Vysokoohmová sluchátka

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Josef »

Každý radioamatér, klutil a dokonce i technicky zaměřený rozpadlík by měl mít ve své výbavě vysokoohmová sluchátka o celkové impedanci cca 4000 ohmů (tj. 2x 2000 ohmů na každím uchu). Alespoň jedny, a funkční. A nemusí být přitom ani staromilec, ani "krystalkář". Kvalitní sluchátka jsou sice pro stavbu krystalky a jednoduchých přijímačů téměř nezbytná, ale uplatní se i jako "hledač" závad a ve spojení s jednoduchým můstkem i jako citlivý "měřící" přístroj. Kvalitní radistická vysokoohmová sluchátka mají totiž zcela mimořádné elektroakustické parametry, posuďte sami:

- Abyste ve sluchátkách zaslechli nepatrný náznak zvuku, stačí napětí 0,0004 voltu a výkon 0,000 000 000 04 wattu.
- Abyste ve sluchátkách uslyšeli slabě hudbu nebo řeč, stačí k tomu napětí 0,01 voltu a výkon 0,000 000 025 wattu.
- Abyste ve sluchátkách uslyšeli hudbu nebo řeč středně silně, stačí k tomu napětí 0,1 voltu a výkon 0,000 0025 wattu.
- Abyste ve sluchátkách uslyšeli hudbu nebo řeč silně, stačí k tomu napětí 1 volt a výkon 0,00025 wattu.
- Abyste ve sluchátkách uslyšeli hudbu nebo řeč bolesivě hlasitě, stačí k tomu napětí 10 voltů a výkon 0,025 wattu.
- Abyste sluchátkách poškodili, musíte do nich pustit napětí 150 až 200 voltů.

Sluchátka tedy jako jedna z vyjímečných radiosoučástek zvládají rozdíly mezi napětím v poměru téměř jedna ku milionu. Samozřejmě kmitočtový rozsah je poměrně omezený a nemůžeme jej rozhodně označovat nálepkou "Hi-Fi", nicméně střed charakteristiky je v oblasti od 250 do 3000Hz. Sluchátka,za cenu "plechového zvuku", zvyšují srozumitelnost a naopak potlačují šumy, praskot a hučení, což je z hlediska komunikace velmi pozitivní.

Která sluchátka, se kterými se můžete setkat, jsou vysokoohmová a která dobrá:

1.
ceska-sluchatka-4000ohmu.jpg
ceska-sluchatka-4000ohmu.jpg (9.41 KiB) Zobrazeno 24810 x
Mezi velmi dobrá sluchátka patří česká vojenská radistická sluchátka o impedanci 4000 ohmů ze šedesátých let, občas prodávaná zcela nová a nepoužitá ze starých zásob (cca po stokoruně). Mají kvalitní magnet, který ani po létech nezeslábl, takže jejich citlivost se drží na dobré úrovni. Pokud nejsou poškozená a mají dobře seřízenou vzdálenost mezi membránou a pólovými nástavci cívek, patří mezi volbu číslo jedna. Pokud se u nich vyskytují poruchy, bývají to banality. Nejčastější je koroze nebo úplné přerušení vodičů šňůry. V textilní pletené šňůře nejsou totiž drátky, ale měděnými plíšky ovinuté nitě. Takto řešená šňůra je mnohem odolnější častému ohýbání, ale dlouhodobé skladování ve vlhkých skladech nemá příliš ráda. Správně fungující sluchátka poznáte tak, že když v tiché místnosti jazykem olíznete jejich drátové vývody nebo vidličku, uslyšíte v nich zašramocení nebo lupnutí. To je důkaz, že citlivě reagují i na nepatrné napětí, které vznikne při styku kovu s vašim vlhkým jazykem.

2.
nemecka-sluchatka-4000ohmu.jpg
nemecka-sluchatka-4000ohmu.jpg (5.76 KiB) Zobrazeno 24810 x
Mezi velmi dobré, dnes bohužel už vzácné, patří německá předválečná a válečná sluchátka (Telefunken). Jsou mechanicky kvalitně provedená a dobře se u nich seřizuje vzdálenost mezi membránou a cívkami (šroubováním mušlí). Bohužel častu u nich slábnou magnety a pokud se tak stane, jejich citlivost se silně zhorší.

