Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

Bill: nalaď si na MW frekvenci 639kHz, je to Český rozhlas dvojka. Na Tescun PL310ET mi to teď hraje na stole, vedle notebooku a spínaného zdroje nabíječky, uvnitř pokoje v domě z ytongu, pozice v Rakovníku. Jestli nechytíš nic, je pravděpodobně problém v rádiu/feritové anténě jak píše dako. Jinak na MW/LW nepotřebuješ prutovou anténu, tu klidně zatáhni, na ty frekvence je feritovka uvnitř rádia. Prutovku potřebuješ na SW, krátké vlny a tam je to taky o tom, v kterou denní dobu to zkoušíš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Dík, zkusím to.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

Tak není to malé, přenosné, ale za to retro, citlivé a kupodivu fungující a bohužel musím říci, že na krátkých vlnách chytá lépe než můj Tescun :) Aneb, úlovek na bazoši za 400Kč

Selena B-216
https://www.radiomuseum.org/r/minsk_rad ... 16b21.html
https://www.petervis.com/Radios/selena- ... a-215.html
zřejmě nikdy netevřené, na jednom ze šroubků je ještě originální vosková záslepka + atyp síťový kabel v balení. První, kdo to otevře budu tedy já :rock (plánuju přeladění na CCIR FM, tohle má východní normu..) každopádně udělám "revizi" kondenzátorů a ošetřím přepínač rozsahů, ty kontakty prý trpěly.
IMG_20211216_170507.jpg
IMG_20211216_170542.jpg
no a neodpustím si (rusofobům asi praskne cévka), narval jsem do toho 6 Déčkových buřtů a zkusil proladit...V bytě, vedle nabíječky noťase to chytá takto (aby to bylo úplně "dobové" tak jsem schválně naladil rusáky :lol:)
https://streamable.com/lksbxl
já ty elektrobazary prostě miluju
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

To máš ale hodně novou verzi, dost možná i 1990-91. Protože na starších to bylo vzadu vylisované v plastu. Tak dobrý příjem! A nejlepší zesilovač je dobrá anténa...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Ulfhednar »

Mám v dílně tu samou verzi, co Devlop a fakt chytne všechno. I omega mutaci :) Úplně BOB to není, no... Na to mám Tecsuna 368.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Patrol »

Tak to jsme se strefili ve stejnej den. Já zase dnes přivezl VEF 206. :lol: Dal jsem za něj 500Kč, což byla hranice, víc bych za něj asi nedal, ale vypadá zachovale a hraje. Čekal bych jemnější krok ladění, protože je to dost citlivý a některý stanice jsou dost nahuštěný na sobě. Zítra ho případně vyfotím. Úplně na mně dejchla nostalgie starejch časů. Někde mám ještě zahrabaný starý elektronkový rádio, asi ho vyhrabu a zkusím rozchodit. To mělo úžasnej zvuk, ladění bylo takový jemnější a ještě jak hřály ty elektronky, tak to vydávalo takovej smrad, kterej k tomu ladění na KV tak nějak pasuje. :D Naposledy jsem ho měl zapnutý asi před dvaceti lety ještě v bytě ve městě. Tady u baráku bych mohl natáhnout pořádnou anténu. Ještě mám někde schovaný anténní keramický izolátory. Jen budu muset chodit při poslechu vypínat ohradník, protože ty lupance hrozně rušej.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Jo, to jsou dobré úlovky, zvlášť, pokud to nebylo napadeno "odborníkem" :), gratuluju a ať slouží.

R.I.P. DV a SV síti ČRo
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

tak a poslední dva úlovky z bazarů, a tím pouť za starými rádii končím, stejně to bude vždy jistit Tecsun PL-310ET :)

Patrol mne navnadil na VEFku 206. Našel jsem tuhle v luxusním stavu. Dle voskové "plomby" na šroubku krytu také nikde neotevřena. Podle mne je to nějaká dřívější verze, většinou mají tu zelenožlutou stupnici.
IMG_20211229_152423.jpg
kdyby chtěl někdo schéma tak
VEF-206_schema.pdf
(137.19 KiB) Staženo 118 x
tady bych měl dotaz - u obou rádií hodlám vyčistit kontakty karuselu. Někdo říká, že to čistí školní gumou, někdo říká, že se tím odstraní i vrstva stříbra, kterou tam rusáci nanesli. Jiný člověk to čistí čikuli a nedá na to dopustit...Mám obojí + spreje Kontakt spray 60 a 61. Jen tedy nevím, co tedy raději použít.

Jinak konverzi u Seleny na FM CCIR/OIR udělám externím konvertorem, nebudu do toho vrtat.

No a nakonec jsem našel ještě tohle: rakouské Hornyphon Prinzess z roku 1968. Elektronkové s příjmem FM západní normy (do 104MHz). Podle prodávajícího hraje, vnitřek je čistý, elektronky na svých místech, ale než to zapojím do zásuvky tak to ještě proměřím. Všechny elektronky v tomhle obsažené jsem si sehnal také. Tohle mne asi přežije, tam se nemá moc co posrat.
https://www.radiomuseum.org/r/hornyphon ... _4348.html#
IMG_20211229_163334.jpg
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

RIP - 31.12.2021 AM v ČR :(
takové smutné rozloučení s AM vysíláním v ČR (nechal jsem hrát obě rádia, aby si ty poslední vteřiny Českého rozhlasu na středních vlnách užila)
https://www.youtube.com/watch?v=nLiemx_swcc
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Jo, to s tou písničkou The Final Countdown tomu dali korunu. Nebyli v ČRo schopni udělat alespoň nějaký důstojnější speciální pořad, který by by byl vysílaný čistě v SV síti. V Topolné, tam jen zmáčkli o půlnoci dálkové tlačítko, po 80-ti letech už nebude zpět nahozeno. :(
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

devlop píše: 29.12.2021 17:17
tady bych měl dotaz - u obou rádií hodlám vyčistit kontakty karuselu. Někdo říká, že to čistí školní gumou, někdo říká, že se tím odstraní i vrstva stříbra, kterou tam rusáci nanesli. Jiný člověk to čistí čikuli a nedá na to dopustit...Mám obojí + spreje Kontakt spray 60 a 61. Jen tedy nevím, co tedy raději použít.
Klasickou školní gumou povrchu neudělá nic, ale jemné kontakty tvrdou gumou se tím dělají blbě. Postřibřené kontakty by se daly dobře čistit kapalinou určenou na stříbro (bal.cz, za pár korun), namočit do savého papíru a přejet tím kontakty, nejlépe mezi dva, když jsou sepnuty. Hlavně nepoužívat žádný smirk nebo jiné abrazivo. Já používám univerzálně na elektroniku isopropylalkohol smíchaný s diethyletherem, cca 1:1.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od devlop »

dako: díky, zatím jsem to teda vzal kouskem flanelu a https://www.gme.cz/sprej-cistici-pripra ... t-60-200ml, nakonec pak lehce přetřel 61čkou. Kontakty byly jak na Seleně tak Vefce dost začernalé. Pustilo to dobře a zase se stříbřitě blískaj. Co se týče vypnutí ČR na středních vlnách tak trapárna největší, jak psal Dako. Měl jsem to v pozadí puštěné celý den, v podstatě žádný program např. shrnující historie vysílání, zavzpomínání atd. se nekonal. Prostě jen vypnout vypínače, zavřít dveře, fuck off. Antény strhnout a pozemek za pár kaček pronajmout třeba skladišti Amazonu...
Takže nyní zbývá vysílání na středních v ČR jen v rámci podnikatelských subjektů, kteří do toho tak jako ČR nehodil vidle. Jak se píše na Nezdolném webu:

Český Impuls: VS Praha-Líbeznice, AM - 981kHz , výkon: 10kW
Dechovka: VS Hradec Králové - Stěžery, AM - 792kHz / 10kW
Country Rádio: RVS Praha - Zbraslav, AM - 1062kHz , výkon: 20kW

jestli se to ale dostane až na Moravu, tak to nevím. Já tu chytám Impuls a Country, ten Impuls ale spíše večer, stejně tak Dechovku (ale tu stejně přeskakuju, není to můj šálek kávy :lol:), Country přes celý den, ale je to nevím jak to říci - "úzké", mezi tichem a vysíláním je otočení ladícího knoflíku tak milimetr.
jsksj18
Příspěvky: 10
Registrován: 09.06.2019 8:03
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od jsksj18 »

Prosím doporučte nějaké menší rádio do BOB. Něco podobného jako Tecsun PL-330. Velikostně a tím, co umí, bych řekl ideální do BOB. Bohužel neumí napájení na AA(AAA) baterie, to je moje podmínka. Ještě mě zaujalo CC Skywave SSB, ale potřebuji těch kusů několik a tady cena nevychází nic moc :)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Serža »

no ideálně by to mělo být něco bez čipů a i na klasické baterie bez řídící elektroniky....aby ti to po EMP fungovalo
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Ulfhednar »

Jskjs18: Tecsun 365?
Óðinn á yðr alla
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Serža píše: 19.03.2022 13:37 no ideálně by to mělo být něco bez čipů a i na klasické baterie bez řídící elektroniky....aby ti to po EMP fungovalo
Lambda 5? ;) No, na klasické baterky to není, ale s měničem pojede na 24V.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od voron »

Ahojte! Narazil som na zaujímavé rádio Retekess TR105, je za veľmi priaznivú cenu, čo som pozeral recenzie tak chytá toho pomerne veľa. V balení je dokonca drôtova anténa na zlepšenie príjmu. Má s ním niekto skúsenosti? Myslíte že je to vhodné rádio v duchu tejto témy? Ďakujem za každú radu.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Joe Azbest »

Kaufland ho teď má za celkem dobrou cenu.
https://www.kaufland.cz/product/4601185 ... gKXv_D_BwE
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od DanBlack »

Na Kaufland pozor - neni to eshop ala Alza ale spis jako Aliexpress!
(Marketplace/trziste...nakup ze zahranici, omezena zaruka, doby dodani, etc.)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Rafael »

Taky mi to přišlo, takové..., nějaké divné..

Ta prezentace, popis od toho Kauflandu, či co to je... je přímo příšerná
Podle ni bych to nechěl ani kdyby to stálo 10x míň.

Třeba tady už to vypadá líp:
'https://cs.manuals.plus/retekess/tr105- ... dio-manual

Jen mi to přijde zbytečně "vyšperkované" nejrůznějšími a celkem nepotřebnými opičárnámi.

Ale co když, nějaké čipy z Číny, při větším odběru vyjdou tak za 1Kč. Tak proč je tam nenacpat?
*
Ale už dlouho nejsem v tom oboru znalý, takže jen takový tlach a OT...
Nemůžu k tomu proto víc napsat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět