Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

K4cer: Selenu potažmo VEF206 lze napájet z 9V zdroje, buď použít obyčejný LM7809 a nebo pokud chceš zachovat retro "linii" tak použít některý z diskrétních řešení lineárního zdroje. Např.
Obrázek

ZD stačí 4V, dělič R3 a R4 musí být spočítán tak, aby při požadovén výstupu 9V byl na něm cca 0,7V + Uzd. R2 dle použité ZD, tj. proud při které ještě rozumně stabilizuje, R1 cca 5 - 10kOhm. Je to čisté řešení, pro tyhle rádia velmi vhodné.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Kocour »

Není bez zajímavosti, že se na světovém trhu objevilo poměrně nové SSB rádio - stačí googlit "XHDATA D-808". Podle všeho je cenově srovnatelné s Tecsun PL-660 a o něco levnější než PL-880. Rozměrově je o něco menší než 660ka, ale nijak významně. Má některé funkce, které 660ka postrádá, například šířka pásma se dá volit v 6 krocích, zatímco u 660ky jenom ve dvou. Baterie není 4x AA NiMH, ale 1x 18650, což pro někoho může představovat vítanou unifikaci (tu samou používá i dražší 880ka). Externí napájení je místo 6V kulatého konektoru přes 5V USB konektor a baterie se dá nabíjet přímo v rádiu.

Recenze oproti PL-660 jsou smíšené, někdy podává lepší výkon to, někdy ono rádio. Osobně se jej pořizovat nechystám, ale je to další alternativa na trhu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bivoj »

Kocour píše:...Baterie není 4x AA NiMH, ale 1x 18650, což pro někoho může představovat vítanou unifikaci (tu samou používá i dražší 880ka)...
IMHO cokoliv, co nedokáže běžet na AA články není pro PA dobu dlouhodoběji použitelné. Schválně se podívejte ve vašem oblíbeném hyper/supermarketu, ve vaší prodejně pro kutily, či vaší prodejně smíšeného zboží, či na pumpě nebo v posledním krámku v největším zapadákově světa - jaké baterie budou mít u pokladny vždy ke koupi? Kterých baterií bude, v případě PA nejvíce "k dostání" (třeba i barterem)?" Rozhodně to nebudou 18650, nehledě na jejich dobré parametry. Zvítězí ten, kdo bude mít (dokud to půjde) svoje věci na AA.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od DeadMan »

Je to tak, ale v Elektro World, Datart, Okay atd. jsou 18650 dnes již běžně k dostání (jasně, v Esamu v zapadlé dědině skladem asi nebudou).
You cannot kill me as I am already dead!
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od turista »

K dostupnosti 18650:
Máš ještě možnost vybrakovat baterii z notebooku, případně nějaký elektromobil :D .
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od sauerkraut »

V elektromobilu bude v nasich zemich typicky nejaky nekolikalitrovy/nekolikakilovy Winston, nebo dokonce trakcni olovo. Pokud uz se povede najit neco s 18650 (treba Teslu), tak tam budou pribodovane, nebo zaletovane, takze to bude chtit nejake nastroje, aby se z toho povedlo clanky dostat a neznicit je pritom.

Navic pokud pocitame s kuchanim cizich elektromobilu, pocitame s nejakou verzi apokalypsy, ktera s sebou vezme 75-99% lidi. Obavam se, ze dnesni elektronika je stavena tak debilne, ze po 1-10 mesicich od posledniho nabiti ty clanky budou mrtve, protoze battery management a pripadne i dalsi hovadiny pobezi porad a nikdo umirajici hladem/na epidemii to nepujde vypinat (pokud to vubec vypnout lze).

Nicmene lithiovka je ve vsem. Mobil, notebook, nektere svitilny, powerbanky, tablety.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od K4cer »

bivoj píše:... IMHO cokoliv, co nedokáže běžet na AA články není pro PA dobu dlouhodoběji použitelné. (...) Kterých baterií bude, v případě PA nejvíce "k dostání" (třeba i barterem)?" Rozhodně to nebudou 18650 (...) Zvítězí ten, kdo bude mít (dokud to půjde) svoje věci na AA.
V principu souhlasím, ale já bych šel ještě dál: cokoliv, co nedokáže běžet na 12V (nejspíš volovo) není dlouhodoběji použitelné. Taky samozřejmě závisí co si Kefalín představuje pod pojmem dlouhodobě.

V případě hard kolapsu zmizí baterie asi současně s potravinami, resp. okamžitě jako zmizí elektřina ze sítě. Další zásobování nejspíš nebude, a jak dlouho vám domácí zásoby tužkovek vydrží? Ono v té AA zas tak moc energie není, a pokud vypadne síť tak se zřejmě bude baterkama svítit daleko víc - dnes mi kapesní edc baterka (LL P7 - na 4xAAA) vydrží týden, v blackoutu počítám tak půl večera - takovýmdle tempem jakýkoli zásoby AAček brzy dojdou a bude potřeba něco trvale funkčního.
Při soft kolapsu (tady to silně závisí jak moc kolaps a jak moc soft) baterie zmizí asi stejně rychle, opět v přímé závislosti na síti. Zásobování nějaké asi bude, ale prioritou bude chléb, konzervy, a voda; baterie asi moc né :)

V obou případech platí, že AAčka jsou vhodný hlavně pro relativní kompaktnost a do jisté míry pro kompatibilitu (obojí je relevantní spíš v míru, kdy zásobování funguje a "důležitá" je velikost). V případě většího průseru bude největším problémem vůbec nejakou elektřinu sehnat - takže jako cestu nejmenšího odporu vidím odněkud vykuchanou 12V autobaterku, kterou budu dle možností nabíjet ze soláru a případně i ze sítě pokud náhodou pojede; a z ní pak krmit vše ostatní, včetně nabíječky na AA/AAA akumulátory.

---

Dako: děkuji, ale tohleto já nesesmolím (já vím že pro elektrotechnika je to banalita, ale já s věcmi co maj víc nožiček než dvě nejsem kamarád). Selena má origo napájení 6xD monočlánky, takže z 9V fungovat bude; já bych právě rád věděl, jestli ji můžu připojit přímo na 12(14)V, jestli si s tím poradí - vony ty součástky maj nějakej pracovní rozsah a počítám že 9V je spíš spodní hranice (aby tam nebylo zbytečně kilo baterek); koneckonců Selena je konstrukčně nějakej vojenskej přijímač a tam bych předpokládal napájení z palubní sítě nějaký techniky.
Kolega radioamatér mi říkal, že z 12V by to jet mělo, ale "mělo" je dost málo na to abych to zjišťoval pokus-omylem - já ji mám velice zachovalou a šetřím si ji, takže bych jí nerad ublížil.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
acmik
Příspěvky: 42
Registrován: 04.02.2017 21:03
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od acmik »

bivoj píše:
Kocour píše:...Baterie není 4x AA NiMH, ale 1x 18650, což pro někoho může představovat vítanou unifikaci (tu samou používá i dražší 880ka)...
IMHO cokoliv, co nedokáže běžet na AA články není pro PA dobu dlouhodoběji použitelné. Schválně se podívejte ve vašem oblíbeném hyper/supermarketu, ve vaší prodejně pro kutily, či vaší prodejně smíšeného zboží, či na pumpě nebo v posledním krámku v největším zapadákově světa - jaké baterie budou mít u pokladny vždy ke koupi? Kterých baterií bude, v případě PA nejvíce "k dostání" (třeba i barterem)?" Rozhodně to nebudou 18650, nehledě na jejich dobré parametry. Zvítězí ten, kdo bude mít (dokud to půjde) svoje věci na AA.
To je sice pravda, ale zcela to pomíjí možnost baterie nabíjet. A jakékoliv zásoby primárních článků dojdou rychleji, než pár desítek 18650 při rozumném cyklování. Pro pořádek ještě třeba dodat, že AA nabíjecí baterie povětšinou moc nevydrží, nehledě na kapacitu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bivoj »

Ono se stačí podívat na již proběhlé kolapsy (Argentina ap.) či lokální války (Ukrajina ap.). V barterovém i peněžním obchodu mají nevětší směnitelnou hodnotu:
  • Cigarety
  • Alkohol
  • Střelivo
  • Zapalovače
  • AA baterie
    ...
  • A až potom teprve další věci jako konzervy/jídlo atp...
Samozřejmě vždy záleží na povaze konfliktu, ale klasický tužkovky jsou prostě pro začátek i velmi dobrý "platidlo". Je samozřejmé, že v případě nějakého globálnějšího průseru ty zásoby tužkovek za nějaký čas dojdou a pak se na jejich místo dostane něco jiného, ale to už bude v okamžiku, kdy udržovat jakékoliv elektrické zařízení bude dost nákladné na zdroje i odbornost.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
acmik
Příspěvky: 42
Registrován: 04.02.2017 21:03
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od acmik »

bivoj píše: Samozřejmě vždy záleží na povaze konfliktu, ale klasický tužkovky jsou prostě pro začátek i velmi dobrý "platidlo".
Přesně, proč je teda nevratně pálit ve vlastních zařízeních, když s něma můžu kšeftovat :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bivoj »

No, jen jsem chtěl naznačit, že nejen kšeftovat, ale pokud nebudete mít kde nabít 18650, tak "na trhu" (či při "prohledávání opuštěných nemovitostí") snáze narazíte na AA baterky... Ale to už jsme dost OT od BOB rádia...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od sauerkraut »

K4cer: sam prezouvas kola montpakou a nesesmolis zdroj? Zkus to, nic na tom neni, je to druha nejjednodussi vec hned po zapojeni zarovky s vypinacem.

Prvni krok je nepouzivat to schema se dvema tranzistory. To je dneska pro fajnsmekry. A pouzit ten 7809.

Pokud radiu staci proud do 1A, tak 7809, pokud do 2A, tak 78S09. Vic asi zrat nebude. Slusny zdroj bohuzel nejde udelat bez trinozickovych soucastek, ale zato jde udelat z jedne trinozickove (7809) a dvou dvounozickovych (kondenzatory 100nF). Ta trinozickova stoji asi 10Kc a vydrzi docela dost. Kdyz ji odpalis, vezmes jinou, je to levne.

Kompletni navod s obrazky a s popisem nozicek je tady: https://blog.myarduino.cz/zapojeni-stabilizatoru-78xx
Kondenzator C1 muzes ignorovat, baterie je vyhlazena.

Na ten 7809 dej nejaky chladic - na plny proud staci 5x5cm 2mm hlinikoveho plechu pritazeneho sroubkem M3, nebo M4. To radio bude asi zrat mene. Chladic bude uvnitr svaba spojeny s jednim s vyvodu. Pokud by se ti to nehodilo, muzes si s tym svabem rovnou koupit jeste slidovou podlozku https://www.gme.cz/gl530-to220-0-1mm a izolacni pruchodku https://www.gme.cz/ib2 - celkem oboje za necele 4Kc. Na to, jak je pouzit k tomu, aby se chladic nedotykal kovove casti svaba, asi prijdes.

Kondenzatory muzes priletovat primo na nohy toho svaba (prostredni je zem a oba jdou proti zemi, takze se pekne vyskladaji vedle sebe), na to draty, smrstovacka a cele to muzes treba zalit do silikonu a nechat trcet ven jenom ten chladic - pak to bude prakticky vodotesne (na potapeni ne, ale to ani to radio).

Pokud nechces letovat, tak to muzes bodovat (to se delalo driv s elektronkama), nebo dat do cokolady, nebo na nejakou svorkovnici.

----

Jeste me napada, ze existuje jedna metoda, jak to udelat z dvounozickovych soucastek. Ale zalezi to na tom, jake ma to radio minimalni odber.

Pokud bys to vypinal vypinacem hned za baterkou, tak muzes za baterku (s vypinacem) dat do serie nekolik kremikovych diod a teprve za ne dat to radio. Na kazde se ztrati 0.2-1V (podle typu - schottky/normalni a podle proudu) ve vsech normalnich pripadech se pocita s 0.6-0.7V pro bezne usmernovaci diody. Takze 12-9=3 3/0.6=5 diod v serii. Ale pokud bude radio mit v klidu moc maly odber, tak muze napeti jit vys a pak bys paralelne s radiem musel dat nejakeho proudozrouta (LEDka s odporem 1k5, co zere 5mA), aby to nedovolil. A proto tam musis mit ten vypinac primo u baterky.

Je to opruz pouzivat, vic prace, vic spoju a vic soucastek, nez to, co jsem popsal vyse, ale neni v tom nic trinozickoveho.

A pokud pod pojmem 12V myslis nabijenou autobaterku, tak tam muze byt i 14V, takze pak by na radiu bylo 11V misto 9V, takze potrebujes o 3-4 diody vic, ale pak zase pri vybijene autobaterce (11V) bude na radiu 6V, takze bys tam mozna chtel prepinac poctu diod, k nemu ale potrebujes voltmetr ... proste vychazi z toho totalni opicarna.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

to schéma co jsem posílal výše bylo jen pro fajnšmekry, taky bych opravdu použil 7809 v provedení T0-220, blokovaný 2ks 10n kond, na hliníkovém pásku a zatáhnul bych to smršovačky, jako součást kabelu.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od mr_tricoder »

Zdravím, stal jsem se majitelem Tesla AVANTI 2835 B. Vyndal jsem ho ze skříně co máme před barákem pod střechou, umí do ty skříně i nasněžit :). Koupil jsem dvě ploché baterie a hraje. Chytam na VKV 1 i 2, SV taky hraje a na DV jen šum a vrčení :). Anténa celá, nezlomená.
tesla.jpg
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Ty DV budou asi bez problému, běž s tím rádiem někde do lesa dál od civilizace a zkus naladit 270kHz ČRo žurnál z Topolné na Jižní Moravě. Nevím kde sice bydlíš, radio miř čelem nebo zády k vysílači. Ty DV příjmá feritová anténa uvnitř rádia, takže prutovka pro tohle pásmo účinná není.


tady je příp. návod, schéma vč. rozkresu desek s pl. spoji a servisním návodem
http://www.radiojournal.cz/schemata/ts2835absd.pdf

toho si važ, lépe servisně zdokumentovaný přístroj od výrobce už dneska těžko seženeš.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Kocour »

Objevilo se další zajímavé rádio s možností příjmu SSB. stačí googlit:

C.Crane CC SkyWave SSB

Co je podstatné - rádio běhá na 2 články AA (klasika Tecsun PL-660/680 na 4 články). Tím pádem je rádio kompaktnější a lehčí (asi 190g bez baterií, PL660 470g). Dá se taky napájet 5V přes USB mini konektor, takže by mohlo běhat i na běžné powerbanky (s redukcí konektoru).

Cenově vychází jen o něco levněji, než PL-660, takže žádná jednorázovka. Podle internetových debat měla snad první várka jakési chyby, které byly odstraněny novou verzí firmware (nedá se přehrát, takže je nutné kupovat na jistotu novou verzi). Krátké vlny umí celé (1711-29999kHz). Střední vlny umí i v rozšířeném pásmu do 1710khz. FM pásmo umí v rozsahu 76-108MHz. Neumí dlouhé vlny. Umí i Air band, ale nikde jsem nenašel, jestli zvládá nový krok 8.33kHz, počítám, že spíš ne.

Sám jsem jej nikdy neměl v ruce a ani si ho opatřit neplánuji (PL-660ka mi stačí), takže nemůžu posloužit přímou zkušeností, ale obecně vzato je zde další možnost volby.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od JOBU »

mr_tricoder píše:Zdravím, stal jsem se majitelem Tesla AVANTI 2835 B...
V boreli na pôjde som ho dohľadal aj ja a bohužiaľ na nové baterky vydrží hrať iba jeden deň.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Kocour píše: C.Crane CC SkyWave SSB
Šikovné radio, ale v modu SSB je to velice nepraktické. Umožňuje pouze rozladění, jako "fine tune", kdy je potřeba se naladit pevným krokem VFO a pak se přepnout do "fine tune". Tohle moc neodpovídá zvykům ladění při hledání stanic a možnosti okamžitého doladění. No, ale i tak si to nepochybně najde své uživatele.
JOBU píše:V boreli na pôjde som ho dohľadal aj ja a bohužiaľ na nové baterky vydrží hrať iba jeden deň.
chce to změřit odběr proudu z baterek, může tam být něco (třeba svod kondenzátoru) co tam dělá větší odběr. Chce to rozebrat, vyčistit, udělat vizuální kontrolu. Určitě se najde závada. :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od JOBU »

Tiež mi to napadlo,ale tak nejak nieje času sa k tomu dostať.Snáď v zime..
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Kocour »

dako: když to porovnám s PL-660, tak ta ladí "rotačním voličem" po 1 kHz a sousedním kolečkem +|- s cvaknutím uprostřed se SSB doladí. Jestli jsem to z návodu dobře pochopil, je u C.C pro úsporu místa jenom jedno kolečko, jehož funkce se přepíná tlačítkem. Na to by se myslím dalo zvyknout. Spíš by mi vadilo, že i jemné ladění je "rehtačka" po 10 Hz, zatímco u PL-660 je analogová. Dohánět 500 Hz po 10 Hz může být dost zdlouhavé :(
Odpovědět