Šifrování dat

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

Ahojte, nenašiel som konkrétne vlákno na podobnú tému, tak sa skúsim podeliť s vlastnými skúsenosťami tu. Všeobecne si myslím, že je lepšie mať dáta akokoľvek šifrované, aj keď ide šifre prelomiť, ako nemať ich takto chránené vôbec. Z toho s čím som sa stretol, by som odporúčal:

1)

pre šifrovanie mailov - PGP (teraz predávané pod značkou Symantecu), je to platená služba, ale kvalita a komfort používania je vysoký, všetko funguje z pohľadu užívateľa rovnako ako predtým, čo je pri väčšom počte mailov nutnosť. Druhá verzia je GPG albo iné free - open source riešenie, s ktorým je ale kopec roboty s nastavovaním. Pre GPG existuje add-on pre Mozilu Thunderbird, nenašiel som dostatočne komfortný add-on pre Microsoft Outlook ani pre Apple mail. Nevýhoda šifrovania mailov je, že druhá strana musí používať ten istý softvér. Výhoda je, že komunikujete naozaj podstatne bezpečnejšie ako predtým. Šifrovanie je riešené obdobne ako elektronický podpis - kombináciou verejného a súkromného kľúča.

PGP od Symantecu tu: http://www.symantec.com/desktop-email/t ... encryption

2)

Pre šifrovanie súborov používam už roky program TrueCrypt. Je zadarmo, funguje tak, že si môžete na disku vytvoriť tzv. vault - súbor, ktorý obsahuje všetky dáta ktoré potrebujete šifrovať (ako adresár). Takých vaultov si môžete urobiť ľubovoľné množstvo. Keď s datami potrebujete pracovať, spustíte program, súbor "namountujete" - v systéme sa tvári ako samostatný disk. Keď s prácou skončíte, disk "unmountujete" a hotovo. Chce to trošku zvyku, ale za niekoľko rokov som nenašiel nič lepšie a ani komfortnejšie na obsluhu. Nevýhoda je, že nešifrujete samostatné súbory, musíte si vždy vytvoriť ten "vault" takže na odosielanie súborov niekomu inému to nie je až také komfortné.

Za veľkú výhodu TrueCryptu považujem aj to, že sa dá nastaviť tak, aby od Vás vyžadoval okrem hesla aj dalsi (akykolvek) kontrolný súbor, ktory musi byt pritomny naraz s heslom, inak data neodsifrujete. Z mojho pohladu to brutalne zvysuje bezpecnost dat - data (vault) su v PC, heslo v hlave a subor, ktory musite pri zadani hesla pripojiť, je na usb kľúči, ktorý nosíte napr. na kľúčoch (pozor - nie v PC na disku kde sú data, pointa je, že tento súbor je mimo PC). Každá z týchto troch vecí je sama osebe každému zvedavcovi nanič, ak ich máte pokope všetky tri (data + heslo + subor), data odšifrujete. Navyše kontrolný šifrovací súbor môže byť hocičo nenápadné - napr. fotka detí :-)

Neodporúčam kryptovať celý HDD a SILNE ODPORÚČAM šifrované dáta zálohovať. Stačí jeden chybný bajt alebo sektor na disku (čo pri normálnych dátach nepredstavuje žiadny problém, naopak, je to bežná vec) a Vaše dáta už neotvorí vôbec nikto, ani Vy sami.

Uvedené som riešil najmä z dôvodu, ak by mi niekto ukradol notebook - sám osebe mu je nanič, lebo všetky podstatné data sú na usb kľúči, šifrované vo vaulte, heslo je v hlave a kontrolný súbor na druhom kľúči. Notebook je nahraditeľný za deň, data vôbec. Nehovoriac o tom, keď sa dostanú do nesprávnych rúk...

