Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Foxy »

Jednoduchým vysilačem (třeba v kathodě klíčovaným solooscilátorem s jednou jedinou PL509) se sice dovoláš na druhý konec světa, ale bude to taky tvá labutí píseň.
Udělej si licenci a opatři si (třeba z druhé či třetí ruky) vysilač/transceiver malého výkonu (QRP) a s tím se můžeš vyřádit do aleluja, aniž vážnější škody naděláš. Získáš provozní návyky a zkušenosti a teprve na tomhle základě se dá uvažovat o experimentování s nějakými nouzovými (rozpadlickými) sítěmi a u technicky zdatných lidí i o amatérských konstrukcích spojovacích prostředků s alespoň trochu přijatelnými parametry.
Pokud někomu straší v mysli EMP a smrt polovodičů, ať si opatří vojenskou historii typu RM-31 (v tankové versi s měničem pro 12V, ZD31a), dokud ještě jsou k mání; a s tím si může hrát do omrzení. Pokud tyto stanice nebyly napadeny kutilem, budou spolehlivě fungovat ještě i v příštím století.
Alespoň takto to vidím.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

To sice máš pravdu, ale má to mnoho uskalí. Předně:

-použití ama pásma 3,5MHz rozsahy pro CW, večer doslova narváno, zvlášť závodní soboty-neděle, rušení (umyslné či neúmyslne) - pro CW začatečníka, který je nejistý je to doslova peklo, jako např. OK9 lehce udělaš na 3,5MHz
pileup, o to začatečnik přiliš nestojí, používaním 6-ti znakové značky má také začatečník problém číst, zavoláním výzvy na ama pásmech se vetšinou předpokládá dobrá znalost CW a spojení má určité náležitosti (značka, report jméno, qth, lokátor,rig apod.) kterou se min. hodí dodržet, jinak se může setkat s nepochopením.
Poslední věcí je ta vazba na licenci, jenom pro tento experimentalní provoz málo kdo bude chtít absolvovat zkoušky, a tak s tím radši ani nezačne.

-použitím "rozpadlické" frekvence se zajistí naprostý klid, úzkou skupinou "zainteresovanych" lidí nevyvoláš pileup, volba neformalních volacích znaků max. délky 3písmen pro tyhle experimenty jsou ideální, a pro naprostého začatečníka (taborového telegrafistu) velmi přijatelné, postačí pouze identifikace, že v éteru někdo je, to odbourá nervozitu v začátcích. Neformalním provozem se človék lépe "otrká" a pokud ho to tzv. chytne, udělá si LIS. Pro rozpadlíká může být tato forma komunikace okrajová, přesto může mít touhu to vyzkoušet, ale kde? Na ama pásmech, to těžko. Většinou nějaký přijmač má, stačí tedy zbastlit nějaký malý TX, pak stojí před otazkou jaký a kde ho vyzkoušet. No a to mu umožní si zaexperimentovat. Nepředpokládám masivní komunitu, jen skutečné vážné zájemce. Občas poslouchám v rozmezí těch 3 - 3.5MHz, většinou se tam odehrává ruskojazyčný provoz, semtam CW, žádný rozhlas, ale jinak je tam klid. Což se v ama pásmu na 80m říct rozhodně nedá.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Kocour »

Hm, kromě tzv. tropického KV pásma 90m je převážná část alokovaná pro leteckou komunikaci. Viz například zde:

http://mt-utility.blogspot.cz/2012/08/h ... 4-mhz.html

Takže je otázka, zda by to skončilo jenom u pokuty od ČTÚ nebo rovnou jako obecné ohrožení.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Patrol »

Tak jsem se prokousal celým vláknem, abych zbytečně neopakoval dotazy a zkusím nastínit, co se honí hlavou mně.

Bydlím pod kopcem, takže moc ideální podmínky pro stacionární radiostanici nemám. Pro příjem informací v krizovém stavu považuji jako nejvhodnější kvalitní přijmač, který si mohu vzít s sebou, kdybych musel opustit dům. Navíc pasivní přijmač není nijak zaměřitelný, takže zbývá jen zvolit, jaké frekvence má umět přijmat, abych na něm získal nějaké užitečné informace. Bude mi sice k ničemu poslouchat debaty zahraničních radioamatérů, ale např. informace vysílané ze zahraničí určené našemu obyvatelstvu, nebo možnost odposlechu ručních stanic nepřátelské skupiny chystající se na vpád do naší oblasti, mohou být užitečné. Takže váhám, jestli znovu oprašovat mé staré CB, z dob kdy jsem bydlel vrovinách( pod kopcem nic moc využití :( ),nebo se vrhat do dalších vod, tedy zkoušky na „osmimetr“ a zařízení za dalších cca20tis. Raději bych tedy spojení na dálku řešil zprostředkovaně přes radioamatéra, který s tím má zkušenosti, a sám bych se staral o přilehlé okolí.
Není to už tedy jednotlivě „komunikace v rámci celé ČR“, ale v globále by si jednotlivé oblasti komunikující podobným způsobem lokálně, mohly předávat informace třeba i rychlou spojkou.(Byl jsem u průzkumu.:-) )

