Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Kdyby jsi věděl, jak je MPX zakódovaný, tak by jsi věděl, že zvýšení šumu při downmixu na mono je u analogového dekódéru zanedbatelné a je dané jen přídavným šumem toho dekodéru, který je na úrovni kolem -60dB.

No ale uvedené rádiové jednočipy mají dekodér softwarový, takže tam se nějaké šumy přidají jen zaokrouhlováním na úrovních mínus hodně dB.

Totiž ten šum, co je ve stereu slyšet, je v protifázi, takže při smíchání na mono jednoduše zmizí.

Ty čipy jsou dost dobré na dnešní dobu, v 70-80. letech by to byl zhruba průměr, na rádio v hifivěži těch 70-80. let (tesla, grundig...) to ale zdaleka nemá. V 90. letech se pak ale všecko pokazilo (cca 1995) a parametry úplně všeho šly neskutečně dolů.

Dnes se třeba dělají reprobedny s malými repráky, ale že ty repráky dělají další zkreslení už jen z fyzikálního principu, je taktně zamlčováno a všichni se rozplývají, jak to hezky hraje. Přitom stačí vzít lepší bedny <1995 (na první pohled jdou poznat že jsou s pořádnýma konektorama vzadu, ne se svorkama z autodráhy, celé jsou tuhé a na poklep ze všech stran je jak klepat do šutru - prostě to jen vysoko ťuká) a nebudete se stačit divit.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Jestli sis všiml tak, ve svém postu neřeším šumové parametry MPX dekodéru, ten je opravdu, jak říkáš, zanedbatelný.
Řeším celkovou šumovou cestu a než mě začneš napadat z nějaké neznalosti, tak se podívej na spektrální rozložení VKV FM vysílaní (L+P, pilot, f0-(L-P), f0+(L-P) a RDS) viz obrázek. Původně, v pravěké době počátku FM vysílaní se používala jen jedna základní modulační složka, dnes označována za L+P, teprve potom se řešilo možnost stereo příjmu, přidal se pilot + ostatní fázové složky, no a protože se "musela" vyřešit nějaká digitální identifikace přidalo se RDS. Vše pěkně na ose a tak, aby to uměly příjmat jak pravěké tak i moderní rádia.
Jak geniální, má to jednu vadu na kráse, to vše se muselo nacpat do jedné a stejné šířky "kanálu" tj. 120kHz, takže původní základní složka (L+P) která tvořila 100% modulačního výkonu (FM zdvih 75kHz) se nyní musela smrsknout na, bratru 40 - 50% modulačního výkonu, protože musela uvolnit prostor pro informace jako je fázová synchronizace (pilot) MPX a jeho složky L-P a RDS. Jistě nemusím dál pokračovat, jak se to asi projevilo na celkové přenosové cestě vysílač-příjmač a na celkovém odstupu S/N, vysílač musí mít větší výkon, aby se zachovalo stejné pokrytí jako u původního jen čistě FM modulace.

Ach jo, chlapci chlapci, hleďte na to komplexně a bez arogance.

Obrázek

edit: taky je třeba oprášit staré knížky a ne si jen přečíst článek ve Stereo&video (či jak se ten plátek jmenuje) kde se to hemží parametry (viz 60dB a více) které jsou jen zbožným přáním výrobců, eh, škoda dál mluvit.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Jenže když vysílač už vysílá stereo s RDS, tak už je stejně jedno, jestli ho přijímáš bez dekodéru, nebo s dekodérem a pak uděláš downmix, šumově to vyjde nastejno. Stejně tak vyjde nastejno, když vysílač vysílá mono bez RDS a přijímač má sice 2 výstupy, ale stejně dekódování je vypnuté, takže šumový přínos nula - ale samozřejmě tento mono vysílač bude mít o něco málo lepší dosah i trochu vyšší možnou hlasitost, protože si může dovolit širší modulaci. U FM není modulace o vyšším výkonu, ale o velikosti odklonu od nosného kmitočtu.

PMR a CB mají modulaci do 2kHz, což schlamstne zhruba těch 10kHz na kanál, ale díky malé šířce kanálu je v něm míň šumu jak v 250kHz šířce u FM (za starých dobrých časů, kdy i středovlnné rádio hrálo kvalitně, dnes je to oříznuté na 180 a aby lidi nenadávali že to hraje jak přes deku, tak to řeší modulační procesory).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

S tím se dá souhlasit. Někdy je právě to digitální zpracovaní (DSP) jinak analogového signálu právě na škodu, zvlášť u těch slabých signálů. Proto nelze jednoznačně určit jaká je citlivost těchto příjmačů při určitém odstupu S/N.

