Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

U příjmače vícemeně stačí prostý natažený dlouhý drát 1/2 vlnové délky příjmaného pásma, dostačuje i jakékoliv rozumné délky, u příjmače to není kritické. Drát stačí navinout na přepravní civku a tu pak dle potřeby rozvinout. Ale pokud chces opravdu dobrou anténu na příjem SV a KV, mrkni se na webu po Beverage anténě. Její výhoda je, že ji stačí i volně položit na zem, nevýhoda je její délka a to 1 celá vlnova délka. To se dá řešit 1žílovým PK kabelem, který se ještě dá sehnat v armyšopech a más k tomu i krasnou cívku. Mrkni na to, uvidíš.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Permonik »

No nevím, dobré rádio je fajn. Tohle je ale vlákno BoB. Vážně pro BoB potřebujete takové hitech rádio co umí všechno, bude mít extra filtry, bude velké těžké a k tomu tahat ještě velkou anténu?
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

No ja tu ale nikomu žádné "hitech" rádio neradím, vše to jsou pruměrná rádia. Taklový Sangean ATS-909W má antenní jack, pokud do něj nic nestrčís používá to vnitřní feritovou anténu s fet zesilovačem, pokud do toho strčíš jack vnitřní anténa se odpojí a externi anténa se připojí, bavím se jen o jeho HF části, neplatí to pro FM příjem. Musím ale upozornit, že externí "výkonná" anténa přestavuje potíž, tyhle rádia totiž mají na vstupu pouze filtr dolní propust <30MHz, což vám první silný SV nebo KV vysílač "zacpe", a rádio je pak buď uplně "hluché" nebo "nahluchlé" a proto pak nastupuji pásmové filtry vřazené mezi anténu a vstup příjmače nebo preselektor, a na to už pak jde poslouchat i amatérské stanice, což se myslím hodí, ne?

Celé tím chci říct, že je lepši si koupit rádio výše popsaných vlastností, než nějakou pouťovou hračku na kliku. Z takového rádia se pak dá udělat hezký nadprůměr, a přitom v základu se bude jednat stále o BoB rádio na tužkové baterky.
Anténa je bohužel základ a je nedílnou součásti rádiového příjmu, fyzikální zákony jsou neuprosné, čím "delší vlny" tím delší anteny.
Ano, aby na straně přijmu mohla být pár centimetrová feritová anténa musí se na takových DV (dlouhých vlnách) budovat vysílače několik set kW až jednotky MW, jenže s tím je konec. Taková Topolná snížila výkon z 650kW na 50kW a to už je hodně znát. O SV to platí stejně.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od kubamk »

angean ATS-909W je asi nahrazen angean ATS-909X, který ale nemá pokud dobře vidím vstup na tu anténu. To Wečko nikde k prodeji nevidim...:o//

Jiank to má 718g což my příde uplně v pohodě.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Ja Sangean nemám, tak jsem nějak předpokládal, že to antenní vstup má. Ale teď se dívam že to nemá ani SSB. Já mám DEGEN DE1103 což je za tu cenu bezkonkurenční. Pak tedy jestě TECSUN PL-660 nebo PL-680 nebo PL-880 a ETONy G3 a G5, které asi už přestaly vyrabět.
Ten DEGEN je dobrý, mám k němu pásmový filtr na 40m a 60m pásmo a nemá to špatné parametry. S případě SSB je třeba počítat, že tyhle přijmače přijmáji obě postranní pásma, s nevýhodami, které z toho plynou.
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-si ... modulation
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od kubamk »

Kód: Vybrat vše

 http://swling.com/blog/2014/07/the-mega-shortwave-radio-review-of-the-pl-880-pl-660-ats-909x-and-icf-sw7600gr/ 
našel sem zajimavou recenzi, třeba někomu jako mne pomuze.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Ty Tescuny vycházejí z toho testu nejlíp, do batohu to je ideál, i třeba jako záložní KV přehledový přijmač, k pořádnému stolnímu příjmači a nebo i ke qrp vysílači. Mě třeba takové funkce u ATS-909 jako RDS na FM vůbec nenadchnou, někoho třeba ano. Ale uplně dostačující je fakt ten Degen DE1103, za 55 doláču z ebaye, to je hodně hudby za pár peněz. :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od štaflík »

Kombinací rozměrů a ceny mi přijde docela unikátní tento kousek:
https://radiojayallen.com/tecsun-pl-365 ... -with-ssb/
Potom, co mi na ebay utekl za super cenu Tecsun PL-660, tak uvažuji o tomto. Líbí se mi, že je fakt BoB, velké jak vysílačka. I s extra anténou a betrkami by se do většiny molle kapsiček vešel s rezervou...
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od drigon »

