Střelecká sluchátka

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od JOBU »

Mám všetky tri typy:
GSSH-01 - najužšie,takže pekne vojdu pod väčšinu balist.prílb,napájanie na jednu baterku AAA,reálna výdrž v zime na nabíjaciu 1,2voltovú 900mAh je iba cca 3 hodinky,na klasickú 1,5 voltovú cca 11 hodín,asi po 15tom použití musel byť opravovaný prepojovací kábel medzi mušľami (studený spoj),pri slabých bateriach sa náhodne vypína,a hovorené slovo sa nejak premodulováva,bez rozrezania sieťky nejdú mušle od nej oddeliť (kábel medzi mušľami je do sieťky zašitý)
6M2- na dve tužkové AA baterky,ale mušle sú o pár mm širšie,takže s prilbou je to už trošku na hľadanie správnej velikosti,životnosť baterii bez problémov celý deň a noc bez zmeny šumu,sieťku s popruhmi ide oddeliť bez rezania,kábel je v tuneli so suchým zipsom
6M2-1 s mikrofonom,na dve tužkové AA baterky,konektor bohužiaľ nepasuje na žiadnu dostupnú radiostanicu,a origo ruskú Azart (alebo R-168,R-169)tak nejak nejde jednoducho a lacno zohnať,takže jedine prerobiť,životnosť baterii totožná s 6M2,mikrofon je dostatočne citlivý, jeho držiak tvarovateľný,ale dosť tuhý

Kvalita:
plast odolný pevný,sieťka na hlave síce vypadá fakt smiešne a čudne,gumové remene pevné,suchý zips drží bez problémov,pod prilbou netlačia,na uši priliehajú vynikajúco
pri výstrele a rachote sa zvuk nevypína,len stišuje,hovorené( kričené) slovo ale počuť s prehľadom,regulácia hlasitosti intuitívna,rada 6M2 má na tlačítkach aj výstupky,pre jednoduchšie ovládanie,po vypnutí tlmia fakt slušne,koža na mušliach je jemná,nerobí otlaky a podobne,zosilnenie slabých zvukov je tiež na veľmi slušnej úrovni,vynikajúca priestorová skladnosť
Krytka pre baterku je kovová,ale skrutkuje sa na plast-bacha na to,baterky to papá aj pri vypnutom režime,takže tak po mesiaci slúchadlá už nezapnete
Po odrezaní sieťky a ponechaní iba gumených popruhov má tendenciu po (holej :) ) hlave sklzávať predný remienok do čela,takže odporúčam nasadzovať na šiltovku,pak to aj nejak vyzerá.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Matěj »

Zkušenost mám takovou, že je měl kamarad na zkoušku na střelnici a já si je zkusil. Krom toho,.že v tom člověk vypadá jako dement (bez prilby) - verze se síťkou, tak strašně šumí, alespoň ten jeden konkrétní kus... vícekrát jsem je nepotkal, nevím jestli to šumění je tedy standard nebo ne.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od JOBU »

Žiaden šum sa nikde nekoná,jedine pri extra slabých baterkách.So sieťkou to vypadá dementne,to ano,ale u typu 6M2 a 6M2-1 sa dá sieťka dať bez poškodenia dole, na šiltovke to vypadá úplne normálne https://rusarmyshop.com/wa-data/public/ ... .970x0.jpg, a drží to bez problému aj bez tej strednej pružnej pásky.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Trace »

Jaká ochrana sluchu je vhodná pro pistolovou střelbu? Stačí špunty do uší, nebo je dobré mít střelecká sluchátka? Předpokládám správně, že sluchátka tlumí lépe (a hlavně nezáleží jestli si je blbě nasadím)? Přemýšlím o tom, protože po návratu ze střelnice mě pěkně bolí uši.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Stenny »