3.
ruska-nizkoohmova-sluchatka.jpg
ruska-nizkoohmova-sluchatka.jpg (10.7 KiB) Zobrazeno 24810 x
Poměrně rozšířená jsou vojenská radistická sluchátka ruská. Ač jsou mechanicky poměrně robustní a i jejich magnetický systém dlouho vydrží, bohužel nejedná se o sluchátka vysokohmová. Jejich impedance je pouze 2x 50 ohmů a tím pádem je jeich citlivost o mnoho řádů nižší. Pro aplikace, kde jsou výslovně předepsána vysokoohmová sluchátka, je nesmíte použít, protože byste mohli zařízení zničit. Platí to zejména pro přístroje, kde jsou sluchátka zapojena přímo v anodovém nebo kolektorovém okruhu některého zesilovacího prvku a prochází jimi napájecí stejnosměrný proud.

4.
Stejně tak jakákoli moderni sluchátka k mp3 přehrávači (a jim podobná) nejsou pro většinu radioamatérských aplikací vhodná. Jejich impednace je rádově pouze v desítkách ohmů. Mají sice excelentní přednes, ale jejich citlivost je bída s nouzí a pro své vybuzení potřebují značný výkon. Pro jednoduché přístroje (ksrystalky, audiony, superreakční přijímače aj.) se nehodí. Impedance se sice dá upravit tak, že do přívodního kabelu vložíte převodní transformátor, ale ten chybějící citlivost nepřidá a přidá ještě další ztráty. Ti, kteří je takto nouzově použili ke krystalce nebo k jiných na citlivost náročným aplikacím, dobře ví, jak nouzové to bylo řešení. Jako příslušenství k moderním vysílačkám (síbíčku, UKV ručce či stolnímu KV transceiveru) je použít můžete. Jejich impedance i citlivost bude plně vyhovující. Bohužel jejich "Hi-Fi" přednes bude na škodu věci, protože budou přenášet i veškeré šumy, nízkofrekvenční subtóny a další parazitní zvuky stěžující čitelnost poslouchané protistanice.

Účelem tohoto příspěvku není přesný popis, kdy a kde se mají vysokoohmová sluchátka použít a co všechno s ními lze dělat. Smyslem je pouze poukázat, že taková věc existuje, že má jen velmi optížně zastupitelné místo a že v době, kdy úroveň tecniky může sestoupit o několik pater dolů, mohou být opět na výsluní vedle dalších dnes už téměř zapomenutých radiotechnických pomůcek, jakým je ručičkový voltmetr, žárovková zkoušečka či na kamnech ohřívané měděné pájedlo s dřevěnou rukojetí. Dnes se totiž ještě občas dají taková sluchátka sehnat, ale nová se už nevyrábějí, jejich počet mezi lidmi je tedy konečný, ale jen někteří vědí jakou mají cenu.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Etranger »

Co sluchátka ze 105/109?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Josef »

Radiostanice R-105 a R109 jsou stanice ruské. V jejich příslušenství jsou sluchátka také ruská a ta, jak píši výše, nejsou vysokoohmová. Na poslech vysílačky stačí, ale k parametrům a citlivosti klasických sluchátek vysokoohmových si nemohou ani čuchnout. Zato mají docela dobré pryžové mušle (které se dají použít i pro vysokoohmová sluchátka).
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Artifex »

Mám ty české, jsem spokojen.
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, je to sice staré vlákno, ale snad ho ještě někdo sleduje. Máte někdo zkušenosti s tímto sluchátkem?
http://sluchatka.heureka.cz/oem-s-83-k/
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Josef »

