Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
kentaur
Příspěvky: 2
Registrován: 23.09.2016 19:04
Bydliště: tade na Hané

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od kentaur »

Zdravím Rozpad
Občas sem nakouknu hlavně na téma Komunikace a spol. a je tu dost lidí co o tom ví hodně.
A měl bych jeden dotaz: Dnes sem se podíval na stránky ČTU a našel nové VO ke stanicím PMR: https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... 016-09.pdf
a mám tomu rozumnět tak že od 1.7.2016 je možné komunikovat analogově i na kanálech 446.1 - 446.2MHz ?
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

Ne od 1.7.2016, ale od 1.1.2018 je možné digitálně i analogově komunikovat v celém pásmu od 446,0 - 446,2.
Daleko zajímavější je ovšem "doba zaklíčování" ta je stanovena na 180s, čemuž určitě neodpovídají dětské chůvičky v PMR.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
kentaur
Příspěvky: 2
Registrován: 23.09.2016 19:04
Bydliště: tade na Hané

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od kentaur »

No já to chápu tak že od 1.7.2016 se analog rozšiřuje i na 446.1 - 446.2
a digitál od 1.1.2018 se rozšiřuje i na 446.0 - 446.1

vycházím z té tabulky kde k analogu žádné poznámky nejsou a VO nabývá platnosti 1.7.2016
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od tygrsdrakem »

Když už jsme u toho: Které pásmo se vám jeví jako nejpoužitelnější pro případ PA z hlediska použitelnosti a rozšíření v populaci? PMR, CB, sdílenky?
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Josef »

Budu-li brát v úvahu kolapsy všeho druhu, tj. nejen společenské, ale třeba i přírodní katastrofy, pak moje odpověď je CB, ale mohou na to být různé názory. U společenských kolapsů je to jiné. Tam je otázkou, zda má v danou chvíli význam vysílat, dát o své přítomnosti a vybavení vědět a nedostat se s tím do problémů. Je nutno předem zvážit přínosy versus ztráty.

Proč právě CB?
- CB lze instalovat stacionárně a napojit na velkou střešní anténou (a velkým dosahem z města do města), lze je instalovat na auto, lze je mít u sebe jako ruční stanici (i když s "náplní" 8...9ks AA NiMH akumulátorků je to dost těžká ručka). CB má mnoho lidí doma (často už jen zabalené na půdě), ale i v autech (zejména kamióňáci). Napájení je 12V= ze síťového zdroje, autobaterie atd., ruční stanice má stejný výkon jako stacionární stanice (4W). K dispozici je 80 kanálů.
- PMR je jen v provedení ručka, na budovu a velkou anténu ji nelze regulérně instalovat, do auta taky ne. Dobrá jen do terénu, pro malou spolupracující skupinu a na malé vzdálenosti (optimálně na dohled. Rozhodně není vhodná na komunikaci z města do města nebo z města do vozidla.) K dispozici je jen 8 kanálů, což bude v krizové situaci naprosto nedostatečné (subtóny problém s "ucpanými" kanály nevyřeší).
- Sdílenky jsou dobrá frekvence, ale používá jen úzká skupina "zasvěcených", patří mezi nejméně rozšířené zařízení (to už jsou mnohem hustěji obsazená klasická radioamatérská pásma (mám na mysli třeba 145MHz) než sdílenky. Tomu odpovídá i počet lidí se kterými budeš schopný hovořit.

Ale vybrat si musí každý sám. CB je už dnes dost morálně zastaralé a nepoužívá ani nejideálnější frekvenci (na pásmu bývá rušení), ale ze všech tří možností zůstává stále nejvíce variabilní při použití.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Kocour »

kentaur píše:...od 1.7.2016 je možné komunikovat analogově i na kanálech 446.1 - 446.2MHz ?
Ono je to složitější. Sice to v podstatě znamená sjednocení dřívějších 8 analogových a 8 digitálních kanálů do 16 "smíšených", ale:

- analogové stanice, které by vysílaly v dřívějších 8 digitálních kanálech, musí už teď splňovat ve VO uvedené přísnější specifikace. To zřejmě žádná soudobá opravdová PMR stanice mít nebude (nehledě na to, že bude nastavená jenom na 8 kanálů a jakékoli neautorizované pokusy rozšířit počet kanálů jí diskvalifikují coby PMR stanici). Můžete si tam naladit Baofeng, ale v situaci, kdy ČTÚ ví, že pravděpodobnost, že by stanice byla homologovaná podle nových specifikací je skoro nulová, je takový provoz jako pěst na oko.