Samo osebe ale truecrypt nerieši maily, na tie potrebujete to pgp. Ilúzie o nevystopovaní mailov a bežne používanom SSL šifrovaní maiov si robiť nebudeme, že... Takisto som zostal dosť prekvapený, keď mi ajťák za pár minút vytiahol z PC všetky dáta, ktoré som potreboval, hoci PC bolo chránené "iba" štandardným prihlasovacím heslom do Windows :-)

Šifrovanie dát v internetovej dobe je podľa mňa nutnosť a bude to len horšie, trend je, že dáta sa už neskladujú vo Vašom PC, ale ukladajú sa v cloude ktovie kde a ktovie ako. Hoci na menej podstatné veci je Dropbox stále ideálne riešenie, aj kvôli zálohe :-)

3)

Posledná vec je program na uchovávanie hesiel - malý, prehľadný, pracuje na podobnom princípe - vault + heslo + kontrolný súbor. Volá sa KeePass a je free. Užitočná vecička na bezpečné uloženie toho, čo si už nie sme schopní držať v hlave.

Ešte krátko k heslám - nebavme sa o heslách typu "admin" "user" "123" alebo "2222", základné pravidlo pre dobré heslo je: minimálne 8 znakov, žiadne bežné slová (na ich prelomenie sa používajú slovníkové databázy), vždy kombinácia písmen a čísel, odporúčam pridať aj čiarku alebo bodku a jedno písmeno veľké.

Na zapamätanie dlhého hesla sa používa tzv. passphrase, veta, ktorá je sama osebe zapamätateľná, ale viete ako ste z nej upravili heslo, napríklad vypustením samohlások. Príklad: Passphrase je "Včera som sa ožral a o 23.30 som už spal." Heslo z toho: "Vcrsmszrl23.30smzspl." Fantázii sa medze nekladú...

Samozrejme, žiadne heslo nie je nezlomiteľné a takisto ho niekto dostatočne motivovaný z Vás vie prípadne aj vytiahnuť, že áno :-)

Takže toľko môj novoročný príspevok, ak máte nejaké ďalšie tipy, uvítam.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Šifrování dat

Příspěvek od goral »

:yes

diky

trosku jsem se o to zajimal a tohle mi pomohlo na jeste lepsi orientaci

sifrovani mailu musi mit obe strany ze?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Karlos »

TrueCrypt je hodně dobra volba, sám ho již několik let používám k plné spokojenosti :yes
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

To goral:

urcite ano, kto nema verejny + sukromny kluc + spravidla ten isty softver, tak mail neprecita, zobrazi mu to len kopu znakov. Inak je to sifrovanie cela veda a pri pouziti kvalitneho kluca uz musi byt dost velky problem to otvorit pre kohokolvek...

Druha moznost je zasifrovat iba napriklad subor, ktory sa prilozi k mailu (napr. v Truecrypte), ale aj tak adresat musi mat aspon truecrypt, aby po ulozeni prilohy tuto otvoril.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Kocour »

Vážení, jenom bych varoval před příliš optimistickým uvažováním, co se šifrování týče (ale i jiných kryptografických technik jako elektronického podpisu, certifikátů, různých zabezpečených protokolů a pod, co s tím souvisí). Člověk musí velmi dobře vědět, co dělá, jinak si život znepříjemňuje všelijakými opatřeními a skrývá nějaké tajemství před stranami, kterým na něm nezáleží, načež se jej zmocní celkem snadno útočník, kterému na něm záleželo a který se na takové věci specializuje.

Na co je třeba se zaměřit, pokud se už člověk do něčeho takového pouští na úrovni zabezpečení dat:
- jak bude provádět zálohování (aby buď neposkytl útočníkovi data v otevřeném formátu ze záloh, nebo naopak nezálohoval data v podobě, jejíž pozdější dešifrování nebude možné).
- jak bude řešit situaci při chybách zápisu /čtení (zda dojde k úplné ztrátě dat, nebo je možné provést záchranu alespoň z nepoškozené části disku a jak).
- jak při vkládání hesel spolehlivě pozná, že se jedná o použitý šifrovací program a ne nějaký malware, případně zda není na počítači přítomen nějaký malware pro odchytávání vstupů / komunikace už přítomen.
- zda případná nedostupnost dat není kritičtější, než jejich únik.
- zda použité řešení nevytváří technologickou závislost (a pokud je akceptovatelná, jak se v budoucnu dá z této závislosti vymanit).
- jak zajistíme, aby ostatní, kteří sdílejí tajemství, si počínali stejně bezpečně.

