat, některé jdou přes klávesnici, jiné je potřeba přes kabel. Případně mám Kenwoodový kabel kdybys potřeboval, software si ale musíš někde sehnat. Na F7 je tu: http://www.kenwood.com/i/products/info/ ... _soft.html , pokud má klasický dvojkolík, není problém tam nahodit cokoli,
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Fabulous »

Josef: No já mám vždy v rezervě nějaké jiné řešení, mám sólo PMR, rádia i samotný jednoduchý scanner. Ale na cesty, do auta, atd., si myslím, je to skvělá věc.

Artifex: Dík za nabídku, pokud se rozhodnu pro Kenwood, tak možná využiji.

Nemáte někdo nápad na jiné podobné zařízení nebo je tento Kenwood nejlepší?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

Já si nemůžu stěžovat na svého Wokouna, mám ho odemklý od nějakých 120MHZ do 520MHz na RX, TX pokrývá tak 80%RX frekvencí, jediné, co mi na tom chybí je pokrytí 1-120MHz
Do toho výše zmíněného Kenwooda se zase nedají nabouchat PMR protože má TX: 144-146 / 430-440 MHz, PMR jede na 446MHz
Naposledy upravil(a) Artifex dne 04.04.2012 10:08, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Josef »

Jasně na cesty je "integrovaný kombajn" ideální. Pokud možno ne příliš drahý, potože co je v autě, o to můžete velmi snadno přijít. Nejen že by vám to někdo mohl ukrást, ale je to vždy tak říkajíc "jednou nohou v popelnici".
Kdysi jsem jel z jedné radioakce a z vlastní blbosti udělal s autem takové malé "bumnadržku". Nic zásadního, odnesl to předek a sklo. Jinak se vše zdálo O.K. včetně posádky. Ale i když byly ty radiověci dobře zabalené a v podstatě se náklad vůbec nepřesypal ani se nic zjevně nerozbilo, jako by se uvnitř každého zařízení něco pohnulo. I přes snahu s tím něco udělat a seřídit, to bylo už navždy takové funkčně "nakřápnuté" - stupnice přesně neseděla, tepelná stabilita ujížděla, modulace horší, citlivost citelně horší, zvýšená žravost z baterek - prostě do popelnice.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

Ano, přesně tak, cívečky se pohnou při nějakém větším namáhání a pak to stojí zaprd.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Fabulous »

Takže říkáš, že ten Kenwood neumí PMR? Tak to je pro mě nanic :-(
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Rádio LW1-9

Příspěvek od Artifex »

Poslouchat ho umí, vysílat neumí.
Odpovědět