Trace: Sluchátka budou lepší než špunty, protože zvuk se přenáší i rezonancí lebeční kosti. Někdo má třeba jedno ucho atypicky zakřivené a špunt mu pak blbě těsní, což u sluchátek nehrozí tolik.
Ale závisí taky na tom, kde střílíš - na vnitřní střelnici jen špunty bolí, venku můžou být OK. Pokud máš citlivé uši, jako já, můžeš na vnitřních střelnicích skončit s kombinací špunty+sluchátka, aby ti nezvonilo.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od devlop »

bacha na to, pokud někoho ze střelnice bolí uši nebo má "zvonění" - to je známkou toho, že váš sluch degraduje, nenávratně, je to taková labutí píseň odumírajících sluchových buněk. Snižuje se citlivost na akustický tlak a frekvenční rozsah slyšitelného pásma (to se děje sice běžně s procesem stárnutí, ale vystavování se nadměrnému hluku tento proces značně urychluje). Já používám 3M Peltor Optime III, sice to vypadá šeredně, ale při porovnávání mi vyšly jako sluchátka s největším činitelem tlumení. I přes to ale ze střelnice odcházím v okamžiku, kdy si vedle mne stoupne pán, který střílí z revolveru ráže .357mag s krátkou hlavní. Už to je pro mne nepříjemně hlasité i přes sluchátka. Ale dobrý nápad s tou kombinací špuntů + sluchátek, vyzkouším :)

btw: teď jsem si vzpomněl na jednu situaci před týdnem v jednom supermarketu - cca 35 letá prodavačka, taková trochu "smažka", musel jsem ji 3x říci, že budu platit stravenkovou kartou, prostě mě neslyšel. Řekla mi, že za mlada usnula na jedné technopárty hned vedle reprosoustavy, takže to má se sluchem už horší :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Fabulous »

Špunty a přes to sluchátka. Jistota :)
Uživatelský avatar
Vapik
Příspěvky: 45
Registrován: 19.01.2018 15:27
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Vapik »

Ahoj ve vedlejším vlákně https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=221328#p221328
se nakousli sluchátka systému ratnik.
Asi 6 let používám Ratnik GSSh-01 no a trápí mě na nich dvě věci. Za prvé samovybíjení baterii když je v nich nechám to je pak spojené s krátkou výdrží baterii a druhá je, že mi začíná trhat koženka na vycpávce kolem ucha.
Ty baterky jsou celkem jednoduše řešitelné, ale co stou výplní? Nemá někdo nějaký dobrý nápad?
Jinak mě asi čeká rozborka a úprava výstelky z nějakých jiných levných sluchátek, protože nové se mi kvůli takové prkotině nechcou kupovat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Matěj »

Nevím, nemám. Jen se zeptám, kdysi jsem je zkoušel na střelnici a pamatuju si, že strašně šuměly. Je to standard nebo to byl zmetek?
Uživatelský avatar
Vapik
Příspěvky: 45
Registrován: 19.01.2018 15:27
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Vapik »

Šumí, takže asi standard. Nicméně mě hlasitost toho šumu neobtěžuje.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od bacil »

Musí šumět, kdyby nešuměly, tak to znamená že je tam kromě kompresoru i noise gate a tím můžeš přijít o nějaké velmi důležité zvuky. Je to jako AM modulace při komunikaci s letadly, taky se ta prehistorie používá jen proto, aby byly slyšet slabé a rušené signály.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Pez »

Pročetl jsem toho tady opravdu hodně a co mě velmi zajímalo byla střelba bez chráničů sluchu.
Toto téma se prolíná několika vlákny - Náboje, Sluchátka a další.
Šlo mi o to, že v případě nošení skoro jistě u sebe sluchátka mít nebudu a i když bych je měl (třeba cesta na střelnici) tak je spíše nestihnu nasadit než stihnu. Tedy předpokládám střelbu bez chrániče sluchu.
Navíc jsem si říkal, že by bylo fajn si zkusit střelbu bez sluchátek, abych pak nebyl překvapený hlukem výstřelu.
Koupil jsem tedy 9x19 SB Subsonic 150grs a na střelnici (exteriér) vyzkoušel střelbu bez sluchátek, dva výstřely. Pak pauza cca 30min a další dva výstřely SB FMJ 115grs. Subjektivně jsem nepoznal rozdíl, popravdě čekal jsem aspoň nějaký rozdíl. V obou případech mi chvilku, cca do minuty, zvonilo v uších.
Hledal jsem tedy nějaké pojednání o hluku při výstřelu a našel Bakalářskou práci, která se tímto zabývá. Je v ní porovnání několika zbraní a střeliva. Shodou okolností i to co jsem zkoušel já. Stojí to myslím za přečtení.
KOS0198_FBI_B3908_3908R005_2018.pdf
(6.33 MiB) Staženo 144 x
Co mě hodně překvapilo je to, že naměřené hodnoty jsou skoro stejné jak u 9x19 tak u 7,62x39 a nejhůře dopadla brokovnice s 12/70.