Na úrovni zabezpečení přenosů je hlavní otázka, zda opravdu komunikujeme s protistranou, o které si myslíme, že to je, a jak zajistit, aby protistrana dokázala používat řešení kompatibilní s naším.

Určitě by se našlo dost dalších otázek, tohle mě napadlo jenom tak z hlavy.
Uživatelský avatar
Ludo
Příspěvky: 133
Registrován: 22.07.2012 0:09

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Ludo »

Na zabranenie pristupu k citlivym spravam/datam by som keby uz k tomu prislo pouzil nejaky steganograficky software. Pod lampou je najvacsia tma.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

To: Ludo: Na prenos alebo obcasne pouzitie idealne. Ak je nutne denne pristupovat k sifrovanym datam, je to neprakticke. Ale ako hovorim, super poznamka. Viac o steganografii (ukrytie dat napr. do obrazku) tu:

http://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-prog ... fault.aspx
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

To Kocour: Plny suhlas, štatstiky najviac únikov dát je zvnútra spoločnosti, cez zlyhanie ľudského faktora, insidera alebo podobne. A sám som sa čudoval, čo dokáž softvérové inžinierstvo :-) Človek nemusí byť ani hacker, niektoré postupy a ich výsledky sú fakt strašidelné, ľudia si vôbec nedávajú pozor...
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Šifry sú zbrane

Příspěvek od gabcik »

Martin, ďakujem že si na Rozpade konečne otvoril túto tému, bola to veľká nepokrytá diera.

Myslím si, že moderátori by dokonca mali zo šifrovania po čase vytvoriť tematickú oblasť, ktorá by sa ďalej členila minimálne na šifrovanie komunikácie (mail, chat, VOIP), šifrovanie súborov a diskov, steganografiu, ručné (nepočítačové) šifrovanie, a to najnáročnejšie - organizačné postupy ochrany informácií. (Pretože ako omieľajú bezpečáci - bezpečnosť nie je produkt, ale proces.)
Anonymnosť pohybu na internete tu už má svoje vlákno diskusie.

Som rád, že si tiež na úvod vybral renomovaný softvér (PGP, KeePass, GnuPG+Enigmail, TrueCrypt). Všetky používam už niekoľko rokov.

Niekoľko poznámok, skôr ako podnety na ďalšiu diskusiu:

1. Ešte pred zavedením šifrovania dát na disku je potrebné spoľahlivo vyriešiť pravidelné zálohovanie, inak je šifrovanie najrýchlejšou cestou, ako sa zbaviť vlastných dát - zabudnutím hesla, poškodením šifrovaného disku atď. Samozrejme, aj zálohy musia byť spoľahlivo šifrované. Osobne používam komerčný Acronis True Image, pričom sa záložné súbory na externom disku šifrujú pomocou AES256.

2. Samozrejme, keď človek začne šifrovať svoje e-maily, okamžite na seba môže upozorniť správcu e-mailového servera a upriamiť tým na seba nežiadúcu pozornosť. Kým sme v ako-tak demokratickej spoločnosti, mali by sme propagovať čo najširšie používanie šifrovania, aj na úplne bežnú komunikáciu. Chránime sa tým navzájom. Naviac, čím bežnejšie bude používanie šifrovanej komunikácie, tým ťažšie sa u nás budú zavádzať podobné opatrenia, ako prijala Veľká Británia alebo Francúzsko (povinné odovzdávanie kľúčov štátnej autorite). Po zavedení takejto legislatívy už zostane len spomínaná steganografia, teda utajovanie toho, že nejaká komunikácia vôbec existuje, a to je hrozný opruz.

