Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Příspěvek od Karlos »

Abyste mohli bez problémů používat Vaší radiostanici, měli byste dodržovat následujících 6 pravidel CB provozu :

1. Po zapnutí přístroje se vždy nejdříve přesvědčte (poslouchejte), zda je kanál, na kterém chcete vysílat volný
2. Pro tento účel otevřete Squelch (levá poloha), abyste i slabé stanice nepřeslechli
3. Jen jestli je kanál volný, začněte na tomto kanále vysílat
4. Hovořte (volejte ) jen krátce, počet kanálů je omezen
5. Po každém volání dobře poslouchejte, zda vás volaná stanice slyší a odpovídá. Pokud ne, potom volání opakujte
6. Pokud Vám protistanice odpoví, vždy nechte několik sekund pausu, než sami začnete hovořit, aby se také jiné stanice mohli eventuelně ohlásit

Volací kanály – doporučení platné v Evropě:

Kanál 1 ( FM) - jako svolávací v FM modulaci
Kanál 4 ( AM) - jako svolávací v AM modulaci
Kanál 9 ( AM/FM) - jako nouzový kanál
Kanál 19 ( FM) - jako informační kanál pro řidiče
Kanál 10 ( FM) - jako informační kanál pro řidiče v ČR

Mezinárodní fonetická abeceda v radiové praxi:

Při špatných podmínkách - rušení, vzdálené nebo slabé stanice, je problematické zprostředkovat srozumitelné a bezchybné spojení. V takovém případě pomůže mezinárodní abeceda, kterou používá i letecký provoz nebo NATO.

A – Alfa H – Hotel P – Papa W – Whisky
B – Bravo I – India Q – Quebec Y – Yankee
C – Charlie J – Juliett R - Romeo Z – Zulu
D – Delta L – Lima S – Sierra
E – Echo M – Mike T – Tango
F - Foxtrott N - November U - Uniform
G – Golf O – Oscar V - Viktor

Posuzování kvality příjmu - R/ S Kódy:

Abyste svému partnerovi na protistanici mohli sdělit jak silný a čistý je jeho přijímaný signál, používají se zavedená sdělení pomocí čísel, tzv. R/S kódů. R – hodnoty (Radio ) představují subjektivní názor na čitelnost přijímaného signálu, S – hodnoty (Santiago) jsou naopak změřeny S- metrem, kterými jsou vybaveny kvalitnější radiostanice a představují sílu (velikost) přijímaného signálu. Pokud někdo nemá vysílačku vybavenou S –metrem, můžete se řídit i následujícími tabulkami:

R – čitelnost přijímaného signálu (Radio)
1 - nečitelný , nesrozumitelný
2 - čas od času nebo částečně čitelný
3 - těžce čitelný
4 - čitelný , srozumitelný
5 – velmi dobře čitelný

S – síla přijímaného signálu (Santiago)
1 – sotva slyšitelné
2 - velmi slabě slyšitelné
3 – slabě slyšitelné
4 – dostatečně slyšitelné
5 – dosti dobře slyšitelné
6 – dobře slyšitelné
7 – měřitelně silně slyšitelné
8 – silně slyšitelné
9 a více – velmi silně slyšitelné

Zkratky používané při vysílání
Také u CB vysílání se stále více používá "odborný hovor", který je známý více v profesionální nebo radioamatérské praxi při zhoršených přenosových podmínkách:

Brea - moment prosím, prosím čekejte, přál bych si hovořit
Cheerio - nashledanou (naslyšenou)
CQ - všeobecné volání
CL - konec hovoru, stanice bude vypnuta
DX - radiové spojení na velkou vzdálenost
Fading - signál kolísá
HI - směji se
Mike - mikrofon
Múll - rušení
Negativ - ne, nerozuměl jsem
OK - rozumím, správně , v pořádku
Roger - rozuměl jsem, bezproblémový příjem
Skip - volačka, jméno
Standby - zůstávám na příjmu
Stereo - dvě stanice vysílají současně
TVI - rušení televizním příjmem
UFB - výborně, velmi dobře
VY - velmi, velmi mnoho
WX - počasí, teplota
YL - slečna, paní, radista- žena
55 - mnoho úspěchu, všechno nejlepší
73 - zdravím, s pozdravem
88 - líbám, srdečný pozdrav (na YL)
99 - zmizni !, vykliď kanál !