- naopak, digitální stanice nesmí vysílat v dřívějších 8 analogových kanálech do konce roku 2017. To je jakási ochranná lhůta výměnou za obsazení kanálů stanicemi, se kterými si málo kdo pokecá.

Důvodem změny je všeobecné tažení za lepší využití kmitočtového spektra. No a protože se předpokládá, že digitální zařízení využijí spektrum lépe, v podtextu je vlastně postupný přechod na digitalizaci PMR. To by bylo na dlouhou debatu. Faktem je, že digitální zařízení stojí mnoho tisíc, zatímco analogové v nejjednodušší "rodinné" podobě začíná na několika stovkách. Až vám jednou začne do hovoru bzučet nějaký digitál a nebudete mu schopni říct, že tam taky vysíláte, tak to vzniklo v CEPTu. ČTÚ to pak interpretoval obvyklou frází "případné rušení řeší uživatelé vzájemnou dohodou" :cry: .

(pro šťouraly: skutečnost, že digitálních kanálů může být též 2x tolik s poloviční šířkou pásma pomíjím pro jednoduchost)
nuxxx9
Příspěvky: 3
Registrován: 15.04.2017 13:29
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od nuxxx9 »

Zdravim vsechny,
jsem tu uplny novacek a chtel jsem se zeptat na jednu vec: mam novy ALAN 42 Multi a pohybuju se v ramci Brna. Nedari se mi chytit prakticky nic, pouze na Kravi Hore jsem chytl jednou Italy a dnes Chorvaty, nevim kde je problem, nastaveni mam na EC a skenuju na dual vsech 40 kanalu...Uz mne napadlo jestli nemam vadny kus ale ty cizince jsem chytl naprosto krasne a ciste...Dekuju Vam za kazdou radu ci nazor. Nuxxx
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od K4cer »

Protože tam nikdo nevysílá :lol:

Větší šanci něco chytit máš cca mezi osmou a desátou večer (místní CBčkáři nudící se doma), zejména v neděli - scanuj kanály, případně poradí někdo z domorodců, většina místních bude vysílat na jednom - dvou kanálech. Ve volný dny (typicky neděle a když je hezky) můžeš chytit kdejaký "expedice", což je parta CBčkárů vylezlejch někam na kopec a lovících spojení, opět použij scan, můžou vysílat na kterémkoli kanále. Pak ještě v pracovní den na desítce, tam bys mohl chytit kamioňáky (ale dneska už to málokdo má a ještě míň lidí ti odpoví).
Všechny freqence v FMku samozřejmě, v AMku nevysílá asi nikdo.

Druhá věc je že ručka na pendrekovou anténku je hluchá jak pařez. Tady pomůže větší anténa (ideálně půlka na střeše, v nouzi i magnetka na parapetu - pokud máš ručku i s příslušenstvím, budeš v něm mít i adaptér, nebo si zakoupíš samostatnou redukci z BNC na PL, té standardní konektor pro CB anténu a obojí je běžně xehnání) a samozřejmě lokace, čím výš tím líp a nemělo by ti nic stínit, 27MHz jde přes překážky jen velmi neochotně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
nuxxx9
Příspěvky: 3
Registrován: 15.04.2017 13:29
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od nuxxx9 »

Zdravim,

moc dekuju za odpoved, je zcela vycerpavajici a pochopitelna :) Ja jsem fakt byl z toho moc zklamanej a uz jsem chtel rucku reklamovat, ale kdyz jsem chytil ty Chorvaty tak jsem si rikal ze asi rucka ude vporadku..s tou antenou mne to taky napadlo, ja jsem jeste poridil taky scanner Icom R6 kde chytam svoje UHF Hytery /to je nase zabava se synkem../ ale ani ten Icom neni schopen zachytit toho Alana, pravdepodobne ze se miji frekvencne..k pochopeni: nechat doma Icom naladeny na Alana a zkusit se s Alanem dovolat na Icom...s Hyterou se to povedlo z Kravaku az do centra coz je asi 3 km vzduchem..
Jeste jednou diky za vysvetleni!!! Nuxxx
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dako »

