Antény

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Antény

Příspěvek od Artifex »

Odděleno na přání. F.
rosomak píše:Dle webu http://www.elix.cz/ mají tyhle ručky okamžitě k prodeji. Vypadá to lákavě, ale je to značně "oříznutý" dualband, asi bych si přečetl info tady http://ok1if.c-a-v.com/Baofeng%20UV-5/UV5R.html Aby nebyl uživatel překvapen, až to prskne na velkou anténu na střeše, že nic neslyší, nebo naopak slyší všechno a všude :chuckle Ručka není příliš selektivní. :? Jako lepší náhradu bych viděl ALINCO DJ-V57E, ovšem je poněkud dražší ... :?
To alinco jsem měl v ruce a horší ovládání staničky jsem viděl už jen u Yaesu, zlatí číňani.

Nevím co myslíš tím nic neslyší nebo slyší všude, autor toho článku to myslel tak, že když se vedle tebe vyzařuje obrovské výkony vysílač na ještědu, tak to prostě přehluší všechno, co by normálně vysílačka jinak slyšela, takový je prostě život se všemi dualbandy a i dosti singlebandy, když si strčíš bílou hůl na střechu tak budeš mít příjem jako břitva.
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od rosomak »

:beer S tou bílou holí opatrně - mám k dispozici v centru Prahy diskonu http://www.elix-shop.cz/store/goodsdeta ... dsID=70018 a bílou hůl, a každá se chová trochu jinak. Nelze říci, že by byla jedna lepší než druhá, jsou to ale specifické antény na definovaná pásma. Nevím jestli se mám rozepisovat více, ale asi ne. Stejně, jakmile dojde ke kolapsu nebo 3. sv. válce, bude vysílání ze zákona omezeno. A bude se monitorovat. Koho to přesto neodradí, může se podívat tady https://www.eham.net/ehamforum/smf/inde ... 442.0.html a tady http://www.eham.net/reviews/detail/10349#119471 na zkušenosti uživatelů. Pustte si k tomu todle http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ (nejste trotlové, takže pochopíte, o co jde) ;) ;) ;) :idea: :idea: :idea:
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Artifex »

Jj, o širokopásmovém sledovacím systému ČTÚ víme, to už se tu probíralo. Tak, bílé hole se prodávají vyladěné na různá pásma, je pochopitelně nutné použít vhodný typ, případně multibandku a vysílat na vhodných frekvencích, které jsou nejčastěji mimo sdílenky, spíše amatérské. Já mám v plánu pořídit nebo vyrobit teď na testy k mobilkám Slim Jima do terénu.
Obrázek
Obrázek

Baofeng není ani špatný ani dobrý, člověk dostane přesně to, co si zaplatí, někomu to stačí, někomu ne, já už dávno jedu na jiných platformách (vždy ve víc kusech motoroly MTX838, P110, M216, GM300, MCS2000 a wouxuny KG-UVD1P, na které si stěžovat definitivně nemůžu, motorky všechny v UHF)

Tu diskonu bych uživil, nechce se mi ale lézt na střechu zase :D
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od rosomak »

Před časem se mě osvědčila tahle QUAD http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/quad2m.htm anténa. :yes Je nenáročná na výrobu, funguje výtečně, akorát na sdílenky 172Mhz je potřeba upravit lehce rozměry. Celá délka smyčky nebude 206cm, ale 174cm (počítáno na střed 172,850Mhz). Sym. smyčka z koaxu bude taky trochu kratší, záleží na typu, co máte doma. Je pravdou, že na emahnetu převažovaly na tuhle ručku kladné ohlasy, hlavně s ohledem na cenu. Proč ne, ušetřené peníze se dají investovat na další rozumné věci, pokud bych to s kolapsem myslel "vážně", asi bych začal hledat nějkou solární nabíječku, ta se hodí vždycky. Frekvence, kde je sem tam :) nějaký provoz, jsou uvedeny zde http://www.kmitocty.cz/?p=537 :wasntme
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Artifex »

To jsme ale trošku offtop, což takhle založit extra vlákno na antény?
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od rosomak »

:idea: To už zacházíme do detailů. Ono je obtížný (pro laika) přepočítat si amatérský antény (145/433) na ty potřebný frekvence a délky na sdíláky, tady se už lidi ztrácí. Kdo má zájem, tak na webu je toho o anténách dost, na to časem každej příjde, že správná ant. dělá kvalitní spojení. V týhle fázi jde o zábavu, extra do podrobností bych se nevrtal. :beer :nod
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Antény

Příspěvek od Artifex »

Díky Fabulous za oddělení.

