Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od turista »

V googlu si vyhledej CZ návod_Baofeng_Intek.pdf .
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

Dnes konečně přišel můj první BAOFENG, typ 82HP. Prošel jsem si povídání o základech na Nevkladat.cz, nastavil a povypínal "otravovače" ve staničce a snažil se dnes dopoledne navázat, tedy spíše odchytit nějaké spojení v éteru.

Stanice má od prodejce naprogramované PMR1-16, UHF1-5 a VHF1-5. Podařilo se mi chytnout rozhovor na VHF-5 sdílence, zřejmě nějaký kolega s okolí, protože jsem to chytal v bytě u okna na anténu Wouxun 35 cm a příjem a srozumitelnost výborná. Povídal si s někým v autě, koho já jsem slyšel jen první 2 minuty, pak už ne, slyšel jsem tedy jen pána na jedné straně. Jak daleko je netuším, nechtěl jsem se jim cpát do hovoru (navíc když jsem slyšel jen jednoho z nich a nevěděl jsem tedy, kdy jeho protistrana mluví).

Pak jsem zkusil doprogramovat převaděč dle návodu http://www.Nevkladat.cz/viewtopic.php?f= ... 5&start=40 v očekávání, že tam bude větší "provoz" a něco zachytím. Nejbližší převaděč k Rakovníku je na Kladně, OK0K
Freq.: 145.750 MHz
Obrázek

nastavil jsem tedy frekvenci, odskoky atd. dle http://prevadece.smoce.net/seznam-prevadecu/cz/

nechal jsem stanici naladěnou na tento převaděč běžět asi dvě hodiny, ale ani prd, ticho, takže buď:
a) jsem vůl a naivně čekat, že chytnu doma v bytě na 35cm anténu 15W převaděč vzdálený cca 30km je u Baofengu kravina
b) něco mám blbě nastavené
c) fakt je tam ticho :)

Nemá někdo s tímhle převaděčem zkušenost? Nastavené to mám takto (edit, vysílat na převaděč nebudu samožřejmě)
Přílohy
Screenshot_14.jpg
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Josef »

Nevím, jaký je provoz na kladenském převaděči, ale jestli je to stejné jako u nás, tak dvě hodiny jsou na zkoušení naprosto nedostatečné. Třeba OK0O se v pracovním týdnu ozve prakticky jenom na čtvrt až půl hodiny ráno, když na něm probíhá meteokolečko, ale pak prakticky celý zbytek dne přes něj nikdo nevysílá. Ostatní místní převaděče jsou na tom podobně. Můžu to mít zapnuté na scanování vybraných převaděčů třeba celé odpoledne a "ani píp". O víkendu občas někdo nějaký nahodí (samozřejmě bez ohlášení své značky :evil: ), aby si někde za pochodu nebo na portejblu vyzkoušel, zda se do něj dostane, ale jinak se žádný větší provoz nekoná. To by se muselo něco dít (v začátku kronaviru bylo na převaděčích docela rušno, po přívalových bouřkách bývá taky). Trochu hustější je provoz třeba na OK0F, OK0BBF, OK0D, OK0BC a OK0X, ale zase je to spíš jen ráno. Takže postav stanici na okno (nebo někam, kde očekáváš dobré místo pro signál), jen velmi lehce ji zasquelchuj, nech zapnuté celý den od rána 6:00 do večera 22:00, nebo raději několik dní po sobě a teprve pak uvidíš. Na 30 km, pokud v cestě nestojí nějaká masivní terénní překážka, by jsi převaděč mohl slyšet ještě docela dobře.
Nebo můžeš vyrazit na nějaký vysoký kopec a odtud zkusit poslouchat provoz (např. významnější převaděče v době, kdy na nich probíhají např. meteokroužky) a to bez ohledu, že jsou daleko. Na nějakých 60 km by jsi je měl z dobrého kopce i na Baofenga s originál anténkou bez problémů slyšet.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

Josefe, moc děkuji za informace. V okolí Rakovníku je pár rozhleden, takže na příštím výletu do přírody s rodinkou beru Bafa určitě s sebou.