K těm výkonům, RF výkon je něco jiného než modulační výkon (pojem převzat z pira.cz) má to spíš souvislost, s efektivním modulačním výkonem, "energii" zvukového spektra. To co vlastně určuje "hlasitost" dosahováním (až agresivní) kompresí.

Střední vlny hrajou víceméně pořád stejně, tam se v epoše AM, co do modulační složky, nic nezměnilo. Jediný problém jsou dnes výkony vysílačů. Že to možná hraje "divně" může být důsledek přechodu z lineární AM modulace na PWM AM. Zvedla se tím ekonomičnost AM a to rapidně. To ostatní je už vedlejší.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

bacil: sice OT ale zcela souhlasím s tou HIFI technikou dnes a dříve. Dnes středí třída je naprostý ojeb, cost cutting téměř na každé součástce, pokud by jsi chtěl více, tak to už jde o částky >50tis Kč.
Dlouho jsem řešil repro do obýváku, chtěl jsem jednoznačně sloupy, ale ne moc velké + omezení financemi. Z aktuálně vyráběných nelze vybrat nic, malá citlivost, ošizená ozvučnice (jen pár mm jakoby dřevotřísky), malé měniče, výhybka jen výsměch fyzikálním zákonům v podání jednoho či dvou kapacitorů a v těch lepších značkách ještě maličká cívečka. Skončil jsem u 30 let starých, ale zachovalých ELAC EL110 II s hmotností cca 17Kg kus (a to jsou přitom mini sloupky) a citlivostí 91dB. Přehrály všechny zkoušené repro ze současné produkce v cenové relaci do 30tis Kč. Prostě fakt, svým uším věřím :-)

Jinak, toto sice není malé přenosné rádio, ale já jsem si pro večerní příjem hlavně dlouhých vln (ale dává hezky i FM) zamiloval bazarový Sony ST-A35L (https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -a35.shtml). Mám ho v polici u pracovního stolu a je krásná nostalgie kroutit lazením a slyšet, jak krásně chytá :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Střední vlny kdysi dávno hrály krásně, prakticky s kmitočtovým rozsahem stejně jako FM ale mono ale bylo v tom slyšet rušení bouřkou i hodně dalekou, případně pískání od blízké nosné vysílače na druhé půlce zeměkoule. Pak se zavedlo omezení kanálu, ale ještě předtím tak 15 let v předstihu začali do rádií dávat keramické MF filtry se šířkou 5-9kHz a to už byl konec krásného AM zvuku, když to má pak rozsah jako telefonní sluchátko. Později zavedli modulaci nosné podle obálky signálu, takže při nulovém signálu je potlačená na 30% a když má jít hlasitost výš, tak v předstihu vyjede modulace výš, aby to diodový demodulátor byl schopný rozluštit.

Ani když použijete staré elektronkové rádio na příjem SV/DV, tak už dnes nebude tak hrát, jak krásně hrálo ještě před 40 lety - prostě to v tom éteru dnes už není co bývalo.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

bacil: nevím jaké zkušenosti máš ty, na SDR příjmači jde vidět SV síť ČRo takto, podle screenu (konkrétně SV Svinov 639kHz). Šířka signálu 10kHz, což je šířka AM, nevím jak dnes, ale keramické filtry pro AM přijem se dělaly široké 9kHz. Dal bych tu i Topolnou, ale teď večer je tam jen nosná, tak nevím co se děje.
Podle struktury vodopádu jsou tam vidět jemné pravidelné čáry, to si vysvětluji právě ostrými hranami vzorku PWM. Veškerý modulační výkon se soustřeďuje kolem nosné a na krajích šířky filtru (žlutá struktura). Když vezmeme úroveň nosné -34dBu a poloviční úroveň "užitečného" signálu je vidět, že to na hloubce modulace hodně škrtí (jak jsem psal, ekonomika je neúprosná, a i v ČRo a ČRa jsou obchodníci - ekonomové, a ti si to vždy zdůvodní, bohužel).
Pokud tedy dnešní AM přijmače mají, jak píšeš filtry úzké 5 - 9kHz, tak ty s 5kHz mají problém, filtruji podstatnou část užitečné modulace, to vysvětluje zahuhňanost. No, já jsem se s tím nesetkal, můj Degen 1104 hraje jak víno, tak jak jsem byl zvyklý.

