Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
B-rdy
Příspěvky: 24
Registrován: 02.03.2017 23:28
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od B-rdy »

Zdravím, mám dotaz na uv5R, hodnota squelch je stupňována jak ? Jednička je jako že to je nejcitlivějších nebo že nejméně citlivé, další dotaz by byl, jakou máte zkušenost s odolností, v batohu na výletu se mi v tašce otevřela plechovka s mirindou a rozlila se po celém batohu, naneštěstí jsem měl u toho i uv5R a byla celkem dost politá, měl jsem na tom silikonový obal a i přes to že to není kdo ví jaké pouzdro, tak bych čekal, že čtvrt litru plechovka která se ještě nevylila celá moc paseky neudělá, ale stanička měla pití i pod baterií lehce a hlavně všude kolem, všechny konektory zavřené ale i přes to, stanička blbla, tlačítka nereagovali a ty co reagovali nedělaly to co měly, prostě zmáčknete něco a ona udělá něco jiného, celou jsem ji teda rozdělal, ale ve vnitřním byla suchá, tak jsem jí ještě teda vysušil na topení pak doma a teď asi funguje dobře, ale nepodařilo se .i tam úplně dát postranní tlačítka a teď od nich není taková odezva a nejsem si jistý ve stisku jako před tím, dotaz je, jak se mohu spolehnout na takovou stanici, když jen "lehké" polití ji vyřadí z provozu, na yt.com je fůra videí kde tuto staničku topí hodinu ve vodě, dají ji do mrazáku na půl dne, chodí na půl minuty do ohně, přejedou velkým autem, ale ona stále funguje a dělá co má, staničku mám z originálního shopu, ale toto mě docela "vyděsilo".
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od JOBU »

Rozobrať,prepláchnuť poriadne demineralizovanou vodou a pak vysušiť.Už z princípu a konštrukcie nemôže byť vodeodolná.Nikde nieje napísané,že je to stanička na "outdoor" takže to ani od nej čakať netreba.Zase veriť všetkému čo je na nete a zvlášť na yt nieje tiež dobré..SQ je takisto ako na všetkých iných rdst.Navyše citlivosť sq je možné softvérovo nastaviť.
Žulda
Příspěvky: 50
Registrován: 15.07.2013 8:29
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Žulda »

Squelch je dobrý poeditovat, např. podle http://www.miklor.com/COM/UV_Squelch.php
B-rdy
Příspěvky: 24
Registrován: 02.03.2017 23:28
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od B-rdy »

No a jak to je, čím vyšší číslo squelch, tím více je to citliví ? nebo naopak ?
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Kocour »

Nikdy jsem se to nepokoušel na UV5R štelovat, ale z odkazu výše vyplývá, že při standardním nastavení je 1=-133 dBm a 9=-124 dBm, takže by to mělo se zvyšujícím číslem squelche brát jen silnější signál. Čili "normální" chování - přidám squelch, stanice je míň citlivá. Ale jestli je tam opravdu takhle malý rozdíl -133 až -124 dBm, tak je to bez poštelování skoro k ničemu.

Taky, jestli jsem to pochopil správně, tak CHIRPem si tam člověk může nacpat jakékoli hodnoty do jakéhokoli čísla squelche, takže pokud by někomu dělalo problém chování přidat squelch = omezit příjem, zřejmě si to může přeprogramovat opačně.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TomSmith »

Kocour píše:... jestli je tam opravdu takhle malý rozdíl -133 až -124 dBm, tak je to bez poštelování skoro k ničemu.
Pozor decibel (tedy i decibel na miliwat) je LOGARITMICKÁ jednotka, takže není vhodné porovnávat rozdíl mezi 124dBm a 133dBm tak jako kdybych porovnával rozdíl 124 jablek proti 133 jabkám ;)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Kocour »

No to sice jo, ale ty decibely se používají právě kvůli tomu, že i úroveň signálu se může lišit o víc řádů.

Takže když chci využít squelch naplno, je nutné:
Z jedné strany stanovit úroveň, na které je i v nejklidnějších lokalitách šum na pozadí. Nemá cenu otevírat squelch o mnoho víc, jelikož by se pak užitečný signál stejně ztrácel v šumu (a na to můžu použít funkci Monitor).
Z druhé strany pak úroveň, při které už není praktické příjem omezovat, protože pak by neprocházel ani velmi silný signál. No a hodnoty mezi tím rozdělit tak nějak rovnoměrně.