Jen bych měl ještě jednu prosbu - mám už trochu guláš v nastavení "Tone mode", respektive výběru typu vůči typu ve sloupci "Aktivace" na seznamu http://prevadece.smoce.net/seznam-prevadecu/cz/

V Chirpu jsou pro Tone mode tyto položky:
Obrázek

Vůbec jsem nechápal, jak to spárovat s typy:
Dual SQL
CTCSS
Nosná
DV+CTCSS
1750 Hz

při zkoumání obrázků ze stránky, která se tady nesmí dát, jsem zjistil, že např. TSQL je nastaveno u těch převaděčů, které mají typ aktivace Dual SQL nebo CTCSS. Takže např. OK0BBF jsem si nastavil na Tone mode TSQL a ToneSQL na 88.5
Převaděče co mají typ aktivace "Nosná", mají mít asi nastavení jen Tone, ale pak jsou zase rozdíly v tom, že některé převaděče mají Nosnou + CTCSS 88.5, ale některé tam CTCSS uvedené nemají, např. OK0AE Krkavec

a jak nastavit v Chripu typy:
DV+CTCSS
1750 Hz
tak to už netuším ani za mák, jen jsem se někde dočetl, že 1750 Hz už není moc využívána, ale víc nic.

Škoda, že neexistuje nějaká kniha, kde by tyto informace byly v ucelené podobě, jinak to jsou hodiny hledání na různých fórech, kde v balastu keců, ponižování nováčků, kteří mají dle profíků debilní dotazy, se tu a tam najde nějaká informace jak co nastavit a hlavně PROČ.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Josef »

U převaděčů, zjednodušeně řečeno, se všechny ty volby, o kterých píšeš, týkají především vysílání. Pokud chceš převaděč jen a pouze poslouchat, nemusíš tam nic volit (ani odskok ani CTCSS, ani 1750Hz), prostě jen nastavíš na displeji (nebo dáš do paměti) frekvenci převaděče.

Jinak na vysvětlenou, jak by se programovalo, kdyby jsi chtěl přes převaděče plnohodnotně i vysílat:

1.
CTCSS znamená aktivace převaděče subtónem, který trvale během relace vysílá na pozadí tvého hovoru tvoje stanice. Pokud převaděč má tuto možnost uvedenou (tedy subtón např. 88,Hz), pak tuto možnost přednostně použij. V Chirpu nastav frekvenci subtónu a k ní zvol volbu "Tone".

2.
Pokud tentýž převaděč umožňuje nahození i tónem 1750Hz, vezmi to na vědomí, ale jinak to dál nemusíš řešit, protože CTCSS je nadřazené a nahodí převaděč místo 1750Hz. (Možnost použít 1750Hz pro nahození převaděče se používala v dávné minulosti. Některé starší stanice neumí subtón vysílat a proto je možnost nahození tónem 1750Hz nebo dokonce pouze čistou nosnou, u mnoha převaděčů jako alternativa stále ponechána, aby se starší radiostanice, ještě mohly pro komunikaci používat.)

3.
Pokud by jsi se setkal s převaděčem, který nepoužívá subtón a musí se nahazovat právě jen tónem 1750Hz, v Chirpu se to nikam nepíše. V Chirpu navolíš jen frekvenci převaděče a odskok, jinak nic. Tón 1750Hz se vyšle až při vysílání a to ručně. U Baofengu tak, že stiskneš PTT tlačítko, držíš zmáčknuté a pak k tomu stiskneš ještě tlačítko BAND asi na 2 sekundy. V tu chvíli radiostanice vysílá právě tón 1750Hz.

4.
Můžeš se setkat se situací, že některý převaděč slouží nejen pro přenos analogového signálu, ale také pro přenos digitálního signálu. Pokud máš radiostanici, která je jen analogová (např. Baofeng) a budeš mít u tohoto převaděče zvolenou volbu "Tone", bude radiostanice přijímat jak analogový signál - srozumitelné mluvené slovo, tak i digitální signál - vrčení a chrčení. Nebo squelch radiostanice otevírá nějaké silné místní průmyslové rušení. To může být nepříjemné. Pokud se s takovou situací setkáš, můžeš se ji pokusit vyřešit tak, že změníš volbu "Tone" na volbu "TSQL". Pak bude stanice sice nadále přijímat analog i digitál, ale do reproduktoru ti pustí jen analog, ale digitál nebo rušení už ne. Tím se nepříjemného vrčení zbavíš. Typickým převaděčem, kde se to dá použít je OK0X na Pradědu. Ale s touto volbou pozor - funguje pouze u převaděčů, které do výstupního signálu přidávají svůj subtón. U převaděčů, kde je digitální provoz nebo rušení časté, doporučuji uložit jej do pamětí radiostanice nejprve dvakrát pod sebou - jednou s volbou "Tone", podruhé s volbou "TSQL" a v praxi vyzkoušet, co více vyhovuje. A pak řádek, který se nepoužívá z paměti vymazat.

Volby DTCS a Cross u převaděčů nepoužívej.

Dual SQL znamená, že prevaděč má dvojí citlivost a umí ji přepínat. Většinou poslouchá s nižší citlivostí (aby jej neaktivovalo, kde jaké náhodné rušení nebo signál ze zahraničí). Nízká citlivost zůstává i v případě, když se takový převaděč nahodí pomocí tónu 1750Hz. Ale když se nahodí převaděč správným subtónem (CTCSS), převaděč subtón uslyší, přepne a zvýší svoji citlivost. Pak komunikace, která přes něj prochází, je čistější a s menším šumem. To je další důvod, proč přednostně používat subtóny při vysílání přes převaděče a nepoužívat zastaralé nahazování 1750Hz.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

Moc děkuji za cenné a praktické informace. Teď už je mi to jasné. Josfe, nepřemýšlel jsi někdy na tím, sepsat nějakou publikaci znalostí a praktických zapojení (v krabici mám ještě pořád rozestavěný přijímač dle Tvého návrhu s elektronkou E88CC :) ještě jsem se nedokopal to dotáhnout do konce). Na tvých stránkách nez*****.cz je toho spousta a spousta toho ještě určitě nenapsána. Když jsem bádal po tom, co lze v této oblasti v současné době knižně koupit, tak to jsou buď neaktuální staré knihy z 60, 70 a 80 let, nebo "novější" (20 let staré) publikace s názvy "CB pro mazáky", "Nebojte se CB" apod. z roku 1998. Dnes jsem objednal knihu "Od CB k radioamatérům" od Peček Jiří z roku 2002, podotýkám že jetou z antikvaritátu, již se totiž neprodává. Ale netuším co od toho čekat. Prostě mám osobně dojem, že ten duch rádia nějak upadá, zřejmě v souvislosti s rozmachem SDR hraček a širokou dostupností datových sítí. Je to škoda. Přitom stačí jedno EMP "lusknutí prstem" a tyhle nanomikropiko řešení půjdou do zádele.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

tak prý od 1. července 2020 budou dostupné tyto nové, sdílené UHF frekvence s možností až 5W výkonu

442,200
442,225
442,250
442,275

https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... 2020-6.pdf

už mám do Bafa zadáno, někdo z okolí Rakovnicka, kdo by chtěl příští týden vyzkoušet spojení? :)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

důkladný test Baofengu UV-9R
https://www.youtube.com/watch?v=i_RVaihO5LQ
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od GOD »

Ak by sa chystal niekto tlačiť baterypak na 18650 baterky, dajte vedieť, pridal by som sa.(zobral by som 2ks)

https://www.thingiverse.com/make:493125
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Serža »

pro Puxing PX-888K ve Windows 10:
je nutné programovacímu kabelu vnutit ovladač v. 3.2.0.0
https://www.miklor.com/COM/UV_Drivers.php
a pak software verze 1.03

ten driver je nutné hlídat, Windows ho možná časem updatují = přestane to fungovat = vrátit se zpět k verzi 3.2.0.0
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Serža »

ještě u těch Puxingů - je nutné nastavit US keyboard, jinak to mění desetinnou tečku (formát podporovaný aplikací) za čárku = dělá to nesmysly
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Tomáš »

Čistě teoreticky a akademicky...
anténa na střeše Yagi 2+2 elementy 172 + 446-450 MHz
http://www.ok5im.com/antpmr.html
s 15m kabelu RG-213
by měla dost zlepšit příjem vzdálených stanic na 172,65Mhz nebo na 448,49Mhz?

