Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Odděleno z vlákna: Výběr vysílačky Karlos.

Poznámka:

Mám vyhlédnuté zajímavé zařízení - širokopásmový scanner pro poslech a zaměřování vysílaček.

29.00-29.7 mhz 10 Meter Ham
29.7-50.0 mhz Low Band
50.0-54.0 mhz 6 Meter Ham
108-137 mhz Aircraft
137-144 mhz Military
144-148 mhz 2 Meter Ham
148-174 mhz High. ( Weather 162.5500 and 162.4250 )
406-420 mhz Federal Goverment
420-450 mhz 70cm Ham
450-470 mhz UHF Band
470-512 mhz "T" Band
806-956 mhz "800" Band

Poslech funguje výborně, zaměřování určí jen směr CCA, hlavně v zástavbě, kde se signál šíří odrazy musí být v druhé ruce kompas. Chtěl bych jich tak 5 pro víc lidí - na zaměřování přeživších v PA :twisted:
Dřív tím šlo poslouchat i NMT telefony :twisted:

Jelikož tyhle zařízení nejsou v ČR dovolená, nebudu to dál rozvádět.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od JimmyJazz »

a takove zarizeni umi cely ten rozsah plynule? Tj. od 20-900+ MHz?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Tak sem dej nějaký odkaz. Dobrá zařízení jsou většinou drahá.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Eventuálně to dám to do VIP, tyto zařízení zde nejsou povolená.
Ale pro Warlordy to bude zcela nepostradatelné zařízení - kdy po večerech se bude snažit vyčmuchat přeživší, kteří se v té době budou snažit komunikovat.

2 JimmyJazz
Ty kmitočty to umí tak, jak je to popsané.
Tj. tam kde navazují, tam navazují, kde nenavazují, umí je to jen po zásahu do firmware :twisted:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Možná nejsou povolená, ale za odkaz na Ebay ti nikdo hlavu neutrhne :-) Případně napiš typové označení a my šikovní si to už vygooglíme.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od prochazka85 »

jisty survival odbornik radi ze v PA dobe by jste meli spise poslouchat nez vysilat.
A to z duvodu, ze vysilani by mohlo pritahnout nechtenou pozornost hladovych ozbojenych zoufalcu
co se podarilo pri poslednim najezdu na rozpaliky ukoristit PMR.

Ja jsem si proto poridil sirokopasmovy scanner od 100khz do 1300Mhz plynule proladitelny bez mezer
tzn. fakticky jsem schopen monitorovat veskery radiovy provoz na profi frekvencich
coz bude v PA dobe neodcenitelne.

Potom mam klasickou PMR a CB, ale pozor tyto v PA dobe pouzivat velmi obezretne.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Fabulous »

Jaký máš scanner?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Karlos »

Připojuji se k Fabikovo dotazu, take by me zajimal typ.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od prochazka85 »

icom R6
http://www.shop3000.cz/product.php?id_product=257

da se sehnat i levneji, ale pozor na napr francouzkou nebo US verzi, tam jsou nektere pasma
blokovana.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Karlos »

Dá se nějak lehce poznat o kterou verzi jde aby clovek zbytecne nekoupil zminenou FR či US?

Je velký rozdíl mezi novou verzí R6 a předchůdkyní R5? Uvazoval jsem totiz práve o R5 z druhé ruky...
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od prochazka85 »

na pristroji samotnem se to bohuzel nepozna, pouze na krabici.
Jediny zpusob jak to poznat pokdu je to pristroj z druhe ruky, je zkusit projet cely rozsah.

co se tyce R5 v podstate jediny rozdil je v rychlosti scanovani, (ta R6 je absurde rychla) a par drobnych uprav v menu a v ovladani. Jinak to jsou temer totozne pristroje.

Jinak co se tyce ovladani, chvilku mi trvalo nez jsem si zvyknul, ale ted uz to je absolutne v pohode. Jinak takova poznamka, pokud si chce clovek pohrat s naladenim a pekne si kanaly pojmenovat a ma treba 200 kanalu 20 bank
tak je to otresna prace a po 5 kanalech jsem to vzdal a koupil si kabel a udelal to pres PC :)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Karlos »

Je ten rozdil v rychlosti skenovani R6 vs. R5 nejak kriticky? Myslim co do pomeru cena/vykon zda se oplati pridat a koupit R6?
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od prochazka85 »

jednoznacne ano
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od Wagoneer »

To prochazka85 - vidím, že uvažujeme podobně. Scan,CB,PMR..
Já mám scanner Uniden, řada BCT 15. Má také slušný rozsah a rychlé přeladění. S ext anténou Disconne pod střechou.
Poslouchám půl republiky.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od Karlos »

Pěkná stránka o radiomonitoringu: http://www.kmitocty.cz/
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od prochazka85 »

jeste uvazuji o dvoumetru/70cm mam vyhlidnuty docela dobry pristroj na DX, jediny duvod proc vaham, je ze neumi provoz na AA baterie. Jinak ty CB a PMR co mam behaji na AA, coz je hodne dulezity predpoklad pokud to ma byt PA-Ready :)

jinak co se tyce stranky kmitocty.cz, mohu doporucit, vyborny zdroj informaci o radiomonitoringu. Ale co dulezitejsiho, je to databaze bandplan+
Protoze nakup scanneru je prvni krok, ale zjistit co kde poslouchat je mnohem narocnejsi krok.
Jiste nektere ukecane stanice jako MP ci DP odhalite hned, ale co sporadicky vysilajici, tam je odhaleni dilem
nahody, pokud ovsem nesedite na radiu 24/7 par mesicu v kuse a jeste neni jistota ze chytite vse.
Proto existuji takzvane banplany, coz je seznam frekvenci profi sluzeb.
Bohuzel z pohledu telekomunikacniho zakona, je budovani a distribuce takovychto seznamu minimalna na hrane, proto se neni snadne dostat k aktualni databazi.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Výběr vysílačky