Q – skupinové zkraty

Při CB vysílání jsou používány hojně také zkratky, které jsou převzaty z mezinárodních Q – kódů, používaných také u námořního nebo radioamatérského vysílání. S těmito 3 – písmenovými zkratkami lze zprostředkovat velmi rychle důležité informace:

QRA - jméno mé radiové stanice je
QRG - frekvence, provozní kanál
QRL - zaměstnání, pracovní místo
QRM - rušení jinou stanicí
QRN - atmosférické rušení
QRP - pracujeme s omezeným výkonem
QRT - konec radiového vysílání
QRU - nejsou předkládány žádné další zprávy
QRV - vysílací a přijímací pohotovost
QRX - přerušení radiového provozu, pause, prosím čekejte
QRZ - budeme volat, volání na určitou stanici
QSB - signál kolísá, mizí, Fading
QSL - potvrzení příjmu
QSO - radiové spojení, rádiový hovor
QSP - zprostředkování radiového spojení s třetí rdst. pomocí druhé
QST - hlášení na všechny
QSY - změna frekvence, změna kanálu
QTH - místo vysílání
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od alibaba »

V nejakem rozpadu jde dobre komunikovat normalni vysilackou a dosahem nejake 2,5 mile anebo s dosahem 5 mil co je zmenseno za porostu asi na 3 mile jinak to musi byt hory a kopce kde je antena ,,,,komunikace vysilackou je normalni u lovcu a treba komunistickych rebelu v Jizni Americe ,ale tam kde je totalita a nedostatek zpusob komunikace pada do primitivniho stylu ....
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od MRAK »

CéBéčka:
Taková možná zbytečná informace, ale třeba to někdo neví:
na frekvenci 16 bývají dost často lidi od offroadů a čtyřkolek - 4x4 = 16
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Maximus »

Co se týká vysílaček, tak jsem docela lama a tak bych potřeboval pomoct s výběrem vysílačky. Vím, že eschaia se zmiňoval, že multiband nejsou tak dobré, ale ještě nevím,jaké pásmo budu nakonec používat. Do užšího výběru postoupil dle pořadí:
1) http://cgi.ebay.com/Yaesu-FT-60R-Dual-B ... 19c30aea0e (docela chválená značka)
2) http://cgi.ebay.com/WOUXUN-KG-UVD1P-VHF ... 3cb42b41d1 (někde na AS forech taky prý dobrá zkušenost)
3) http://cgi.ebay.com/Walkie-Talkie-VHF-U ... 2eb1b98f36 (zcela noname)

Ještě nějaké moudra: :)
http://www.vysilacky-navigace.cz/nez-za ... kt-20.html
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Pepe »

Mám tuto:
http://cgi.ebay.com/WEIERWEI-V-1000-UHF ... 3a634d6a11

Kolegové z týmu mají verzi 3288S, všechno šlapou výborně. Moje verze má navíc FM rádio a aku s vyšší kapacitou. Za ty prachy hodně dobrej kup a můžu jedině doporučit. Další vychvalované jsou PUXING.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od MRAK »

Já mám zatím jen dvě ručky Alan.

http://www.hoby-radio.cz/hoby-radio/esh ... n-42-multi

s příslušenstvím do auta - magnetická anténa, zdroj do zapalovače .....

Ale jsou to jen citizen band, tedy CB .....

hlevně prosím vemte ty vaše vojenský zázraky na sraz, moc mě to zajímá ;)


Maximusi, zase jedna z položek, kde bychom mohli nakupovat společně, a rozložit náklady na dopravu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Maximus »

Všechny uvedené vysílačky je optimální koupit ještě před snížením bezcelního limitu, protože vyjde zatím nejlépe dovoz po jedné. Až napálí clo a hlavně DPH, tak rozdíl v ceně oproti oficiálnímu dovozu nebude tak markantní a vzhledem k tuzemské dvojleté záruce to ani nebude moc výhodné. Takže se musí rozhodovat rychle.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Karlos »

ESCHAIA: prosimte jaký to má dosah, řekněme v zalesněném rovném terénu? ...pro porovnání s klasickýma levnýma PRM vysílačkama s výkonem 0,5W (ty mam a je to dost mizerie)?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Pepe »

Dosah jsem nikdy neměřil. V Brně fungujeme přes převaděč, kterej je umístěnej v Černovicích. Kromě dolíku v Řečkovicích se dovoláme odkudkoliv a to v zastavěném terénu. Je fakt, že PMR nemají proti této stanici žádnou šanci. Nejlepší bude vyzkoušet je na srazu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Karlos »

OK tak je nezapomen vzit s sebou, dik :)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Karlos »

Čistě hypoteticky (nemám CB) jak telekomunikační úřad zjistí že mám na CB připojen zesilovač (např. 200W)? Musí mě někdo naprášit nebo je to i nějak automatizované (vyhodnotí že jsem slyšet na několika kontrolních monitorech které jsou od sebe tak daleko nebo v takové lokaci že by to se standartním výkonem nebylo možné)?
MichalB
VIP
Příspěvky: 6
Registrován: 31.01.2012 11:43
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od MichalB »