Pokud tě ještě zajímá setup, tak 41m LW anténa (přizpůsobena) a sdr rtl s HF konvertorem. Vzdálenost od Svinova 3,6km. Proto taková pára.

Čro2-639kHz.png
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

AM modulace nemůže být nikdy 100%, ale zhruba 30%, takže ta nosná tam prostě pořád dost je. Ty čáry jsou spíš tóny nějaké hudby, PWM se moduluje šumem, aby to nebylo slyšet.

Dřív z AM hrálo víc než 10kHz, prostě skoro jako FM, tady je to zaříznuté už ve vysílači, takže se nad 5kHz nedostaneš ani kdybys na to měl široký filtr. Staré tátovy nahrávky na kotoučáku z AM rádia jsou mi svědkem, jak to tenkrát dobře hrálo.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

Před týdnem mi přišel Tecsun PL-310ET, po týdnu tedy tyto zkušenosti:
- k ovládání všech funkcí jsem skutečně musel pročíst manuál, některé tlačítka mají dvojí či trojí funkčnost v závislosti na délce stisknutí a aktuálně zvoleném módu
- velké kolečko pro ruční ladění na boku přístroje se mi velmi líbí
- škoda, že nejsou podsvětlená i tlačítka, při nočním poslechu a "brouzdání" po vlnách, přepínání šířky pásma, volání stanic z paměti atd. by se to hodilo
- zkoušel jsem test výdrže - mám ho puštěné během práce, cca 6h denně od minulé neděle. Na ukazateli na displeji ubyla jedna čárka ze tří. Jestli to nekecá, tak je to výborné (v neděli baterie změřím)
- pokud místo AA baterií použiji nabíjecí NiMH, rádio má mód pro jejich nabíjení přes 5V mini USB konektor (při plném nabití akumulátorů se proces vypne)
- sluchátkový výstup je podle mne velmi dobrý, zkoušel jsem s "hifi" sluchátky o celkové impedanci 300Ω a zvládal je s přehledem, na FM stereo příjemně poslouchatelné. Operační zesilovač pro Nf tedy asi nebude úplně shitový
- z boku je konektor pro externí anténu pro VKV a KV. Zatím jsem nezkoušel ale dokoupil jsem redukci z jacku na koax, zkusím pak co to chytne na domovní rozvod a až seženu/postavím nějakou venkovní anténu, tak to určitě využiji
- skvělé jsou tři módy ladění - ETM (easy tuning mode), projede celé dané pásmo a stanice ukládá do vlastní paměti automaticky, pak lze meni nimi projíždět hlavním "kolečkem". Autosken, který nalezené stanice uloží do hlavní paměti, kterou lze pak vyvolat přímou volbou čísla (lze až 550 stanic). Pak samořejmě ruční ladění kolečkem. ETM je výhodné v tom, že když se někam přemístím a budu chtít proskenovat pásmo, tak si nezruším v paměti uložené stanice, pouze se přepíše "dočasná pamět"

co se týče příjmu, zatím jsem nemohl zkoušet venku takže jen příjem z bytu:
- na FM VKV chytám 29 stanic, vše poslouchatelné, vzdálenější samozřejmě nižší kvalita, ale 5m kabel na kliku okna a krokodýlkem přichytnout na teleskopickou anténu problém řeší :)
- na KV mne příjem překvapil, myslel jsem, že nechytnu v bytě na teleskop anténu nic. Ale dnes dopoledne jsem na 15665kHZ chytl CHINA RADIO INTERNATIONAL v ruštině s celkem dobrou kvalitou, v pondělí v 10 večer rádio Moskva, ráno lze chytit něco z Francie atd., záleží na podmínkách. Když bylo pod mrakem tak mi přišlo že chytám na KV více, než když je teď vymetené nebe a slunce/měsíc :)
- střední + dlouhé vlny (příjem LW jsem musel ručně zapnout, byl defaultně v rádiu vypnutý, nevím proč). Musím říct, že mnou homemade postavený pokus s TA7642 tomu nesahá ani po kotníky, ale to jsem rád :) Během dne na 639kHZ Čro2 (Liblice) bez problému, v noci se to otevře a je toho více z celého světa.
Zkušební příjem 386 kHz NDB RAK už bohužel nevyzkouším, protože maják vypnuli :(

za mne tedy fajn malé rádio za akceptovatelnou cenu, příjem pro mne dostačující + výhoda v možnosti nabíjení aku z USB nabíječek
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

myslíš PL-365? (385 jsem od Tecsunu nenašel) - jo, tak to jsem měl taky v merku, ale mě se ta třistadesítka líbila více a ono i ta 310tka fakt není nijak velká, už jen můj mobil je větší a těžší, tak jsem tu velikost tolik neřešil.
SSB navíc u 365 je ale fajn a i ten příjem na středních vlnách bude u 365 asi i lepší díky té anténě a možnosti připojit externí anténu i pro MW/LW + má ještě novější DSP čip.