Porovnával jsem si hodnoty v dBm a v těch nastavovacích číslech v odkazovaném článku a vypadá to, že v celém rozsahu se přibližně krok v dBm a krok nastavovacích čísel shoduje, čili i ta pomyslná čísla respektují nějakou logaritmickou škálu. Článek považuje za praktické hodnoty 0-62 nebo 0-64. Čím víc rozsah omezím, tím bude jemnější krok, takže bych nezavrhoval i nějaké další experimentování.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

TomSmith píše:Pozor decibel (tedy i decibel na miliwat) je LOGARITMICKÁ jednotka, takže není vhodné porovnávat rozdíl mezi 124dBm a 133dBm tak jako kdybych porovnával rozdíl 124 jablek proti 133 jabkám
Útlum šíření elektromagnetických vln volným prostorem Ti zase stoupá s kvadrátem vzdálenosti, takže to chce trochu zkušenosti na odhad co je vhodné a nevhodné porovnávat nebo si to prostě spočítat.

To nastavení squelche je fakt úplně jedno, zvlášť u toho baofenga, který nemá žádné vstupní filtry a jedno nastavení squleche zůstane uzavřené v jendom rohu pokoje, kdežto v druhém ho už bude otevírat třeba spínaný zdroj PC.

U nového rádia nastavím squelch podle citlivosti přijímače abych využil plnou dynamiku pro příjem ale stejně pak mám nastavenou nejnižší možnou hodnotu, která mi třeba za celou hodinu ani jednou nezasquelchuje naprázdno. A ve výsledku je jedno jestli to je -120 dBm nebo -123 dBm (ačkoliv je to dvojnásobný výkon - když jsme u těch logaritmů)
Mato Námestovo
Příspěvky: 40
Registrován: 15.10.2017 5:32
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Mato Námestovo »

Ahojte viem že je to mimo tému ale teraz som hladal niečo na nete a našiel som Baofeng DM-5R a DM-5R Plus.Nemáte niekto skúsenosti aký je medzi nimi rozdiel?Ďakujem. Má niekto skúsenosti s DM-5R alebo DM-5R plus?
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od neilz »

Mato Námestovo píše:Ahojte viem že je to mimo tému ale teraz som hladal niečo na nete a našiel som Baofeng DM-5R a DM-5R Plus.Nemáte niekto skúsenosti aký je medzi nimi rozdiel?Ďakujem. Má niekto skúsenosti s DM-5R alebo DM-5R plus?
je mezi nima jen rozdil v pudatu, z DM-5R udelas snadno DM-5R Plus
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Mato Námestovo
Příspěvky: 40
Registrován: 15.10.2017 5:32
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Mato Námestovo »

Oplatí sa kúpiť DM-5R plus v našich podmienkach alebo lepšie povedané chytím naňu neakú digitálnu stanicu?Viem že pobere aj analóg aj digital.Ja mám UV-5R a som sňou spokojný.Niektoré stanice je ale zle rozumieť napr.letová prevádzka ktorá ide asi cez digital.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

Ahoj Mato,
pokud chceš kupovat digitální rádio, tak určitě doporučím GD-77 nebo když už to musí vypadat jako baofeng, tak RD-5R (což je v podstatě střevo z GD-77 v krabičce UV-5x).

Na DM-5R bych zapomněl. Jsou dvě verze, ale ani ta plusková neumí TDMA. Což může být v praxi velký problém na převaděčích. V momentě, kdy zaklíčuješ, tak ucpeš oba timesloty a brzo Tě někdo zablokuje.