2 Dikobraz:
Tebou zmíněná sluchátka jsou sice "vysokoohmová" (protože pracují na piezoelektrickém principu), ale jako klasická vysokoohmová sluchátka je v mnoha případech bohužel nejde použít. U jednoduchých přijímačů jsou totiž sluchátka často zapojena v anodovém nebo kolektorovém obvodu. Zapojení bývá často navrženo tak, že využívá impedanci cívek sluchátka pro průchod napájecího proudu z baterie do zesilovacího prvku. To bohužel sluchátko na piezoelektrickém principu nesplňuje a zapojení např. přijímače by bylo nutné změnit (přidat tlumivka a kondenzátor nebo rezistor a kondenzátor). Tato nezbytná nadstavba však často zcela znehodnotí onu jedinečnou jednoduchost stavěného přístroje a je stejně náročná, jako do zařízení přidat impedanční transformátor, který by umožnil použít k zařízení sluchátka nízkoohmová.
Osobně nemám rád sluchátka jen do jednoho ucha. Vždy je totiž výhodnější poslouchat slabé signály oběma ušima současně. Pro poslech jen jedním uchem je zapotřebí nejméně 3x silnější signál, aby byla dostatečná hlasitost, při které by mozek odfiltroval ruch prostředí i nevyváženost poslechu a vyslechnuté informaci bezchybně porozuměl.

Perlička:
Zjistil jsem, že vysokoohmová sluchátka jsou něco jako "zlatý standard". Jejich cena napříč českými dějinami zůstává víceméně stálá, bez ohledu na století, politiku i měnu.
:lol:
- Ve 30-tých letech minulého století se podle katalogu prodávala v rozmezí od 100 do 185 korun.
- Na sluchátkách zakoupených v roce 1975 mám cenovku 90,50Kčs.
- A v nedávných inzerátech na Aukru se obdobná sluchátka pohybovala okolo 145,-Kč

Ne všechny staré součástky si ceny drží. Nejvíce se změnily ceny elektronek a vyběhly do astronomické výše. Kupříkladu magické oko EM84 patřilo i před čtyřiceti lety k dost drahým elektronkám, prodávalo se za 22,-Kčs (zatím co jiné zesilovací elektronky byly za 11...14 Kčs). Dnes se stejné magické oko prodává i za 490,-Kč (a často jde o původní, desítky let staré zásoby, koupené ze zrušených skladů "po koruně kus" a někdy ještě za méně).
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Dikobraz »

Jasně, díky moc. Budu se řídit radou. Na všech videích ze západu jsem viděl krystalky s těmito sluchátky, ale naše klasická ČSLA 4000 Ohm jsou asi nejlepší.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Josef »

S použitím piezosluchátek u krystalky problém nebude. V tomto případě nevadí, že sluchátka nejsou pro stejnosměrný proud dostatečně průchodná, protože u krystalky vlastně není žádný externí napájecí zdroj.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Wolf »

Tak jsem si na Aukru koupil česká vysokoohmová sluchátka, ale bojím se, že nefungují správně. Při olíznutí jejich vývodů se z nich neozve absolutně nic. Zkusil jsem je připojit k mobilu místo klasických sluchátek a hrají, ale odhadem tak 2x až 3x méně hlasitě, než klasická sluchátka.

Jsou ztraceným případem, nebo se s tím dá něco dělat?
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Jenda »

Olíznutí nevím, zkusil bych tam pustit nějaké hodně malé napětí odjinud.
Wolf píše:Zkusil jsem je připojit k mobilu místo klasických sluchátek a hrají, ale odhadem tak 2x až 3x méně hlasitě, než klasická sluchátka.
Ano, to je očekávané. Výstup z mobilu není navržen pro taková sluchátka, ale pro 32 Ω (odpor většiny běžných sluchátek). Takže je tam malé napětí a vysokoohmová hrají slabě.
vend123
Příspěvky: 3
Registrován: 06.03.2017 17:33
Pohlaví: muž

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od vend123 »

Zdravím!

Myslím, že není mutné zatracovat piezo sluchátka. V případě, že jsou v zapojení zapojená sluchátka přímo v obvodu lze svorky přemostit odpotem např. 4k7 a sluchátka připojit přez 100n kondenzátor.

V současné době už vysokoohmová sluchátka nejsou a když tak za nehoráznou cenu.

Do anodového obvodu audionu lze dobře připojit nízkoohmová sluchátka přez trafo 230/9V nebo lépe přez linkový Tr z dráťáku na 100V linku. Tomu druhému lze jěště přeházet plechy, aby se nepřesycoval ss anodovým proudem. Ve spojení s citlivými nízkoohmovými sluchátky to může hrát líp, nez z nějakými historickými z půdy.

Bastlířům zdar! vend123
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Kocour »

Můžu se zeptat, nejsa elektrikář, co si představit pod pojmem "přeházet plechy"?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Patrol »

Když rozebereš trafo, tak tam jsou dva typy plechů jedny tvaru písmene "E" a proti je "I". Plechy jsou pak skládány buď všechny "E" na sobě a stejně tak všechny "I" ve svazcích proti sobě, nebo druhá varianta, kdy jsou střídavě. Tedy jednou dáš "E" z prava, podruhé z leva.Mezery samozřejmě vyplníš "I" plechy. Blbě se to popisuje. :)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Kocour »

Vida, to je zajímavé, vždycky jsem si myslel že tam jsou E a I ve vrstvách na střídačku, aby to vůbec drželo mechanicky pohromadě.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Foxy »

Má li být transformátor v anodovém obvodu (audionu či koncového stupně) a prochází li jím proto anodový proud, měly by být plechy transformátoru skládány "nastejno", aby byla v jeho magnetickém obvodu vzduchová mezera. Zabraňuje to přesycení jádra právě onou stejnosměrnou složkou anodového proudu. (To totiž pak trafo blbě trafí)
Pokud je transformátor navrhován pro čistě střídavý proud, bez stejnosměrné složky, budiž plechy skládány "na střídačku", právě proto, aby tam ta mezera v magnetickém obvodu transfotmátoru nebyla.
Vzduchová mezera by způsobila, že takto konstruovaný transformátor by byl "měkký". Regulace velikosti vzduchové mezery se pak používá v transformátorových svářečkách pro regulaci výstupního proudu, kdy přitom nemá příliš poklesnout zápalné napětí pro svářecí elektrodu.
Tolik k trafům :-)
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Wolf »

Josef v úvodním příspěvku psal, že nemá být výčtem toho, co se s vysokoohmovými sluchátky dá dělat, ale přijde mi škoda pár takových (z dnešního hlediska) netradičních aplikací nezmínit.

Napadá mě například zkoušečka svodu kondenzátorů: Do obvodu se zapojí baterie, zkoušený kondenzátor a sluchátka. Při prvním připojení sluchátek by se v nich mělo ozvat lupnutí, jak se kondenzátor nabil. Pak se sluchátka na několik sekund odpojí a po opětovném připojení by se již další lupnutí ozvat nemělo, pokud kondenzátor zůstal nabitý. Pokud se mezitím vybil a s lupnutím se nabije znovu, má svod.
Popsáno např. ve Škole Radiotechniky od Miroslava Pacáka, 1958, strana 35.

Lze je využít i místo galvanometru, ručičkového měřidla s nulou uprostřed, ve všelijakých měřících můstcích.
Takový návod například vyšel v čísle 7/1947 časopisu Radioamatér na straně 188:
http://ftp.nagano.cz/casopisy/radioamat ... 1-202).pdf
(webarchiv: https://web.archive.org/web/20211007143 ... 202%29.pdf )
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5324
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Rafael »

Ač jsem se kdysi velmi snažil byla pro mně vysokoohmová sluchátka nedosažitelná krystalová meta.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Wolf »

2 Rafael: Myslíš to tak, že jsi je nedokázal sehnat? Jakto? Vždyť jich je plné Aukro.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8783
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Fabulous »

Stará 4000 Ohm sluchátka jsou pravý poklad, který umožňuje konstrukci jednoduchých a levných udělátek. Viz. staré knihy o elektronice z 50 - 70 let.

https://elektro.bazos.cz/inzerat/140671 ... ilacka.php
sluchatka-radisticka-4000-ohm-nahlavni-70eb6df3-28e0-4729-8f2b-dc83ae68db89.jpeg
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5324
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vysokoohmová sluchátka

Příspěvek od Rafael »

Myslel jsem dobu před skoro padesáti roky. Tehdy jsem si je sehnat neuměl. A
proto jsem ani žádnou klasickou krystalku neudělal.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět