Audion se zpětnou vazbou

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Josef »

Na internetu často naleznete zapojení audionu tzv. "prostého", tedy bez zpětné vazby. Je to velká smůla, protože jeho parametry nejsou zrovna oslňující a je jen o trošku lepší než obyčejná krystalka. Avšak s audionem se zpětnou vazbou, je to úplně jiné kafe! Předně takový audion umí to, co krystalka ani prostý audion nikdy nedokáže - přijímat nemodulovanou telegrafii a také vysílání modulací SSB. Obojí je přitom dnes standardní způsob komunikace na krátkých vlnách. Zpětná vazba sice zahrnuje jen pár součástek navíc, ale z pohledu uživatele je doslova technický zázrak, protože při vhodném nastavení poskytne o několik řádů vyšší citlivost. V praxi to znamení, že audion s dobrou anténou (zhruba stejnou jako pro krystalku) uslyší jednoelektronkový telegrafní vysílač s dobře vyladěnou anténou na vzdálenost ne nějakých bezvýznamných jednotek či desítek kilometrů, ale klidně stovek a za příznivých podmínek i tisíců kilometrů. Prakticky celý ladící rozsah přijímače je plný stanic, jedna vedle druhé. To je ve srovnání s krystalkou nebetyčný posun a stojí i za nepříjemnost spojenou s nutností audion napájet z nějakého zdroje. Většina dálkových spojení v začátcích radioamaterského sportu byla uskutečněna právě s ním. Audion (podle počtu závitek cívky) zvládne všechny frekvence 0,2 až cca 20MHz (od dlouhých vln, přes vlny střední až po většinu pásem vln krátkých). Poslechnete si na něm tedy většinu světových rozhlasových stanic. Pouze pro velmikrátké vlny (VKV) s frekvenční modulaci (FM) se nehodí, takže místní VKV stanice vysílající stereo na něm nenaladíte. Obecně se audion snáze staví s elektronkou. Transistory, i když to s ními také jde, nejsou zrovna ideálním prvkem, aby zvládaly několik funkcí současně, jak to zvládá elektronka.

Jednoduché schema audionu se zpětnou vazbou nalezené na webu je zde:

Obrázek

Výše uvedené zapojení bude pracovat prakticky s jakoukoli elektronkou obsahující v systému nepřímožhavenou VF pentodu, např. AF3, AF7, EF3, CF7, EF22, EBF11, EF80, EF183, EF184, 6F31, 6F32, EBF89, PCF82, PCF802, 6Ž1P, 6SK7... Bohužel nepřímožhavená elektronka je poměrně velký žrout energie. U novějších typů elektronek se pohybuje zhruba na 0,2...0,3A při napětí 6,3V. To může dost zkomplikovat situaci, pokud jste nuceni napájet audion delší dobu z bateríí. Existují naštěstí i tzv. bateriové elektronky (vojenský výprodej), u kterých je úspornost jedním z hlavních sledovaných parametrů. Na audion se z tohoto úsporného sortimentu hodí třeba pentoda 1L33 (1L34) nebo 3L31 (u té druhé stačí zapojit jen polovinu žhavícího vlákna, druhou nechat v rezervě, kdyby se to první přepálilo). Zmíněným elektronkám stačí na žhavení jen jediná tužková baterie 1,5V= nebo tužkový akumulátorek 1,2V= (ten o kapacitě 2700mAh vydrží okolo 45 hodin provozu). Narozdíl od jiných skleněných kamarádek se tyto elektronky spokojí s anodovým napětím už od 18V= (tzn. v praxi dvě devítivoltové baterie, odběr je velmi malý, takže vydrží mnohem déle než baterie pro žhavení). Schema je však trochu odlišné, pokud jde o propojení zpětné vazby, protože katoda těchto elektronek musí být být uzemněná.

Schema s elektronkou 3L31 jsem našel na webu zde:

Obrázek

Výměnných cívek autor samozřejmě předpokládá víc. Tolik, kolik různých vlnových pásem bude chtít tvůrce poslouchat. Na cívkách a jejich kvalitním a pevném mechanickém provedení (zejména pro krátké vlny) hodně záleží, aby přijímač z naladěné frekvence časem "neujížděl". Důležité je také umět audion obsluhovat. Na středních vlnách se s ním pracuje jednoduše tak, že se prostě nejprve hlavním ladícím kondenzátorem (horním) naladí stanice (kondenzátor vyžaduje jemný převod a přesnou stupnici) a pak se pozvolna zpětnovazebním proměnným kondenzátorem (spodním) přidává vazba. Tím se hlasitost stanice zvyšuje, až pojednou dojde ke zlomu a přístroj se rozpíská. Tím oznamuje, je jste to s vazbou přehnali, a že je ji zapotřebí ubrat těsně před okamžik, kdy pískání začalo. Při poslechu SSB nebo nemodulované telegrafie CW na krátkých vlnách se naopak zpětná vazba záměrně nastavuje až do polohy, kdy píská. Tím je při telegrafii v přijímači vlastně dodatečně vytvářen telegrafní tón, případně umožněna demodulace SSB signálu. Nalezl jsem na webu i několik zapomenutých, ale technicky velmi zajímavých schémat audionů, vyvinutých speciálně pro příjem vzdálených a slabých vysílacích stanic na krátkých vlnách:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Kdo tedy chce v této oblasti "dřevní radiotechniky" ve volném čase experimentovat, určitě je to dobrá inspirace. Jako lampu jde použít i jinou duotriodu. Mezi parametrově velmi zdařilé elektronky patří např. duotrioda s rámečkovými mřížkami typu PCC88 z televizních karuselových kanálových voličů, která se často spokojí i s anodovým napětí do 50V=. Anténa, která není na schématech zakreslená, je k hlavní cívce přístroje navázána indukčně - pomocí cívečky o několika málo závitech, jejichž vhodný počet je potřeba v praxi vyzkoušet podle impedance použité antény. Druhý konec anténní cívečky (pokud není použita anténa typu "otevřený symetrický dipól" případně "invertované V") přijde samozřejmě uzemnit.

Další podobná udělátka jsou na webu např zde: http://web.quick.cz/jarda.kucera/jednolamp.html
Pro účely tohoro fóra se sluší také připomenout, že elektronkový přístroj je v krajní situaci schopen přežít i jaderný výbuch, takový, který mohutným elektromagnetickým impulzem všechna ostatní polovodičová zařízení spolehlivě zničí.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od rudde »

ilustrační foto, zařízení je na 220 V, vpravo dole trafo a usměrňovací dioda
Obrázek
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Josef »

Pěkná dvoulampovka na výměnné cívky...
Podle ladícího kondenzátoru předpokládám, že je to "udělátko" výhradně určené na krátké vlny. Co je to pod tím stínícím krytem za elektronku? Neonový stabilizátor 14TA31 udržující konstantní anodové napětí zpětnovazebního stupně?

Zde je kompletní návod na stavbu audionu pro začátečníky (pokud by si ho chtěl někdo vytisknout):
zpětnovazební-audion-návod-na-stavbu.pdf
(681.68 KiB) Staženo 8459 x
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Josef »

Svého času jsem psal, že Audion se zpětnou vazbou neumí přijímat FM modulaci a že je obecně docela problém postavit s elektronkami)* nějaký jednoduchý FM přijímač, který by zvládl i začátečník bez složitější měřící techniky.

Naštěstí jsou kutilové, kterým toto konstatování nestačilo. Nedali se odradit a vznikl "pulse counting receiver":
http://www.ok1nop.com/index.php/projekt ... ektronkami
Podle popisu vcelku jednoduchý, nezáludný a citlivý FM radiopřijímač. Nenechte se zmást velkým počtem elektronek. Magické oko můžete klidně vynechat. Zbytek elektronek je jen v řadě za sebou pro větší citlivost. Navíc po drobné změně žhavení (což je záležitost jen napájecího transformátoru) jde použít téměř všechny elektronky, které se běžně používaly ve starších elektronkových televizorech (občas nevyužité bez užitku povalují). Na vstup a oscilátor vyhoví PCF82, v mezifrekvenci obstojí 3x EF80 nebo 2x EF183, jako detektor EAA91, nízkofrekvenční část jde osadit PCL86, a v usměrňovači buď EZ81 nebo v nouzi 2x PY88). Co je podstatné, že v přijímači je pouze jedna jediná ručně vyráběná cívka (u oscilátoru). Žádné mezifrekvenční filtry a podobné složitosti vyžadující slaďování. Tlumivky jsou ke koupení a jejich indukčnost není pro funkci kritická. Odpory a kondenzátory jsou běžné (jen pozor aby byly alespoň na 250V). Pásmo na kterém přijímač přijímá, závisí na hlavní cívce a nastavení ladícího kondenzátoru. S potenciometrem u druhé mřížky pentody ECF82 se pracuje obdobně jako se zpětnou vazbou u Audionu - najde se takové nastavení, kdy přijímač hraje nezkresleně a hlasitě. Když jde udělat přijímač na FM rozhlas, neměl by být problém s cívkou o větším počtu závitů udělat stejný přijímač schopný přijímat CB-radiostanice na frekvenci 27MHz nebo naopak s menším počtem závitů přijímat radioamatérské stanice a převáděče na frekvenci 145MHz. Samozřejmě délka antény připojená na vstup přijímače by měla přijímané frekvenci odpovídat (délka prutu lambda-čtvrt nebo vstup koaxiálem 50 až 75 ohmů od venkovní antény).

*) s elektronkami kvůli vyšší EMP odolnosti než jakou mají polovodiče
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od dako »

Našel jsem zajímavé zapojení zpětnovazebního audionu Ricka Andersona http://www.ke3ij.com/AGC-80.htm
s velice dobrým popisem funkce. Především, je v této konstrukci použita i zpětná vazba na řizení citlivosti (AGC), což moc u audionu není obvykle. Pravda, není to elektronkové.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Dikobraz »

Tohle bude možná trochu offtopic, ale snad to nebude vadit - ostatně zpětnovazebný audion se z této součástky dá postavit také:

http://www.futurlec.com/Datasheet/Others/TA7642.pdf

Jedná se o integrovaný obvod pro rádiový příjem, kolem kterého stačí postavit LC obvod a připojit libovolný zesilovač (třeba LM386) a máte rádio - pobastleno z odpadu za malou chvilku. S trochou umu půjde provozovat i se zesilovačem na malý solární panel. Z libovolné powerbanky ten čip může pracovat dlouhé týdny (na sluchátka).

Nejlepší na tom je, že si ho objednáte z Číny cca za 1,20 Kč / ks - já si objednal balík 100 ks za cca 100 Kč. A v případě nějakého scénáře může jít o poměrně cenný artikl.

Nevím, jaká jsou pravidla vkládání odkazů na obchody, pokud je odkazem porušuji, tak mě prosím upozorněte - přikládám link, kde je koupit opravdu levně:
http://www.ebay.com/itm/400985432479?_t ... EBIDX%3AIT
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od dako »

Kdyby ses chtel podelit, tak bych cca 10ks od tebe vzal. Na pokusy to je idealni.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Dikobraz »

Myslím, že daleko jednodušší bude, když najdeš menší množství těch čipů na nějaké jiné aukci (prohledej ebay a teoreticky najdeš těch 10 Ks třeba za 10 Kč). Poštovné většinou neplatíš a máš to po objednání do 2 týdnů doma. A je to pohodlnější, než abych chodil na poštu atd.

Sorry za offtopic - aby to nebylo úplně mimo, tak pro ty z vás, kteří byste si audion zkusili postavit sami, ale nemáte zkušenosti, doporučuji tuto stavbnici - je jednoduchá a vcelku levná (ušetříte čas uza shánění součástek):
http://www.conrad.cz/kratkovlnne-retro- ... et.k192214#

Funguje parádně.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Wolf »

Z úvodního příspěvku bohužel zmizely obrázky.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od dako »

Jsou to už staré posty, klasický fail phpbb portálu. Po upgrade se překopou linky na obrázky a pak se to nezobrazuje.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Josef »

Nevadí, že se pár obrázků ztratilo. Schémátek i kompletních návodů je na internetu habaděj, stačí jen trochu použít google...