ČTÚ se pásmem CB nějak cíleně nezabývá, je to pro ně odpadní pásmo. Existují automatické měřící stanice (AMSKS), ale hlavně bych se bál toho, že si bude někdo stěžovat na rušení jiného pásma. To je při použití zesilovače a neoptimálním seřízení bohužel dost pravděpodobné.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Josef »

Problém těch zesilovačů, zejména laciných co se k CB prodávají je to, že produkují tzv. "harmonické". Což, aby laik pochopil, znamená, že kromě hlavního signálu (tj. frekvence, kterou má majitel nastavenou na displeji vysílačky) vychází z antény signál i o dvojnásobné, trojnásobné ...až X-násobně vyšší frekvenci, než je ta původní (vždy jsou to násobky). Budete-li vysílat třeba na 27MHz bude špatný zesilovač produkovat signál i na 54MHz, případně na 81MHz či 108MHz. Pokud je to zesilovač výkonný, pak tyto parazitní signály nezaniknou pár metrů od antény, ale mohou mít překvapivě velký dosah, takže s nimi "úspěšně" rušíte jiné služby (licencovaná pásma) nebo rozhlas. A to je průšvih, protože tím se ČTÚ nejspíš už zabývat bude.

Jak zjistí ČTÚ, že používáte zesilovač? Bude-li chtít, pak snadno. Automatická monitorovací stanice dokáže měřit sílu signálu a protože není v terénu sama, ví kde a jak daleko od ní s vysílající stanicí jste. Dokáže tedy snadno dopočítat, jak intenzivní je signál v místě, kde vzniká, tedy u vaší antény. Pokud bude vycházet tato vypočtená intenzita výrazně větší, než kolik dokáže vyzářit standardní vertikální anténa délky 5/8 lambda při výkonu 4W (povolené maximum a nejziskovější povolená anténa), pak je jasné, že provozovatel síbíčka používá něco nelegálního. Prostě někde se ten výkon vzal a perpetum mobile to nebylo... Buď "přitápí" zesilovačem (pozná se rozborem harmonických) nebo používá k vysílání směrovou, na CB zakázanou, anténu (pozná se posouzením signálu dalších dvou monitorovacích stanic, které stojí "za zády" vaší stanice a naměří propastný rozdíl v intenzitě signálu "za zády" antény.

Samozřejmě na příjem směrovku u CB použít můžete (budete slyšet vzdálenější stanice.) Také je potřeba vědět, že sebesilnějším zesilovačem nevyřešíte nepříznivé umístění stanic v terénu nebo ošizené (zkrácené) typy antén .
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Karlos »

Josef: moc děkuji, plně jsem pochopil.
brezvi
Příspěvky: 49
Registrován: 14.01.2012 11:15

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od brezvi »

Moc se v tom nevyznám, po projetí netu chci CB, protože jak jsem pochopil, tak PMR jsou na kratší dosah. Potom podle frekvence jsem pochopil že vysílání PMR neslyším CB a naopak. Je to tak?

Doporučili byste nějakou z odkazu?
http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... multi_147/
http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... -101_2938/

EDIT:
Tužkové baterie budou lepší volba:
http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... -plus_162/
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Artifex »

Brezvi: Napiš mi na ICQ až budeš online, vysvětlím Ti PMR/CB atd.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od GOD »

Objednal a zaplatil som ALLAMAT 295, mojú prvú CB. Tešim sa ako malý chlapec. Než to rozbehám, chvílu to potrvá, pač mám dost učenia.
PS.: Zatial nič nechcem, len sa chválim.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Nobody »

Jé, to byla moje první vysílačka :).

Dobrý stroj, snadno rozšířitelný na 200 kanálů. Rozběhneš to snadno, pokud nemáš čas a chut dávat na střechu pořádnou anténu, stačí si vyrobit drátovku. Je to za pár minut, vyjde to na pár korun a výsledky jsou solidní.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od dracekvo »

Hlavně si nalaď anténu, ať si jí hned nezničíš.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Josef »

To co píše Dracekvo nepodceňuj, už jsem viděl za život dost zbytečně spálených síbíček. Od těch, co si mysleli, že koupit si se svou první CB-radiostanicí současně i SWR-metr jsou zbytečně vynaložené peníze. Většinou si myslí, že kdyby se něco stalo, že je stanice přece v záruce. To sice je, ale na poškození koncového stupně od nevyladěné antény se záruka nevztahuje. A servisák to v opravně na sto procent pozná. O postupu ladění CB-antén i pro úplné začátečníky a potřebách k tomu nutných, jsem už zde psal (http://rozpad.cz/forum/download/file.ph ... d191b580bc), takže není třeba experimentovat a dá se rychle dojít přímo k cíli.
Odpovědět