Pokud to chápu dobře, nikdy se nesmí na tom vysílat,ale pro příjem, je to taková šedá zona? Když vezmu v úvahu, že by antena pro tyto frekvence neměla být oddělitelná od vysílacího zařízení... :?:
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od JOBU »

Sú to viacmenej smerové antény, a v tomto prípade sú na príjem vhodné akurát tak vtedy, pokiaľ ich máš nasmerované na nejaký vzdialenejší prevádzač. Ináč by si ich musel mať na rotátore a točiť s nimi jak s radarom...
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Tomáš »

Jasné, směrovost mi nevadí, stála by na baráku pro poslech případného SOS spřátelených soudruhů.
Šlo mi hlavně o tu zákonou část.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Wolf »

Tomáš píše: 07.09.2020 11:04 Pokud to chápu dobře, nikdy se nesmí na tom vysílat,ale pro příjem, je to taková šedá zona? Když vezmu v úvahu, že by antena pro tyto frekvence neměla být oddělitelná od vysílacího zařízení... :?:
Pro příjem to šedá zóna není, přijímat můžeš co hrdlo ráčí. Jen tak nesmíš (mimo stav krajní nouze) vysílat, toť vše.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

On myslel ten požadavek na neoddělitelnou anténu. Tj. defacto všechny ty šroubovací pendreky jsou špatně, podle CTU tam má být anténa napevno. Proto šedá zóna.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Tomáš »

Máte někdo zkušenosti se samo-domo kabeláží pro ant ze střechy někam do domu a napojení na Baofeng?

Mám vyhlédnutou antenu , která bude zakončena buď N nebo PL konektorem, ani s jedním jsem nikdy nedělal a nemám na ně krimpovací kleště.
Představoval jsem si, že vše spojím F konektory a na konci dám pro Baofenga redukci SMA->F konektor.
Ale co tak koukám, tak si nejsem jist, jestli to vůbec půjde nasafit na ty 50ohmové koaxy.

Já vím, poněkud hloupá otázka, ale nerad bych vše nakoupil a pak zjistil, že to neumím spasovat.
Zkoušel jsem už konzultovat s obchodem, kde jsem onu anténu našel,ale moc vstřícní nejsou.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Patrol »

Hlavně dej bacha, ať ti to nevylomí konektor na Bafu. Je to dost křehké místo a při použití nějaké masivnější redukce, nebo tužšího kabelu může dojít k poškození. Chce to pak používat "majk" aby jsi vysílačku nemusel brát do ruky celou a nenamáhal tak tento spoj. Jinak každá redukce je potenciální riziko závady....záleží na provedení.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

já jsem se to snažil vyřešit takto, ale jsem v rádiové technice fakt začátečník, takže možná mám vše blbě, celou střední jsme stavěli jen audio zesilovače a regulovatelné zdroje... :)

ale jak píše Patrol - ty redukce na SMA konektory to je risk, pokud s tím budeš šachovat a držet staničku v ruce s káblem, koleduješ si o urvání uchycení konektoru na desce
IMG_20201013_181110.jpg
IMG_20201013_180857.jpg
IMG_20201013_180948.jpg
IMG_20201013_181110.jpg
IMG_20201013_180616.jpg
nicméně funguje to, zatím ale spojuje jen bafa s Nagoya NL-770R v okně, na střechu se nedostanu
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Tomáš »

Takhle bych si to nejak představoval... jen furt nevim jak s tema konektorema,nechci zadne specialni,abych musel kupovat krimplkleste...
Odpovědět