Linux

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Linux

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

no ptam se, pac naposled kdyz jsem to zkousel tak na dotykove obrazovce jsi v linuxu tahl kursorem. nevzpomenu si presne na distribuci
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Linux

Příspěvek od LuVa »

hrd píše:...co mi ale nejde do hlavy je neustálá preference MS-Office - s názorem, že to je jediný profi/použitelný kancelářský systém, nesouhlasím; používám léta jako MS-Office, tak OpenOffice, pod Linuxem i ve Windows, a za sebe můžu říct, že podstatný rozdíl nevidím; a když, tak spíše pro OpenOffice...
OpenOffice je super. Ale je třeba si říct, co je to to "profi", když se mluví o MS Office. Tady nejde vůbec o to, kdo má lepší tlačítka tu či onde nebo jakou má kdo kontingenční tabulku. To, čím MS boduje, je celý ekosystém vzájemně provázaných aplikací pro svět (nejen) středních a velkých firem. Vezmi jen třeba takový Exchange Server -> Outlook (tlustý klient i promakaný webový) -> Lync -> IP ústředna. To dovede věci! Plánování času, telekonference se sdílenou plochou, synchronizace přes ActiveSync... Dodej k tomu SharePoint a tunu dalších a dalších aplikací. Je fakt, že a) některý to části jsou pěkný hnus, b) všechno jde nějak nahradit něčím jiným a poslepovat. Nicméně MS Office je prostě díky tomu velkýmu portfoliu jiná liga, fakt nejde o srovnávání, jestli se v OO Write dělají líp nebo hůř odrážky než ve Wordu.

No a tenhle korporátní svět způsobuje to, že z DOCX, XLSX atd. je defakto celosvětový standard. (Pro domácí použití jde mluvit o nějaké kompatibilitě s Open/LibreOffice, ale při práci ve větším týmu a spolupráci mnoha lidí nad mnoha dokumenty to nehrozí ani náhodou.)
A vzniká začarovaný kruh.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

Příspěvek od Jenda »

Rainier Wolfcastle píše:no ptam se, pac naposled kdyz jsem to zkousel tak na dotykove obrazovce jsi v linuxu tahl kursorem. nevzpomenu si presne na distribuci
Jako že je kurzor vidět (dá se skrýt), nebo že nefunguje ukázání a tapnutí? Pokud je to ten druhý případ, tak nejspíš byl špatně driver/nastavení a dotykáč emulovat touchpad, nikoli tablet.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Linux

Příspěvek od MrPorter »

Kdyby se někomu zachtělo Linuxového serveru, který běží nonstop a vykonává nějakou práci, tak můžu doporučit Microsoft Azure. To je jejich cloud služba, kde si mj. můžete vytvořit virtuální mašiny, je to neskutečně jednoduchý - vyberu si z galerie šablon třeba Ubuntu 14 (ano, je to Microsoftí služba a stejně tam mají Linux a jiné :) ), vyplním pár základních informací o síle přiřazenýho hardware, kde má být ta mašina geograficky, jméno a heslo....a šup, beží mi nakonfigurovanej Linux server.

Je to teda placený, já hřeším na to, že mám z práce zadarmo MSDN předplatný, ale když si vytvoříte tu nejzákladnější mašinu tak to vychází celkem levně. Já tam provozuju server, kterej se mi připojuje k FTP s fotkama z IP kamery, stáhne posledních 24 hodin a slepí je do jednoho video souboru, aby se na to dalo rychle podívat. No a to za měsíc propálí asi 4 eura. Mají to rozúčtovaný přesně podle síťovýho provozu, spálenýho výpočetního času a využitýho disku.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

Příspěvek od Jenda »

MrPorter píše:No a to za měsíc propálí asi 4 eura.
Tak to je docela drahý. Já mám u Finalhostingu VPS s poštou, webem, IRC, VPN a dalším bordelem za 65 korun měsíčně. A pokud si člověk koupí tu nejlevnější věc třeba u BlueVM, tak to vyjde na 160 korun ročně.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Linux