3. Nesúhlasím celkom s Tvojím vyjadrením "Neodporúčam kryptovať celý HDD". Samozrejme, dôjde k istému spomaleniu stroja, ale ak sa nemáme na bezpečnosť iba hrať, zašifrovaný musí byť celý harddisk, vrátane operačného systému a dokonca BIOSu. Toto umožňuje aj komerčný PGP Desktop, aj TrueCrypt. Inak môže útočník pomerne ľahko získať Tvoje dáta ešte predtým, než ich zašifruješ - napríklad nainštalovaním odchytávača klávesnice. Počítače biznis triedy zvyknú mať aj hardvérovú ochranu - tzv. TPM (trusted platform modul).

4. Žiaľ, samotný operačný systém (či už Windows alebo Linux) je natoľko komplexnou obludou, že je mimo síl jednotlivca udržať pod kontrolou aspoň jeho komunikáciu s inými počítačmi. Jediným bezpečným firewallom je 10 centimetrov vzduchu. Aj skúsení počítačoví guruovia nakoniec odporúčajú len počítač, ktorý nikdy nebol pripojený k sieti, v ktorom sa dáta vytvárajú, šifrujú a dešifrujú, ale keď ich treba odoslať, prenesú sa na bezpečnom nosiči do iného počítača. Zásadne len v zašifrovanom tvare.

5. Keďže najefektívnejším spôsobom kryptoanalýzy je mlátenie šifrujúceho gumovou hadicou, až kým neprezradí heslo, treba riešiť aj tzv. plausible deniability, dôveryhodné popretie existencie šifrovaného obsahu. Na to je dobrý TrueCrypt, ktorý umožňuje vytvárať skryté kontajnery či dokonca celé skryté šifrované partície, na ktorých môže bežať "čistý" operačný systém. Ale samozrejme, vôbec to nie je také jednoduché: https://www.schneier.com/blog/archives/ ... _deni.html
Preto kým naozaj nevieme, čo sa v našom počítači deje, nemali by sme doňho ukladať žiadne skutočné tajomstvo.

6. Používanie externého súboru, ktoré odporúčaš, je dobrá vec, ale eToken je lepší. (eToken je externé zariadenie, na ktorom je uložený šifrovací kľúč, ktorý je naviac ešte chránený PINom alebo heslom. Vďaka tomu šifrovací kľúč - prosím odlišovať od hesla - nikdy neopustí eToken.). Pretože nástroje na útok na heslo sú už bežne dostupné, viď článok Rusi dešifrujú TrueCrypt, PGP a BitLocker disky na http://www.dsl.sk/article.php?article=13509 - .

7. Za zmienku stojí aj program Eraser, na bezpečné mazanie súborov a voľného miesta na disku: http://portableapps.com/apps/security/eraser-portable. (Ak už nevieme svoje dáta bezpečne zašifrovať, mali by sme byť schopní aspoň ich bezpečne zničiť.)

8. Šifrovanie chatovej komunikácie: PGP umožňuje šifrovať Windows Messenger, ten sa však u nás bežne nepoužíva. IM protokol jabber (viď napríklad softvér Pidgin) umožňuje šifrovanie viacerými spôsobmi - GnuPG, jednorázová tabuľka (One Time Pad). Celkom zaujímavý je systém OTR, ktorý tiež umožňuje dôveryhodné popretie komunikácie. Na vytváranie šifrovaných chatroomov potom systém SILC, ten však v poslednej dobe akosi spí.

9. Má niektorý rozpadlík skúsenosť s používaním šifrovanej VOIP komunikáce pomocou ZFONE? Mám takú skúsenosť, že aj ľudia, ochotní venovať svoj čas zavedeniu šifrovania mailov, nakoniec v časovom strese všetko podstatné vykecajú do mobilu, takže zavedenie šifrovanej hlasovej komunikácie považujem za extrémne dôležité.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Kocour »

Největší problém je v tom, že pokud by mělo co největší množství lidí používat šifrovanou komunikaci, tak jich drtivá většina nebude rozumět tomu, co dělá. Budou akorát mechanicky opakovat nějaké postupy a dělat v nich kritické chyby. Taky to povede k rozvoji SW balíků s co nejkomplexnější funkcí, které by za uživatele "všechno dělaly samy". V takovém případě je bezpečnost drahou iluzí.

Jenom když srovnám, jak jsem šifroval poštu kdysi - zapsal text do souboru, z příkazového řádku zašifroval PGPčkem (bylo to ještě před vstupem Zimmermanna do Network Associates), výsledný text odeslal, to celé pod DOSem, kde kromě daného exáče běželo maximálně pár "rezidentů" a všechno se to dalo pohlídat - s dnešními balíky, mám pocit, že s bezpečností je konec tak jako tak. Teoreticky bych sice mohl GPG používat podobným způsobem, ale ta data stejně projedou mnoha dalšími programy a službami, z nichž kterákoli si může udělat a někam odeslat kopii.

Jenom s jednou věcí, z těch o kterých se tu zatím psalo, mám problém. Pro svoje soukromé použití bych vždy preferoval striktně opensource řešení s vhodnou otevřenou licencí. To mj. vyřazuje ze hry i řadu HW tokenů.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Karlos »

Jediná opravdu spolehlivá šifra je Vernamova (Kocour tam již má velice hodnotný příspěvek):
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... =vernamova

Pokud se neodflákne její nasazení a následně provoz tak je to jediná šifra které můžete svěřit i tak tajnou depeši jako "Císař pán je vůl" (ale raději to nedělejte, vykecá to druhá strana) ;)

Není problém si předem vytvořit a osobně předat X klíčů pro X zpráv. Množství je to sice fakticky omezené ale při dnešních kapacitách prakticky neomezené... A pokud se budou komunikující strany držet základního hesla že hovor (zpráva) má být stručná a výstižná a nebudou se chovat jako babky na pavlači tak se osobně nemusejí sejít hodně dlouho...
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

To gabcik: Vynikajuci prispevok, dakujem krasne. Eraser a Acronis urcite mrknem.

Co sa tyka kryptovania harddisku, tam som proste opatrny, v minulosti som mal skusenost ze mi odislo nieco na disku a uz sa to nepodarilo obnovit. Plus data prenasam medzi viacerymi PC, takze pre mna je vault riesenie idealne. Ale kto pracuje na jednom PC a ako spravne podotykas PRAVIDELNE ZALOHUJE :-) tak ma pre neho krypt celeho disku vyznam.

Ja robim zalohu jednoduchsie - nezalohujem samotne data, skopirujem si na zalohu cely vault a je pokoj.

A ak mas nejaky tip na tie tokeny, supni ho sem, ja to urcite vyuzijem, len som nenasiel nic take standalone funkcne pre obycajneho cloveka, vacsinou len korporatne riesenia. Token je fajn vec, len som nic nenasiel.

A dakujem za pochvalu, ani som nevedel, ze som sa postupom casu prepracoval k tym najlepsim softom :-)
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

Zabudol som napisat jednu podstatnu vec, ktoru spomenul gabcik: Absolutne suhlasim s tym, ze jedine bezpecne PC je v dnesnej dobe to, ktore:

1) nema a nikdy nemalo ziadne pripojenie na internet,
2) nema v sebe ziadne zelezo pre bezdrotove pripojenie (wifi, bluetooth)
3) pre fungovanie vyzaduje token, ktory ma iba jeden clovek (ja)
4) je v uzamknutej miestnosti, odkial ma kluce len jeden clovek (ja)

A aj tak musi clovek davat pozor aky USB kluc tam strka, ze ano :-)

V pripade uplnej paranoje nema take PC ani ziadne vstupy a vystupy typu usb / cd mechanika / TCP IP konektor. Fakt som taku masinu nazivo videl, ale dodnes si kladiem otazku na co vlastne uzivatelovi bola, ked do nej a z nej nemohol dostat ziadne data inak ako cez klavesnicu a obrazovku :-) A na tieto ucely uz je potom fakt lepsie pero a papier.

To Karlos: Vernamova sifra vyzera podla Kocourovho prispevku fajn, len som nikde nevidel ziadny user friendly softver, ktory by nam lenivym umoznil pouzivat ju vo vacsom rozsahu. Ale na krátke textové správy a do doby ked primarne vyuzitie PC bude balisticka ochrana, idealne :-)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Karlos »

martin.falck: to je prave to, ten soft si bud musis udelat sam a nebo fungovat rucne (vopruz), pokud se mam 100% spolehnout na neprolomitelnost one sifry tak se 100% nebudu spolehat na nejake reseni treti strany ktere muze obsahovat zadni vratka (proste musi to byt jednoucelova aplikace na miru ode mne nebo nekoho komu 100% verim). Stejne tak generator nahodnych 0 a 1 si musis zaobstarat sam (asi nejhorsi reseni je stahnout si takovy "nahodny" soubor cisel z netu). Stejne tak ruzne programove generatory nahodnych cisel nepouzivat, vetsinou se jedna jen o pseudonahodna cisla ktera vykazuji statistickou zavislost...
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Re: Šifrování dat

Příspěvek od gabcik »

Kocour píše:Největší problém je v tom, že pokud by mělo co největší množství lidí používat šifrovanou komunikaci, tak jich drtivá většina nebude rozumět tomu, co dělá. Budou akorát mechanicky opakovat nějaké postupy a dělat v nich kritické chyby. Taky to povede k rozvoji SW balíků s co nejkomplexnější funkcí, které by za uživatele "všechno dělaly samy". V takovém případě je bezpečnost drahou iluzí.
Máš pravdu, že zle implementované šifrovanie je iba ilúziou bezpečnosti - a užívateľ, ktorý nevie čo robí, je vzorový príklad zlej implementácie :-)
Napriek tomu trvám na svojom tvrdení, že treba šifrovanie propagovať, aby ho používalo čo najväčšie množstvo ľudí.
Niekoľko argumentov:
Vyjadrenie tuším šéfa americkej tajnej služby: "My sa neobávame neprelomiteľného šifrovania - my sa obávame šifrovania, ktoré by sa ľahko používalo." Doplním - pretože by sa začalo používať masovo, a to by za prvé skomplikovalo automatickú analýzu komunikácie, za druhé umožnilo by šifrujúcim ľuďom "stratiť sa v dave".

Pomôžem si príkladom so zámkom na dverách. Aktuálna situácia v oblasti ochrany dát je taká, že drvivá väčšina ľudí nemá žiadny zámok na dverách. (Nepoužíva žiadne skutočné šifrovanie, len občas nejaké prístupové heslá, prípadne SSL na spojenie so serverom).
A keď sa o to začnú zaujímať, odborníci im odpovedia: "Neodporúčam, lebo keď stratíte kľúče od bytu, ťažko sa doňho dostanete, a skutočný vlamač sa dostane, kde len chce. Ak by ste chceli naozaj bezpečné šifrovanie, bolo by to drahé a zložité."
Samozrejme, blbosť. Pretože nikto z nás nemá na dverách trezorový zámok: racionálne je mať taký stupeň ochrany, aby sa zlodejovi krádež neoplatila. Teda, náklady na prelomenie ochrany by boli vyššie, než zisk z lupu.

Za absolútne minimum v oblasti ochrany komunikácie považujem zapnuté povinné HTTPS na pripojenie k mailovému serveru, a dvojfaktorovú autentizáciu (heslo + kontrolná SMS) na prístup z neznámeho počítača. Gmail tú prvú vec má nastavenú default a druhú vec umožňuje nastaviť. Takýmto opatrením máte pomerne slušnú istotu, že vaše maily si môže bez najmenších problémov čítať iba firma Google (čo skutočne robí - viď kontextová reklama), príjemca vašej pošty a ten, kto číta poštu tomu príjemcovi. Iste, šikovný ITčkar to dokáže prekonať, ale už ho to stojí nejakú prácu naviac - musí lámať SSL alebo kompromitovať váš počítač.