To, že slyšíš špatně letadla v airbandu je důsledkem toho, že radioprovoz je obecně modulován amplitudovou modulací (AM) a baofeng umí jen frekvenční modulaci (FM), to že to funguje je kvůli nedokonalosti vstupu baofenga, ale to je na delší povídání.
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

BAOFENG UV-5R

Příspěvek od postak »

Zdar všem, mam dotaz problem, kamarad ma nekolik vysilacek pro deti Baofeng 888 ktere maji TSQL a ja si chci do sve stanice UV5R nahrat jeho kanaly a to se mi i podařilo jen při pokusu změni CCTS na 90.3 skočí v programu hlaska michmach a shodi mi to asi bude problem u mně chtěl poprosit o radu, pomoc když Vám pošlu svůj setup zkusili by ste mi to nastavit a poslat zpět pokud Věm to půjde? Dost mi to spěcha tabor jim začal.
Přikladam foto dat v me UV5R a vpravo TSQL v Baofengu 888 prosim pomoc
ofo848.jpg
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

A proč neprogramuješ v CHIRPU i tu svou UV-5R? Když si otevře v jedné záložce 888 a v druhé UV-5R, můžeš si kanály přetahovat pomocí drag&drop :)))
Filo
Příspěvky: 1
Registrován: 10.07.2018 12:33
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Filo »

Zdravím všechny fandy této stanice.
Před týdnem mi dorazila z ebay.Timto chci poděkovat všem za přínosné rady pro nastavení.
Ke stanici jsem přiobjednal i náhradní aku 1800mAh.A tady nastal problém.Již při vysílání na menší výkon znatelně pohasínal displey,při vyzšim už vypadla úplně.Origo baterie je ok.Nepomohlo ani úplné vybití a nabití.Jelikož reklamace nehrozí tak jsem neváhal s průzkumem vnitřností.
Soudruzi z číny opět nezklamali!Jejich zázračné baterie 18650 s kapacitou 5000mAh mi již kolega na testy donesl(reálná kapacita 500mAh)
Po vyloupnutí krytu na mě vykoukli dvě ledabyle spájené nokiacké aku bl-5c s kapacitou 1020mAh.O udávané kapacitě rovněž dost pochybuji ,typuji tak do 900mAh.Nu což,baterky využijí ve svém puxingu px-2r.Destrukce takové baterie při nabíjení nehrozí,má vnitřní ochranu(pokud se tedy soudruzi obtežovali ji tam nacpat),ovšem do uv-5r použitelná tak na poslech rádia.
Záložní baterie by se hodila,uvažuji o té delší.Mám tedy na majitele této stanice dotaz:máte nejakého ověřeného prodejce aku do uv-5r?Dají se pochopitelně koupit třeba v elixu a rad bych věřil že prodávají originály.Ovšem cena je taková tipycky česky nenažraná.Mel jsem spíše na mysli ebay nebo alliexpres.
Diky všem za odpověd
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Luda »

Mam nekolik let dve UV-5R, spokojenost. Aktualne potrebuju jeste jednu dalsi. Jaka je aktualne nejlepsi Baofeng vysilacka? Maji celkem dost modelu a zas tak se v tom nevyznam. Diky.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

S tím příslušenstvím pozor. Já kupoval do auta jakožebaterii se zástrčkou do zapalování a v baterii byl pouze lineární stabilizátor napětí, bylo mi divné, proč to tak topí :)))

Já jsem naposledy objednával UV5-RTP, mají výkon 8W, jinak to je pořád baofeng.
Uživatelský avatar
alex bratt
Příspěvky: 28
Registrován: 25.09.2012 13:58

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od alex bratt »

Doporucite nejake odzkousene pouzdro/sumku na vestu, do ktere se UV-5R dobre vejde? Idealne upravitelne jak pro standartni baterku tak i extra 3800 mAh baterie (85x53x18mm nebo 150x58x45mm s extra velkou baterii). Pripadne samo koupim dve ruzna pouzdra... jde mi o zkusenosti do kterych se vejde.
pepik56
Příspěvky: 1
Registrován: 03.09.2018 14:38
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od pepik56 »

Ahoj,

našel by se tu prosím dobrodinec, který by mi naprogramoval Baofeng UV5R na námořní kanály?
Jde mi o to, aby bylo možné jednotlivé kanály v námořním pásmu volit přímo a ne ručním naladěním jejich frekvence. Měl by existovat takto připravený konfigurační soubor, mohlo by jít v zásadě o jeho nahrání do rádia.

Jsem v Praze, takže ideálně se potkat někde u piva (platím), nebo večeře (případně taky platím ;)

Dík moc!
Pepa.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od pracintl »

dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Odpovědět