Naopak si myslím, že je to zajímavé téma a když už je tu víc zainteresovaných lidí, proč do něj nezavrtat.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Antény

Příspěvek od Artifex »

Rosomák: Jak je směrová ta Quad anténa?
Čistě soukromě mi přijde docela konstrukčně podobná loop anténě a tedy pattern takovýto:

Obrázek

Bílou hůl jsem myslel totiž jako všesměrové komunikační řešení a je jasné, že ne dualbandku ale vyladěnou na jedno pásmo, stolní staničky mám čistě UHF, na dualbandkách mám teleskopy a na UHF ručkách opět 1/4 vlnné antény vyladěné pro UHF.

Jinak s teleskopem na Wouxunu není problém se od Ronda v Brně spojit s převaděčem na Děvíně OK0H a OK0BH jak na 70cm tak na 2m, na 70cm to jede zpět také 5W, stejně jako vyslaný signál a je to poměrně čitelné, ne dokonalé ale srozumitelné ze země. Ze střešního okna pak je to v podstatě skoro přímý výhled, takže tam je signál na 5W čistý. Vzdálenost lehce přes 35km.
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Antény

Příspěvek od rosomak »

Obrázek :idea: Tak sem to našel. S touhle anténou na 145Mhz sem před léty získal diplom Letiště, v QRP kategorii. Název má "hybrid quad", a chodí dost dobře. Ale to není případ té smyčky jak jí popsal ok1ike. Ta je všesměrová, je to de facto dipol, akorát se musí přizpůsobit ke koaxu, aby to impedančně a symetricky sedělo. Obecně - s quad anténama mám dobré zkušenosti, trochu sem hledal na webu a narazil sem na tohle http://1url.cz/toct Stojí za to si celou stránku přeložit. Jde sice o anténu na DVBT, ale myšlenka mě připadá vcelku parádní - co pásmo, to Q dipol. Obrázek Je to jen námět, ale z takových antén má člověk největší radost - skoro nic tě nestojí a výsledky jsou velmi dobrý. :idea: ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Antény

Příspěvek od Artifex »

Nápad vypadá zajímavě, proboha ale koaxy stažené čokoládkou? :D Jaké tam jsou ztráty? :D Kdyby to bylo alespoň spájené, vytažené minimum z opletení atd. ale provedení je fakt trošku prasečina jak na příjem tak na vysílání.
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Antény

Příspěvek od rosomak »

No jo, to máš pravdu, ale asi si autor řekl, že v jednoduchosti je krása a udělal to tak, jak to je. Tenhle systém dipolů mě taky napadl, ale je zde drobný problém v polarizaci (VxH), ale to bych byl asi hnidopich. :) Co je podstatný - FUNGUJE TO. Stačí si přečíst v diskuzi názory a reakce na tenhle bastl, a docela se to lidem líbí. A hlavně - cenově to je za hubičku, a to platí všude, i v německu, když je ta kríze ... :beer
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Antény

Příspěvek od rosomak »

Zaostřete pozornost na tento článek http://www.armadninoviny.cz/cesky-tichy ... omentvypis Je o pasívní radiolokaci. Co mě upoutalo, je snímek soustavy antén na výklopném stožáru. Tipoval bych na R&S. Jde o moderní a drahé el. zařízení, ty antény jsou v podstatě složené kosočtv. dipoly s refl. stěnou (anténa síto). Tohle by příp. zájemce o stavbu antény mohlo trknout - ona ta anténa od OK1IKE asi fakt nebude špatná, když to hojně používají vojáci, a to už musí bejt echt prověřená konstrukce ... 8-)
Přílohy
ant7.jpg
ant7.jpg (92.25 KiB) Zobrazeno 23823 x
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Antény

Příspěvek od Josef »

Než pro různá pásma "natvrdo" spojovat různě velké dipóly či quady, to raději použít LPDA anténu (širokopásmovou logaritmicko-periodickou). Výrobně není zákeřná a pokud jde o zisk a impedanci, bude na tom mnohem lépe. Ono totiž VF signál není stenosměrný proud, proto bez velkých ztrát nelze spojovat jen tak spolu paralelně jednotlivé antény. Signál z každé jde do bodu spoje s jinou "fází" a po setkání se většinou pohádají, takže do přijímače pak jde signál mnohem slabší, než by byl při použítí jedné samostatné antény. O výsledné impedanci a přizpůsobení k přijímači (nedej bože vysílači) ani nehovořím.

Bez složitých udělátek (slučovačů) se dají spojovat antény jen do pro jedno pásmo a ve čtveřicích. Od všech dipólů (či jiných symetrických antén) musí vést naprosto stejně dlouhá dvoulinka do spojovacího bodu (aby se signál z jednotlivých antén potkával ve stejné fázi a sčítal se). Ve spojovacím bodě jsou dvoulinky spojeny sérioparalelně, takže celá soustava má výslednou inpedanci jako každý jednotlivý dipól.