Příspěvek od MrPorter »

jj, na výběr z konkurence bude určitě dost. Ale když to mám zadarmo, tak se mi to nechce řešit a beru ty největší :)
Uživatelský avatar
Ludo
Příspěvky: 133
Registrován: 22.07.2012 0:09

Re: Linux

Příspěvek od Ludo »

hrd píše:co mi ale nejde do hlavy je neustálá preference MS-Office - s názorem, že to je jediný profi/použitelný kancelářský systém, nesouhlasím; používám léta jako MS-Office, tak OpenOffice, pod Linuxem i ve Windows, a za sebe můžu říct, že podstatný rozdíl nevidím; a když, tak spíše pro OpenOffice, který s každou verzí nemění ovládání a vzhled jako MS-Office (Office 2000 - Office XP - Office 2007); o to zajímavější je názor četných uživatelů, že nebudou používat OpenOffice, protože tam je něco jinak než jsou zvyklí, ale když to kompletně celé překope Microsoft, nikdo to neřeší (sorry za lehký off-topic)
Hoci pouzivatel Debianu, tak hovorim ze OO sa na MSO nechyta. Uz len praca s grafmi, prepojenie Excel-Word, orezavanie obrazkov, kopirovanie, ... je u MSO na uplne inom leveli. Onehda som napr. v Calcu riešil ako vôbec pridať popisok legende grafu s diakritikou.
Henten
Příspěvky: 45
Registrován: 04.05.2014 17:53
Pohlaví: muž

Re: Linux

Příspěvek od Henten »

Linux mám rád. Mám rád jeho otevřenost, modularitu a funkčnost. To abych předešel pochybnostem.

Je to ale vždy o kompromisech. Nelze čekat, že většina opensource aplikací bude lepší či výkonnější než placené komerční řešení, u kterého prostředky a mozky na vývoj prostě jsou. Myslíte, že Darktable je Lightroom zdarma? Ani omylem. Tváří se sice podobně schopně. Jeho vnitřní mechanismy a algoritmy ovšem nepodávají zdaleka tak dobré výsledky jako léta a za velké peníze vyvíjený Lightroom (důvod, proč mám na soukromém počítači stále Windows).

Openoffice (resp. LibreOffice) jsou opravdu vynikajícím nástrojem. Calc dokonce zvládá o mnoho větší tabulky než Excel (což se mi hodilo v práci). Mně se dokonce i lépe ovládají (na ribbon panel jsem si ani za ta léta pořádně nezvykl). Engine, který vytváří grafy, zpracovává makra či jiné vnitřní mechanismy ovšem v LO zdaleka nejsou tak propracované, jako v MS Office.

Vzhledem k tomu, že nějak příliš často nepoužívám tyto balíky, zůstal jsem u LO z důvodu jejich ovladatelnosti a transparentnímu chování. Pokud to někdo má jako hlavní náplň práce, ani se nedivím, že preferuje MS Office (už jen kvůli přenositelnosti výsledků).
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od BiSon »

Tak jsem včera, ovlivněn místní debatou na téma "Linux" (http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=3209) tomu dal po letech další šanci. Zatím dobrý, základní věci mi fungují. I když už samotná instalace zdaleka nebyla tak user-friendly jak se zastánci kasají.
Teď ladím detaily k obrazu svému a vychytávám mouchy a je to teda tvrdý boj. Tak mi držte palce :-)

K tomu hokeji - počítá se když jsem včera slyšel v tv třetí třetinu?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od goral »

Ono strasne zavisi co mas za distr a na jaky stroj...
Nekdy je to out of the box, nekdy jsou problemy. Ale obecne to odstranovani problemu trva vetsinou stejne dlouho jako u windowsu.

Pro porovnani jsem nedavno instaloval na cisto na stejny pocitac dva systemy a ta instalace windowsu do funkcni podoby byla mnohem delsi (ovladace...) a hlavne se neumi v zakladu pripojit na net - nemit jiny kompl, tak jsem v riti. (ironie je, ze pripojit na net se umi linuxy uz pri instalaci-muzes surfovat na netu a dokonce i novy Bios-ale W7 ne :)) )

Kazdopadne dej jim sanci, myslim ze n ebudes litovat ;)
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od BiSon »

mint xfce, mám docela staré železo. Ale dokud funguje...