CB ručka je špatná volba, když už ji tedy máš, a chceš trochu experimentovat s anténama, zajdi do Decatlonu a kup si 7m rybářský bič, za 4stovečky bezva lehoučký prut vhodný na výrobu tzv. rybakov anteny, je to sice konstruované jako 1/4-ka, ale při té délce uděláš v pohodě krásnou 5/8 nebo 1/2-ku. Cívku vyrobíš z elektrikářského drátu, a máš bezva anténu, skladnou, lehkou. Na léto ideální volba jak se uděla Es sporadika, to je pak i pěkný bordel na celém pásmu. :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od K4cer »

Mno, myslím že von chce spíš vysílat, než experimentovat s anténama :mrgreen:
(za předpokladu že si anténu i s cífkou vyrobit umí, což já třeba ne)

Úplně nejjednodušší bude půjčit si něgde magnetku a capnout ji na parapet (ideálně střechy, v nouzi vokna). Ano, je to prasárna a bude to mít šílený ztráty, ale nějak to funguje a bude to lepší než ten origo pendrek. Magnetku si můžeš dát i na automobil a někam vyjet třeba (i když ta ručka v autě není nejpohodlnější). Magnetek je mezi lidmi tři prr..ostě hodně, zkus se poptat zpřátelenýho kamionistu nebo taxikáře.

Půlka nebo pětivosma*) na střechu je další a o hodně funkčnější level, ale jednak stojí peníze a druhak se šestimetrovej bič na střeše nemusí setkat s pochopením (manželkou počínaje a důchotci v baráku konče). Tady je ale jednoduchší i lepší si anténu prostě koupit a nevobjevovat teplou vodu, pokud se teda šíleně nenudíš a nebaví tě to.
K tomu by to ale chtělo normální CBčku z auta a příslušnej zdroj, a ještě ideálně zálohovanej volověnou baterkou (a solárem) - a to vše je investice, která může přesahovat užitnou hodnotu zařízení protože CBčko je docela mrtvý.

K tomu Icomu, nevím v jakejch to běhá freqencích a nechce se mi to hledat; CBčka je těsně nad 27Mhz. Nalaď na Alanu 4ku v normálním pásmu (tedy C pokud tam máš více pásem, v EU je myslím B a C nebo C a D, v EC je jen 40 na Céčku), té 27,005MHz, a zkus naladit tu samou freqenci na tom Icomu. Pokud Icom tuhle freqenci umí, měli by ste se slyšet.

*) Půlka nebo pětivosma - já měl první anténu (dyš teda pominu lehce homosexuální Bumerang) pětiosminu, a nikdy už žádnou pětivosmu nechci ani vidět. Zaprvní má tendenci chytat víc rušení než "hlušší" půlka (určitě se najde votborník který bude ječet že to není úplně tak a navopak, každej kdo si koupí dobrovolně půlku by měl bejt internován jako nebezpečnej psychopat) takže ve výsledku sem slyšel nějaký španěly, a neslyšel přes ně Vencu z druhýho konce města; a zadruhý pěrivosma má tzv. radiály (vodorovný pruty imitující zem) na který sedaj holubi a kdejaký neřádi a ve finále se ty pruty stejně ukejvaj, válej se v okapu nebo padaj lidem do pelargónií a já to musím poslouchat. Půlka žádný radiály nemá, po městě poslouchá výborně a španělský DXy mě nezajímaj; taky je vo půl či kolik metru kratší.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dako »