Dnes mi přišlo rádio Roadstar TRA 2989. Je to taková malá "kočička" za cca 300Kč. Sice to bude nejspíš čína, ale funguje na dvě tužkové baterky a má i SW (7.pásem). Zkoušel jsem, co na ně chytí a povedlo se mi chytit Němce ( a to do Německa to mám vzdušnou čarou tak 250 až 350km.
Celkově mi to dost připomíná tranzistorák, co jsme měli v 80 letech, ale o dost menší. Ladění stanic i ovládání hlasitosti to má stejné.
Vzhledem k ceně je jich možné koupit víc a nějaké si schovat do rezervy, když to používané se odebere do trvalého důchodu.
Máte s ním také někdo zkušenosti a jaký na něj i na značku máte názor?
S pozdravem M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od proforma »

Takovyhle radio jsem mela kdysi (vzhledove se k tomu vic blizi tohle https://www.mall.cz/radia/trevi-mb-741-ii-jakost-sk ). Jmenovalo se Olympia, bylo vyrobene nekde v Indii a koupili jsme ho kdysi za komancu. Hralo doma asi 10 let, pak jsem ho odtahla na kolej, kde jsem ho mela dalsich vic nez 10 let, pak jsem ho pouzivala doma a pak jsem ho ulozila do krabice, protoze jsem si poridila radio/CD. Vsadim se, ze kdybych ho z te krabice vytahla, bude hrat jeste dneska :-) Na strane to jeste melo cudlik, kterym se ladily stanice, obcas upadnul, kdyz k nam dorazily vterinaky, prilepila jsem to tim a byl klid.

Asi je to osvedcena konstrukce, ale dnesni kvalitu vyroby nedokazu posoudit :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Hohepa »

proforma píše:, pak jsem ho odtahla na kolej, kde jsem ho mela dalsich vic nez 10 let,
Hele co to bylo za vysokou ? Studovat víc než deset let ..... :chuckle
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

10let je maximalní délka studia u řádného 5-ti letého studia :D, pro "extra vytížené" studenty :).

Jinak k věci. Když už analogová AM rádia, tak raději se poohlednout po starších výrobách z bazarů a apod. Skutečně, takový VEF204 nebo 206 je opravdu dobrá volba do temné doby. Pravda není to až tak uplně malé, ale kvalitka to opravdu je, tranzistorová a dobře opravitelná.

edit:
http://www.radiosvet.wz.cz/vef/vef.html

na konci je popis, jak vyrobit k VEF "externi" BFO pro možnost příjmu CW a DSB, použitelné to je to i pro jiné superhet rádia, dle mf.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od proforma »

Hohepa píše:Hele co to bylo za vysokou ? Studovat víc než deset let ..... :chuckle
Ono tech skol/oboru bylo vic :-) A pro rypaly hned dodavam, ze vsechny jsem dokoncila (v radnych terminech) a vsechny naklady jsem si platila ze sveho (nechat se takhle dlouho vydrzovat rodicema - hanba by me musela fackovat :-))
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

jj... to jsou pak ti, Ing et Ing, Ing et Bc, MBA, MPA apod. :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

proforma: to není nic proti Vám :), máte v avataru thajskou kočku a kočky mám rád.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od proforma »

Jo, jo, jsem chytra jak radio :-D, ale nejsem prenosna :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Tak hlavně jestli si mobilní. :chuckle
a mimochodem dako, není to kočka thajská, ale siamák. :wasntme
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od proforma »

OT, ale uz posledni: je to siamak puvodniho typu, pred par lety pro ne byla oficialne ustavena nova rasa "kocka thajska", takze pravdu mate oba. Ale kocour je starsi a ma v papirech jeste "siamska", je to rebel :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od K4cer »

Dako: tamty rádia se nápadně podobají mýmu (Selena 215), rovněž sďélano b cccp, jestli v Rize nevím. Je to nějaký předchůdce/nástupce? Jinak jsem se Selenou velmi spokojen, není síce zrovna do BOB báglu, jenže já se stejně nikam nechystám a rádio umí hrát z 220V i z 6ti monočlánků, takže jako domácí rozpadlické rádio asi dobrý.

Uměl by někdo poradit, jestli bych ho mohl krmit přímo 12V? Někdo mi říkal že ano, ale nerad bych ho poškodil a spínanýmu zdroji bych se rád vyhnul.

---

A kocoura mám naprosto vobyčejnýho, černýho samozřejmě.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Atraidis »

Co do bobu využít rádio v mobilu? Sice je digitální ale i tak by to šlo. Mě funguje na telefonu dobře pokud připojím sluchátka.
Odpovědět