Příspěvek od Etranger »

[quote="prochazka85"]jisty survival odbornik radi ze v PA dobe by jste meli spise poslouchat nez vysilat.
A to z duvodu, ze vysilani by mohlo pritahnout nechtenou pozornost hladovych ozbojenych zoufalcu
co se podarilo pri poslednim najezdu na rozpaliky ukoristit PMR.

Ja jsem si proto poridil sirokopasmovy scanner od 100khz do 1300Mhz plynule proladitelny bez mezer
tzn. fakticky jsem schopen monitorovat veskery radiovy provoz na profi frekvencich
coz bude v PA dobe neodcenitelne.


Mám v plánu ICOM R 6 pořídit-nemáte někdo tip na lepší zařízení co do rozsahu,citlivosti příp.spolehlivosti?
Děkuji znalcům za info.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od Josef »

S tím ICOM R 6, "fakticky nejsi schopen monitorovat veškerý radiový provoz", protože ta mašinka neumí přijímat modulaci SSB (USB/LSB). Takže třeba už i s obyčejnou FT817ND nebo lepším síbíčkem, ač budu vysílat naprosto legálně, jsem spolehlivě mimo tvé "zorné pole". Musíš sáhnout o dost hlouběji do kapsy a pořídit nejméně něco jako Alinco DJ X2000. Prostě přijímač, který ten "sajbend" umí. Samozřejmě ještě několik širokopásmových antén, aby jsi s tím vůbec něco chytil na vzdálenost větší, než jen pár nejbližších kilomerů.
Ale ani to ti nemusí úplně všechno vyřešit. Mnoho služeb vysílá dnes digitálním provozem, takže uslyšíš jen takové vrčení jako z modemu nebo jako je přenos mobilního telefonu. Víš, že vysílá, ale nevíš co říká. V PA-době musíš počítat s i tím, že stanice mezi sebou budou důležité věci sdělovat sice možná tzv. "otevřenou řečí", ale s utajeným obsahem. Budou např. hovořit v běžných (domluvených) obecných bezvýznamných frázích, které však budou mít úplně odlišný, předem smuvený význam. Nebo budou na sebe hovořit v řeči, které nerozumíš a ani překladatele hned tak neseženeš. Už dnes by brněnští síbíčkáři bez problémů kdekterého neznalého kolegu úplně vykolejili, kdyby spolu začali mluvit "brněnským hantecem".
Ono to monitorování nebude zase tak snadné jak to vypadá. Šance, že se časově trefíš do okamžiku, kdy někdo bude vysílat krátkou relaci je hodně malá. Kdy ho poslouchat? Ráno, odpoledne, večer? Na kterém pásmu, když bude protistanice "skákat"?

Tím vůbec nechci říct, že je scaner zbytečnost. V žádném případě. Pro toho kdo nechce vysílat je to dobrá investice. (Pro toho kdo chce vysílat bude lepší investovat přímo do All-bad transceiveru.) Jen chci naznačit, že to není jednoduchá a snadná věc, pokud nebudu už dopředu znát čas vysílání, kmitočet i modulaci. A když jediné co budu vědět, že "támhle vedle v dědině má nepřítel vysílačku" a chci ho slyšet.

Kdo nevěří, může si udělat jednoduchou zkoušku svých monitorovacích schopností:
Zavřete oči a bez dívání si vyberte prstem v callbooku (http://www.ok1vei.com/callbookOK.htm) náhodnou značku libovolného českého radioamatéra. Toho se pokuste na svůj komunikační přijímač alespoň jednou zachytit. Práci máte usnadněnou tím, že víte, že nebude v celém spektru, ale že se může vyskytovat pouze v poměrně uzkých radioamatérských výsečích. No a uvidíte, jak budete s lovem úspěšní. Věřte, že je to hodně tvrdý oříšek, i když protisanici defacto znáte, dokonce víte odkud vysílá a i tak to může být docela akční, dramatický a napínavý lov.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od Etranger »

Josefe díky,
Síbíčko se SSB mám scanner plánuji spíš jako doplněk.To Alinco vypadá celkem dobře co do rozsahu asi ho objednám.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Výběr scanneru (přehledového příjímače)

Příspěvek od GOD »

Tak sa mi podarilo vymenit za knihu radiotechnika mašinku AR 2002, 25 - 500 a 800-1300 MHz. Skenovanie to ma s volitelnym krokom 25, 12,5 a 5 KHz, ale preskenovat cely rozsah je na dlho

Mam to 3 dni tak skušam čo sa da naladit. Bohužial zahranične radia chodia okolo 1MHz, takže budem musiet dokupit neaky iny stroj.

Kde na internete najdem jednoduche vysvetlenie pre blbého čo je NFM WFM AM ?
Odpovědět