Když to tedy shrnu, tak pro pokrytí komunikace,pokud nepůjdou telefony, potřebuji toto:
1. Kontakt a spojení s radioamatérem, který předá informace na větší vzdálenost.
2.Vhodný přenosný příjmač (popř. scanner)se širokým rozsahem. (Od ručních vysílaček, až po rádio na dlouhých vlnách.)
3. Ruční vysílačky, když není nutný radiový klid.(dosah tak do 3-5km v lese)
4. Připravené pozice chci předem propojit polními telefony.(nejvzdálenější body jsou 3-4km)Ještě jsem neřešil, jestli propojení přes ústřednu,nebo jen připravené pozice a koncové body.
Lze pro nenápadnost použít dva ohradníkové provázky s vodiči?
5.FM Rádio má doma skoro každý. Takže by jsme dle smluvených časů, provozovali vysílač s krátkým dosahem(přilehlé obce), k veřejnému informování . Narazil jsem na zajímavý odkaz malého vysílače Belkin, který se dá snadno upravit. Už ho mám doma, zatím jsem tedy jen odstranil útlumový článek a chci zkusit dosah z různých míst. Asi bude potřeba i další úpravy, ale musí zůstat dostatečně mobilní, kvůli změně pozic vysílání. http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/tunecastII.htm
6.Jako další možnost informovanosti okolí jsou i místní rozhlasy. Dnes jsou ve vesnicích bezdrátové. Dá se na ně nějak na černo připojit od jinud, než z obecního úřadu?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

ad.1: Budeš muset se svém okolí dobře hledat. Většina radioamatérů nejsou rozpadlíci, často si podobné myšlenky nepřipouštějí a mohli by se na tebe dívat hodně divně.
ad.2: Souhlas. Nezapomeň na potřebu přijmu SSB !! jinak více než polovinu na KV neuslyšíš. A také to, že aby přijímač úspěšně přijímal bude potřebovat na dané pásmo i anténu. Mnohé scanery nemají antény pro žádný vzdálený příjem. Pravým jménem jsou to přehledové přijímače - dávají ti tedy pouze jakýsi "přehled" co se v daném pásmu vyskytuje.
ad.3: 3-5km v letním lese (bujně rostoucím, plném vody s velkým útlumem), to tedy pro běžnou PMR to pravé ořechové asi nebude.
ad.4: Ohradníkový vodič bude na tu vzdálenost určitě fungovat i přes to, že má velký odpor (polní telefony jsou stavěné na spojení okolo 20km měděným drátem). Stojí za to vyzkoušet i jeden vodič a jako druhý vodič využít uzemnění.
ad.5: Na tyhle pokusy bych na tvém místě rychle zapomenul. Zejména v době kdy "svět normálně funguje". Hrát si na "rádio" a vlézt českému rozhlasu na jeho vlny, z toho kouká hodně mastná pokuta od ČTÚ. Na vlnovém rozsahu je velmi "husto" a v množství posluchačů, kteří tě mají šanci na standardním FM zachytit se už nějaký ten nespokojenec, co tě napráší že mu rušíš poslech, určitě najde (na VKV se dobře zaměřuje). Když už by se stalo a byl by jsi nucen vyvolávat do světa na rozhlasovém pásmu, (např. zda to někde někdo někdo přežil třeba po dopadu meteoritu), bylo by daleko efektivnější použít k tomu účelu zařízení, které to umí a rozsah, který "doletí". Tedy např. "odblokovanou" radioamatérskou stanici, naladěnou někde v rozhlasovém pásmu okolo 5MHz (s příslušnou anténou), které taková radiostanice od výroby běžně "umí" (protože se používá v USA), má dostatečný výkon (pokryje cca 2000km) a vysílat nejběžnější modulací kterou používá KV rozhlas - tedy AM. Ale na FM, přímo mezi stanicemi... :shake to je hodně velká klukovina. Daleko lepší by přeci bylo domluvit se (už nyní) s provozovatelem skutečné soukromé rozhlasové stanice o vzájemné spolupráci (udělat z něj rozpadlíka). On má techniku (výkonnou, vyzkoušenou, legální), ty by jsi měl zase informace z první ruky. Vzpomínám, jak na Moravě během povodní 1987 jedna soukromá rozhlasová stanice takto spolupracovala (vysílala informace zasílané telefony) a trvale v půlhodinových intervalech předávala řadovým občanům nejaktuálnější informace o situaci, mnohem detailnější než veřejnoprávní rozhlas nebo televize.
Naposledy upravil(a) Josef dne 01.09.2015 15:54, celkem upraveno 3 x.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

to kocour: jak se říka, "kdo se bojí nesmí do lesa", k tomu odkazu, samozřejmě, všechny pásma jsou někomu přidělena, ono jedna věc je něco přidělené a druhá, používané. Ono, ohrozit letecký provoz uzkým CW provozem s qrp výkonem v HF pásmu nad střední evropou, no, možná, když bych dnes podal Sportku, tak je větší pravděpodobnost, že vyhraju (jackpot samozrejmě :) )

to Patrol:
jedno z řešení je to, o čem pišu výše, ke kvalitnímu scaneru nebo přehleďáku mít ubastlený malý qrp TX s krystalem a s tunerem, protože i KV přehledák potřebuje alespoň drátovku. u CB je komukace z doliku problematická a spiš lokalni. Spoléhat se na zkušenějšího radioamatéra to rovnou zavrhni, je lepší vždy spoléhat na sebe a "udržet" spojení raději svými prostředky.

Ohradníkový drát je většinou vyráběn z nerezi a má celkem dost velký odpor, není tudíž zrovna moc vhodný pro MB telefony. Na kratké vzdálenosti možná vyhoví.

Jestli upravovat malý FM vysilač to nevím, v PA dobe, podle mě, nepouzitelné. BMIS (bezdratové obecní rozhlasy) samozřejmě "hacknout" jde. Přenos je běžný úzkopásmový FM, využivají pásmo 70MHz, většinou se "nahazují" DTMF kódy.
https://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledava ... l?type=all
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Patrol »

Myslel jsem s tím Belkinem jen na použití pro blízké okolí. I na FM pásmu se najdou prázdná místa, překrývat jinou stanici by vyžadovalo větší výkon. Myslím, že pokud bych tím pokryl nejbližší vesnice a samoty, v pravidelném čase provedl krátkou informační relaci, a měnil bych místa vysílání i čas, tak by to šlo. Za kopec už by to nedosáhlo a těžko někdo bude poslouchat prázdné místo mezi stanicemi.
Tím odstraněním útlumového článku se malinko zvedl výkon. Zatím jsem to zkusil jen jednou při cestování ve skupině aut, kde jsem z hlavního vozidla snadno informoval ostatní vozy bez nutnosti pořizovat každému vysílačku(autorádio má každý). Měli jsme jen domluvený tajný algoritmus přechodu na jinou frekvenci, pokud jsme se dostali do oblasti, kde se na našem "prázdném místě" začal prosakovat signál nějakého rádia.
Pohyb vozidla, malý dosah na nevyužitých frekvencích a pravidelná změna frekvence zajišťovaly, že náhodný posluchač i v naší bezprostřední blízkosti mohl slyšet jen kousek relace.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od sigmark »

pánové opatrně, pohybujete se na hraně zákona a nabádáte k jeho porušování. věřím, že pouze hypoteticky
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Vysílaní v rozhlasovém VKV FM pásmu bych nedělal, a to ani zkušebně. Navíc vyrobit takový vysílač rozhodně není pro běžného radiokutila. Další věc, bavíme se tady o celonárodní nezávislé komunikaci, což vysílání na FM VKV rozhodně není.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
BiSon
Příspěvky: 433
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od BiSon »

vyrobit takový vysílač rozhodně není pro běžného radiokutila
Chlapci, pokud me pamet neklame, netreba nic vyrabet- komercne se to prodava(lo).
Konkretne na pripojeni mp3 prehravace na autoradio neobsahujici linkovy vstup. Ta krabicka umi vysilat ( s miniaturnim vykonem) na VKV tak, aby to radio bylo schopne prijmout a naladit.
Dokonce i nektere mobily umi na VKV vysilat.