Za biznis štandard považujem nejakú implementáciu asymetrickej kryptografie (PGP, GnuPG, digitálne certifikáty...).
Každý novinár, advokát, lekár, správca IT, účtovník atď. by mal byť schopný prijímať a odosielať takéto správy. Je to niečo na úrovni základnej hygieny, slušnosti voči partnerovi - klientovi, ktorého by mohlo narušenie dôvernosti komunikácie ohroziť.

Odporúčam každému rozpadlíkovi, aby si doplnil "arzenál" aj v tejto oblasti aspoň na takúto úroveň. Je to cca hodinka hrania sa s počítačom, nič viac. Ak bude záujem, môžem si vytvoriť nejaké jednorázové emailové konto, a poslúžiť ako testovacia druhá strana komunikácie. Pretože nie je celkom možné zvládnuť túto technológiu bez skutočnej výmeny správ. Klasickým problémom je napríklad šifrovanie príloh, treba sa s tým trochu pohrať.
Kocour píše: Jenom když srovnám, jak jsem šifroval poštu kdysi - zapsal text do souboru, z příkazového řádku zašifroval PGPčkem (bylo to ještě před vstupem Zimmermanna do Network Associates), výsledný text odeslal, to celé pod DOSem, kde kromě daného exáče běželo maximálně pár "rezidentů" a všechno se to dalo pohlídat - s dnešními balíky, mám pocit, že s bezpečností je konec tak jako tak. Teoreticky bych sice mohl GPG používat podobným způsobem, ale ta data stejně projedou mnoha dalšími programy a službami, z nichž kterákoli si může udělat a někam odeslat kopii.
Myslím si, že bežnému rozpadlíkovi, ktorý nechce investovať do komfortných komerčných riešení, by mohlo stačiť zvládnutie GPG4WIN portable. Stredná škola - nejaký orezaný operačný systém, spúšťaný z USB, so základnými bezpečnostnými utilitami, napríklad JonDo Live-CD: https://anonymous-proxy-servers.net/en/ ... ve-cd.html
Ale určite treba začať základnou školou, teda vyskúšaním a pochopením PGP/GPG - logika súkromných a verejných kľúčov nie je samozrejmá, na rozdiel od "tajného hesla ktoré sme si vymenili na papieriku v krčme". Treba sa naučiť rozlišovať medzi súkromným kľúčom, verejným kľúčom a heslom, to je základ.
Kocour píše: Jenom s jednou věcí, z těch o kterých se tu zatím psalo, mám problém. Pro svoje soukromé použití bych vždy preferoval striktně opensource řešení s vhodnou otevřenou licencí. To mj. vyřazuje ze hry i řadu HW tokenů.
Čo sa týka softvéru, tak kombinácia GPG4Win + TrueCrypt obsahuje všetky podstatné funkcie, ktoré má PGP Desktop, a je opensource a free. Ale je to "ručná práca", každú funkciu si musíš nastaviť a používať oddelene. Neviem o riešení, ktoré by sa komfortom vyrovnalo PGP Desktopu, ktorému stačí nastaviť "šifrovaciu politiku", a používateľ už potom ani nemusí vedieť, že používa šifrovanie. Plus šifrovanie celého disku vrátane BIOSu, samorozbaľovacie šifrované exe-súbory na komunikáciu s ľuďmi, ktorí nemajú nainštalované šifrovanie, atď.

PGP Desktop mal mal celkom rozumnú politiku: Kvôli dôveryhodnosti mal zverejnené zdrojové kódy. Po 30-dňovej skúšobnej lehote sa dal softvér používať na úrovni free programov ("ručná práca"). Neviem, ako je to po prechode PGP pod Symantec. DOPLNENÉ:
Stále to funguje. Tu je zdrojový kód pre možnosť kontroly: http://www.symantec.com/connect/downloa ... ource-code
A tu je trial verzia - odporúčam na oboznámenie sa s používaním softvéru:
https://www4.symantec.com/Vrt/offer?a_id=109690

Za podstatné však považujem, aby softvér rešpektoval štandardné protokoly. Mám otestované, že PGP Desktop dokáže komunikovať s kombináciou Thunderbird+Enigmail (GPG). Akurát nastavenie šifrovania príloh si treba dohodnúť.