Pokud budu muset použít zbraň k NO, tak předpokládám, že to bude k obraně v domě (spíše noční hodiny). Dokážu si představit, že já si sluchátka nasadím (mám je vedle zbraně) ale co zbytek rodiny? Jak to řešíte, tedy pokud vůbec?
Venku to řešit nebudu, tam prostě bez sluchátek.

Pokud je tady vhodnější vlákno, tak prosím přesunout.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od hrd »

Pokud musíš střílet v rámci NO, tak bych to řekl asi tak, že lepší být hluchý než mrtvý.
Menší hluk osobně považuji za hlavní důvod, proč si pořídit dlouhou zbraň v pistolové ráži (ale třeba z Eva je potřeba tu jejich brzdu sundat).
Hladina hluku se dle mých zkušeností odvíjí od tlaku na ústí, hlavně tedy od úsťového zařízení (všechny brzdy a kompenzátory jsou proto na obranné zbrani nevhodné), délky hlavně a ráže - přitom např. 5.56 má daleko vyšší tlaky než 7.62x39, proto i hluk je skutečně vyšší. 7.62 z AK jsem si bez sluchátek alespoň zkusil, ale Bren 11" bych neriskoval.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od cipis »

Všechny ne, ale jedna ano, tzv. prase. To vyloženě směřuje plyny dopředu a je na tohle dělané, aby co nejvíc ušetřilo střelce.

Jinak takové to zkoušení bez sluchátek považuji za jednu z největších hovadin. Naprosto zbytečně si může člověk ublížit a se skutečností to má pramálo společného, už minimálně kvůli stresu a hladině adrenalinu v krvi.
Co se může stát, tak stačí bohatě nasimulovat třeba doma s airsoftkou, několikrát se zatočit kolem dokola a pak se něčeho snažit trefit. To v pohodě nasimuluje ztrátu rovnováhy při dočasném či trvalém poškození sluchu z výstřelu.

Pamatujte na jednu velice důležitou věc - do 48 hodin musíte být na kapačce nebo v přetlakové komoře nebo prostě na něčem takovém. Tj. okamžitě, jak to jde, tak k doktorovi.

Nejhorší jsou případy, kdy se to dočasně zlepší a ten termín se prošvihne. Typicky to odezní po pár hodinách, jenže problémy začnou za dva tři týdny a v drtivé většině už nevratné.
Ta sračka, co do vás v případě nutnosti narvou, tak dokáže ty napůl poničené buňky zachránit (pomůže jim se rozhodnout se nezničit celé), ale má to údajně také hromadu vedlejších účinků.

A největší poškození není nedoslýchavost apod., to pomůže pak naslouchátko, ale nejhorší (krom úplné hluchoty) je tinnitus. Tj. zvuky v uchu, které vedou až k psychickým problémům, protože se s tím nedá nic pořádně dělat. Nejjednodušší je potom se naučit se to ignorovat a nebýt v úplném tichu.

Takže znovu opakuji, střílení bez sluchátek za účelem zjištění, jak by to případně bylo, je nesmysl ...
Nejsme ptáci, abychom nám ty buňky dorůstaly. Ten, když je vystaven akustickému trauma, tak si z toho nic nedělá, protože mu narostou nové.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od PeFi »

cipis: :yes
Jako první pomoc po akustickém traumatu se doporučuje dávka antioxidantů (vitamín C, N-acetylcysteine (NAC), Acetyl-L-Carnitin), ale musí se to dodat do cca 4 hodin po události a čím dříve, tím lépe. Jako prevence taky funguje hořčík.