Jak dobre to funguje nevim, nakonec jsem volil jine reseni propojeni. Legalnost jsem neresil, ale rozhodne to bylo k dostani v ceskych obchodech, nejenom na cinskych serverech.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Jenom krátce...vysílat na FM VKV můžeš (řeší VO-R/10/05.2006-22) ovšem pouze výkonem 50nW ERP (50 nano watů !!!) čili nějakých -43dBm. To musejí splňovat i ty zmíněné "vysilací krabičky". To je prostě pro účely, o kterých se tady bavíme, k ničemu.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Patrol »

To Sigmark: Pardon, jistě že vše myšleno jen v hypotetické úrovni při kolapsu.
To BiSon: Ano, k tomu je to původně určeno a volně prodáváno. Způsob úprav v odkazu ale ukazuje, jak by se to hypoteticky dalo upravit, aby to mělo větší výkon, a tedy i větší dosah. Ale jak je uváděno i v závěru toho odkazu, provozovat to s takovými úpravami rozhodně není legální a proto to ani autor nikomu nedoporučuje. 8-)
Je pravda, že asi budu hledat jinej způsob,protože v míru je to o kriminál a při kolapsu o život, ale funkční jako jedna z možností by to asi bylo. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od K4cer »

Popisované zařízení je zakázáno (pochopitelně) provozovat.
Není ovšem trestné jeho vlastnictví, předpokládám.

Pokud se bavíme o rychlém a funkčním upozornění velké skupiny osob, třeba před hrozící katastrofou, mělo by nepovolené vysílání spadat pod krajní nouzi.
A vysílání - v čase míru jen hypotetické, samozřejmě - rychlé a funkční je. To že to jde zneužít a porušit tím zákon, je věc druhá, ale to přece jde s téměř čímkoli.

Doplněno: legálnost konání je relativní a poplatná době; kdyby naši předkové striktně dodržovali zákony, tak jsme pořád c.k. Rakousko Uhersko. To, že je něco v souladu s platnými zákony, neznamená nutně, že je to dobře, a naopak.
Naposledy upravil(a) K4cer dne 01.09.2015 22:36, celkem upraveno 1 x.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od bacil »

Pánové, ČTÚ má už snad 10 let rozmístěné po ČR desítky měřících maringotek a jsou tak schopni zaměřit i celkem krátce vysílající vysílač s dost velkou přesností a to včetně odhadu jeho výkonu. Fakt bych si nezahrával. Před X lety byla první pokuta 3000, pak 150000, no a to už si pak rozmyslíte. Hodně loví lidi s dovezenýma CB, kdy vysílají mimo povolené kmitočty v ČR (ano, jsou to ku_vy co číhají za bukem).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Patrol »

To Josef ad ad 2:Mohl by jsi mi, prosím, poradit nějaký konkrétní typ přehledového příjmače, který má smysl a cenovku nejlépe tak max do 4tis? V tomhle směru se neorientuji a na netu toho je moc. Také třeba odkaz na stavbu domácí antény použitelné u baráku pod kopcem(prostor neomezen). A pak nějaké vhodné antény při cestování(např. rychle závěsná na strom).
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Jako přehledový příjmač v této kategorii ti postačí Degen de1103, jsou k němu na netu i linky na úpravy, mám ho a fakt mohu doporučit, chodí až do 30MHz a umí SSB. Ladí "hrubým" krokem 1kHz, ale na boku je "jemné" ladění +-1kHz, takže SSB opravdu doladíš přesně, stabilita PLL je dobrá, zkoušel jsem i digimody (JT65-HF,PSK a RTTY) a bezproblému. Ma to linkový vystup, do PC zvukovky ideální.

Anténu, záleží jestli jen na příjem nebo i vysílaní. Jako takové univerzální řešení je drát délky 41m, též označován jako LW. Na příjmač není přizpůsobení antény nějak kritické, při napájení LW na konci je vhodné použít alespoň balun 1:9. Na vysílač použij L-článek (variabilní kond kolem 500pF a válcová cívka asi 50uH a co závit to odbočka) při této délce drátu obsáhneš celé KV pásmo od 3,5MHz.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Patrol »

Díky,už jsem si našel i co je balun :lol: . http://www.google.de/imgres?imgurl=http ... XbCh2trg0L
Vysílání zatím nepředpokládám.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od dako »

Pokud to máš jen na přijem, postačí na to menší toroid jadro a nemusí to být nutně "železoprach" bohatě postačí malý nacvakavací ferit. U toho přijmu to není kritické.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Josef »

2 Patrol:
Já jako samostatný přijímač používám Eton-G3, o kterém jsem docela dost napsal na stránce http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 1&start=20
ale není to klasický scaner a nečekej celý frekvenční rozsah od DV po UKV. Je to prostě jen o třídu lepší "tranzistorák" na 4 tužkové baterky s malou spotřebou, slušnou reprodukcí a překvapivě citlivou anténou. Takový, co umí veškerý rozhlas (DV, SV, KV, VKV), amatéry na KV (LSB/USB/CW) i letadla a který v nouzi dokáže ovládat i moje manželka (nikdy nevíš, kdy to bude potřeba). A který má u mě své místo v krizovém zavazadle, jak to doporučuje většina oficiálních příruček. Primárně slouží jako zdroj informací jak z veřejněprávního rozhlasu, tak z jiných dostupných stanic. Rozhlas samozřejmě umí poslouchat i kde která radioamatérská radiostanice, jenže když operátor na vysílačce poslouchá rádio, je přeladěný do jiného pásma a nemůže současně komunikovat se svou protistanicí, takže (jak mě poučily před léty povodně) mít k vysílačce ještě samostatný radiopřijímač je v krizové situaci nutnost. Bohužel Eton-G3 už není na trhu, ale vcelku rozumný ekvivalent je TECSUN PL-660 (podrobnosti např. na http://eshop.ddamtek.cz/tecsun-pl-660).

(Nicméně, pokud jde o všechna tato "komunikační témata" doporučuji (klidně i několikrát po sobě) pročíst nejrůznější vezdejší vlákna. Ono se v tom ta správná informace těžko hledá, někdy je to jen krátká noticka, ale většina věcí zde za ty roky, co rozpad.cz existuje už byla napsána, ostatními čtenáři přetřesena a správné i slepé cesty většinou odhaleny. Tím chci také naznačit, že tvůj dotaz nepatří do tohoto vlákna, ale do vlákna o scanerech.)
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvek od Dikobraz »

Se zájmem jsem si pročetl, jaké máte nápady ohledne nezávislé komunikace. Mám vytipováno několik druhů komunikace, které jsou vyzkoušené a je možné je v případě nějakého VP okamžitě začít používat. Rozdělil jsem si zóny komunikace do několika pásem odpoídající určité vzdálenosti (omlouvám se u prvních bodů za OT, ale přijde mi, že to sem patří):

1. Dům a okolí - PMR radiostanice a polní telefony. Polní telefon s ústřednou funguje jako perfektní způsob spojení mezi zahradou, dílnou, domem, pozorovatelnou a třeba posedem v blízkém lese. Řešení je to levné, kabel stačí použít jeden a dobře jej schovat, popř. vojenská dvoulinka vydrží věčnost, pokud je v suchu. Telefony jdou velmi snadno opravit a v případě, že bychom se chtěli spojit se sousedem např. na druhém konci vesnice, je dílem okamžiku mu telefon zavést.
PMR vysílačky jsou skvělé řešení do okolí domu (Baofeng zvládne při výkonu 4W na PMR frekvenci velmi slušný dosah několika kilometrů). Není to legální, ale řekl bych, že to nikdo v době průseru řešit nebude, zvlášť když se použije subkanál a vysílání bude krátké a kódované.

2. Okolí dostupné autem, do 15 km - např. při výpravách do lesa na dříví, lov, nákupy či výměnu do bližších vesniček se skvěle hodí CBčko. Anténu člověk pověsí za jakýkoliv strom, i s protiváhou se dá smotat do malého klubíčka. Ručka Alan 42 multi je perfektní vysílačka. Baterie, stejně jako do Baofengu dobíjím přes solární panel dobíjející gelový akumulátor a výstup na 12V.

3. Širší okolí do 50 km - nejlepší je dvoumetr. Samozřejmě, musíte mít HAM zkoušky, ale není to takový problém a podle mě je to investice, která se nikomu nikdy neztratí. Baofeng zvládá mj. i dvoumetr vedle PMR.

4. Celá ČR a zbytek Evropy - 80m a 40m fónie i CW. Na příjem většiny stanic jsem velmi spokojený s Yaesu 840, s FM modulem zvládne drtivou většinu pásem.

Základem ale je domluvit si frekvence, časy pravidelných vysílání a kódy na vzájemou komunikaci s ostatními připravenými.
Jako přehledový přijímač používám vojenskou stanici R5. (R4 a Lambdu IV, V mám ve sbírce také, ale jsou to těžké a žravé věci, nepraktické do PA, pokud nepočítám, že EMP s nimi skoro nic neudělá. Ale myslím, že pokud by došlo na téma EMP, bude to jeden z těch lepších problémů, myslím komunikaci.
Odpovědět