Kupříkladu celý seriál je na stránkách Jirky Hellebranda:
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/a1.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/a2.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/a3.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/a4.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/a5.htm

Nebo schémata že Školy radiotechniky od Ing.Miroslava Pacáka od krystalky přes několik verzí bateriových i síťových audionů až po velké třírozsahové stolní rádio:
http://expedicebilytesak.sweb.cz/pacak/

Případně lze použít moudra a schémata na legendární audiony od Ivana Šolce:
http://om5mr.nagano.cz/ok1jsi_legacy.htm
http://om5mr.nagano.cz/ok1jsi.htm
http://om5mr.nagano.cz/OK1SI-vzpomínka- ... n-1987.pdf
http://om5mr.nagano.cz/Ivan%20Šolc%20-% ... telny).pdf
http://om5mr.nagano.cz/Ivan%20Šolc%20-% ... audion.pdf

...při hledání na google je ale potřeba čerpat spíš ze starších návodů a od lidí, kteří ještě tuto techniku v běžné radioamatérské praxi ještě sami denně používali a vědí o čem mluví. Protože existuje i mnoho rádoby moderních verzí audionových přijímačů, od "náctiletých" autorů, kteří od sebe jen rádi obkreslují, ale už ze schématu zkušenější radiotechnik vytuší, že výsledné parametry některých takových přijímačů budou stačit sotva na příjem silných středovlnných stanic jako je Český rozhlas Dvojka nebo Rádio Dechovka. (Nevhodně řešená zpětná vazba pro konkrétní použití, špatná regulace zpětné vazby která rozlaďuje přijímač, velké zatlumení ladícího obvodu, špatná vazba cívky vůči anténě, nedostatečné odfiltrování VF složky před NF zesilovačem, atd.) Ono to sice hraje, ba má to i hlasitý přednes, ale jinak je takový přijímač značně necitlivý, nestabilní a neselektivní. Jim to často stačí, prostě jim to hraje. Ale kdyby se to udělalo tak, jak to má být, dalo by se z toho se stejnými součástkami vykřesat mnohonásobně víc.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Rafael »

Velká škoda, že jsem kdysi za mladých let měl k elektronkám daleko větší odpor než k cívkám a vyhýbal se jim jako čert kříži a nic s nimi nikdy nepostavil.
(Byl jsem nezdravě zblblý polovodičemi).
*
Jinak velký dík Josefovi za jeho psaní.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od devlop »

Rafael: to nebylo nezdravé, zblbnout se polovodičemi, byl a je to prostě vývoj, naopak, polovodiče dnes právě přejí renesanci elektronek ;)
vygoogluj:
DC-DC V 8 ~ V 32 V to 45 ~ 390 V Adjustable high voltage boost converter
DYKB DC 12V-24V TO 170V 90V-250V DC boost High Voltage Power Supply, atd. atd.
aneb obvod UC3845 v praxi. S tím se dá nažhavit ledajaká elektronka, bez potřeby dnes již nedostupných transformátorů v těchto napětích ;)
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od asterix »

Spínaný zdroj neni vhodný k napájaniu elektrónkových obvodov, spôsobí problémy s rušením a zníži dlhodobú spoľahlivosť zariadenia. Z hľadiska podstaty tohoto fóra buď akumulátory alebo klasické 50Hz transformátory :!:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Josef »

Spínaný zdroj u elektronkových přijímačů nikdy nepoužívat (jinak bude citlivý přijímač přehlušený tím zdrojem). Transformátory občas koupit jdou, vyrábějí se pro elektronkové hudební zesilovače. Samozřejmě na jednoduchý přijímač jsou zbytečně výkonné a drahé. V takovém případě jsou dvě řešení. Nejjednodušší je použít transformátor 230V/24V a za něj dát kaskádový násobič, který těch 24 voltů usměrní a podle počtu kaskád vynásobí třeba na 100 voltů. Jiný trik pro malé výkony je použít dva transformátory 230V/12V. Jedním vyrobit oněch 12 voltů, a přímo k němu, připojit druhý transformátor 230V/12V, ale opačně, takže ten z těch 12V udělá opět 230 voltů (v praxi, kvůli ztrátám, jen asi 200 voltů). Nebo, když je potřeba napětí menší, použije se jako druhý transformátor 230V/24V a ten zvýší těch 12V jen asi na 100 voltů. Zdá se to být na hlavu, ale použití standardních 12V nebo 24V transformátorů vychází levněji než drahý oddělovací transformátor. Na žhavení elektronek se buď použije samostatný transformátorek, nebo se žhaví přímo z 12 nebo 24 voltů ale přes (dobře spočítaný) srážecí odpor. Stabilizátorům a jiným polovodičovým "udělátkům" se snažte při stavbě lampové techniky vyhnout. Anodové napětí pro přijímací elektronku, pokud by je chtěl někdo opravdu nutně stabilizovat (pro příjem SSB), se dá dobře zvládnout i pomocí neonového stabilizátoru, jde o proudy řádu jednotek mA. Ostatním zesilovacím NF lampám stabilizovat napětí netřeba. Pro napájení z baterií (ze žhavícího akumulátoru) se dá udělat jednoduchý tranzistorový měnič (sinusový), který má sice trošku horší účinnost než jiné měniče, ale přijímač většinou neruší. V minulosti se anodové napětí vyrábělo i vibračním měničem (přerušovač jako u zvonku). Ale jen u autorádií a vojenských přístrojů. Pro domácí bateriový poslech byly nejrozšířenější vždy anodové baterie (ony vydržely překvapivě dlouho).
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Rafael »

Domácí výroba transformátorků byla kdysi celkem dobrá zábava. Lepší bylo primární vinutí 220V nechat a upravit jen sekundár než to navinovat celé.
Na smetištích bylo materiálů, starých televizí a rádií dost takže o trafo plechy a dráty nouze nebyla.
Cívky jsem sice kdysi bytostně nesnášel, ale nějaká trafa jsem zvládnul. Nějaká....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od dako »

Josef píše: 21.12.2020 18:02 Spínaný zdroj u elektronkových přijímačů nikdy nepoužívat (jinak bude citlivý přijímač přehlušený tím zdrojem).
Neviděl bych to zas tak zle. Spínaný zdroj, jako zdroj pro žhavení elektronek, proč ne. Zase, jako zdroj anodového napětí dost těžko, pro získaní seriozních parametrů elektronek, je potřeba alespoň 90V a více. Existují i HV zdroje, ty se ale hodí tak akorád na napájení digitronů. Ale zase kdyby se to dobře vyfiltrovalo, možná by to šlo i s tím audionem.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od dako »

Rafael píše: 21.12.2020 18:42 Domácí výroba transformátorků byla kdysi celkem dobrá zábava. Lepší bylo primární vinutí 220V nechat a upravit jen sekundár než to navinovat celé.
Na smetištích bylo materiálů, starých televizí a rádií dost takže o trafo plechy a dráty nouze nebyla.
Cívky jsem sice kdysi bytostně nesnášel, ale nějaká trafa jsem zvládnul. Nějaká....
Tohle jsem s úspěchem kdysi také dělal. Jenže to bylo ještě v době, kdy se ty trafa dala rozebrat. Dnešní výroba natvrdo svaří trafoplechy. Stává se tak z toho spotřební komponent, bez možnosti opravy (převinutí). :(
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Waldes
Příspěvky: 26
Registrován: 27.10.2019 14:00
Pohlaví: muž

Re: Audion se zpětnou vazbou

Příspěvek od Waldes »

Ahojte,

Ak niekoho zaujme elektrónkový FM prijímač o ktorom písal Josef v 2014 roku pôvodne zo stránok OK1nop.com, ktoré už nefungujú tak sa dá pozrieť na adrese https://web.archive.org/web/20190130211 ... ektronkami

Waldes.
Odpovědět