Spojení čtyř antén:
4-anteny.gif
4-anteny.gif (748 bajtů) Zobrazeno 23727 x
Spojit tímto způsobem třeba čtyři sedmielementové Yaginy na pásmo 70cm, to už je pak docela na síle signálu cítit...
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Antény

Příspěvek od rosomak »

:idea: Josef
Rybí kost je bezesporu dobrá vícepásmová anténa, je ovšem taky směrová, a za b) kde budeme na hraně s příjmem, tam bude mít značný vliv i polarizace. To mě připadá na těch smyčkách právě zajímavé, že jsou všesměrové. Přizpůsobení ke koaxu je jiná otázka, tam to není optimální, to je jasné. Zatím nemám extra důvod tyto dipoly zkoušet, s dvbt nemám problém, tady na obrázku je vidět (zelený puntíky), jaký vysílače s primitivní výbavou přijímám ... Zbytek na seznamu sice chytnu, ale musel bych anténu otáčet a přemístit jí ven. :)
Přílohy
dvbt.jpg
dvbt.jpg (29.98 KiB) Zobrazeno 23639 x
filip.díky
Příspěvky: 8
Registrován: 16.06.2013 12:06
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Antény

Příspěvek od filip.díky »

Ahoj vespolek,
chtěl jsem se pozeptat, jestli jste někdo zkoušel chytat HAM satelity s yagi-uda (nebo nějakou jinou) anténou.. Chtěl bych skusit naladit pár ptáčků, ale přijde mi, že jich je funkčních jen pár a vzhledem k tomu, že nemám licenci, tak budu moct jen poslouchat +peníze za materiál na anténu no a jsem na vážkách jestli to má vůbec cenu?

Pak ještě dodám, že jsem testoval 3 antény u Baofenga Uv5r. Nechci nikoho nabádat, aby zahazoval setovou anténu, ale rozdíl je neporovnatelný, odhadem o 300% lepší s Diamond RH-771. Na scan začnete najedou chytat věci, který s tou setovkou vůbec nechytnete. Pak jsem ještě koupil na test menší anténu z DX http://dx.com/p/replacement-antenna-for ... -max-14942 na fotce je sice Nagoya ale přišel "značkový" Diamond a s ní jsem chytál ± to samé ale bylo v tom o něco víc šumu.. Tak třeba to někomu pomůže při rozhodování. Z DX jdou určitě koupit i lepší s větším ziskem a pak bacha na konektor ;) Pokud by někdo chtěl, tu malou bych asi klidně prodal :yes
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Antény

Příspěvek od Wolf »

2cipis: Zapomněl jsem, jakou Diamondí anténu jsem to na kurzu viděl na tvým Baofengu. Prozraď prosím typ, jak jsi s ní spokojenej a jak na PMR a UHF sdílenkách funguje v porovnání s tou, co byla s rádiem v balení. Poohlížím se po lepší anténě ke své ručce.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Antény

Příspěvek od cipis »

RH771.
Výrazně se zlepšilo FM rádio ;-) Neřeknu žádné jednotky, ale oproti přiloženým pendrekům je to poznat, ve městě i v lese lepší dosah. Za 150 na ebay není co řešit, krom délky toho prutu, ale to se vždycky někam nacpe.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Antény

Příspěvek od Wolf »

Lepší dosah i na frekvencích PMR? Já měl totiž s těmahle radioamatérskýma anténama tu zkušenost, že jsou sice "na celý" UHF pásmo, ale vyladěný především na radioamatérský frekvence na něm. Takže důsledek byl ten, že na převaděče to chodilo pěkně, ale na PMR to sice fungovalo, ale o chlup hůř, než původní pendrek.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Antény

Příspěvek od cipis »

Já myslím, že jo. Minimálně alespoň vůči jednomu, co si tento pendrek ještě nepořídil. Ale jak jsem psal, žádné měření, jen prostě pokus a pak jsme to neřešili.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Antény

Příspěvek od Wolf »

Hm, to jsem blázen.
Na webových stránkách Diamond se o RH771 píše:Gain:2.15dBi(430MHz) / Max.rating:10W FM / Impedance:50ohms
Connector:BNC-P / Type:1/4wave(144MHz),1/2wave radialless(430MHz),
120/150/300/450/800/900MHz for receiving only
Asi bych se bál dělat mimo radioamatérský pásma delší relace a vysílát delší dobu v kuse, abych si neuvařil koncovej zesilovač.
Odpovědět