K4cer: To sou ty typický CB povídačky, jestli jsem to dobře pochopil, tak ten borec, když jezdí kolem Brna, tak asi to chce používat někde venku, a tam určitě nebude používat střešní hliníkovou CB příšeru za x tisíc, když se dá použít lehký laminátový prut za 4stovečky.
jestli 1/2 nebo 5/8, k tomu se radši nevyjadřuju, zažil jsem to v době největší CB slávy, je to takové porovnávaní piňďourů :)
Ale když už jsme u toho laminátového prutu, tak si může vyzkoušet obě, jednoduchou změnu antenního setupu, kdežto když si koupí tovární CB anténu ta už se jen tak změnit nedá.

apropo: Nemám nic proti "vysílání", ale každý (tedy vyjma kamioňaků, sri :) ), kdo si v tomto stylu pořídí CB stanici, by měl alespoň trochu pochopit elementární základy rádiotechniky nebo min. tyto znalosti rozvíjet v oblasti antén. Materiálu je ke studiu na internetu celkem dost. Ono totiž i tu CB tovární anténu je třeba po vybalení z krabice, rozložení a umístění na střechu naladit, a tady už nevidím moc rozdíl s tím laminátovým prutem.

Ale třeba se mýlím, třeba mi tu ještě někdo vysvětlí, že to není třeba, a že hlavní je vysílat a max. vědět, že 1/2 je naprd nebo naopak?

edit:
Jinak ten icom R4, je radio, no jak to říct, za ty celkem dlouhé prachy, mdlého provedení. Má to celkem slušný rozsah 100kHz - 1300MHz ale na tom KV si poslechneš jen AM, bez BFO je to hodně ochuzené, na VKV - UKV celkem dobrý, letecké pásmo v AM supr, VKV občas nějake nic moc zajímavé služby (jeřábnící, geometři) no a na UHF je už dnes skoro všechno digitál, takže sice pěkné malé rádijko, (ICOM ten vždy potěší :) ) no ale užitná hodnota nulová, a v "ručním all-band" provedením to bude mít stejně o*ebaný neofiltrovaný vstup. Takže za mě, na prd. Sri pokud jsem nepotěšil, nebo se někoho dotknul.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od K4cer »

No proto sem mu navrhl půjčenou magnetku jako nejlevnější a do nějaký míry funkční řešení.
Já spíš vycházel z toho, že chce poslouchat buď doma, nebo třeba dojet autem někam a tam poslouchat, bez zdlouhavý instalace drátový antény nebo kdečeho.
Pokud ho to experimentování bude bavit, samozřejmě mu nic nebrání se do výroby antény pustit, ale pro většinu lidí (i CBčkářů) je výroba antény asi nad jejich možnosti. Naladit kupovanou anténu SWRmetrem, a vypočítat vlastní anténu, průměr cívky, z jakýho drátu, kolik závitů, čím ji doladit (já mám v drátovce nějakej asi ladící kondenzátor nebo co) jsou dvě naprosto odlišný věci, naladit posouváním prutu PSV umím, to ostatní ne a nechystám se to v životě dělat.

Všechno je jednoduchý, pokud víš co děláš - tebe tohle baví a máš spoustu vědomostí, které většina z nás nemá, já taky ne, protože mě to nijak zvlášť nebaví a vím jen tolik kolik potřebuju k tomu aby mi to fungovalo.

S půlkou vs. pětiosmou máš asi pravdu, já si taky koupil pětiosmu protože je prý nejlepší a nějakou anténu jsem koupit musel; po pár letech provozu jsem zjistil že se mi víc líbí půlka - někdo jinej nebo v jiný lokalitě to může mít jinak, já to nikomu necpu jako univerzální pravdu.

Ale ty to bereš moc profesionálně, analogicky by jsme (podle tvého postoje k levnějším a ne tak dokonalým vysílačkám) měli všichni jezdit opancéřovaným Géčkem - což uznáš sám, je pro naprostou většinu z nás jednak naprosto nedostupný, a jednak dost zbytečný. Mě třeba na běžnou komunikaci CBčko a levnej Baofeng stačí, vím že je to křáp, ale na lepší nemám ani peníze, ani důvody, udělá to co od něj požaduju a to mi stačí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Zdendys75
Příspěvky: 23
Registrován: 10.05.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Zdendys75 »