Opensource HW token... to asi bude problém. Rýchlym hľadaním som našiel len pár pokusov pripojiť izraelský Aladdin eToken k opensource riešeniam, napríklad na báze Linuxu. Napriek tomu považujem za lepšie riešenie použiť takýto token, ako sa spoliehať len na silné heslo. Keby som mal nejaké nevybavené účty s Mossadom, určite by som nepoužíval izraelský Aladdin, ale to sa už bavíme o "vysokej škole" respektíve "bankovom trezore". Pochybujem, že by si s komerčnými hw tokenmi dokázal poradiť niekto na úrovni ČR/SR, vrátane finančných skupín, ktoré pravdepodobne disponujú porovnateľnou silou ako BIS/SIS.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

Gabcik, asi sme sa celkom nerozumeli, mne neslo o super profi speci tokenove zabepecenie, skor ze ci nevies poradit nejake tokenove HW / SW riesenie dostupne pre bezneho smrtelnika - priklad - USB klucik dodavany ku QSignu. Lebo ja veim len o takych, ktore sa pouzivaju korporatne a so specialnym softom.

To Karlos: Mozno to vobec nie je zly napad - ak by niekto plne pochopil zaklad ten Vernamovej sifry, tak by to mohol vediet nakodit. Ak by to malo len zakladnu funkcionalitu, tak by to ani nemuselo byt drahe a mohlo by to byt spolahlive, koniec koncov postacovalo by asi sifrovat iba obycajny text. Skusim sa nad tym zamysliet, co by na to povedal nas ajtak. Otazka je, kto mu to vysvetli, co sa od neho vlastne chce ? :-)
Uživatelský avatar
Ludo
Příspěvky: 133
Registrován: 22.07.2012 0:09

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Ludo »

Vernamova sifra je na naprogramovanie uplne jednoducha. Mam to hotove, ale nie v celkom zdielatelnej verzii. Ked budem mat cas mozno to prerobim do nejakeho jednoducheho textoveho exe. Narocne je vygenerovat kluc.

Co sa tyka principu tak Vernam je jedna z najjednoduchsich sifier. Jednoduchsia uz je snad len Caesarova.

EDIT: problemom je u Vernama ovsem velkost kluca, kedze kluc je rovnako dlhy ako text tak pri dlhych textoch je to dost opruz
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Šifrování dat

Příspěvek od martin.falck »

Urcite mam zaujem o finalnu exe verziu... A zrejme nebudem jediny :-) A v praxi to funguje tak, ze kazda nova sprava ma novy kluc alebo je jeden kluc a ten sa pouziva na viacero sprav? Ako je potom urcena jeho dlzka, ked neviem dlzku spravy?
Uživatelský avatar
Ludo
Příspěvky: 133
Registrován: 22.07.2012 0:09

Re: Šifrování dat

Příspěvek od Ludo »

martin.falck píše:A v praxi to funguje tak, ze kazda nova sprava ma novy kluc alebo je jeden kluc a ten sa pouziva na viacero sprav?
V alfabetickej verzii Vernamovej sifry to znizuje bezpecnost. Pri binarnej verzii sa v praxi pouziva VZDY iny kluc. Ak medzi sebou totiz XORnes dve spravy tak ti vypadne kluc - v pripade ze je pouzity ten isty kluc na zasifrovanie obidvoch sprav.
martin.falck píše:Ako je potom urcena jeho dlzka, ked neviem dlzku spravy?
Bud sa urci aka dlzka z predpripraveneho kluca sa pouzije (moze sa aj postupne usekavat z nejakeho monster kluca), alebo sa zvoli dostatocne dlhy kluc a text sa nasledne na potrebnu dlzku doplni zastupnymi znakmi.
Takisto je moznost vygenerovat kluc priamo pre spravu, ovsem docela problem s jeho naslednym prenosom kedze prenasas spravu aj kluc v podstate naraz.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šifrování dat

Příspěvek od sigmark »

staci mit knihovnu ebooku a jet od A ne? :-)
Odpovědět