Jinak dlouhodobý tinitus je na zbláznění, fakt bych to nepodceňoval.
Já jsem po průzkumu katalogových listů sluchátek skončil u Peltor Optime III.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Pez »

Cipis: To je přece moje motivace. Řešit to teď, dopředu a pokud možno se na střelbu doma připravit. Proto se ptám jestli s tím někdo počítáte a máte připravené postupy.
Jsem si vědom poškození sluchu a proto jsem pokus dělal venku a jen 2+2 rány. Uvnitř by mě to ani nenapadlo.

Edit: úplně si neumím představit kam na jaké oddělení jet. Myslíš že to v okresní nemocnici umí, nebo bych musel do fakultky? Nedělám si srandu, fakt bych to rád věděl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od PeFi »

Pokud má nemocnice ORL (ušní, nosní , krční) tak teoreticky měli tušit co mají dělat.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od bacil »

Na vojně jsme nějaké sluchátka neřešili a měli jsme jenom mít otevřenou pusu anebo zakřičet komu to nefungovalo.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Pez »

No, na vojně se dělaly větší kraviny.
Taky když jsem psal ten post, tak jsem si nemohl vzpomenout jestli jsme na vojně měli sluchátka, řekl bych že ne. Akorát to jsem byl mladý a neřešilo se to. Ani nás nenapadlo se na to ptát.
Člověk byl rád, že se dostal na střelby.
Čím víc se člověk ponořuje do problematiky použití zbrani, tím více vyplouvá na povrch čo všechno se musí řešit.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od cipis »

On je sakra rozdíl vystřelit na venkovní střelnici z 58 bez úsťového zařízení a pak si prásknout vevnitř s brzdou ...

Já tu motivaci chápu, ale říkám ti osobní zkušenosti, naštěstí to bylo bez nemocnice, ale ten cca. měsíc to bylo divné, v sobotu pozdě odpoledne jsem si vystřelil, v pondělí ráno jsem měl pokles jen na jedné frekvenci, tak prej, že to bude dobré, ale ať případně okamžitě naklušu. Na kapačku (...) se posílá až při poklesu na třech frekvencích.
Po měsíci návrat do normálu, ale prvních 14 dní jsem chodil neustále se špunty. Lehký tinitus jsem měl už před tím a naštěstí jsem se naučil ho ignorovat. Jen v noci a naprostém tichu to poznám.
A to bylo jen 5 ran z bržděné 858 na venkovní střelnici uprostřed plochy. To mne asi zachránilo.

Takže jak říkám, nasimuluješ si to tím, že se roztočíš jak káča a pak konáš. Ještě si můžeš do sluchátek něco pustit a budeš to mít dokonalé. Že je něco špatně, tak jsem poznal po druhém výstřelu, ale ne, musel jsem tam být takový magor, že jsem tam poslal ještě tři další. Kvůli motání hlavy jsem šel do kolen, věděl jsem, kterým směrem mířím, zbraň jsem vybil hlavní do země a za chvilku se vrátil zpátky těch 25 m k ostatním. Celkem překvapení bylo, jak je najednou hovor strašně hlasitý a dost nepříjemný. Takže jak jsem psal, od té chvíle asi 14 dní neustále špunty v uších.

Jak jsem psal, největší průser je, že se to jakože na oko spraví, ale problémy začnou později. A někdy hodně později.
Tak prosím opravdu nezkoušet. Nemá to smysl. Za a) v případě průseru bude člověk plný adrenalinu a za b) se to dá nasimulovat. Ten hluk není třeba simulovat, že dojde ke ztrátě rovnováhy, tak je známé a mohu ti to z osobní zkušenosti potvrdit. Takže udělej káču a uvidíš.

Jinak ORL samozřejmě, mají tam ten měřák a podle toho se rozhodne, co dál. Jinak asi zbývá pohotovost, pokud se to stane třeba v pátek večer. Prostě počítat s těmi 48h, aby to případně člověk dostal do žil.
A ta dávka antioxidantů, jak píše PeFi, je pro mě novinka, spolu s s tím hořčíkem. To aby si to člověk preventivně dal, alespoň ten horčík. A střelecký den zapil tím koktejlem :)

Jinak to akustické trauma může vzniknout i třeba při nastartování motorky v garáži ...
Odpovědět