Pro SSB zkusím něco slepit doma sám, z Ufy v Rusku je na cestě ke mně tahle stavebnička https://www.rv3yf.us/collections/frontp ... er-20m-80m
před půl rokem, když jsem v noci objednával součástky z aliexpressu a měl jsem trochu náladu z vína, jsem omylem objednal trochu větší hromadu MC3362P než jsem chtěl (asi 100ks) a spoustu krystalů, vše ostatní jsou běžné součástky, takže případný servis tohoto přijímače snad nebude problém :lol: Snad to dám dohromady a splní to svůj učel.

jinak jsem si teda všimnul, že Tecsuny se pomalu z ČR obchodů vytrácejí, třeba 380 a 365 už skoro nikde...
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od TomSmith »

4pásmové rádio mám z Lidlu, ale pro použití i v normálních časech rozmýšlím o něčem co umí i DAB+ neb na FM časem už nic nebude :?
Zatím se mi líbí toto SURVIVOR DAB ( MMR-88 DAB )
SangeanMMR88.jpg
občas k dostání i na německém amazonu.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

s tím že "na FM časem už nic nebude" si myslel onen přechod na DAB+ v roce 2025? Ono to s tím ale nakonec nebude tak horké (naštěstí)

https://www.radiotv.cz/p_radio/fm-pasmo ... nit-zakon/

"Původně se předpokládalo, že rozhlasové stanice budou v FM pásmu vysílat právě do roku 2025 a po určitém souběhu plynule přejdou do digitálních sítí DAB+. Ty by následně mohly analogové FM vysílání zcela nahradit.

Zatím však neexistuje konkrétní plán ani vládní strategie pro migraci z FM do DAB+. Účastníci debaty se shodli na tom, že vypnutí FM pásma v roce 2025 není nutné. Pokud se má prosadit digitální rádio, je potřeba dlouhodobý souběh obou technologií.
"

ten přechod prostě nebude tak rychlý, ani být technicky nemůže a podle mne ještě velmi dlouhou dobu toho bude na analogu mnohem více než na nějakém novém DAB+ (nespočet regionálních FM rádií na DAB+ prostě jen tak nepřejdou https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C ... 4%8D%C5%AF)
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od TomSmith »

Doufejme že to tak dlouho vydrží.
Jinak to rádio umí i FM. Ten DAB+ používám doma už několik roků a funguje to zatím dobře. Hlavně jsou tam stanice co jinak vysílají jen na internetu.
Nicméméně ten Sangean má dle recenzí lidí na Amazonu (jsou tam i fotky) sice LiOn článek ale atyp s malou kapacitou :(
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Tak on ten souběh DAB+ a FM už nějakou dobu trvá. Stačilo se už dokonce přejít z DAB (MPEG2) na DAB+ (HE-AAC) , podobně jako se přešlo DVB-T (MPEG2) na DVB-T2 (HEVC-H265) kde je to více "bolestnější" vzhledem k rozšíření.
U nás se začlo "použitelně" vysílat někdy v roce 2012, tak nevím, na co se čeká. III. TV pásmo už je drahnou dobu volné, a p***viny, jako DAB v L-bandu, to už máme taky za sebou.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
sas
Příspěvky: 63
Registrován: 06.02.2015 9:45

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od sas »

TomSmith píše: 27.03.2020 13:48 4pásmové rádio mám z Lidlu, ale pro použití i v normálních časech rozmýšlím o něčem co umí i DAB+ neb na FM časem už nic nebude :?
Zatím se mi líbí toto SURVIVOR DAB ( MMR-88 DAB )
SangeanMMR88.jpg
občas k dostání i na německém amazonu.
neco podobneho bych koupil ale cena 2500 je prehnana,navic solar a jine dobijeni je dle recenzi slabe i baterie me malou kapacitu
Giuseppe
Příspěvky: 11
Registrován: 01.07.2016 18:16
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Giuseppe »

Vrátím se zpět k otázce užití FM rádia na Baofengu UV-5R. Při letošní bouřkovém počátku léta jsem se jeden podvečer dostal do dlouhodobého výpadku elektriky. Bateriovou lampičku jsem měl k dispozici, za skříní superpowerbanka z 47Ah akubaterky v jachtařském kaslíku s 12V zásuvkami vyvedenými ven. Jedna dokonce jako 5V USB adaptér. Takže o energii jsem se nebál, teď co s kulturou v čím dál větším šeru. Tranzistorák žádný nemám, u postele je krabička od Albrechta s DAB/FM/internet. Ale bohužel napájená ze sítě. Ve vitríně Tesla Talisman, to jsem se jen pousmál. Plácat data na mobilu se mě nechtělo, pořád jsou drahá jak kanárčí hnůj.
Potom jsem si vzpomněl, že ve skříni mám trojici Baofengů, kteří mají FM rádio. Byly nabité, kvalitu jsem neřešil, scanoval jsem FM stanice stejně jako dual-pásma vysílací části a hledal něco na poslech, až jsem si něco našel.
V použití Baofengu UV-5R jako FM rádia pro BoB nevidím problém. Druhým užitkem bude jeho vysílací čás o dvou pásmech. Otázkou je, zda-li bude FM stačit. Ale v českých podmínkách asi ano. SV chce hloupá a nepoučitelná vláda zrušit (i po tornádu na Hodonínsku a záplavách v Německu, kdy se ukázalo, že šanci má jen baterie, tekutá paliva a propan-butan).
(pozn.: superpowerbanku používám na měření v terénu, kdy jsem "vysazen" z auta. Krmím s tím NTB, přístroje a v noci i osvětlení. Bohužel pro hmotnost a rozměr se s ní nedá pochodovat ...)
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od grg »

S tými strednými vlnami je to mrzuté, ale pochopiteľné - náklady sú veľké a skoro nikto to na nich beztak nepočúva. A pre použitie v prípade katastrofy je problém, že mnoho prijímačov to už beztak nepodporuje a ak áno, 95-98 % populácie by ani netušilo, ako sa to naladí a že by im to na niečo vôbec mohlo byť.
Giuseppe
Příspěvky: 11
Registrován: 01.07.2016 18:16
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Giuseppe »

Tak špatně bych to neviděl. Naopak si myslím, že tranzistoráků, které "ještě" podporují SV bude dost.
Obrovskou výhodou těch středních vln je, že jediný vysílač pokryje 80% území ČR a v noci téměř celou Evropu.
Toho s FM nebo DAB těžko dosáhnout. Druhá výhoda je pro AM/FM oproti DAB obecná: Zhoršený příjem znamená snížení kvality, ale většinou ještě s dostatečnou srozumitelností. U digitálu je to prostě výpadek s tichem.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

Bohužel, EU zavelela a přechod na DAB a s tím související zrušení vysílání na středních vlnách bude dokonáno.

https://www.lupa.cz/clanky/vypinani-am- ... las-drahe/

31. prosince 2021 definitivně skončí vysílání Radiožurnálu na dlouhých vlnách. Ve stejný den přestanou fungovat středněvlnné vysílače Dvojky a Plusu.

Od prosince minulého roku už musí výrobci a distributoři osobních vozů uvádět do prodeje jen automobily s podporou digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Pokud mají na skladě nějaké vozy pouze s analogovým příjmem, mohou je ještě doprodat. Pravidlo zavedené v celé Evropské unii má podpořit zájem o digitální vysílání a zvýšit zastoupení vhodných přijímačů mezi důležitou skupinou posluchačů, jimiž jsou řidiči.

Posluchačů, kteří se bez AM vysílání neobejdou, je však už tak malá skupina, že další provoz Topolné nedává smysl. Skončí také vysílání stanic Dvojka a Plus na středních vlnách. Rozhlas tedy přestane využívat například další známé stanoviště Liblice s výkonem 750 kW. Peníze, které vydával na provoz zastaralých technologií, bude od ledna 2022 investovat do digitálního vysílání a zlepšování jeho pokrytí.


https://vypinaniam.cz/
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Že to vypínají, to bych ještě "přežil", jenže oni zlikvidují i ty stožáry (Topolná, Libice, Svinov, Dobrochov apod.) vše bude pak už nevratné, a to bude už definitívní konec. Následně se uvolní kmitočty o které samozřejmě taky příjdeme.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Odpovědět