Krystalka

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Krystalka

Příspěvek od GloryToSunTsu »

V PA budou nejprve problém baterie, později veškeré součástky.
Proto může být zajímavá stavba krystalky, kterou zvládne i trochu schopnější amatér.

Její výhoda je jasná - tento radiopřijímač nepotřebuje ve svém nejjednodušším zapojení žádný externí zdroj energie napájí se z antény!!!

Jak v éteru přibylo radiostanic, už nešlo dříve oblíbené krystalky používat (signál se mísil).
V PA těch radiostanic už tolik nebude, proto by mělo být možné je opět používat.
Na střední vzdálenosti i pro zachytávání vysílání Morseovy abecedy.

Základem je krystalky je krystal - ten lze vyrobit ze síry a olova! :ugeek:
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/galenit.htm

Více se dočtete třeba zde:
http://abcdimenze.wz.cz/elektronika/krystalky.html
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/gal_kryst.htm
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Výroba galenitu je popsána i na konci této stránky: http://web.quick.cz/jarda.kucera/tarnzist_prijim.html

Jinak ale budu v některých věcech mírně oponovat.
Základem krystalky není krystal, ale v principu jakákoliv součástka, která umí provádět usměrňování vysokofrekvenčního proudu. Krystal ze sirníku olovnatého se začal používat proto, protože v tehdejší době elektronek to byl jediný dostupný polovodič, který tuto funkci zvládl. Ale zdaleka není ideálním řešením. Samozřejmě použít ho jde, zejména v situaci, když nemáme nic lepšího. Ale zatím se všude po světě válí hromady elektroodpadu. Když se v nich zapátrá, většinou se najde něco, co krystalový detektor nahradí a svými parametry předčí. Ideální jsou v tomto směru především skleněné hrotové germaniové diody (GA201...GA205, OA9, 1NN41 a mnohé další). Proto ten kdo krystalku zkouší postavit by se měl nejprve pokusit sehnat germaniovou diodu (pozor zásadně ne křemíkovou!!) a teprve když ji i přes velké úsilí nesežene, pak se pokusit tvořit galenit. Ono i krystalových detektorů bývalo více typů a z různých materiálů, ale ten se sirníkem olovnatým byl prostě nejlevnější a tak se dobře prodával.

Četl jsem na internetu, že za špatnou selektivitu krystalky, tedy nešvar, kdy se na ní míchá více stanic dohromady, si někteří její tvůrci způsobují vlastní neznalostí. Především tím, že připojují anténu na nevhodný vývod cívky a také, že používají anténu nekvalitních parametrů. Takovou, která je nízko zavěšená nad zemí (méně než 5 metrů). Pro anténu je prý zapotřebí na cívce vytvořit odbočku nebo raději hned několik odboček a vyzkoušet, ve které to bude hrát nejlépe. Schema, jak to udělat, jsem našel zde: http://rexhammer.sweb.cz/pacak-krystalka.gif Autor schématu, ing.Miroslav Pacák, má k jedné krystalce hned několik různých vzduchových cívek s paticí, které se dají vyměňovat podle toho, jestli chcete poslouchat dlouhé nebo střední vlny, proto jsou ve schématu na vývodech od cívky ty kolíčky a zdířky. Kdo si bude stavět krystalku jen na střední vlny připojí to na cívku samozřejmě přímo. Když se anténa připojí do zdířky na desátém závitu cívky od uzeměného konce, bude sice hrát slabě, ale bude ladit přesně a ostře. Když se anténa připojí do zdířky vyšší, např. na třicátý závit cívky od uzemění, bude hrát hlasitěji, ale méně ostře ladit. Je to vždy o kompromisu.