Hlavní problém je v tom, že u win už za ty roky vím kde co hledat, co jak chci nastavit a mám sadu oblíbených programů. Tady musím hledat fakt všechno a někdy mi není moc jasný co se děje a proč.
Ale rychlost je fajn, zdá se mi to celkově svižnější.
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od omaha »

Ahoj, docela hezky se s Linuxem popral slovensky kolega Hoferek, jeho distro Greenie je urceny pro CZ/SK uzivatele. Vice najdete na distrowatch.com , kde si snad vybere kazdy.

Prosim o presun do vlakna Linux,diky.
Naposledy upravil(a) omaha dne 27.05.2014 0:39, celkem upraveno 1 x.
sajmak
Příspěvky: 2
Registrován: 21.08.2014 20:38
Pohlaví: muž

Re: Linux

Příspěvek od sajmak »

Když už jsme u těch distribucí, tak tady http://distrowatch.com/ je takový hlavní rozcestník. V poslední době se mě líbila distribuce NETRUNNER http://distrowatch.com/table.php?distribution=netrunner Má to príma motiv ;) , akorát se sem hodí. Skladba programů na distru je taky překvapivě dobrá, takže kdo rád experimentuje, doporučuji.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

Příspěvek od OlaffLudwig »

hrd: LuVa a Ludo maj pravdu... OO mozna konkuruje MSO v domacim pouziti, ale ve "velkem" pracovnim svete s OO proste a jednoduse nedosahnes toho, ceho s MSO... Kdyz jsem jeste delal v jedne nejmenovane korporaci, tak jsme bezne mivali sdilenej docx na NAS disku a v jednu a tu samou chvili k tomu souboru pristupovalo (a zapisovalo) nekolik lidi zaroven. Mival jsem k tomu otevrenej xlsx s pomerne slozitym pivotem a makrem, kde se mi aktualizovaly hodnoty na zaklade zmen v revizich v tom sdilenem docx... Pokousel jsem se toho alespon castecne dosahnout s OO a bohuzel jsem to po 6 hodinach zabalil...

Abych nebyl OT: jak v Linuxu virtualizujete resp. jaky pouzivate nastroj? Zajimala by me Fedora. Chtel bych si ji dat na pracovne - soukromy laptop a potrebuji virtualizovat W7, protoze kombinace BF3 a wine je docela utopie... Alespon teda dle mych skromnych pokusu a informaci vytazenych z googlu... Pokud by existovala nejaka Linux varianta k WMVare Fusion, tak by to bylo uplne nejlepsi :-)

[EDIT]: preklep
Naposledy upravil(a) OlaffLudwig dne 27.08.2014 9:57, celkem upraveno 1 x.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

Příspěvek od Jenda »

Hm, tak já bych asi na informační systém nepoužil kancelářský balík.

Virtualizuju ve VirtualBoxu. A občas v qemu/kvm.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

Příspěvek od OlaffLudwig »

Jenda: Co myslis pod pojmem informacni system? dik za VirtualBox pouzival jsem ho na woknech, tak prubnu i na Linuxu
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux

Příspěvek od Jenda »

No z toho, co jsi popsal, mi to přišlo jako nějaký informační systém.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Linux

Příspěvek od cipis »

Informační systém a vyčítání údajů z jednoho dokumentu do druhého?
lukaku
Příspěvky: 3
Registrován: 17.09.2019 17:24

Re: Linux

Příspěvek od lukaku »

Dámy a páni, nějak to usnulo. Nikdo není na linuxu? Zkuste se podívat sem https://forum.linux-mint-czech.cz/index.php - mnoho otázek, mnoho odpovědí.
Sosat distro lze tady: https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/ Pozor na Cinnamon, s tím bývají největší problémy. :shock:
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Linux

Příspěvek od hrd »

Na Unixu jsem tak 20 let :) Linux dobrá volba, pokud stačí Internet a Office, anebo chci dobře (lépe) chránit své soukromí. Pro většinu to ale asi nikdy už nebude. Za mě nejlepší taková distribuce, kde není moc aktualizací, třeba CentOS, Ubuntu apod.
Odpovědět