Za mého CBčkářského období cca 20 let zpět musím přiznat, že sem si s tím užil docela dost legrace. Dneska je to už asi docela odmlčené. Stačilo vyjet na kopec, chvilku vyvolávat na jedničce a za pár minut byly úlovky na spojení jako víno. Jednou v Krkonších cca 1000 m n/m sem dělal při expedici spojení přes celou republiku. Záčínal sem taky s ručkou a bez velké antény je to ale fakt ničemu. Pořiď si magnetku cca 1000,- kč a buďto ji hoď na auto, vyraž někam na kopec a uvidíš ten cvrkot. Nebo doma na parapet. Stejně se to ale nevyrovná třeba Allamatu 295, nebo 297 a 1/2 anténě. Je to úplně jiná liga. Tehdá jsem přes to poznal dost zajímavých lidí a míst. Občas byly i srazy a burzy, kde se dalo sehnat super vybavení a člověk si rozšiřoval i obzory. Dokonce vycházel i měsíčník pro CBčkáře, kde bejvali volačky a spojení na plno lidí z celé republiky. Dnes už netuším, nějak sem z toho vypad. Třeba to ale ještě nevymřelo, byla by to škoda.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dako »

Asi Vás už s tím negativismem už budu sr*t, ale magnetka kór na CB je fakt zprzněná anténa. Prakticky cokoliv co nemá fyzickou délku pásma je mrzácká anténa s velice špatnou účinností. Takže opět za mě, magnetku na CB nebrat, k Baofengu na 144/432Mhz v pohode, ale na CB to jsou vyhozené prachy. Dejte si říct, na začátek bych začal 1/4 na laminátovém prutu, laděnou protiváhou (jedním drátem) lze takovou anténu "ohýbat" do jednoho směru, pak bych třeba zkusil 1/2, transmatch na povolených 4W vyrobíte úplně jednoduše balunem z feritových jader a z elektrikářského drátu, za pár korun a daleko lepších parametrů, než nějakého továrního mrzáka.
Kukněte třeba zde,
http://www.g8jnj.net/broadbandhfvertical.htm

nelekněte se, že se jedná o HF all-band, jako monoband na CB se dá délkou drátu krásně naladit s vswr do 1.5
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dako »

Ještě k té 1/2 na CB, stačí si vyrobit tento balun 1:60

http://pa-11019.blogspot.cz/2011/06/20m ... tenna.html

vyrobíte tím širokopásmový balun, pak stačí připojit drát délky 1/2, tj. na CB 5,5m přidělaný k laminátovému prutu a krácením nebo prodlužovaním doladit.

Jednodušeji to už nejde :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Baca »

Ten kus koaxialu zbaleny pri balune, to je ochrana na staticku elektrinu ( netusim ako sa to spravne vola ) Malo by to byt 1/4 vlnny kus koaxialu nakratko napojeny na ziaric a radialy ( u stvrtky napriklad).
Prežiť !!!
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

Baca píše:Ten kus koaxialu zbaleny pri balune, to je ochrana na staticku elektrinu ( netusim ako sa to spravne vola ) Malo by to byt 1/4 vlnny kus koaxialu nakratko napojeny na ziaric a radialy ( u stvrtky napriklad).
I prd :), ten koax tvoři pouze kapacitu 22pF pro vylepšení vswr, a protože je to na straně vysoké impedance, je zde napětí řádově stovky V, je to řešené koaxiálem. Při tak krátkém otevřeném koax vedení se v oblasti KV vlastnosti otevřeného koax pahýlu neprojeví.
Apropo: jednak, jakou funkci ochrany před statikou by to mělo, když je to otevřený koax? Když provedení balunu je napěťové a tudíž zem je galvanicky spojena se středem (primárním vinutím)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Baca »

Nevsimol som si ze je otvoreny :-) A anglictinou nevladnem tak dobre, aby som si to korektne prelozil :-(
Prežiť !!!
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od dako »

To nic :), to se stavá i v lepších rodinách :). Jen pro doplnění, kdyby ten otevřený pahýl měl délku 1/4lambda (na CB asi 2,2m při činiteli zkrácení 0,8), tak bys tím vytvořil nádherný pásmový odlaďovač a slyšel bys velké prd.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Odpovědět