Krystalka, aby uspokojivě hrála, potřebuje ve svém okolí poměrně silný vysílač. V Čechách je to např. středovlnný vysílač Český Brod, na Moravě u Prostějova vysílač Dobrochov, na dlouhých vlnách moravský vysílač Topolná. Problém do budoucna je, že tyto vysílače jsou energeticky velmi náročné na spotřebu. A tak jak roste cena elekřiny, tiše se přechází s vysíláním více a více na VKV a digitál, kde vystačí výkon mnohem menší. U středovlnných a dlouhovlnných vysílačů se pak poznenáhlu snižuje výkon. Nespokojený posluchač (dnes SV poslouchají většinou jenom důchodci, protože to není stereo) se bez výraznějšího reptání přeladí do pásma VKV, kde ho České radiokomunikace chtějí mít. A pak už nic nebrání tomu, aby se SV a DV vysílače vypnuly úplně. Pak půjde na krystalku poslouchat jedině pr...** (myšleno prskání od sousedovy svářečky)
Problém je, že VKV a Digitál má malý dosah. Tyhle vysoké frekvence se neumí dostat do oblouku za viditelný obzor krajiny. Výsledek je, že si na Východním Slovensku neposlechnete, co se vysílá v Česku a opačně. (Tak se mi v této souvislosi vybavilo, jak babička vzpomínala, že za WWII radioopraváři obcházeli domácnosti a u všech rádiopřijímačů podle říšské vyhlášky odstřihávali krátkovlnné cívky, aby přístroje nedokázaly zachytit žádné jiné stanice, než ty v obsazené Střední Evropě chrlící demagogickou propagandu. Ale protože nejsem zastáncem žádných teorií o spiknutí, myslím si, že současný trend je především výsledkem čistě ekonomických rozhodnutí a určité krátkozrakosti.
Naposledy upravil(a) Josef dne 24.05.2011 13:02, celkem upraveno 3 x.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Krystalka

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Nemám čas psát delší odpověď, tak teď jen velice stručně.
Na krystalku v PA budete samozřejmě zachytávat VYSÍLÁNÍ VAŠÍ ZÁKLADNOVÉ STANICE, jako že vysílač morseovky půjde zbastlit snadno.

Kdo chce poslouchat rádio dneska, může si pořídit rádio za 50 Kč od Vietkongu a bude to umět i FM.

Galenit jsem uváděl protože je vyrobitelný a ano, rozhodně to není ideální řešení.
Jinak když začnete předělávat krystalku zjistíte, že už stavíte radio.
Všechny lepší zapojení už potřebují zdroj napětí, ale já chtěl uvést něco, co ho nepotřebuje.
V dnešní době to je naprd, v době PA by to ale teoreticky mohlo znovu přijít do módy, obzvlášť když se dnes všechno integruje do jednoho integrovaného obvodu a pokud by rozpad nastal za 50 let, třeba už žádný ,,znovupoužitelný" odpad nebude.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Krystalka neumí chytat signál telegrafního vysílače! Ve sluchátku se neozve žádný tón, je tam jen stejnosměrné napětí. Nejjednodužším přístrojem, který to umí je audion se zpětnou vazbou.
(např: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=252)
Naposledy upravil(a) Josef dne 24.05.2011 13:04, celkem upraveno 2 x.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Krystalka

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Dík za info.
http://ok1ike.c-a-v.com/audion.html
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/audion.htm

Takže bude potřeba vysílač minimálně s elektronkou, no co se dá dělat. :roll:
Nebo se vrátit k jiskrové telegrafii :?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Jestliže si uvědomíte, že krystalka dokáže hrát ve vzdálenosti několika desítek kilometrů od vysílače jedině za předpokladu, že tento vysílač má výkon několik jednotek až desítek kilowattů a představíte si, že na koleni zbastlený jednoelektronkový vysílač bude výkonově někde okolo jednotek až nanejvýš desítek wattů nikoliv kilowattů, dal by se na krystalce poslouchat ve vzdálenosti sotva stovek metrů. Už jen při úvaze, kolik bude potřeba měděného drátu na vysílací anténu a taky na anténu krystalky, vám v zápětí dojde, že na takovou vzdálenost je nejspíš jednodužší zřídit telefon.
S audionem a zpětnou vazbou, je to úplně jiné kafe. Zpětná vazba poskytne přístroji citlivost o několik řádů vyšší. Takže audion s dobrou anténou uslyší jednoelektronkový telegrafní vysílač s dobře vyladěnou anténou na vzdálenost ne nějakých bezvýznamných jednotek či desítek kilometrů, ale klidně stovek a za vyjimečně příznivých příznivých podmínek i tisíců kilometrů. Ale audion a jeho stavba, to je na samostatné téma...
Naposledy upravil(a) Josef dne 16.03.2011 7:39, celkem upraveno 1 x.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Krystalka

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Tím se dostáváme k tématu - dobrá anténa.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Dobrá anténa pro krystalku, audion a podobné jednoduché přijímače je vodorovně natažený měděný holý nebo izolovaný drát síly od 0,5 do 4mm průměru, co nejvýše nad zemí či jinými vodivými předměty (např plechovou střechou) délky od 10 do cca 20 metrů. Doporučuje se drát, nikoliv lanko, které rychle koroduje. Pokud je anténa určena i pro krátké vlny nesmí obsahovat magnetický materiál, jinými slovy drít s ocelovými strunami pro vojenské polní telefony není vhodný!
Pozor, když anténu nepoužíváte, vždy vypojit z přístroje a uzemnit. Za bouřky (nebo když opouštíte dům na delší dobu) vždy vyhodit její svod z okna, daleko od domu, protože z jejího konce, i když do ní přímo nepraští, dokáží lítat pěkné jiskry :shock:

Obrázek originální antény pro krystalku z dobové literatury jsem našel i na internetu a je zde:
Obrázek
A taky jsem na webu našel hromadu historických schémat krystalek:
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

(Vzhledem k tomu, že někdejší výrobci měli někdy snahu být za každou cenu originální, byl bych u obrázků 6, 7, 8, 11, 12 co do praktických paramerů poměrně skeptický. Naopak asi nejvíce muziky za málo peněz poskytne přístroj číslo 4)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Každá delší anténa (ke krystalce či audionu) by měla být opatřena anténním přepínačem, kterým se anténní drát odpojí od přístroje a uzemní napřímo kdykoli, když se přístroj nepoužívá.

Zde je článek o anténním přepínači. Ale nejen o něm. Je i svědectvím té doby - až mrazí...
http://noviny.libochovice.cz/index.php?art=3708
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Jak jsem tak koukal na internet, krystalky a zejména "retro krystalky" (tedy přístroje s dobovým vzhledem, podle někdejších plánků a pokud možno se starými součástkami) opět přicházejí do módy:
http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=c ... &Itemid=32
http://expedicebilytesak.sweb.cz/techni ... stalku.htm
http://mujweb.cz/basrun/krystalka.html
http://www.krystalky.estranky.cz/clanky ... mbore.html
Je dobře, pokud to stále ještě někoho inspiruje a lidi se tak zase učí pro potěchu z tvoření dělat něco rukama, nejen koupit čínské rádio v krámě. Nebudu zastírat, že i mě články některých mých kolegů radioamatérů trochu inspirovaly. (Když nic tak alespoň k tomu, že jsem si uvědomil důležitost primitivního nástroje jménem ruční pájedlo a zmínil jsem tom v jednom ze svých příspěvků.) Napadá mě, že by možná nebylo od věci vyzkoušet nějakou tu krystalku třeba na setkání a někdy zkusit zase pro změnu jednoelektronkový audion nebo twinplex, což jsou pro rozpadlíka do blackoutové situace (tj. bez vysílání blízkých vysílačů Českého rozhlasu) přeci jen citlivější a tedy i použitelnější přijímače.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Krystalka

Příspěvek od bacil »

Rozpadlík dělá krystalku s kostkou cukru místo diody. A vysílač z tunelové diody vytvořené dotykem zinku a hliníku...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Krystalka

Příspěvek od Baca »

Daj navod :-)
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Krystalka

Příspěvek od Jenda »

Což o to, on nelineární přechod vznikne i když se dotýkáš špendlíkem umaštěného desetníku. Problém je v tom, že tyhle přijímače mají mizernou citlivost a selektivitu, takže krátké vlny z druhé strany země si s tím neposlechneš. A osobně si nedokážu představit situaci, kdy nebude dostupný normální radiopřijímač, a současně bude za humny vysílat 100kW středovlnný vysílač.

Ten vysílač by mě ale zajímal. Kdyby to po mně někdo chtěl postavit z bláta a kamení, tak bych asi zkoušel vyrobit jiskrový.
Marconi
Příspěvky: 19
Registrován: 07.06.2014 13:46

Re: Krystalka

Příspěvek od Marconi »

Tak co bude s tím cukrem, rád bych to také vyzkoušel.
Mezitím jsem prakticky ověřil, že fyzikální zákony fungují i při použití ovoce místo brambor :)
Přílohy
krystal.jpg
krystal.jpg (80.01 KiB) Zobrazeno 31181 x
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Krystalka

Příspěvek od bacil »

Na krystalku z cukru, byste se měli zaptat pra(popř ještě jednou pra)dědečků. Kostka ve svorce, lehce na ni plivnout a drátkem pícht tak dlouho, až to zachrastí. No bylo to prý nic moc a dostal jsem parádní skleněnou galenitovou diodu že to s ní jde líp, mnohem lepší je udělat ji podomácku (viz google). No nakonec jsem skončil u germaniové diody. Germaniové diody můžete mít z ebay.

Rozpadlické vysílače tady: http://www.sparkbangbuzz.com/
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Krystalka

Příspěvek od Josef »

Přidám drobné upřesnění:
Bramborová krystalka, či krystalka pouze s diodou bez ladícího obvodu bohužel není univerzálně použitelný návod pro všechny posluchače. Bramborová krystalka bude dobře fungovat pouze tomu, kdo má to štěstí, že bydlí hodně blízko u vysílače a od všech ostatních vysílačů je dostatečně daleko. Takto ideálních míst není zase v ČR příliš mnoho (i když k nim třeba patří Praha). Na mnoha místech ČR, pokud si zájemce postaví takovou "příliš jednoduchou" krystalku, bude znechucen tím, že slyší směsici několika rozhlasových stanic, které se do sebe míchají a prolínají. Bez značného soustředění se to nedá poslouchat. Jenže smůla, není to chyba stavitele krystalky, ale systému na kterém tato krystalka funguje. Prostě u ní chybí prvek opatřený knoflíkem, kterým byste si tu požadovanou stanici vyladili. Naproti tomu krystalka s cívkou a ladícím kondenzátorem, i když je o dvě součástky složitější, nejen že umožňuje výběr jedné stanice z několika možných (pokud jejich signál pokrývá i vaše bydliště), ale současně se na dobře vyladěném rezonančním obvod u nakmitává vyšší napětí, takže "laditelná krystalka" má prakticky vždy citelně vyšší hlasitost nebo alespoň umožňuje dostatečně srozumitelný poslech i v místech, kde by byla bramborová nebo neladitelná jednodiodová krystalka už víceméně hluchá. Připomínám to jen proto, aby nebyl někdo neladěnou krystalkou zklamán, zatím co jiný bude navýsost spokojen a bude návod propagovat. Prostě hodně záleží na tom, kde bydlíte (a podle toho teprve stavět)...
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Krystalka

Příspěvek od Dikobraz »

Ahoj, měl bych pro stavitele krystalek návod. Začal jsem se s diodovými přijímači bavit asi před rokem a postavil jsem si jich cca 10 různých variant a zkoušel mnoho antén a druhů zapojení. Svoje zkušenosti jsem začal spolu se známým radioamatérem házet na stránky:

http://radiotechnika.ic.cz/

Jen bych dodal, že jakékoliv použití ladícího kondenzátoru snižuje slyšitelnost výsledku. Je to prostě další odpor navíc a navíc to vyžaduje brakování starých rádií. Krystalka se dá postavit i bez něj - ladit je možné změnou indukčnosti cívky - tj. feritem nebo odbočkami na cívce.

Zatím je na webu tam článek s podrobným návodem jen o krystalce, ale brzy přibudou další texty - především mě zajimá krystalový DXing. Lov velmi vzdálených stanic i na krátkých vlnách je s krystalkou možný, nějaké výsledky už mám. Chce to jen trochu vůle, lezení po vysokých stromech s dráty a kvalitní součástky (a ponocování v zimě).
V této disciplíně se pořádají soutěže (http://www.crystalradio.us/crystalcontests/index.htm)
A existují zajímavé návody (http://www.peeblesoriginals.com/ppp/pbj.php)
Nebo (http://www.antiquewireless.org/uploads/ ... al_set.pdf)
Nebo (http://members.shaw.ca/ve7sl/crystal.html)

Další možností, jak zvýšit selektivitu a neztratit výkon je použití emitorového sledovače signálu. Za pomocí jednoho tranzistoru, který se v zapojení emitorového sledovače zapojí za LC obvod je možné dosáhnout magických výsledků. Ale to už vyžaduje externí zdroj proudu a proto je to pro pravého krystalkáře trochu zavánějící metoda.

Přeji hodně úspěšných lovů stanic! Ještě mě napadá - postapo rozměr stavby krystalek. Po něčem jako "velký průser" je nepravděpodobné, že by za humny fungova SV nebo KV vysílač. Ale střední a dlouhé vlny se skvěle šíří daleko a na kvalitním přijímači je možné poslouchat stanice v oblastech, kde není vůbec nic (pokud nejsou rušeny).
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Krystalka

Příspěvek od Jenda »

Dikobraz píše:Po něčem jako "velký průser" je nepravděpodobné, že by za humny fungova SV nebo KV vysílač. Ale střední a dlouhé vlny se skvěle šíří daleko a na kvalitním přijímači je možné poslouchat stanice v oblastech, kde není vůbec nic (pokud nejsou rušeny).
I ty dlouhé vlny mají dosah tak 1000 km max., tedy střední Evropa. Ty chceš určitě krátké vlny s odrazem přes ionosféru, abys slyšel druhou stranu světa.

Na to potřebuješ nejlépe přijímač s rekuperací (nebo jak se tomu říká :) prostě taková ta věc, jak se zavádí část zesíleného signálu zpátky do cívky a tím si můžeme dovolit vyšší selektivitu) a jednoduchý zesilovač (inspiroval bych se přijímači na http://ok1ike.c-a-v.com/). Na druhou stranu já myslím, že vždycky z nějakého zařízení těch pár tranzistorů vyndáš a baterku seženeš nebo postavíš z citronů, teda, jablek.
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Krystalka

Příspěvek od Dikobraz »

Jasně. V těch krystalkách vidím kus romantiky a hlavně mě fascinuje, že to prostě chodí. Jakékoliv aktivní prvky jsou super, mám zbastlené nějaké zpětnovazebné audiony, ale na ten pocit, že to chodí bez zdroje to prostě nemá.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Krystalka

Příspěvek od Kapo »

Vyrábať si dnes krystalku je ako by som si išiel vystrúhať kyjak na lov mamutov. :roll:

Nie je lepšie sa zásobiť niečím, čo pôjde aj po výpadku prúdu? http://www.ecoprodukt.sk/produkty/kateg ... radia.html
Odpovědět